Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Деца от 1 до 6 г.
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Sofia

Знам, че само на последните две страници има две такива теми - за работното време и за телевизорите, но ми се иска тази да е по-обща. Това, което ме интересува, е кои са документите, уреждащи функционирането на детските заведения най-общо казано. Включвам въпроси от рода на:

- работно време;
- водене/взимане на детето извън определеното време;
- извеждане на децата навън;
- занимания с децата по групи (има ли регламент за някакъв минимум занимания според възрастта в различните групи);
- употреба на телевизор;
- други такива

Ако има мами, търсили и намерили, моля да споделят откритията си. Има ли общи правилници, или всяка градина си има правилник или всичко е въпрос на добра воля на съответната учителка.

Ако някой се чуди - със съжаление открих, че в ДГ, където от вчера са моите деца се случват едни такива работи, които хич не ми харесват - телевизор по цял ден, днес грейнало едно слънце, учителката сутринта се намуси като я питах няма ли да ги извеждат... Явно ми предстоят разговори, още повече, че преди да ги запиша, специално питах за тези неща, но да знам с какво се захващам поне...
Цитирай

В полите на Пирин планина

Аз рових в АПИС, търсейки някаква конкретна Наредба за детските ясли и градини, но не намерих. В сайта на МОН има всякакви нормативни актове, касаещи образователната сфера и в Закона за народната просвета има Глава за детските градини. Ето линк:
http://www.minedu.government.bg/opencms/opencms/left_menu/documents/law/

Малко повече подробности има в Правилника към горния закон.
За яслите има подробна Наредба за изискванията.
« Последна редакция: вт, 17 окт 2006, 14:07 от Incandescent »
Цитирай

гр.Варна

Май да ти кажа така като гледам и чета,всяка градина си определя сама всички правилници и наредби.Сигорно имат единствено наредба относно преподавания материал. Thinking
Цитирай

София, откъм тъмната страна

Преди време и на мен ми се наложи да търся такава наредба, но единственото, което намерих беше
Н А Р Е Д Б А № 5

ЗА ДЕТСКИТЕ ГРАДИНИ И ОБЕДИНЕНИТЕ
ДЕТСКИ ЗАВЕДЕНИЯ

Издадена от Министерството на народната
просвета, обн., ДВ, бр. 20 от 12 март 1991 г.

която е отменена с § 3, т. 1 от преходните и заключителните
разпоредби на Наредба № 4 от 18 септември 2000 г. за
предучилищно възпитание и подготовка - ДВ, бр. 80 от
3 октомври 2000 г., в сила от 3 октомври 2000 г.

И нищо друго няма, което да я замества или да е подобно на нея.
Това, което направих е че се обадих в министерството на здравеопазването и говорих с някаква докторка, която каза, че директорите на ОДЗ отговаряли за устройството и дейността на всяка детска градина поотделно. Най-изненадващото за мен беше, че ми каза "Щом си плащате, имате право да си търсите правата при директорката и тя трябва да се съобрази с Вашето дете".

Така, че мили мами - Щом си плащаме - трябва да си отстояваме правата!!
А това, че заплатите на служителите са малки не е наша грижа.
И нашите детски са нищожни.....
Това е.

Цитирай

Sofia

Прегледах Закона за народната просвета и Правилника за прилагането му (благодаря, Incandescent), търсих други документи и нищо не намерих.

В общи линии в Закона и Правилника има общи приказки, поне що се касае до вътрешния ред в ДГ - примерно "ДГ са длъжни да се грижат за укрепване здравето на децата, бля-бля". Най-същественото беше, че всяка ДГ/ОДЗ си създава Правилник, с който определя вътрешната си организация и има право да си избере програма, методика и средства за обучение в рамките на държавните образователни изисквания за предучилищна подготовка (които, разбира се, никъде не намерих).

Тъй че поне за мен следва разговор с учителката и запознаване с правилника (що ли никой не ме е запознал досега), после ще видим. За съжаление не ми изглеждат много оптимистично нещата, щото въз основа на това, което прочетох, май трябва да съм благодарна, че детето ми изглежда горе-долу спокойно... Ако са си свикнали примерно да си кибичат цяла зима на топло, трудно ще го променя, при положение, че никой не изисква друго от тях...
Цитирай
Здравейте, аз живея в Лозенец и имам детенце на 1г.6м.,искам да го дам на ясла но нямам никой познат от тук с малко дете за да ми препоръча една от яслите в Лозенец, моля ви кажете нещо, ако знаете за някоя.Благодаря ви предварително. :: ::
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.