Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Реклама
  • 16 окт. 2006, 18:19 ч.
  • Преглеждания  1 551  Мнения  16  Онлайн  1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 1 671
Може да е обсъждано вече и се извинявам ако е така... но инам нужда от малко помощ

В службата предстоят съкращения и вероятно отпадане на отдела, в който работя. Имам ли някаква защита от закона при положение, че съм бременна - не съм излезнала в болнични? Съкращенията се очакват преди 45 дневния болничен преди термина.
Не съм подала писмено уведомление, че съм бременна на работодателя.

И какво трябва да направя за да се измъкна от ситуацията - ако сега излезна в болничен до раждането и след това директно в майчинство?!!? newsm78

Реклама
# 1
  • Прага/Чехия
  • Мнения: 1 183
Щом си бремена нямат право да те съкратят,поне така знам,но незнам защо не си казала,че си бремена?И мисля,че не трябва да излизаш в болничен заради това newsm78,дано малко да съм помогнала и нека други мами да изкажат мнението си Peace

# 2
  • Варна
  • Мнения: 8 769
Бременните и майките с дете до 3 г са защитени и не могат да бъдат уволнявани поради намелние обема на работа без изришно разрешение от инспекцията по труда.

# 3
  • Джакарта
  • Мнения: 1 234
При всички случаи, за да се ползваш от защита трябва писмено да уведомиш работодателя за бременността.

# 4
  • гр.София / Смолян
  • Мнения: 1 268
При всички случаи, за да се ползваш от защита трябва писмено да уведомиш работодателя за бременността.
Да така е и дано да си на безсрочен трудов договор и аз  бях в подобна ситуация и ми тракаха зъбите понеже бях и в изпитателен пероид,но за щастие всичко се размина. #Crazy
Успех и кажи по-добре за бременноста си. Hug

# 5
  • Ямбол
  • Мнения: 21 797
Ето какво казва Кодексът на труда:
"Чл. 333. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., в сила от 17.12.1999 г., бр. 25 от 2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5 и 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст или съпруга на лице, което отбива редовната си военна служба;"

..........
"(5) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) Бременна работничка или служителка може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1, 7, 8, 9 и 12 , както и без предизвестие на основание чл. 330, ал. 1 и ал. 2, т. 6 . В случаите на чл. 330, ал. 2, т. 6 уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда."
Този цитиран член 328 пише, че е отменен, а член 330 е за осъдените лица.
Дано ти помогнах, ако умееш да разчи9таш закони. При всички случаи за да ползваш такава защита, трябва да си на постоянен трудов договор и да си уведомила писмено работодателя за бременността си.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 1 671
Всъщност аз уведомих директора още в 8-ма седмица, но не писмено. До колкото съм срещала из дискусиите тук, писменото известие се прави в седем дневен срок от установяването на бременността. Сега ако го направя няма ли да е късно?

# 7
  • Мнения: 7 474
Консултирай се с адвокат, и ако трябва излез в болнични  Peace

# 8
  • Мнения: 7 628
... и да си уведомила писмено работодателя за бременността си.

Защо писмено? Аз ги уведомих устно, но все пак ги питах трябва ли да го направя и писмено. Отговорът беше, че няма нужда, а главната счетоводителка ми обясни, че щом имам издаден болничен лист, в който пише, че съм бременна, това е достатъчно доказателство.
Наистина ли е така или не мога да се смятам за защитена от закона?  newsm78

# 9
  • гр.София / Смолян
  • Мнения: 1 268
Всъщност наистина ако работодателя е що годе свястен човек дори и да кажеш как стоят нещата а не го уведомяваш писмено трябва да се разминат нещата. Naughty

# 10
  • По света и у нас
  • Мнения: 1 102
Мисля, че си под закрила на закона, но знае ли се в тази тъпа държава. Попитай някой адвокат или печен счетоводител.

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 1 671
Ами той директора си ни е точен, но на всички ни се пече .......
Още повече службата е държавна и централното управление е в София..
Изобщо тук никой не мога да питам за нищо, защото всеки е зает със съдбата на собственото си работни място Simple Smile
Аз се надявах някои от мамите-счетоводителки или по-вещи в трудовото право да ме осветлят по въпроса

# 12
  • на североизток
  • Мнения: 285
Бременните и майките с деца до 3 години са под закрилата на КТ и работодателят ти няма право да те съкрати или уволни в случая, за който говориш.Трябва до го уведомиш обаче за бременността ти, за да може той да е наясно със ситуацията и да ти потърси друга подходяща длъжност в друг отдел.
Може да напуснеш работа по време на бременността си и в последващите 3 години само по твое желание или с изричното мнение и припоръка на Инспекцията по труда.

# 13
  • София
  • Мнения: 385
Бях в подобна ситуация и си реших проблема с един болничен! Можеш да си вземеш такъв от гинеколога за 2-3дни, като целта е само на него да пише, че причината е бременността ти! Така ще си абсолютно спокойна и защитена! Дори и да има съкращения на длъжността ти, те ще са задължени да те назначат на друга длъжност или да оставят твоята позиция, като няма да ти намират заместник по майчинство!

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 1 671
Assita, това май е много хитро... Simple Smile
В четвъртък съм на лекар и ще го помоля за болничен. Дори да не е истинско решение, поне е опит Simple Smile
... ама наистина много хитро Simple Smile

Реклама


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт