Таласемия и деца

  • 8 733
  • 45
  •   1
Отговори
# 15
  • Sofia
  • Мнения: 123
След 6 месец може да се установи. На нас на 5м. я откриха.

Може и така да е.
И двамата педиатри, които имахме разправяха след годинка, ама де да знам - не разбирам  Grinning

# 16
  • Мнения: 819
Благодаря Ви!!!!!!

# 17
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Да добавя само, че изследвания показват, че принципно това са по-здрави хора и живеят по-дълго.


Мдааааа, свекърва ми е жив пример. Simple Smile
По темата: Свекърва ми е с таласемия минор. Родила е 3 деца преди да разбере че изобщо има проблем. Мъжа ми разбра че е носител на този ген на 22 години когато големия ни син беше на 5 месеца и лекарите се чудеха какъв му е проблема че желязото е наред а хемоглобина е нисък. Тогава мъжа ми се сети за майка си и направиха изследване на двамата. Нито мъжа ми, нито свеката са злояди. По-скоро са маниаци на тема здравословно хранене, което не мисля че има връзка с таласемията.
Само знам от един професор че такива хора не трябва да ядат бакла(не баклава) защото е много вредна за тях.

# 18
  • Мнения: 262
Разбрах какво е таласемия.....анемия свързана с някакъв дефект на гена......но иначе обикновена анемия наистина може да се лекува с диня......ето тука малко инфо :

http://kulinar.gbg.bg/foodview.php?spid=36
значи динята е един огромен абсурд, защото храните съдържащи fe трябва да не заемат главно място в менюто на болни от таласемия, била тя и минор,понеже прекаленото приемане на  fe може да увреди основните функции на организма а дори и да се получат усложнения и изкривяване на костите.Пациентите с таласемия майор се инжектират с desferal поне 4 пъти в седмицата, за да може да бъде извлечено излишното количество желязо от органите.
Аз съм с таласемия майор и мога да ви успокоя,че живота ми е абсолютно нормален (на 26год съм),така че не се притеснявайте стига да се лекува адекватно човек с майор дори може да живее нормално. Wink

# 19
Здравейте.Отдавна следя всичко във форума,но за първи път се включвам.Моят син е на 10 месеца и се съмняват за таласемия,но незнам дали е минор или майор.Водихме го при хематолог във Пловдив ,който каза че на 1год и 3мес. ще се направят изследвания,които ще покажат дали има това заболяване.Изследванията се правят само в София.Дано да се окажат отрицателни,защото много се притеснявам.Нито аз ,нито съпруга ми сме носители на таласемия,поне така мисля.Трябва ли да се направят по специални изследвания за да се установи дали си носител?

# 20
  • София
  • Мнения: 2 896
Разбрах какво е таласемия.....анемия свързана с някакъв дефект на гена......но иначе обикновена анемия наистина може да се лекува с диня......ето тука малко инфо :

http://kulinar.gbg.bg/foodview.php?spid=36
значи динята е един огромен абсурд, защото храните съдържащи fe трябва да не заемат главно място в менюто на болни от таласемия, била тя и минор,понеже прекаленото приемане на  fe може да увреди основните функции на организма а дори и да се получат усложнения и изкривяване на костите.Пациентите с таласемия майор се инжектират с desferal поне 4 пъти в седмицата, за да може да бъде извлечено излишното количество желязо от органите.
Аз съм с таласемия майор и мога да ви успокоя,че живота ми е абсолютно нормален (на 26год съм),така че не се притеснявайте стига да се лекува адекватно човек с майор дори може да живее нормално. Wink

мдаа, и аз знам, че е вредно на хора с таласемия да се дават желязосъдържащи препарати, проблема не е в желязото, а в еритроцитите, в способността им да пренасят кислород.
Аз никога не съм имала проблеми, чак като забременях разбрах, че имам такава анемия, после се оказа, че и баба ми я има.

# 21
  • София
  • Мнения: 2 896
Здравейте.Отдавна следя всичко във форума,но за първи път се включвам.Моят син е на 10 месеца и се съмняват за таласемия,но незнам дали е минор или майор.Водихме го при хематолог във Пловдив ,който каза че на 1год и 3мес. ще се направят изследвания,които ще покажат дали има това заболяване.Изследванията се правят само в София.Дано да се окажат отрицателни,защото много се притеснявам.Нито аз ,нито съпруга ми сме носители на таласемия,поне така мисля.Трябва ли да се направят по специални изследвания за да се установи дали си носител?

А защо имате тези съмнения?
Давали сте желязо и хемоглобина пак е нисък?

Ако не греша, изследва се морфология на еритроцити, серумно желязо (сигурно и други), но хематолога ще ви каже, така или иначе. Дано му няма нищо на детето!

# 22
Желязото му е в границите,но хемоглобина му е нисък.Когато беше болен беше 96,но след това се покачи на 105.Когато навърши 1година ще му се направят още едни изследвания и ако хемоглобина му е пак нисък тогава на 1,3м.ще се правят изследвания в София.Дано да не се налага

# 23
  • Мнения: 4 176
Здравейте.Отдавна следя всичко във форума,но за първи път се включвам.Моят син е на 10 месеца и се съмняват за таласемия,но незнам дали е минор или майор.Водихме го при хематолог във Пловдив ,който каза че на 1год и 3мес. ще се направят изследвания,които ще покажат дали има това заболяване.Изследванията се правят само в София.Дано да се окажат отрицателни,защото много се притеснявам.Нито аз ,нито съпруга ми сме носители на таласемия,поне така мисля.Трябва ли да се направят по специални изследвания за да се установи дали си носител?
За да има детето таласемия трябва поне единия от родителите да е носител. Ако беше мажорна, щахте да знаете. За магорната трябва и ДВАМАТА родители да са носители.

# 24
  • Мнения: 358
Здравейте.Отдавна следя всичко във форума,но за първи път се включвам.Моят син е на 10 месеца и се съмняват за таласемия,но незнам дали е минор или майор.Водихме го при хематолог във Пловдив ,който каза че на 1год и 3мес. ще се направят изследвания,които ще покажат дали има това заболяване.Изследванията се правят само в София.Дано да се окажат отрицателни,защото много се притеснявам.Нито аз ,нито съпруга ми сме носители на таласемия,поне така мисля.Трябва ли да се направят по специални изследвания за да се установи дали си носител?
Искайте си по едно профилактично изследване на кръв вие двамата с мъжа ти от личните си лекари, безплатно ви се пада поне по едно в годината. Ако вашите хемоглобинови нива са високи, поне над 115, значи нямате таласемия, и детето също. Става за един ден и ще дишаш спокойно. Ако са ниски се прави първо изследване на вашата кръв - казва се йонофореза , носят се горните резултати и чак ако се установи при вас, тогава се изследва детето.

# 25
  • София
  • Мнения: 8 932
Здравейте.Отдавна следя всичко във форума,но за първи път се включвам.Моят син е на 10 месеца и се съмняват за таласемия,но незнам дали е минор или майор.Водихме го при хематолог във Пловдив ,който каза че на 1год и 3мес. ще се направят изследвания,които ще покажат дали има това заболяване.Изследванията се правят само в София.Дано да се окажат отрицателни,защото много се притеснявам.Нито аз ,нито съпруга ми сме носители на таласемия,поне така мисля.Трябва ли да се направят по специални изследвания за да се установи дали си носител?
Искайте си по едно профилактично изследване на кръв вие двамата с мъжа ти от личните си лекари, безплатно ви се пада поне по едно в годината. Ако вашите хемоглобинови нива са високи, поне над 115, значи нямате таласемия, и детето също. Става за един ден и ще дишаш спокойно. Ако са ниски се прави първо изследване на вашата кръв - казва се йонофореза , носят се горните резултати и чак ако се установи при вас, тогава се изследва детето.
Брат ми е с висок хемоглобин, въпреки таласемията. Самата аз имам таласемия, но пък хемоглобина ми е нисък. Само по стоймостите на хемоглобин, не се установява таласемия, има и други показатели. Иначе желязото е абсолютно противопоказно при таласемия, затова е добре да се установи наличието и, защото при анемия докторите веднага изписват желязосъдържащи препарати.
Това за маларията е вярно, но не те предпазва таласемията, понеже не е вкусна кръвта на комарите, а е свързано нещо със желазото, иначе щах да съм много доволна, ако не ме хапеха комари.

# 26
  • Мнения: 4 176
Искайте си по едно профилактично изследване на кръв вие двамата с мъжа ти от личните си лекари, безплатно ви се пада поне по едно в годината. Ако вашите хемоглобинови нива са високи, поне над 115, значи нямате таласемия, и детето също.
Говориш пълни глупости. Изобщо не е вярно. т.е. има доза истина, но трябва да кажеш " най-вероятно нямате", но не и, че 100% нямат, ако хемоглобина е над 115, защото има хора с хемоглобин 120-125 и пак са таласемици.
Не обърквай жената!

# 27
Аз съм с таласемия. Предава се само наследствено. Като бременна ходих на хематолог, че той ми я потвърди. Предполагах за нея защото сестра ми също има. Живея си нормално. Това се отнася за таласемия минор. Ако някой има съмнения за себе си или детето си смятам, че трябва да се изследва. Като знаеш поне като дойде време ние да ставаме баби да кажем на децата си, ако имат таласемия да си изследват партньорите преди да създават поколение. Малко тъпо звучи, но аз съм  безкрайно възмутена от хематоложката при която ходих. Иначе беше много мила и ми обясняваше как в Гърция даже имат клиника за таласемия, защото при тях било по - разпространено, а не и дойде на акъла да ме попита след като съм казала че съм бременна(да не говорим че беше и очевидно), дали и бащата се е изследвал- а това е много важно, след като аз имам. Не че е задължително детето да го наследи, но има голяма вероятност. Преди да забременея бях забравила за това (то и мойто си е възмутително ама не се бях сещала да се интересувам по този въпрос. За щастие таткото няма, ама това си много повече от възмутително.
И един призив: нека ако във форума има баби, както и мами, които да знаят за техните мами или свекита, че имат таласемия да споделят със свои приятелки ако имат някакви съмнения за таласемия и те да ходят да се изследват не само да стоят и да се оплакват колко са болнави и имат нисък хемоглобин.
Едно време е било нисък хемоглобин- пиеш желязо, кой ти е чувал за таласемия.
 
  А за hubavatamery вместо да чакате можете вие да си пусните въпросните изследвания за таласемия.

# 28
Така-аз съм на 19 години и от 40 дневна възраст съм с такава анемия.Родителите ми са се опитвали да ме ликуват с какво ли не но само Десферала и кръвопрекиванията ме спасяват.Най-лошото е че и брат ми-(20 годишен е) също е така.Скоро ходих при Професор Петков и разговарях с него.Каза ми хубавата новина че до Нова година в България ще се разреши използването на медикамент(на хапчета) който замества Десферала.Така че хора има надежда Simple Smile

# 29
  • Мнения: 4 176
Така-аз съм на 19 години и от 40 дневна възраст съм с такава анемия.Родителите ми са се опитвали да ме ликуват с какво ли не но само Десферала и кръвопрекиванията ме спасяват.Най-лошото е че и брат ми-(20 годишен е) също е така.Скоро ходих при Професор Петков и разговарях с него.Каза ми хубавата новина че до Нова година в България ще се разреши използването на медикамент(на хапчета) който замества Десферала.Така че хора има надежда Simple Smile
Ъ? Ти з акоя анемиа говориш? Минор или мажор? Май е мажор, щом за лекуване говориш, защото иначе няма какво да се лекува. newsm78

Общи условия

Активация на акаунт