Колко плащате зимата при отопление с климатик?

  • 12 356
  • 48
  •   1
Отговори
  • Мнения: 990
Правя проучване! На локално парно сме, но се интересувам дали ще успеем да се отопляваме с климатик (-ци) вкъщи? Живеем на втория етаж (от общо два) в къща около 90 кв.м. Мислим да си сложим и външна изолация, не знам дали ще помогне много... Thinking

# 1
  • Мнения: 636
Mного по-евтино е Peace Ние сме с 3 климатика в къщи и мога да ти кажа че е до 3 пъти по-евтино (ПОНЕ). Между другото това е много полезен сайт
http://www.termo-klima.com/bul/index.php

# 2
  • Мнения: 1 925
Steli_Meli , ние една зима искарахме на парно - в двустаен апаратмент сме - 75 вк.м. и при сметките се оказа, че ни излиза поне 2 пъти по-евтино на климатици.   Peace
baba_iaga, сайта е полезен, понеже е изкопиран от няколко други
  Peace  Wink

# 3
  • Мнения: 636
Възможно е незнам, но определено информацията е много изчерпателна. А и те ни монтираха машините и останахме много доволни. Между другото последния, които сложихме е с трансформация 1 към 6, което значи 6 пъти по- икономичен от печка
http://www.termo-klima.com/bul/marka.php?maker_id=21

# 4
  • Мнения: 636
Възможно е незнам, но определено информацията е много изчерпателна. А и те ни монтираха машините и останахме много доволни. Между другото последния, които сложихме е с трансформация 1 към 6, което значи 6 пъти по- икономичен от печка
http://www.termo-klima.com/bul/marka.php?maker_id=21
[/quote

Но те са варненска фирма и мисля, че нямат представителства другъде

# 5
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 772
От три години съм с климатици.Апартамента е 96 кв.м., има направена външна изолация и ПВЦ дограма, отоплявам го целия /т.е.не се изключват климатиците/, сметката ми е 120 лв. - това е най-високата.

# 6
  • Мнения: 3 405
От три години съм с климатици.Апартамента е 96 кв.м., има направена външна изолация и ПВЦ дограма, отоплявам го целия /т.е.не се изключват климатиците/, сметката ми е 120 лв. - това е най-високата.

Това за колко климатика е?

# 7
  • Мнения: 4 668
Мисля , че има значение какъв е климатикът , инвенторните мисля са по - икономични  Rolling Eyes
Иначе не знам как ги докарвате тези сметки , да ви е по - евтино отколкото с парно  newsm78
Миналата година , преди да ни пуснат парното , защото сме в нов блок се отоплявахме с климатици - под 200 лв. не сме падали и то в не толкова студените месеци, това е и + проточен бойлер + един малък радиатор в детската все пак .
Апартаментът ни е мезонет - 120 кв.м. , с парно плащаме между 100 - 150 лв. на месец  Wink
Дограмата и изолацията са от огромно значение !

# 8
  • София
  • Мнения: 4 966
Миналата година с два климатика-над 400лв.

# 9
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
какво означават киловатите в графа консумация.......за 24 часа ли се отнася или за час........ако е за час е много.........1,5 kwh, означава, че за 10 часа дневно харчиш 15 киловата....умножи това по 15 стотинки......и излиза, че на ден плащаш 2, 25 лв....по 30 = 67, 50 лв. само за климатика......

........нали така се изчислява  newsm78

бойлерите харчат по 2 kw на час.......до тук ....110 лв само за двата уреда, ако включваш бойлера по 6 часа дневно  ooooh!...много е скъпо

Последна редакция: пт, 20 окт 2006, 23:14 от secretgarden

# 10
  • София, център
  • Мнения: 686
Да и мен живо ме интересува, но май се окозва доста субективен този отговор!

1,Има ли изолация ( външна, вътрешна )
2,Дограмата ( дърво, алуминий, ПВЦ )
3,Колко климатика има
4,Колко квадрата отопляват
5,Денонощно или само вечер
6,Колко градуса поддържате( 20 или 25...все пак )

Уви като е грубо нищо не схващам аз!
Ето Исайкова казва 400 , а Titina 120 ТОП!

Просто си разсъждавам...

# 11
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Същото е все едно се отопляваш с духаща печка......когато я спреш, изстива за секунди.......незнам дали има чак толкова голямо значение изолацията.........в моя пример съм дала сметките за климатик от по- харчещите.......има и такива, които харчат по 0,8 kw за час

# 12
  • Мнения: 6 461
Ние сме с климатик и от сега съм го пуснала  Simple SmileКлиматика е във всекидневната.
 Simple SmileНе съм платила повече от 68.00лв ток като имате на предвид ,че в спалнята сме с маслен радиатор и на това отгоре  готвя на ток на    и плюс това  хладилника е с фризер.

# 13
  • Мнения: 9 092
Сметките ни се въртят около 90 лв. Отопляваме 1 стая, много голяма. Неизолирани сме, даже прозореца е със стара дървена "дограма", че и подухва понякога Laughing
Доволна съм и от топлото и от сметките:)

# 14
  • Мнения: 2 839
Зимата се въртим около 500, ама знам ли каква част от това е за климатиците, 5 на брой  Thinking Мисля, че и бойлера 150л. си казва тежката дума, пералнята пере 10 пъти седмично, печка в банята, миялна ... то да беше само топлото ...  ooooh!
А, да, имаме си и към 100тина лампички, лунички, аплици и т.н. светещи нещица.
То излиза, че климатиците са ни без пари направо  Mr. Green

# 15
  • Мнения: 953
то май има значение към кой доставчик на ел.енергия сме.ние в пловдив май плащаме по-високи сметки от другите градове.но иначе и аз се замислям за климатици.

# 16
  • Smallville
  • Мнения: 994
Като ви чета се чудя кое може да е причината едните да плащат толкова малко а другите много newsm78.Ние сме с един климатик,една конвекторна печка,която се включва само вечер,готвим на ток, хладилник с фризер,бойлер само вечер и ток най голямата сметка 200 лв,иначе 150 160лв.Чувала съм че и компютъра и той харчел ток Thinking

# 17
  • Мнения: 6 164
Изолацията има ОГРОМНО значение. НО ако е блок трябва да са "изолирани" и всички апартаменти нагоре и надолу. Ако е "облечен" само въпросния,нищо не се променя. Откакто "изолирахме" целия вход изобщо не съм пускала парно в стаята. А при такава Т на въздуха навън, миналата година вече дънеше на минимум 3! Peace

# 18
  • София, център
  • Мнения: 686
Ох егати кефа, но при кооперация с възрастни хора изолацията на цялата сграда е МИРАЖ! Laughing

# 19
  • Мнения: 2 047
   Сп. мен е по-евтино с парно - целият апартамент е отоплен със или без изолации. Даже знам, че в големите студове си отварят прозорците.
   При нас за 1 стая с климатик- 200 лв. ток месечно - в тях влиза и бойлер само на нощна, с нова дограма.

# 20
  • Стара Загора
  • Мнения: 330
при нас -една стая 20кв с 1 климатик  денонощно работещ ,включвам и готвенето на ток и бойлера всекидневно,без изолация сме и дървена дограма=100лв ток
доволна съм,евтино ми е Mr. Green
ама и аз започнах да се чудя защо има такава разлика при отопление с климатик(освен изолацията и дограмата) newsm78

# 21
  • Мнения: 948
Вкъщи сме с три климатика и миналата зима не сме плащали повече от 120 лв. Hug

# 22
  • Oslo
  • Мнения: 659
Ксения, каква марка са и други данни моля те !!!

# 23
  • Мнения: 948
И трите са Осака.

# 24
  • Oslo
  • Мнения: 659
Благодаря, 12-ски ли ?

# 25
  • София
  • Мнения: 4 966
Цитат
Да и мен живо ме интересува, но май се окозва доста субективен този отговор!

1,Има ли изолация ( външна, вътрешна )
2,Дограмата ( дърво, алуминий, ПВЦ )
3,Колко климатика има
4,Колко квадрата отопляват
5,Денонощно или само вечер
6,Колко градуса поддържате( 20 или 25...все пак )

Уви като е грубо нищо не схващам аз!
Ето Исайкова казва 400 , а Titina 120 ТОП!

Просто си разсъждавам...
 

1.Нямаме изолация.
2.Дограма-дърво.
3.2 Климатика
4.70квадрата някъде-с двата климатика
5.Денонощно,но понякога и излючвахме.
6.Повече от 20,21 градуса не сме вдигали.

Искам само да добавя,че големия ни климатик беше Мидеа миналата година,но го сменихме,защото не бяхме доволни въобще.Сега ще видим тази зима с Фуджицото как ще е .

