Какви игри играете с бебетата?

  • 13 103
  • 46
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 399
Искам да ви попитам какви игри играете или сте играли с бебетата си на възраст 8-9 месеца. Как успявате да ги научите на нещо ново чрез игра? Опитвам да играя нещо по-смислено с моята бебка, но нещо не се получава. Аз ли не познавам игрите, на нея ли не и харесват моите игри, не знам, но не ми се удава да я науча на нещо чрез игра. Освен да прави 'боц' с пръстите и да играе на топка, друго не желае да прави. Опитвах да и рисувам доколкото скромните ми умения позволяват, няма интерес, опитвах да и показвам картинки в книжките, но и това я отегчава. Чудя се малка ли е, или моите игри са неподходящи. Може би съм малко повлияна от разни свръх амбициозни майки около мен, които непрестанно си играят на нещо с бебетата си, четат им книжки  Shocked, ровят се в пясъка с тях, но започвам да се чувствам почти виновна, че не правя нищо за развитието на детето. Но винаги когато седна да играя нещо с нея, тя ми хваща ръцете, изправя се и ме повежда нанякъде или просто подскача на едно място.  Rolling Eyes Знам че всяко дете си следва негова линия на развитие, но някак не виждам до какво развитие може да доведе подскачането.

# 1
  • София
  • Мнения: 6 665
Играем най-често на криеница  Laughing примерно аз я държа,а баща й се крие зад дивана и когато се покаже и каже ку-ку малката се залива от смях  JoyСъщо така си играем на буба лази,на гоненица-аз бягам с нея ,а тати ни гони.Когато я заведа при майка ми тя също й чете книжки и въпреки,че нищо не разбира й е много интересно, разглежда картинките и нещо си приказва. Grinning

# 2
  • Мнения: 2 567
На мен интересни идеи ми даваше тази книга. Игрите и упражненията са по възрасти. Ако имаш възможност, прелисти я в някоя книжарница и виж, дали ще ти допадне.  Peace

# 3
  • Мнения: 3 367
http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st=30&e=playandlearn& … at=play_and_learn

тук има по месеци занимавки за идеи;

аз ве1е не съм много амбициозна,оставям детето да си води,ако му се ска1а-да си ска1а;ако му се лази в кръг до откат-ок; ако 20 мин се опитва да си събуе обувките и после ги сму1е с радост-нямам против;

# 4
  • Мнения: 125
Не се влияй от другите майки.Играй си с бебето така както на него му доставя удоволствие,бебетата са раzлични.За рисуване и книжки май сте малки оЩе.Малкият ми син чак сега zапочна да обръЩа внимание на книжките и то предимно ги дъвче Mr. Green.Иначе обича да играе на гоненица.Не ходи оЩе,а пълzи като фурия.Отива например в другата стая и сяда и ме чака да се появя.Като ме види и си пЛИУе на петите и се zалива от смях newsm62.Другото което му е интересно е аz да му подавам неЩо и да му каzвам "ето",и после му го искам и тои  каzва "етъ"И с раzни такива елементарни неЩа се zабавляваме.
 И да,и подскачането е част от раzвитието на децата.Щом иска да скача и и е zабавно,ами нека да скача.Ако и е zабавно да пълzи,нека пълzи.Следвай интуицията си и не се чувствай виновна zа подобни неЩа.

# 5
  • Мнения: 2 093
Искам да ти кажа, че е нормално така да се чустваш. И аз минах през такьв период, когато се чудих как да забавлявам Криси, а той тогава беше много по макьк и не се интересуваше много неща. Направо се чудих каква програма да му измислям и се чуствах задьлжена да го забавлявам непрекьснато. В края на крайщата бебета не идват на този свят с инструкции и всичко е вьпрос на опитване и грешени. 
Аз мисля, че на тази вьзраст, твойта бебка е открила че може да се движи и за нея това е много по интерсено занимание отколкото да седи и да си играе с играчки. Сьщо тя се подготвя за ходени и си прави физически упрьжнение, научава се как да използва тялото си и да открива на какво е способна. Има бебета, които са много активни на тази вьзраст, както има и бебета, които обичат да си играят на едно място с играчки.. Моя Криси е сьщия, на около 8 месеца вече пьлзеше и се научи да ходи като се дьржи за предмети. Така той за часове можеше да обикаля около масата за кафе. чак сега, когато е на 10 месеца, го наблюдавам че започва да се заиграва с играчки. За четене на книги, ние четем за по 20 секунди и след това губи интерес. Според мен на тази вьзраст, целта не е да седи и да гледа картинки за дьлго времи, ами просто да свикне с книгите и след време сама ще идва при теб да и четеш.
По отношение на развивателни и интелигентни игри, това са глупости. Всяка игра е добра и помага на бебета да научат много неща, без дори да изглежда че го правят. Например открих че на Криси му е интересно да си играе с льжици, от тези за мерене на храна от пластмаса. щом те са му интересни нека си играе с тях. Аз какво правя, когато ходим по разни места кьдето се водят бебета, винаги гледам с какви играчки се заиграва и след това ги взимам сьщите.
Като питаш какво правим, ето някой идеи:
покажи и как се танцува, клати се наляво надясно в такт с музика
пляскай с рьце
ако знаеш детски рими, кьдето може да я гадаличкаш докато и ги казваш, песни да пееш и да си мьрдаш рьцете
пьлзене по пода с нея
криене  зад някой предмет, но така че да те види и да допьлзи по пода до теб ( ако пьлзи вече)
кукли като за куклен тятьр или дори шарен чорап си сложи на рьката и говори
Криси обича една книжка, в която нещата са скрити и трябва да повдигаш хартия да се открият
Сьщо му показвам животни и му казвам какви звуци издават
Сьщо е добре да прекарвате известно време с други бебета, тук има много програми, организирани за бебета до 1 година.
И не се трвожи толкова, на децата не им трябват училища от сега, има тепьрва да се мьчат когато станат по големи.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 758
Споко Simple Smile
И моята маймунка подскача постоянно. Наскоро четох, че е много полезно за развитието на мускулите... а като си развие достатъчно мускулите ще тръгне сама... и ще започне сама да изследва света... и ще имате по-голям избор на игри  Simple Smile

Иначе ние си играем на криеница вече няколко месеца. Най-често хвърлям чаршафа отгоре й и започвам да питам на висок глас къде е. Сега вече започна да изчаква малко, преди да си го махне от главата и после ме поглежда с лукава усмивка  Mr. Green Даже май няколко пъти се опита да се скрие сама.
Чета й от малките картонени книжки. Едната е със снимки на разни животинки и муча, кукуригам и каквото там се полага. Ако й чета изразително, ме изчаква да свърша и тогава започва да си я ръфа, ако само съм отворила книжката, а й говоря други неща, си я взима и започва да я мята веднага.
Пея й песнички. Ако само й ги пусна на компа не й е интересно, но все пак вече явно различава детските и се заслушва за секунди.
Малко на майтап започнах да я уча да маха за "Здрасти" и "Чао".
Давам и да пипа разни неща от кухнята, за да знае, че някои са топли а други студени и е добре човек да е предпазлив. Хрумна ми когато забелязах, че след като веднъж се "сблъска" с една сладоледена кутия в магазина започна да пипа новите предмети по-внимателно - първо само ги докосва и веднага си дърпа ръцете, после малко по-дълго и т.н. Та реших като веднъж вече е научила този важен урок да не я оставям да го забрави Simple Smile
Давам й да играе със всякакви предмети от домакинството и показвам кое за какво е - напр. по телефона се говори и т.н. Всъщност в същото време тайно се надявам, че като си поиграе с телефона и дистанционното сега, докато порастне ще са й омръзнали и няма да се налага да я гоня из къщата да си ги вземам  Laughing
Във ваната се забавляваме с плуващи и потъващи играчки.
Опитвам се да й говоря много (не че това е игра, но вярвам, че е полезно). Не пропускам да й казвам "заповядай" и "мерси"
Май това е всичко. Ако трябва да съм честна, не съм сигурна дали си играя с нея заради нейното "развитие" или за да не изкукуригам аз самата. Не мисля, че трябва непременно бебето да играе "поучителни" или "образователни" игри. Не ми е ясно и какво толквоа може да научи на тази възраст, но това е друг въпрос. По-важното е детето да е щастливо и доволно. А за учение има време.

Ако все пак искаш да си игрете нещо, от което иам полза от Babycentre предлагат децата да се учат да правят знаци (идеята е, че така могат да се научат да си искат това и онова още преди да са се научили да говорят) http://www.babycentre.co.uk/baby/development/stimulatingdevelopment/babysigning

Май пак се олях с писането Embarassed

# 7
  • Мнения: 398
Майките са отговорили много изчерпателно, искам да добавя, че ако пълзи, може да й правиш тунел и тя да се мушка под него. Занимават я и разни свирещи играчки на тая възраст. Опитай с кубчета също - редят ги, хващат ги. Шише пълно със зрънца и затворено, за да дрънка. Празна бутилка, в която да пълни пръчки или нещо друго - безопасно. За играта на криеница другите са ти казали, но тя е много интересна. Също да й назоваваш разни предмети - като я къпеш, казваш вода, като сте навън - кола, дърво и така нататък. Ами това е май  Thinking

# 8
  • Мнения: 4 399
Благодаря много за отговорите ви!
Някои от нещата които сте изброили и аз ги правя макар и да не ги смятам за игра. Например след като сама научи какво е топло, и дадох малко лед докато и изстудявах млякото за да разбере какво е студено. Цялото кухненско оборудване, което е безопасно за игра лежи на пода в хола. Пляска с ръце, маха за 'чао', сега се опитвам да я науча да гали. Пеенето пък ми е помагало във всякакви ситуации откакто се е родила. Ще взема вече да се явя на конкурс.  Laughing Но все пак ми се иска да мога да привлека вниманието и с нещо извън скачането и ходенето за повече от 3 секунди. Благодаря ви за ценните идеи, има и доста неща които ще опитам.

Много ми харесаха някои леки игри които са описани в линка, който anette е пуснала.
Шоши, благодаря за напомнянето за тази книга. Мъжът ми искаше да я поръча още когато бях бременна и много му се смях тогава, но сега май вече има смисъл да я купим.
Пунчик, гледах предаване за тази система от знаци с която децата могат да комуникират преди да са проговорили и казаха че деца които са усвоили тази система в последствие показват по-висок коефициент на интелигентност. Непременно ще разгледам линка който си пуснала.

# 9
  • Мнения: 2 093
Аз искам да добавя за системата за знаци че е губене на време. И тук е много популярна и хората се палят, ходят на курсове и хвьрлат си парите. Доколкото сьм чувала децата научават само по няколко думи и трябва доста време да отделиш. Имам познати, които се отказаха след известно време. Ако ти е хареса, прави го като игра, а не като спорт.

# 10
  • Мнения: 7 803
аз съм против обучението на толкова малки деца. в смисъл, че ако то има желание да научи нещо като го чуе или види няколко пъти ще го направи, ако ли не и 1000 пъти да му го показваш то пак не иска. та мисълта мие, че е губене на време да се кара на сила детето нещо да учи. смятам, че то се учи само. открива постоянно нови и нови неща около себе си или нови собствени умения. а и те все пак имат желания, които не трябва да пренебрегваме, само защото комшийчето на тази възраст го може, значи и ние трябва да го научи, въпреки нежеланието на детето.
та на вашата възраст им беше интересно да си играем на криеница и гоненица. книгите биваха изяждани  Flutter опити от рода какво казва кучето и котка бяха напълно излишни, не ми обръщаха внимание  Rolling Eyes

# 11
  • Мнения: 907
Не знам дали някой спомена - сапунени мехури - много им се кефи Simple Smile, сега обаче иска сам да ги прави и успява даже понякога. Не знам дали ги прави интелигентни, но е забавно.

# 12
  • Мнения: 1 363
Ако има басейн около вас може да ходите, на детенце много ще му хареса.
Също така ходете на разходки, на тях им е много интересно да гледат и опознават света.

# 13
  • Мнения: 4 399
Jump, не става въпрос насила да уча нещо детето, а за игра. Нещо което да му е интересно, забавно, но в същото време и да му даде нещо. Разбира се че не мога да му изнасям лекции по ядрена физика, но не след като прекарваме толкова време заедно, пък не бива и да е съвсем пропиляно с идеята че детето не може нищо и не разбира нищо. За всяка възраст има подходящи игри.

miravmbd, зимата ми се струва малко неподходящ сезон за басейн, но за лятото съм го планувала. А разходките, без тях не можем, защото са единственото време в което ръцете ми могат да си починат малко. Wink

# 14
  • Мнения: 7 803
ти сама си видяла какво е интересно за детето ти и въпреки това се чудиш как да го занимаваш. аз пък се радвам, че моите са самостоятелни и не трябва нонстоп да ги занимавам и всеки 5 минути да мисля нови занимания, щото всичко им омръзва бързо. самата ти спомена за свръх амбициозните майки, ми като не иска детето да го занимаш, а иска да върви  Rolling Eyes ми нека да върви, какво те притеснява толкова. разбира се не искам да кажа, че децата нямат нужда от внимание и забава, но живота не е забава всяка минута. така че всичко с времето си  Peace ако има неща които да Трябва едно бебе да прави на 8 месеца, сигурна съм че педито ти щеше да те уведими за това.

Общи условия

Активация на акаунт