Има ли мами от Норвегия

  • 39 665
  • 304
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 72
Здравейте ,
bob4enka мерси за съвета да потарся речник в библиотеката.
А относно за arbeidstilatelse, щом мъжа ти има такова и ти имаш право разгледай този сайт www.udi.no   повечето информация е на норвежки и на английски . Ако все още не си кандидатствала за разрешение за пребиваване -Arbeidstillatelse eller oppholdstillatelse til familiemedlem съветвам те да го направиш бързо защото понякога отнема  до 7 месеца и докато чакаш нямаш никакви права на безплатна лекарска помощ или работа. Това посаветвах и Daniela Ilieva, за  да може да се възползва от всички привилегии ако роди детенцето си тук .
Може да си намериш работа и без да си изкарал трето ниво на норвежки , има много поляци които въобще не говорят норвежки но работата е вав ферми, или ресторанти .
Но ако знаеш езика е много по лесно. ЗАщо не запишеш курс? Аз преди да се омъжа миналата зима записах курс и плащахме но не беше скъпо  към 250кр на седмица но курса беше всеки ден, след това обаче се преместихме за лятото в БГ и от септември започнах отново курса и напредвам доста, мисля си че това е най добрия начин да се научи езика правилно и по бързо Simple Smile

vnr надявам се че вече се чувстваш по добре.Пожелавам ти добро здраве за напред и за празниците.

Приятен уикенд на всички  newsm03

# 61
  • Stavanger,Norway/ Varna
  • Мнения: 1 934

Цитат
Да,подадох документи за опфолдстилатelse преди седмица,но почти всички ми казват че се чакало много,към година.Мен затова най-много ме вълнува въпроса след влизането ни в EU пре януари 2007,дали ще мога да отида директно със сегашния си паспорт в полицията и да искам arbeidstilatelse .Просто не ми се чака така напразно цяла година докато ми го дадат.Иначе да плащам за курс ми се вижда безсмислен разход,засега сама се справям,разбирам всичко и говоря вече Simple Smile,а и владея английски и немски свободно.
Направо ме убива това никакво положение,в което сам в момента,но ще се търпи,няма как.
Поздрави Simple Smile

Последна редакция: сб, 09 дек 2006, 22:47 от Дивиана

# 62
  • Мнения: 72
Bo4enka , моето oppholdstilatelse излезе много бързо за месец и половина Simple Smile ние им се обаждахме доста често защото искаме да пътуваме а аз без oppholdstilatelse ако напусна Норвегия не мога да се върна ако съм стояла повече от 3 месеца на 6месеца независимо от това че сам омъжена за норвежец. Разпитах ги дали мога да кандидатствам за работа докато си чакам документите и те ми отговориха ДА и ако си намеря работа ще задвижат документите ми по-бързо така 4е ти спокойно можеш да започнеш да си търсиш работа .
 След като получиш oppholdstilatelse ще прочетеш, че за да кандидатстваш по късно за грагражданство ще трябва да си взела 250 часа norskopplæring  и 50 часа introduksjonsprogram общо 300 часа , само тези който са над 55 години са освободени от този закон .
След като oppholdstilatelse-то  е готово ще трябва да се запишеш в folkeregistre за да ти издадат person nummer , и там се чака кум 2 или 3 седмици. Без този person nummer не можеш да се регистрираш в aetat=nav .
 Ставангер е голям град и предполагам че лесно ще може да си намериш работа . Разгледай тези сайтове  www.nav.no     www.finn.no  там има доста информация .
Надявам се да сам полезна с информацията , през всички тези процедури сам минала и то скоро Simple Smile

# 63
  • Stavanger,Norway/ Varna
  • Мнения: 1 934
Цитат
Hug p327,мерси много за инфото.Изобщо незнаех че може да си търся работа докато чакам,това малко поразведрява нещата.След нова година се захващам веднага.Тук обаче в Ставангер като че ли нещата стават много бавно.Мажът ми например чака една година за подновяване на визата  и беше с вързани ръце #Crazy .Моята молба пак още не е стигнала до УДИ дори,няма ог автоматичното писмо от тях.Затова и не възлагам много надежди че ще стане бързо.Ти си имала изключителен късмет,даже мазо беше ей така #Crazy,като му прочетох колко бързо е станало при теб.
  bouquet

Последна редакция: сб, 09 дек 2006, 22:49 от Дивиана

# 64
  • Мнения: 1 062
Здравей, oppholds og arbeidstillatelse се издават от полицията, а не UDI. UDI се занимава с проблемните случай и asyl. Писмото, че са ти получили документите не означава ни6то. Първата година го получих 2 седмици след като подадох документите и о6те 2 седмици след това си получих визата. Тази година си подадох по рано документите, писмото го получих след 1 месец, а седмица след това и визата . Има6 право на 350 часа безплатно обучение по норвежки. Потърси къде при вас има voksenopplæring. Но ти трябва визата и Манту тест. Обаждай се регулярно и им напомняй че съ6тествува6:) Българо норвежкия и норвежко българския речник не са добри, по добре не ги използвай. След като ходи6 в библиотеката използвай учебниците, по които се учи в учили6тата, а съ6то и интернет. Има много добри програми. Никой няма да ти разре6и работа след 01.01.07. трябва да си изчака6 визата, ако сте осигурени няма да се забави, не се притеснявай.Документ за езика  трябва само за определени професии, но е за предпочитане да го знае6. Подай си документите за признаване на образованието. Това съ6то отнема време. В Ставангер има българи, така че се разтърси:) Ако има6 въпроси пи6и, 6те се постарая да ти отговоря.

# 65
  • Мнения: 72
Здравейте,
да не се кандидатства за oppholds og arbeidstillatelse в UDI Oslo, но в полициата в града в който живееш, но те имат специален отдел който се занимава само с издаване на  визи oppholds og arbeidstillatelse  .Аз лично когато сам званяла за да проверя до каде са стигнали документите ми званя на централа и от там искам UDI Gjøvik.
Bob4enka обади се в полициата в Ставангер разпитай ги може да им говориш на английски те ще ти обяснят добре и най точно .
rkb каде се изпраща дипломата за да се признае , аз разгледах един сайт www.nokut.no и видях че се признават 100% с изключение на някои спецялности . Няма ли да са валидни ако само са преведени заверени от нотариус и от външното министерство в българия???

Поздрави на всички  bouquet

# 66
  • Stavanger,Norway/ Varna
  • Мнения: 1 934
Цитат
Здравейте,уф имам толкова въпроси че незнам,дано не ви досадя много.Значи за документите,получих писмо от полицията три дин след като подадох сокнад-а и там пишеше че са изпратени в главното бюро на УДИ за разглеждане.В момента обаче ситуацията е такава,че моя мъж напусна работа8 кара курсове за такси-това иска да работи и ще я караме може би месец два на дъг пенгер.Знаете ли дали това ще има влияние върху решението на УДИ или полицията за моята виза.Като подавахме сокнад той още работеше ама знам ли.Толкова ме е притеснено.Относно сайтовете за учене на норвежки по интернет,можете ли да ми напишете адресите.Доста сам напреднала в норвежкия,комуникирам без проблем,иначе знам че трябва да мина и курса.А защо да не ми дадат разрешително за работа след нова година ако влезем в EU.Аз пак  дали сам притеснителна или какво ама ме е страх да им звъня и пресирам какво става данеби да ги разсърдя нещо.Знам че не са като нашите начумерени служители ама все пак
 newsm78.
Абе хора,аз все си мислях че ще има някакви намаления за празниците,ама не,цените същите.Кога идват тия намаления,че тях чакам Simple Smile
Поздрави   bouquet

