Здравното осигуряване на пенсионери в чужбина?

  • 2 339
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 253
Моля споделете как е решено мед.осигуряване на пенсионерите в страната където живеете?
Сами ли си го плащат или и каква част се поема от държавата? Ако имате и опит с включването на БГ пенсионер как местната ви мед. осигуровка моля споделете как, какво, документи, подробности.....?
Въпроса ми е породен от следното:
Майка ми, която е пенсионерка в БГ живее постоянно с нас, тук в Южна Африка. Наскоро и издадоха и документ за постоянно жителство. Искаме да я включим към нашата медицинска застраховка, но се оказва че месечното плащане за нея ще включва 75% увеличение, тъй като не била медицински осигурена до сега. Тя в момента и винаги от съществуването на Здравни осиг. в БГ е била осигурена, но от НАП (или НОИ) могат само да ми издадат документ че тя е пенсионер и не дължи осигуровки. Не мога обясня тук, че в БГ пенсионерите са осигурени от държавата, а от там не искат да ми издадат документ че е осигурена.
Неприемливо ми се струва да бъде наказвана с почти двойно месечно плащане, понеже едва наскоро е придобила местно гражданство?

# 1
  • Мнения: 3 423
В Германия са доброволно осигурени,
вноските са безумни, ама нали всичко
е с презумпцията, че старите са по-болни
и касата не трябва да се минава в никакъв
случай. За да осигурят тук пенсионер в
държавна каса, трябва той по-рано да е
работил, мисля, една година и да са му
внасяни осигуровки. Така че не се учудвам
и при вас да е така. Що се отнася до скъпотията,
да, ако аз ходя на лекар 2-3 пъти в годината,
и то предимно по контроли, то един пенсионер
вдига кръвно, ревматизмът го мъчи, настива
по-лесно, абе все е по доктори. И касата
си връзва гащите, нали все някой трябва да плати.
Сега извън темата. Пий една амарула за мен.
Не стигнах до носа, а бях само по северните
провинции, ама кътчето, където живееш,
ми е легнало на сърцето и със сигурност ще се върна.
 Laughing

# 2
  • Мнения: 2 381
С нараствабнето на възрастта нараства и медицинската застраховка. При жените тя започва да нараства след 35 години, а след 60 мисля, че почти се изравняват с мъжете.
В момента, в който започва да работи човек започват да му се удържат 1.45 % медикеъар от гроса и работодателите внасят от тях същата сума. Това са малки суми обаче и хората се насърчават да правят допълнителни пенсионни застраховки възможно най- рано.
Предполага се, че с нарастването на възрастта и разходите също нарастват. Много фирми го предлагат като бенефит. Има различни програми.

# 3
  • Мнения: 253
Благодаря ви за отговорите!
Liska, по Аmarula не си падам много (щото е много сладка, ама и плод има вътре точно 0) ама ще пия една за теб. А ти като решиш да се завръшташ свиркай. С удоволствие те разходим до носа, пък и по другите  красоти!

Та по темата - Разбирам и съм напълно съгласна с това че възрастите хора имат повече мед нужди и разходи. Просто ми е интересно как други държави са решили здравните нужди на застарявашите. И ми стана неприятно, че за кой ли път БГ бюрокрацията се опитва едва ли не да налага правила  на други държави - Не можело да ми издадат документ че била осигурена, ами такъв че била пенсионерка - Дрън - дрън! И формуляр нямали за това дето искам.  newsm78А кажете как да обясня на мед осигуровка тук, че като е пенсионерка  БГ държавата се грижи за нея? Ама не искам да разпечатвам, превеждам и легализирам целия закон за здравно осигуряване! Joy Joy Joy 

# 4
  • Bristol
  • Мнения: 9 347
Ситуацията със здравното осигуряване във всяка държава е различно. В Кралството не плащаш нищо  Peace Даже сега БГ като влезе в ЕО майка ми може да се регистрира и да се лекува тук безплатно! От една страна ОК, но от друга се чудя от къде ще ги извадят тези пари за здравеопазването  newsm78

# 5
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
 обслужването в държавните болници + лекарствата са безплатни за хората с местно гражданство. другите трябват да имат медицинска застраховка. различните фирми имат различни такси и покритие. и е по желание.
няма здравна осигурителна система

# 6
  • Мнения: 650
Това е интересна тема. Май че си зависи от страната и статута. Не искам да спамвам темата, но ако някои знае специфични неща за САЩ нека пише. Това което аз знам, е че ако имат статут на ам граждани имат право на пенсиика около 500 долара не месец и здравно осигуряване срешу заплащане което е около стотина долара на месец-да не навлизам в подробности-но и трябва да не напускат страната за повече от 30 дни в годината. Ако някои е стигнал до тук моля нека ми пише...

