Трябва ли църковните ритуали да имат тарифи?!

  • 10 346
  • 116
  •   1
Отговори
# 15
  Наистина няма как инъче да се издържат служителите в църквите, но...не е това начина Naughtyчрез тарифи определени от някого/ от човек/.
То си пише в Библията, че начина са дарения и десятъци.Все неща, които са доброволни и никой никого не може и няма право да принуждава.Това е израз/и въпрос/ на вярата на отделния човек, който е част от дадената църква.С други думи, ако вярата ти не стига за да отделиш 1/10 от приходите си за църквата, съответно и дарение понякога, то за каква вяра става дума?Това не са сделки с Бог, такива неща са абсурдни.Никой не може да излъже Бог за това, което става в сърцето му.Попа -да, но  Бог -не и не бива!
  Нито спасението се купува , нито пък благословението.За съжаление, повечето хора, които ходят на църква го правят от умиление, симпатия или просто от традиция.Предполагам затова в католицизма и православието са предприети такива мерки-тарифи, данъци и пр.
  Само да вметна за тия, които ще се засегнат сега-ама как така десятъци и дарения, това не е ли прекалено? Не , не е.По този начин Бог само опитва вярата ни, и после благославя многократно, така както е обещал.Това е вътрешно решение, когато вече си осмислил и приел Бог в сърцето си.То не е за посетителите на храма, а за църквата(тялото Христово, тези, които дълбоко и искренно вярват в Него).
   Лично за мен е абсурдно да се плаща за венчавка, опело или кръщене.Значи ако вярваш ,а нямаш пари си оставаш непокръстен и ако не вярваш и си платиш ще те "обслужат" ooooh!?!

  В моята църква не се плаща за нищо.Но , когато се извършва съответния ритуал, се държи човека да е наясно какво прави.Не се венчават примерно хора, които не са искренно вярващи или не са част от църквата.За невярващите си има граждански брак или ...църкви с тарифи #Crazy.
   Дано такива измислици да не отвърнат от вярата горките хора, които и без друго няма кой да насочва.

Последна редакция: вт, 17 окт 2006, 00:05 от gerik

# 16
  • Мнения: 236

[/quote]
А ти да не би да намекваш, че парите които хората дават отиват в Св.Синод?
За голямо съжаление както и ти по надолу си споменала църковните служители все повече заприличват на бизнесмени.
[/quote]

Linkata, айде да не превръщаме темата в игра на думи.
Въпроса е принципен и както съм го казала по-горе, смятам, че хората трябвя да правят дарения, а не да плащат тарифи.
Парите от даренията естествено трябва да са за храма.

Св. Синод не мога да го мисля кой ще го издържа. Познавам обаче хора, които са си завещавали имотите на тях (особено самотни такива или силно вярващи). Освен това получават и държавна субсидия, така че индиректно всъщност да - чрез данъците, които всички плащаме се оказва, че народа издържа Св. Синод.

Колкото до семействата на свещениците, предлагам те да не се използват като аргумент в полза на плащането на твърди тарифи в църквата. Наивно е да вярваме, че част от тези пари отиват за свещеника и семейството му. Намесих Св. Синод, за да е ясно, че за тия хора е помислено и те си получават парите от другаде.

# 17
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
A държавата не трябва ли да се намеси, щом не би трябвало да се взимат допълнителни пари. Моля за извинение, но не съм много запозната с църковните дела.
Все едно аз да поискам пари от учениците си за това, което държавата ми плаща. Как за едни(свещеници и попове) може, а за други(мен) не може? newsm78

# 18
Наистина голяма простотия - да си плащаш за отслужване на тайнствата, остава да започнат да събират такса и за вземането на причастие  Sad
От друга страна - колко от тези, които се възмущават от таксата, са част от живота на Църквата?
Познавате ли свещенника, в чиято енория се намирате, знаете ли кой е митрополита във вашата митрополия, причестявате ли се редовно, посещавате ли храмовите служби, давате ли редовно дарение? Или ходите единствено на службите за Рождество Христово и Възкресение, а през останалото време не водите никакъв църковен живот, но пък си позволявате да критикувате Църквата?

# 19
  • Варна
  • Мнения: 1 383
От друга страна - колко от тези, които се възмущават от таксата, са част от живота на Църквата?
Познавате ли свещенника, в чиято енория се намирате, знаете ли кой е митрополита във вашата митрополия, причестявате ли се редовно, посещавате ли храмовите служби, давате ли редовно дарение? Или ходите единствено на службите за Рождество Христово и Възкресение, а през останалото време не водите никакъв църковен живот, но пък си позволявате да критикувате Църквата?

Да отидем по-далеч - Църквата ли е направена за хората или хората за Църквата?

# 20
  • Мнения: 7 110
Според мен в храма трябва да съществува принципът на доброволност.
Дух, единственото което ми идва на ум в момента е, че Православната църква (тя е и моя) не работи за енориашите си, но пък как работи за "традиционните български религии"  Confused.  Предпоследният пример е разказът на Ружа  Hug, последният от моето посещение на службата в Св. Петка в събота - владиката удари едно от момчетата, които му придържат текстове.  Shocked
 

# 21
  • София
  • Мнения: 3 328
Въпросът за църковните такси е детайлно уреден в Устава на Българската православна църква - http://www.bcnl.org/doc.php?DID=94. Според Конституцията - чл. 13, ал. 1 и 2, вероизповеданията са свободни, а религиозните институции са отделени от държавата.
Според мен в съвременното меркантилно общество е добре да има подобна тарифа, щом така или иначе се заплаща извършването на църковните треби. Но също така е добре тази тарифа да бъде ЕДНАКВА за всички храмове в България. Все още не мога да проумея защо в колкото храмове влязох преди четири години да попитам за час за венчание, във всеки от тях цената, която чух, беше различна /при положение, че навсякъде исках едно и също/. И защо за панахида на Централни гробища се плаща 20 лв., а за същото служение на гроб в съвсем близко до София градче цената е 8 лв. Давам аз 10 лв. и свещеникът вади пари и ми връща 2 лв. Това - в случай, че не съм си я платила на касата предварително, в който случай ми издават и разходооправдателен документ. Ама на онази черквица ремонтът й се точи с години, а архиерейският наместник кара Москвич.

П. П. Владиката, който, доколкото знам, е служил на Петковден в храма, в който съм кръстена, е прочут с "благия" си нрав. Уви.

Последна редакция: вт, 17 окт 2006, 11:32 от Karimma

# 22
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Воден Дух, тук съм съгласна с теб. За да има истински църковен живот, в който има не само празнуване на Великден , а ходене на служба, помощ в църквата, за другите хора е нужно хората да влизат много по-често в храма, отколкото го правят сега. Най-лесното е да се каже: ама там свещенникът такъв, или онакъв. В храм се влиза не заради него. Вярно е, че и той има голяма роля, за да се почувстваш част , но в крайна сметка не трябва да се забравя, че ако върши нещо нередно, то това идва от човешката му природа и един ден ще бъде съден, като всички останали. 

И аз съм да няма такси, но на даденият етап е невъзможно.

А за разликите в цените, според мен идва от факта, че върху таксата си слагат отгоре пари. Confused

# 23
  • Мнения: 1 134
Хайде да не обсъждаме неща, с които не сме наясно!!!
Пак казвам, че всичко това е въпрос на политика - държавна, църковна и пр. Няма нищо общо с волята на свещеника.
 Peace

# 24
  • Мнения: 1 910
А въобще защо трябва да кращаваш децата си, като не си особено вярващ...модерно ли е? Суеверен ли си? Не искаш да си различен от познатите? За веселбата ли е?  Rolling Eyes
По въпроса - все ми е тая ще има ли такси или не. Човек не се нуждае от храмове,  свещенници, и всякакви демонстрации на вярата си, за да е ЧОВЕК. Който има нужда от такива неща...той да му мисли за такси - цената за личното спокойствие.

А в Германия май има наистина нещо като данък. Един познат немец даже се писал, че е станал правослваен (жена му е такава), че да не плаща...не изключвам обърквация (много му немски английския Wink)

# 25
  • Мнения: 2 543
Поредната тема, по която се пише без да има достатъчно информация.
Как се издържа Св. Синод  - от таксите, които всеки храм заплаща ежемесечно. Всичките приходи от свещи се превеждат от храмовете на Св. Синод всеки месец! От тях те отделят пари за заплатите на свещениците (доста смешни заплати, между другото), за поддръжката на храмовете и т.н. Свещениците НЕ разполагат с парите, които постъпват в храма. Или поне по устав е така. Вярвам, че това е нещо, което се спазва в голяма част от случаите. Отново Св. Синод определя тарифата на требите. От тях част са такса за Синода, част за свещеника, ако има и хористи - част са за тях. Всяка такса е строго определна и е ЕДНАКВА за всички храмове в България. Ако някъде има несъответствие - можете да се оплачете. Разбира се, че парите от требите са И за свещеника. Колкото и невероятно да ви звучи, свещениците се трудят като всички останали хора, понякога трудът им е доста тежък. Разбира се, има всякакви хора и сред тях, но аз лично в тази тема виждам доста предубедени мнения, което е много жалко. Смея да твърдя, обаче, че който не може да и позволи такса, НЕ се таксува. И не му се взимат по-малко пари, а въобще не се таксува. Сигурна съм, че има недобросъвестни свещенослужители, които нарушават правилата, но мисля, че е и наша, на миряните отговорност, да избираме добре свещеникът, на когото ще гласуваме доверие. Обикновено разочаровани са тези хора, които ходят рядко на църква и не познават църковния живот. Тях бих посъветвала да бъдат внимателни в избора си така, както внимават при кой лекар ще отидат.   bouquet

# 26
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Хах, а как се отчитат тези пари. Сигурно се издават касови бележки.
Ужас, добре че не ми се налага да използвам услугите им.

# 27
  • Мнения: 2 543
Както и сама, предполагам, се десещаш, отчетността в Църквата е малко по-различна от тази  на магазин. И съществува, макар да не ти се вярва.  Peace

# 28
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Добре, ясно, но как се отчитат парите дадени на ръка и недокументирани никъде? Само не ми казвайте, че се разчита на честността на тези, които прибират парите, защо не съм в състояние да го повярвам. Поне за тези, които правят дарения има ли книга, в която да се разписват?

# 29
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Ами това е доста дълбока темичка...аз не съм плащала нито за сватбата,нито за благословията на детето...
Според мен не трябва да имат тарифи-всеки се нуждае от Божията благословия независимо дали има или няма пари!
Напълно подкрепям.В църквата в която кръстихме малкият няма такива неща.Има си кутия за дарения, ако искаш даваш , ако искаш не.Оставихме същите пари, колкото и струва кръщене в официалната църква, но поне знам, че ритуалът се извърши както трябва, а не на бързо да му измият дупето и толкова.Поддържаха печката с дърва през цялото време заради малкия тъй като бяхме отишли по- рано и трябваше да изчакаме да свърши литургията...за миг не съм почувствала и намек за някакви финансови въпроси Peace

Общи условия

Активация на акаунт