# 26
  • София, център
  • Мнения: 686
Исайкова  благодаря!

# 27
  • Мнения: 990
Хей, момичета ама какво правите, аз до като гледах, че никой не ми отговаря на темата, а вие от вчера до днес сте изписали 2 стр. Благодаря много за инфото!
Сега да уточня: парното ни е локално както казах, тоест на дърва се топлим и малко на въглища.
Дограмата си ни е стара (поне и тази зима ще сме така), а идеята за климатика ми дойде като помощно средство, на първо време поне. Тази зима ще съм си вкъщи с дребничкия и искам да ни е топло, та си мислех освен парното, ако имаме и климатик за по-студените дни да ни помага в отоплението за най-студените дни, че само с парното нещо не става топло, повече от 16-17 градуса не можем да вдигнем в спалнята. Добре че сме свикнали от бебе да си го държим на 18 градуса, та за спане е добре горе-долу! Другата зима вече като съм на работа, а той на градина, и няма никой през деня, може да минем изцяло на климатици, и това го обмисляме... Та затова исках да ви "поразпитам" малко Wink

# 28
  • Мнения: 2 821
Миналата зима се отоплявахме с климатик Панасоник 12ка...и тази ще е така.Гарсониера. Сложихме си дограма имаше само на едната стая миналата година в другата стая и се надявам да поспестим. Най-високата ни сметка миналата година беше 180лв.
Компютрите харчат повече ако са със старите монитори, т.е. ако е флат е икономичен.....

# 29
  • Мнения: 4 390
1,Има ли изолация ( външна, вътрешна )
Външна, частична, само на долната част на усвоената тераса, другите стени са ни вътрешни и вътрешна изолация на детската стая.
2,Дограмата ( дърво, алуминий, ПВЦ )
Алуминиева дограма на цялата усвоена тераса, с двуметрови стъклени витрини, страниците също са стъклени, не иззидани.
3,Колко климатика има
1
4,Колко квадрата отопляват
Хол без врати Grinning, не знам колко квадрата е.
5,Денонощно или само вечер
денонощно през зимата
6,Колко градуса поддържате( 20 или 25...все пак )
24-25

Готвя на ток, имам хладилник с фризер, 2 телевизора, 2 компютъра, 1 флат монитор - работят без изключване, пералня, която пускам поне 2-3 пъти в седмицата, маслен радиатор и духалка /не денонощно/ много лампи, луни и лампиони.
Миналата зима плащахме 230-280 лв за ток през зимата за всичко това.
Тази зима детска, спалня и кухня ще отопляваме на парно. Холът ще си остане с климатик.

# 30
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Аз пък не мога да си обясня разминаването в "топлото" на парното. При нас никога не сме можеле да ходим по къс ръкав, да отваряме прозорци и прочее, защото само с парното никога не е ставало по- топло от 18-19 градуса  Thinking Затова от 2 години сме го спрели и няма да пълня джоба на ТЕЦ-а за студените тръби  Stop

Тази зима ще вземаме климатик май. Но като чета толкова противоречиви мнения, нищо чудно да си останем по стария начин.

Миналата година най- голямата ни сметка за ток беше около 180 кинта- акумулираща печка в спалнята( денононщно), духалки в другите две стаи( почти денонощно), бойлер, пералня, готвя на ток...

# 31
  • Варна
  • Мнения: 686
Само веднъж миналия февруари съм платила 180 лева, през останалите месеци 75-100 лева. Причината за 180 лева предполагам беше брат ми и пуснати и двата климатика да духат на 30 градуса #Crazy Климатиците са панасоник 12ца и хайер 10ца. Квадратура 70 кв. Работеха си почти денонощно.

# 32
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Има голямо значение и къде се намира апартамента като място и етаж и как се топлят съседите. Предишния ни апартамент беше на непоследен етаж между блокове и парното беше пуснато цялото във целия вход по цял ден защото беше пълно с пенсионери. Плащахме смешни сметки (50-60 лв) и ходехме по къси ръкави а вратите никъде не затваряхме. Сега сме на последен етаж (ма въздушна възглавница, но тя не топли), съседите до нас и под нас се топлят само вечер и то на ток. Парното е спряно над 50% във входа. А блока ни е краен и ветровете се ........  от всички страни. За миналия февруари сметката ми беше 179 лв (нея помня, за януари беше над 200). Парно имам само в две стаи и в банята, (другите стаи са с климатици) като едната стая ни е спалнята а другата е стаята на големия.И в двете работи предимно през нощта, през деня рядко го пускаме защото седим в хола на климатика. Постоянно вдигам пара да се затварят вратите и все съм наметната с едно пончо защото се смръзвам а децата са с анцузи. Отделно сме инвестирали в модерни (скъпи) радиатори, безмислени топломери и прочие излишни материали и такси.

# 33
  • Мнения: 844
Според мен не може да излиза по-евтино с климатик. Особено в твоя случай със старада дограма. Просто забрави. Говоря от опит. Осен това в студените дни под -5 само може да се надяваш климатикът да те стопли.

# 34
  • София
  • Мнения: 4 966
Като добавка към казаното от  martisun -ние нямаме и съседи-така че работата ясна-ни съсед да те сгрее,ни излолация,ни дограма,ни нищо.Та затуй си плащаме 400-те стотака. Crossing Arms ooooh!

# 35
  • Мнения: 1 925
Момичета, вие ме шашнахте с тези сметки от по 400-500 лв. за ток  Shocked
Ние отопляваме само спалнята и отваряме към кухнята и коридора, спалнята ни е с размер на хол - голяма е, нямаме изолация - в панелка сме, стара дървена дограма, поддържаме 22-25 градуса ( не обичам да ми е много топло ) през зимата и повече от 70 лв. не сме плащали, като в тези пари се включват 100л. бойлер, пералня 5 пъти в седмицата, миялна пак 5 пъти, компютър постоянно включен, и от време на време духалка в хола. С парно ни беше много студено и ни излизаше по около 150 лв. и допълнително включвахме духалки, защото беше максимум 20 градуса и пак плащахме ток 60-70 лв.
В офиса сме с огромни радиатори, стара кооперация - тухлена, дограмата ни е алуминиева - пукаме парното на 4 максимум, защото става като в пещ и платихме по-малко, отколкото в къщи  #Crazy Една зима обаче бяхме само на климатици, защото имаше авария в кооперацията и за 3 стаи с 2 климатика Тошиба инверторни - на месец ни беше не повече 200 лв. ток , като без климатиците плащаме по 100 лв. Зависи си от много неща. Но с тия радиатори в панелките, до сега в която и квартира и апартамент да съм била никога не е било топло.  Peace Много зависи от климатиците.
  Peace

# 36
  • Мнения: 1 925
Според мен не може да излиза по-евтино с климатик. Особено в твоя случай със старада дограма. Просто забрави. Говоря от опит. Осен това в студените дни под -5 само може да се надяваш климатикът да те стопли.
Ела да видиш в къщата на баща ми как топли и на -10 и няма проблем и достатъчно топло, че да не се навличаш и да ти е комфортно.  Peace Зависи си от климатика  Wink

# 37
  • Мнения: 356
Ние също се отопляваме с климатик.Сметките ни за ток паднаха драстично.Мисля,че е много добра инвестиция,особено ако човек може да отдели пари за инвенторен.Иначе и ние през зимния период не изключваме въобще климатика.Най-висока сметка за миналия сезон - 53 лв.

# 38
  • Мнения: 990
Според мен не може да излиза по-евтино с климатик. Особено в твоя случай със старада дограма. Просто забрави. Говоря от опит. Осен това в студените дни под -5 само може да се надяваш климатикът да те стопли.
И на мен така ми се струва честно казано... и то точно заради дограмата, вее си зимата студ и това е...  Tired

# 39
  • Мнения: 990
Като добавка към казаното от  martisun -ние нямаме и съседи-така че работата ясна-ни съсед да те сгрее,ни излолация,ни дограма,ни нищо.Та затуй си плащаме 400-те стотака. Crossing Arms ooooh!
Та и ние сме така, сигурно и нашите сметки ще са такива, винаги съм си мислела, че в апартаментите е по-възможно да се сгрееш с климатик, точно по тази причина - Съседите, които се отопляват разбира се Wink!!!

# 40
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Според мен не може да излиза по-евтино с климатик. Особено в твоя случай със старада дограма. Просто забрави. Говоря от опит. Осен това в студените дни под -5 само може да се надяваш климатикът да те стопли.

Е, ако купиш климатик за 300-500 лв, да, само ще се надяваш. Никой от моите познати с добри климатици не се е оплакал, че не топли и при минус 20  Stop

# 41
  • Мнения: 844
Според мен не може да излиза по-евтино с климатик. Особено в твоя случай със старада дограма. Просто забрави. Говоря от опит. Осен това в студените дни под -5 само може да се надяваш климатикът да те стопли.

Е, ако купиш климатик за 300-500 лв, да, само ще се надяваш. Никой от моите познати с добри климатици не се е оплакал, че не топли и при минус 20  Stop
Не сме с климатици от по 350 лв, вярвай ми. От по 900-1000 лв. , но това преди две-три години. Та много зависи от множество фактори: изложение на апартамента, вътрешен или има много отдаващи стени, съседите отгоре и отдолу отопляват ли се и ако да с какво, каква ти е дограмата, има ли излоация, на кой етаж си и пр. пр. Досега сме се отоплявали само с климатици, но последният път си умряхме от студ. Вярно, всички от гороизброените критерии бяха в най-лошата комбинация. Та от има за две стаи отопление плащахме по 300 лева, като направо си беше студено - 16-18 градуса. Говоря за зимата. А при по-големи студове пускахме духалка. А да и бойлер и пералня. Дано в новия апартамент с два климатика ситуацията бъде по-добра. Ако имах финансова възможност щях да избера отопление на природен газ. Peace

# 42
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
Миналата година с един климатик повече от 100 лв. не съм плащала.Но лятото без климатик имам 35-40 лв.

# 43
  • Мнения: 1 233
Майка ми плащаха по около 150 лв , но те го включват само вечер, защото по цял ден ги няма.

# 44
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Два инвертора, работещи денонощно и поддържащи около 22 градуса и един конвектор, работещ почти непрекъснато пак около 22 градуса, плюс проточен бойлер, пералня, три телевизора,  четири аквариума(също се отопляват) и разбира се осветление, което никъде не се загася - струваше ми 200лв. Не мога да правя сравнение без климатик, защото и лятото работят и трите.

# 45
  • Мнения: 891
Майка ми плащаха по около 150 лв , но те го включват само вечер, защото по цял ден ги няма.

И ние сме горе-долу така.  Peace Включваме климатик в хола и радиатор в детската през седмицата само вечер, а събота и неделя климатика работи по цял ден и най-високите ни сметки зимата бяха около 140-150 лв

# 46
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Ние сме с един климатик /24-ка, ако това има някакво значение  newsm78, преди три години струваше 1600лв./ Отопляваме хола и трапезарията,които са общо около 45кв.м., като го нагласяме да се включи около час преди да се приберем. През зимата плащаме около 150 лв.за ток и 250лв. за парно и топла вода /парно включваме в стаята на детето, рядко в кухнята и ако е много студено в трапезарията/. Апартаментът ни е малко повече от 130 кв.м. През лятото плащаме около 80-100лв. ток, но тогава климатикът работи почти на нон-стоп.

# 47
  • Мнения: 1 925
Според мен не може да излиза по-евтино с климатик. Особено в твоя случай със старада дограма. Просто забрави. Говоря от опит. Осен това в студените дни под -5 само може да се надяваш климатикът да те стопли.

Е, ако купиш климатик за 300-500 лв, да, само ще се надяваш. Никой от моите познати с добри климатици не се е оплакал, че не топли и при минус 20  Stop
Не сме с климатици от по 350 лв, вярвай ми. От по 900-1000 лв. , но това преди две-три години. Та много зависи от множество фактори: изложение на апартамента, вътрешен или има много отдаващи стени, съседите отгоре и отдолу отопляват ли се и ако да с какво, каква ти е дограмата, има ли излоация, на кой етаж си и пр. пр. Досега сме се отоплявали само с климатици, но последният път си умряхме от студ. Вярно, всички от гороизброените критерии бяха в най-лошата комбинация. Та от има за две стаи отопление плащахме по 300 лева, като направо си беше студено - 16-18 градуса. Говоря за зимата. А при по-големи студове пускахме духалка. А да и бойлер и пералня. Дано в новия апартамент с два климатика ситуацията бъде по-добра. Ако имах финансова възможност щях да избера отопление на природен газ. Peace
900 - 1000 лв. пак значи китайски климатик, който не може да се сравнява с енергоспестяващитите климатици на Тошиба, Мицубиши, Фуджицу...   Peace

# 48
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
900 - 1000 лв. пак значи китайски климатик, който не може да се сравнява с енергоспестяващитите климатици на Тошиба, Мицубиши, Фуджицу...   Peace

Така де, аз точно това имах предвид  Peace

Общи условия

Активация на акаунт