Последна редакция: сб, 09 дек 2006, 22:51 от Дивиана

# 67
  • Мнения: 72
Bob4enka,  не се притесявай  пратели ли са документите ти в UDI Oslo може би защото мъжа ти не е все още норвейки гражданин , но щом и той има постянна виза и ти ще получиш. Обаждай им се не се притесявай че ще досаждаш ти си в правото си да се интересуваш за документитет ти . Ако им се обадиш ще ти отнеме много време поне към 15 мин се чака докато успееш да се свържеш с тях. Най добре им пиши е-майл отговарят в рамките на 3 работни дни и то доста изчерпателно, аз лично така правех когато имах вапроси към тях. Ето и кординатите им   'Questions may also be directed to the UDI's applicant information service, telephone:+ 47 23 35 16 00, e-mail: ots@udi.no ""
Освен това след като Бг влезе в ЕС българите ще могат свободно да работят тук-поне така пишеше по весниците. Предполагам че условията ще са същите като за всички страни от ЕС  прочети за това тук  http://www.udi.no/templates/Page.aspx?id=4730  все още няма информация за българите но предполагам, че те ще са със същите условия като за поляците.
Но не би трябвало да се притесяваш защото на мен от полициата това ми отговориха, че докато чакам документите си мога да си търся работа и ако си намеря те веднага ще ги задвижат по бързо така че предполагам  и при теб ще е така Simple Smile .
За това че мъжа ти не работи сега мисля че няма проблем  , като подаваш документи тогава искат декларациа за дохода му  за последните няколко месеца  и договор ако има жилище под наем или совствено такова. Не мисля че след като сега кара курс ще е проблем .
Така че спокойно не се приотесявай Wink и успех с търсенето на работа.
Поздрави  bouquet

# 68
  • Stavanger,Norway/ Varna
  • Мнения: 1 934
p327 Hug

# 69
  • Stavanger,Norway/ Varna
  • Мнения: 1 934
Цитат
Момичета,забравих да питам за дипломите.аз съм с международна диплома от холандски университет взета в Бг към филиал на този университет,в такъв случай трябва ли признаване-на английски е дипломата? а за Манту-това ако е за туберколозата,то на мен ми правиха в началото на 2005 в Harstad но загубих документа който ми дадоха от болницата.дали ме има някъде в регистрите?

Последна редакция: сб, 09 дек 2006, 22:54 от Дивиана

# 70
  • Мнения: 1 062
http://www.stavanger.kommune.no/e-services/tjenester.nsf/SVGskol … g&expand=18.3  тук 6те прочете6 за курсовете,а и друга информация за града в който живее6.  За да получи6 работна виза трябва да си намери6 работа на 100% и тогава да кандидатства6 за визата.  Това важи за всички. да, образованието се признава чрез  nokut независимо къде си завър6ил. Има и други организации в зависимост от професията.  предполагам, че има някакви регистри и ако им изпрати6 писмо 6те ти изпратят копие от картата. Стига да не си се връ6тала в Бг за дълъг период от време. Ако мисли6 че си добре с езика, може6 да се яви6 на изпит и да започне6 от последните нива или Bergenstest курса. Имай впредвид, че след 1.01 NAV няма да ти помогне кой знае колко, тъй като Бг 6те е член на ЕС.

# 71
  • Stavanger,Norway/ Varna
  • Мнения: 1 934
Цитат
Simple Smile Благодаря ви момичета за полезната информация. Нещата мнoгo повече ми се изясниха.  bouquet

bob4enka, моля, пиши на кирилица!

Последна редакция: сб, 09 дек 2006, 22:55 от Дивиана

# 72
Utre ot 17.30 ima sreshta v posolstvoto.

Утре от 17.30 има среща в посолството.

Моля, пиши на кирилица!

Последна редакция: сб, 09 дек 2006, 22:57 от Дивиана

# 73
  • Мнения: 382
Здравейте мили норвежки! Успешна и много хубава седмица пожелавам на всички

# 74
  • Stavanger,Norway/ Varna
  • Мнения: 1 934
Здравейте и от мен Simple Smile. Обхвана ли ви ве4е коледното настроение. А купихте ли подарьците.тук вси4ки центрове работят и  ж неделя и така 6те е целия месец, 6те има какво да се прави.
поздрави   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт