Болничните

  • 6 263
  • 28
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 217
Искам да знам следното:  ако ходиш на работа, но лекарите преценят, че трябва да се лежи например цялата бременност или някой месец, издава ли се болничен с такъв огромен срок или се подновява всеки месец и има ли право работодателя да прекрати договора за работа през този период, защото не му изнася да те няма и се затруднява процеса на работа в твое отсъствие? Rolling Eyes Освен това болничните само за работните дни ли се отнасят - логично е да е така? И каква заплата ще взимам с болничния ако тя е в размер на мижавките 200 лева?
Ами малко объркано стана, но вие сигурно ме разбирате  Embarassed
Питам защото са ми дали болничен за 30 дни, а аз изкарах две седмици и сега съм на работа - просто се притеснявам, че негодуват в мое отсъствие. Все пак, обаче, бебето ми е най-важно  и не знам какво да правя Sad

# 1
  • София
  • Мнения: 2 217
Ама че съм и аз - ЧЕСТИТА НОВА ГОДИНА на всички!!!
С това трябваше да започна май... Embarassed

# 2
  • София
  • Мнения: 10 825
Най-напред ти издават болничен за 10 дни (това е максималния срок за който може да ти издаде болничен за бременност твоя гинеколог или ДжиПи през една календарна година)и след това започват да издават болнични за 30 дни. Тези едномесечни болнични се издават от лекарска комисия. На повечето места, минаването през тази комисия е просто формалност (поне при мен е така). Болничният лист се издава не за работни, а за календарни дни!
Заплатата, която се получава по време на болнични е 80% от заплатата получавана преди това, т.е. при твоите 200 лв. ще получаваш 160 лв.
Работодателя няма право да ти прекрати трудовия договор по време на бременност и майчинство. Ако, обаче, си на срочен трудов договор, работотдателя може да не го продължи, ако той изтича през това време.
Надявам се да съм го обяснила достатъчно ясно!

# 3
  • sofia
  • Мнения: 171
аз съм в болнични от началото на бременноста-септември месец.болничните се издават за тридесет дни с комисия като в тези дни влизат и съботите и неделите.по принцип на болничния пише кога трябва да се явиш на работа.за времето в което си болнични работодателя няма право да те уволни/справка кодекс на труда/.ако се наложи може да си в болнични до момента на излизане по майчинство т.е 45 преди датата на термина.по повод заплата аз взимам дори повече пари откакто съм в болнични bye

# 4
Заплатата по време на болничен наистина излиза малко повече, защото не се плащат данъци.
Ако искаш да си съвсем спокойна, пусни писмено уведомление до работодателя, че си бременна. По този начин уволнение и т.н. става само с разрешение на Инспекцията по труда. Освен това, ако писмено го уведомиш ползваш права, на които иначе нямаш право без писмено уведомление, ако ще корема ти да стърчи 5 метра напред Laughing Успех!

# 5
  • Мнения: 68
Здравейте,
аз бих искала да ви питам като си болнични например 1 месец, осигуровки и данъци удържат ли се от тези 80%, който взимаш или ги плаща държавата или работодателя?

# 6
  • Мнения: 948
Ще ти кажа как е при мен, защото не съм запозната със законовата част и промените в нея(оказа се, че и лекарите не са в час Confused )
Аз съм в блничен от деня, в който разбрах, че съм бременна. Личният лекар ми даде направление за ЖК. С него отидох на преглед и ми издадоха 10 дена болничен, докато се види хубаво плоден сак и сърдечна дейност. След това ми подновиха болничния за 30 дена. Така съм вече....от септември месец. На самия болничен си пише на коя дата трябва да се явиш на работа, така че не се притеснявай за броенето на дните. Броят календарни дни, а не както при отпуската- работни. Болничните се издават от лекарска комисия, пред която те представя лекарят, при който ходиш на ЖК. Мисля, че при бременност нямаш ограничения в болничните. Спокойно можеш да изкараш цялата бременност в къщи, ако се налага.
Работодателя мисля няма как да те уволни лесно, но ако поиска винаги ще намери начин! Може да те изнуди- да не ти плати заплатата, да те принуди да си подпишеш сама напускането и...има доста начини. Нашата счетоводителка казва също, че закона винаги работи за работодателите.  Най- добре се разбери човешки с  шефа. При подходящо настроение, момент и най- вече аргументи, няма как да се разделите с лошо. Просто се обоснови така, че да го накараш да разбере. Намери решение на проблемите, които биха възникнали в твое отсъствие.
Заплатата ти се изчислява с коефициент 0.8, т.е. 80% от заплатата ти. Ти не дължиш осигуровки и ДОД от теб, а само работодателя ги плаща (32.2% в/у твоята  РЗ).

Пожелавам ти да вземеш най- доброто решение за теб и бебето!

ПП. Пък аз стигнах до извода, че никой не знае, не разбира и не помни жертвите, които се правят в името на работата. Всичко се изчерпва с  потупване по рамото и захвърляне в миналото.

# 7
  • Мнения: 1 698
Цитат на: SLAVA_1970
аз съм в болнични от началото на бременноста-септември месец.болничните се издават за тридесет дни с комисия като в тези дни влизат и съботите и неделите.по принцип на болничния пише кога трябва да се явиш на работа.за времето в което си болнични работодателя няма право да те уволни/справка кодекс на труда/.ако се наложи може да си в болнични до момента на излизане по майчинство т.е 45 преди датата на термина.по повод заплата аз взимам дори повече пари откакто съм в болнични bye

Здравей Слава, към кого се обърна за тези болнични, и аз предпочитам да си стоя в къщи, защото работата ми е много далече, а и работя с много хора, част от които са все болни. Личната ми лекарка не дава повече от 10 дни на месец и не знам какво да правя?

# 8
  • Мнения: 5 370
По същата причина аз си стоя от септември у дома-но тия болнични ми ги издава моят гинеколог от болницата,в която работи.Не знам дали не може и от ЖК????Май можеше??

# 9
  • Мнения: 2 028
а времето на тези болнични счита ли се за трудов стаж????
и аз смятам да си излезна в болнични вече!

# 10
  • Мнения: 177
Цитат на: ray
а времето на тези болнични счита ли се за трудов стаж????
и аз смятам да си излезна в болнични вече!


Да времето и на болничните по бременност, и на майчинството,  дори и на неплатения отпуск за отглеждане на дете се зачита за трудов стаж.

# 11
  • София
  • Мнения: 2 768
Цитат на: Zareto
Заплатата по време на болничен наистина излиза малко повече, защото не се плащат данъци.
Ако искаш да си съвсем спокойна, пусни писмено уведомление до работодателя, че си бременна. По този начин уволнение и т.н. става само с разрешение на Инспекцията по труда. Освен това, ако писмено го уведомиш ползваш права, на които иначе нямаш право без писмено уведомление, ако ще корема ти да стърчи 5 метра напред Laughing Успех!

добре де, ами ако си занесъл болничен в който пише че те заплашва аборт не става ли ясно че си бременна, или официално трябва да го заявиш? Shocked

# 12
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Здравейте, аз си изкарах цялата бременност в къщи и затова ще споделя опита си. Първите 10 дни ги издава личния лекар и освен това ти дава направление за гинеколог, който ще те следи до края на бременността и един преглед след раждането. Гинеколога само има право да ти издава болнични. За цялата бременност имаш право на 180 дни болнични без да се броят тези около раждането.
Обаче имаш право на отпуск през това време и аз като си сметнах ми се върза точно така че изобщо не съм ходила на работа. Тези 180 дни са 80% от заплатата по трудов договор - това го подчертавам понеже аз по трудов договор се водя на минимална заплата, останалите пари които ми дава фирмата са без документ и зависи дали ще ги взимам само от добрата воля на шефа. А тези дето са около раждането - 45 преди и 75 май бяха след се плащат по 90% като не ти се удържат данъци.

# 13
  • Мнения: 437
Цитат на: звездица
Цитат на: Zareto
Заплатата по време на болничен наистина излиза малко повече, защото не се плащат данъци.
Ако искаш да си съвсем спокойна, пусни писмено уведомление до работодателя, че си бременна. По този начин уволнение и т.н. става само с разрешение на Инспекцията по труда. Освен това, ако писмено го уведомиш ползваш права, на които иначе нямаш право без писмено уведомление, ако ще корема ти да стърчи 5 метра напред Laughing Успех!

добре де, ами ако си занесъл болничен в който пише че те заплашва аборт не става ли ясно че си бременна, или официално трябва да го заявиш? Shocked[/quote

Да, наистина... Звездичке, би ли споделила каква е ролята на това писмено уведомление..? И ако пуснеш някакво подобно писмо придружено с болничен лист, какви са тези допълнителни права, които ти се полагат?? Rolling Eyes

# 14
  • София
  • Мнения: 250
Цитат на: makrust
За цялата бременност имаш право на 180 дни болнични без да се броят тези около раждането.

Сигурна ли си за това?
Мисля, че по принцип независимо за бременността, гледане на болно дете или друго, за една календарна година имаш право на 180 дни болнични. После става по-сложно, но вероятно не е невъзможно.
В следващата календарна година, мисля се броят отново.
Ама ако някой знае със сигурност да каже как е.

Общи условия

Активация на акаунт