принципно за гласуването и за правото на избор

  • 2 708
  • 73
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 4 865
а каква е разликата между това да пуснеш невалидна бюлетина (задраскана, нарисувана, непокътната...) и въобще да не си замъкнеш задника до избирателната секция?
в ситуация, когато сме изправени пред абсурден избор (както напоследък твърде често се случва), кое е по-малкото зло: да те няма никакъв или гласът ти да се зачете като невалиден?

от една страна, ако си лежиш цял ден в хола, цик отчита ниска избирателна активност, което пък трябва да е показателно за апатията, обхванала народа и едно социологическо проучване в тази насока би разкрило интересни наблюдения върху активността в различните възрастови групи например.

от друга страна, невалидната бюлетина играе уж някаква роля при разпределението на процентите  newsm78 ама как да разберат, че бюлетината ти е невалидна като форма на протест, а не защото баба пена на 98 г не е видяла добре и е пуснала три бюлетини с по 4 отбелязани имена на всяка?

# 1
  • Мнения: 25 454
Някъде четох, че в чужбината пак са открили топлата вода. В бюлетините имало опция "Не одобрявам нито един от кандидатите" и ако се окаже, че предпочелите тази опция са над определен процент, изборите се анулирали и всичко започвало отначало.
Ха познайте това кога ще стане в България?  Wink Mr. Green

# 2
  • out of space
  • Мнения: 8 569
Някъде четох, че в чужбината пак са открили топлата вода. В бюлетините имало опция "Не одобрявам нито един от кандидатите" и ако се окаже, че предпочелите тази опция са над определен процент, изборите се анулирали и всичко започвало отначало.
Ха познайте това кога ще стане в България?  Wink Mr. Green

По-добре да не става, нали тези избори се финансират от джоба ни.

# 3
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Ха познайте това кога ще стане в България?  Wink Mr. Green

Когато кажат от ЕС  Mr. Green

По принцип съм твърдо "ЗА" гласуването, но на тези избори бих разбрала всеки, който си остане вкъщи.
Фарс...

По-добре да не става, нали тези избори се финансират от джоба ни.

Всичко се финансира от там.
Ако "изберем" някой от немай къде ще му финансираме целия мандат.
Бих оредпочела да спонсорирам два пъти избори, ако има надежда да се появи свестен кандидат.
Принципно:)

# 4
  • out of space
  • Мнения: 8 569


ако има надежда да се появи свестен кандидат.
Принципно:)

Чудесата са само в приказките.  Wink

# 5
  • София
  • Мнения: 2 623
Моето лично мнение е, че е по-добре да пусна невалидна бюлетина отколкото изобщо да не отида да гласувам. Така в първия случай моя глас се зачита макар и невалиден, а във втория случай когато не гласувам гласът ми е автоматично разпределен към някой от кандидатите. Не желая гласът ми да отиде при никого, да не говорим пък ако бъде разпределен при кандидат който не понасям.
Затова мили съфорумки гласувайте макар и с невалидни бюлетини. Така повече бихме накарали накой някъде да се замисли !!!

# 6
  • Мнения: 14 133
Някъде четох, че в чужбината пак са открили топлата вода. В бюлетините имало опция "Не одобрявам нито един от кандидатите" и ако се окаже, че предпочелите тази опция са над определен процент, изборите се анулирали и всичко започвало отначало.
Ха познайте това кога ще стане в България?  Wink Mr. Green
Peace

# 7
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Бих разбрала тези, които отидат и пуснат невалидна бюлетина - изразяват някакво отношение - било към кандидатите или към обществото въобще.
Но не мога да разбера тези, които ще си седят пред телевизора и коментират, без да са си направили труда да се помръднат, за да упражнят правото си на някакъв контрол над управляващите.

# 8
  • Мнения: 281
Някъде четох, че в чужбината пак са открили топлата вода. В бюлетините имало опция "Не одобрявам нито един от кандидатите" и ако се окаже, че предпочелите тази опция са над определен процент, изборите се анулирали и всичко започвало отначало.
Ха познайте това кога ще стане в България?  Wink Mr. Green
Ако въведат тази опция в бюлетината, то повярвай ми, още на тези избори ще се наложи анулиране на вота!

# 9
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Някъде четох, че в чужбината пак са открили топлата вода. В бюлетините имало опция "Не одобрявам нито един от кандидатите" и ако се окаже, че предпочелите тази опция са над определен процент, изборите се анулирали и всичко започвало отначало.
Ха познайте това кога ще стане в България?  Wink Mr. Green


Ето това наистина означава зачитане на правата на избирателите.........но като се замислим в нашия парламент няма нито една личност, която да  заслужава да бъде президент........тези кандидатури го потвърждават........партиите си изсмукват кандидатите от пръстите

# 10
  • В офиса
  • Мнения: 3 998
По-добре е да се гласува с празна. Ето защо. Разглеждаме 2000 гласоподаватели.
В първия случай 1000 гласуват с празни бюлетини, 500 за кандидат 1, 300 за кандидат 2 и 200 за кандидат 3. Така процентите се разпределят:
К1 = 25% (500/2000) К2 = 15%, К3 = 10%.
Във втория случай гласуват само 1000-та с пълни бюлетини и процентите стават:
К1 = 50%, К2 = 30%, К3 = 20%

Аз май не ти дочетох мнението до края. Няма значение защо ти е невалидна бюлетината. Всички невалидни смъкват процентите по един и същи начин. А смъкването на процентите е добра форма на протест все пак.

# 11
  • Мнения: 25 454
Сигурно ли е, че невалидните бюлетини смъкват процентите?  newsm78
Аз пък четох някъде обратното, че наливат проценти на водещия в класацията.  newsm78
Има ли някой по-наясно със системата на отчитане, че на мене ми е тъмна Индия - кой, с какво, как и защо все ни прецаква? 

# 12
  • София
  • Мнения: 4 865
добре де, а процентът от общия брой избиратели ли се изчислява, или от общия брой гласували?

# 13
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
добре де, а процентът от общия брой избиратели ли се изчислява, или от общия брой гласували?
От общия брой имащи право на глас.
Така е, както е написала Тинкърбел  Peace.

# 14
  • Мнения: 4 555
Бих разбрала тези, които отидат и пуснат невалидна бюлетина - изразяват някакво отношение - било към кандидатите или към обществото въобще.
Но не мога да разбера тези, които ще си седят пред телевизора и коментират, без да са си направили труда да се помръднат, за да упражнят правото си на някакъв контрол над управляващите.

Веднага ще се опитам да ти помогна да ме разбереш.
Постоянният ми адрес (по паспорт) не е в София. На мъжът ми също. Тук живеем на квартира. Не мога да си направя постоянен адрес на квартира, за която не знам след 6 месеца дали още тук ще живея.
Така. За да гласувам, трябва да се размотавам през половин България, а за да гласува мъжът ми, и той трябва да се размотава през половин България, но в обратна посока. Като сметна изгубеното време и парите за път, не мисля, че гражданската ми съвест ме задължава, защото не харесвам достатъчно никой от кандидатите. Ако имах изразени предпочитания, може би щях да си направя този труд, но при това положение е малко безсмислено.

Общи условия

Активация на акаунт