# 7
  • Мнения: 6 167
В Италия здравеопазването на възрастни хора над 65 ( или 60 не помня) е безплатно.
Както и голямата част от лекарствата им.
И понеже в момента точно със свекърва ми има проблеми и съм всеки ден с нея по болници и рехабилитации да кажа, че съм във възторг от вниманието към възрастния човек тук.

Разбира се, правя уговорка, че нямаш право , както в БГ да избираш лекар и тн. Отиваш
там, където те изпратят. Ако не ти се нрави или не ти се пият безплатните лекарства можеш да отидеш и платено по др. процедура.

# 8
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Искам да направя пояснение към горния постинг на Лени. В Италия по принцип здравеопазването е безплатно за децата а на възрастните им удържат осигуровки от заплатата ( както и в Бг ) за да могат после като ходят на лекар да не плаЩат. В по голяма 4аст от слу4аите наистина не се плаЩа ниЩо ако се ходи в държавна болница ,заЩото по голяма 4аст от стойността на услугата я поема държавата а болния плаЩа само останалата малка 4аст от цената,която се нари4а тикет.
Ако не си здравно регистриран си плаЩаШ като поп освен ако не идеШ в Бърза помоЩ и не си спеШен слу4ай.

Последна редакция: чт, 19 окт 2006, 13:23 от mcdirock

# 9
  • Мнения: 6 167
Искам да направя пояснение към горния постинг на Лени. В Италия по принцип здравеопазването е безплатно за децата а на възрастните им удържат осигуровки от заплатата ( както и в Бг ) за да могат после като ходят на лекар да не плаЩат. В по голяма 4аст от слу4аите наистина не се плаЩа ниЩо ако се ходи в държавна болница ,заЩото по голяма 4аст от стойността на услугата я поема държавата а болния плаЩа само останалата малка 4аст от цената,която се нари4а тикет.
Ако не си здравно осигурен си плаЩаШ като поп освен ако не идеШ в Бърза помоЩ и не си спеШен слу4ай.


ще ти отг в темата за Италия, да не се разводняваме, но последното не е вярно

# 10
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Искам да направя пояснение към горния постинг на Лени. В Италия по принцип здравеопазването е безплатно за децата а на възрастните им удържат осигуровки от заплатата ( както и в Бг ) за да могат после като ходят на лекар да не плаЩат. В по голяма 4аст от слу4аите наистина не се плаЩа ниЩо ако се ходи в държавна болница ,заЩото по голяма 4аст от стойността на услугата я поема държавата а болния плаЩа само останалата малка 4аст от цената,която се нари4а тикет.
Ако не си здравно осигурен си плаЩаШ като поп освен ако не идеШ в Бърза помоЩ и не си спеШен слу4ай.



Коригирах си горния постинг,така,4е да се разбере какво имах предвид. Peace
ще ти отг в темата за Италия, да не се разводняваме, но последното не е вярно

# 11
  • Мнения: 384
Това е интересна тема. Май че си зависи от страната и статута. Не искам да спамвам темата, но ако някои знае специфични неща за САЩ нека пише. Това което аз знам, е че ако имат статут на ам граждани имат право на пенсиика около 500 долара не месец и здравно осигуряване срешу заплащане което е около стотина долара на месец-да не навлизам в подробности-но и трябва да не напускат страната за повече от 30 дни в годината. Ако някои е стигнал до тук моля нека ми пише...

И на мен ако може,много ме интересува също.

# 12
  • Мнения: 1 909
Слави, темата ти е много интересна, наистина, дано се намери някой, който е минал по този път и знае нещо повече.

Аз просто се чудя защо не са ти издали документ, че е била осигурявана майка ти.
Когато излизах от България, поисках такъв документ и ми издадоха по години даже колко съм плащала.

Не ми се вярва да ми свърши някога някаква работа, като се имат предвид смешните суми, но все пак ми го издадоха.

Навеждаш ме и на мисълта, че сигурно годините изработени в България няма по никакъв начин да се вземат предвид на друго място, освен ако, знае ли човек, с влизането в Европа, нещо се промени?? newsm78

# 13
  • Мнения: 253
Chumbi - И аз не мога да разбера какво им пречи да пуснат една справка (нали имат егати системите за контрол) и да напишат на един лист хартия че се осигурява! Да ама не, това че била пенсионерка значело еди какво си, и целия свят се върти около здравната политика на БГ! #2gunfire
Сега съм задействала тежката артилерия от роднини, познати и т.н. пък да видим до къде ще я докараме! Ще се отчета като има резултат!

# 14
  • Мнения: 2 825
...... освен ако, знае ли човек, с влизането в Европа, нещо се промени?? newsm78


Това вече го казаха по БГ новините - от 1-ви януари БГ здравни осигуровки важат за цяла Европа, но не важат  за планово лечение.
Също ще важат и застраховките на колите, няма да искат Зелени карти за ЕС.

Общи условия

Активация на акаунт