Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 19 окт. 2006, 13:47 ч.

Колко трябва да се големи радиаторите?

• 7 232
  • 14
  •   1
Отговори
Имам един въпрос и ще съм благодарна ако някой може да ми помогне. Можете ли да ми кажете как се изчислява колко големи трябва да са радиаторите в стаите, при положение, че сме с нова дограма и топлоизолация. Предварително благодаря.

# 1
  • София
там където ще ги купиш, ще ти отговорят най-добре. Зависи и какви радиатори искаш

# 2
  • В Изумрудения свят (без рубинени пантофи)!
Изчисляват се на кубатура. Зависи електрически или за парно - те са на киловати и ребра. Т.е. според кубатурата на помещението и както казваш топлоизолацията и дограмата , фирмата ще ти препоръча съответния уред.

# 3
  • Стара Загора
Кубатурата на стаята,умножена по 0,065 ти дава киловатите.

# 4
  • Велико Търново
Преди време на мен ми смятаха и тези компоненти,които сте изброили,но помня,че ме питаха и с какво изложение е стаята и къде е прозореца..и така ми го изчислиха.

# 5
Много фактори имат значение, вярно е. Не ги изчислявайте сами, а извикайте някой. Винаги има и "презастраховане". Побързайте, зимата чука на вратата!  Peace

# 6
Имам един въпрос и ще съм благодарна ако някой може да ми помогне. Можете ли да ми кажете как се изчислява колко големи трябва да са радиаторите в стаите, при положение, че сме с нова дограма и топлоизолация. Предварително благодаря.
Колкото и да ти ги изчислят моят съвет е сложи повече.При нас 4 фирми изчисляваха и всичките съвпадаха и ние им се доверихме.Не,че сме сгрешили,но забелязахме,че колкото са повече ребрата толкова по-бързо затопля и релето изключва.На съседите са 8 в спалнята ,нашите са 14 и в спалнята се затопля 5 пъти по-бързо./Говоря за еднакви апартаменти/Сега искам да сложим още няколко ребра и да съкратим още повече времето за затопляне.Колкото е по-голяма площта на топлооддаване толкова по-бързо става топло.В хола и трапезарията имам съответно 25 и 20 /те са свързани около 60 кв.м/ за 20 минути става баня и след това само поддържа топлината.Нашто парно е локално,само за апартамента е котела и ни е по-икономично ако ребрата са повече т.с. радиаторите са по-големи от изчислените.  bouquet

# 7
  • софия
Много фактори имат значение, вярно е. Не ги изчислявайте сами, а извикайте някой. Винаги има и "презастраховане". Побързайте, зимата чука на вратата!  Peace

има инжинери топлотехника, които си знаят как да изчисляват

# 8

има инжинери топлотехника, които си знаят как да изчисляват
[/quote]

Така е, има и инжЕнери - топлотехника.
Не е нужно до си инженер - топлотехник, за да сметнеш кубатура, топлинна мощност, загуби и каквото там е нужно. За нашата къща ги смята човечец - неинжЕнер и си свърши чудесно работата...

# 9
  • софия
в случая грешката е от бързопис Confused
Мисля, че си има специалисти за почти всяко нещо, само в БГ сме майстори по всичко Confused.
Щом казваш, че е се е справил човечецът, няма лошо.

# 10
  • London, Sofia
И аз знам нещо подобно, но все пак нека кажат лицата, на които "това им е работата" Peace

# 11
  • sofia
Мисля, че си има специалисти за почти всяко нещо, само в БГ сме майстори по всичко Confused.
То от неволя.....затова моя мъж преправи хидрофорната уредба, щото от 10 връзки 8 им течаха....и да ги викне пак, ще дойдат същите монтажници.....да не споменавам, че дойдоха трима, а работата би могла да се двърши и от един, сложиха помпата на съвсем различно място от указаното и това при положение, че вися при тях и ги остави само, за да отиде да им купи някакви части.
А на колко "майстори" и "специалисти" им е оправял бакиите (за съжаление обектът е нашата къща), та затова в БГ сме майстори по всичко.....

# 12
  • София

И откъде го взе това 0,065?????

За да разбереш каква мощност ти трябва да отоплиш една стая ти трябват топлинните загуби от нея. Т.е. колкото топлина губиш и колко ти трябва, за да я наваксаш. не може просто да умножиш кубатурата по една цифра и да получиш резултат. Зависи от местоположението на стаята, от изолацията, от етажа, т.е. 1-ви или последен, дали се отопляват около вас. Има значение в кой град си, защото вънпната Т е различна. За София доколкото знам, изчисления се правят при -16 външна Т. Или с други думи казано това "0,065" се формира от няколко различни коефициента, които са различни за различните стаи.. (много голямо повторение направих..) Laughing Така, че няма как да се получи един и същ коефициент. За моя апартамент за всяка стая са различни тези числа...

Всички тези неща могат донякъде да се догодят, но най-точно ще ти отговори човек, който се занимава с такива проекти или във фирма, която има свестни консултанти...

# 13
  • софия
веси1, така е, неволята учи, но просто понякога се възмущавам, че народът е масово голям разбирач, а после мрънка.

# 14
  • София
веси1, така е, неволята учи, но просто понякога се възмущавам, че народът е масово голям разбирач, а после мрънка.

Еййй, ти не разбра ли, че тук сме събрани майки героини.... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт