Пак за частните и държавните ДГ

  • 1 096
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 365
Рискувам за пореден път да подхвана този голям спор, но не мога да не споделя следното:
Преди около месец и нещо пуснах една тема с въпрос дали да преместя дъщеря ми от частна в държ. детска градина, поради фин. затруднения, които имаме. От 1 месец тя ходи в държ. ДГ.Общо взето условията са добри, но тя не е спряла да плаче всяка сутрин, че не иска да ходи, събужда се с тези думи и вечер с тях заспива.Отначало го отдавах на това, че се адаптира към новите условия, новите деца,учителки и т.н. Но плача не намалява, дори напротив. Като я поразпитах стана ясно, че учителките явно почти не се занимават с тях, а ги оставят да си играят сами(или да гледат филмчета по тв, когато е лошо времето).На нея явно й е много скучно там. В частната ясла не е имало такова нещо. Постоянно ги ангажираха с рисуване, апликиране, моделиране с пластелин, англ. и руски език, четяха им книжки,.Всеки ден ми носеше нещо, което са правили през деня. Сега като я питам какво правят тя ми казва: "ми нищо", ами госпожите какво правят?, "ами седят си на бюрото и си пишат някви документи", ами стихотворения не учите ли? - "в тази градина няма стихотворения", ами песнички не пеете ли? -"и песнички няма, само радио".
Така чеще ме извиняват майките, които горещо са за държавните градини, но аз лично ако можех да си го позволя, щях да я върна в частната без да се замисля. И нека не ми казват, че във всяка е различно, защото практиката с телевизора я има навсякъде. За сведение, в частната нямаха тв.

# 1
  • София
  • Мнения: 4 867
габа явно ходи в бедна и старомодна държавна детска градина. телевизор нямат. пеят песни и правят неща с ръцете - рисунки, апликации, ей такива скучни неща. четат им приказки. сутрин имат гимнастика, а по някое време през деня - час по музика в салона. работят в 4 тетрадки и всеки родител може да види какво е правило детето през деня.

съветът ми към теб е: ако трябва, смени мястото, а не източникът на финансиране на детската градина, не той е водещ фактор. и ако имаш нещо против някоя детска градина, говори конкретно, стига вече обобщения и групово заклеймяване.

а като начало, говори с учителките - питай ги защо нищо не правят и оставят децата да скучаят.

# 2
  • Мнения: 583
наистина може би всяка градина/независимо държавна или частна/  е различна и всяко дете е различно.така мисля аз от моя опит.  пуснах моята в държавна детска ясла, но се появиха проблеми още с постъпването на детето/ бяха объркали някакви списъци и едва ли не с голям зор ни взеха, макар грешката да беше тяхна/. детето ми ревеше, боледуваше, отслабна. като го прибирах до заспиване беше ужас- реве, дърпа ме, гледа уплашено, проявяваше агресия. но когато отивах сутрин да я водя имаше дечица, които съвсем спокойно влизаха вътре и ги вземаха щастливи. не издържах дълго на това и я преместих в частна градина и за два дни нещата приеха обрат, а след седмица искаше да ходи там и събота и неделя. да чукна на дърво вече месец и сополи не е имала. но като разговарям с мами съседки не всички дечица се чувсват като моето, някои наистина са добре в същата градина/ясла/.
аз имам ясен спомен от моето детство, че започнах с детска градина, в която голяма част от децата бяха ужасни-дърпаха ме, удряха ме и цял ден плачех на един стол и се напикавах постоянно от страх/ за което отнасях и скандал от лелите/. цяла година бях подложена на всичко това, нямах приятелчета, не дружах с никого/майка ми го е счела за нормално в период на адаптация/.и досега го помня ясно, макар че съм била само на 3г.но когато ме премести в друга детска градина-децата и леличките бяха страхотни с много малки изключения.тогава вече бях щастливо дете и ходих с кеф!
желая ти да намериш най-доброто място за детенцето си/за съжаление май това е наслука newsm78/, за да си спокойна и тя и ти! това е най-важно!  bouquet

# 3
  • Мнения: 2 700
Съгласна съм с yanita, че няма смисъл от обобщения. Моята дъщеря отдавна не е в ДГ, но споменът ми беше за едно непрекъснато творчество и извънкласни занимания. Винаги съм била доволна от нейната държавна ДГ.

# 4
  • Мнения: 122
Здравей!
Аз също като теб преместих детето си от частна в общинска детска градина. Няма да обсъждам причината, но не е финансова.
И при нас се получи голям стрес при преместването- ревове сутрин, вечер пазарлъци да не ходи повече там и т.н., но вече почти отминаха тези състояния. Може би, защото е момче до сега не ми е обяснил причината за тях. Предполагах, че ще има разлика между едното и другото място и се оказах права. Все пак сега са 30 деца. Та мисълта ми е, че го записах на футбол, танци и английски, за да се чувства ангажиран. Освен това сега ми носи много  често рисунки / същото беше и в частната ДГ/. За разлика от частната тук нямат телевизор и аз съм по- доволна от този факт.
Не познавам детенцето ти, но дали няма и момент на манипулация от него към теб, за това че нищо не правят в общинската детска градина и в момента да има голяма доза на отрицание на всичко свързано с новото място.
Синът ми е много контактен и при него проблема се състоеше в това, че в частната беше лидер, а в общинската му се наложи да се доказва.

# 5
  • Мнения: 3 740
В частната ясла не е имало такова нещо. Постоянно ги ангажираха с рисуване, апликиране, моделиране с пластелин, англ. и руски език,

 newsm78

# 6
  • Мнения: 365
Здравей!
Аз също като теб преместих детето си от частна в общинска детска градина. Няма да обсъждам причината, но не е финансова.
И при нас се получи голям стрес при преместването- ревове сутрин, вечер пазарлъци да не ходи повече там и т.н., но вече почти отминаха тези състояния. Може би, защото е момче до сега не ми е обяснил причината за тях. Предполагах, че ще има разлика между едното и другото място и се оказах права. Все пак сега са 30 деца. Та мисълта ми е, че го записах на футбол, танци и английски, за да се чувства ангажиран. Освен това сега ми носи много  често рисунки / същото беше и в частната ДГ/. За разлика от частната тук нямат телевизор и аз съм по- доволна от този факт.
Не познавам детенцето ти, но дали няма и момент на манипулация от него към теб, за това че нищо не правят в общинската детска градина и в момента да има голяма доза на отрицание на всичко свързано с новото място.
Синът ми е много контактен и при него проблема се състоеше в това, че в частната беше лидер, а в общинската му се наложи да се доказва.

Ами Яна никога не е била лидер в игрите, предпочита някой да я заиграва, отколкото да си играе сама, може би и това е част от проблема. Записала съм я и тук на английски и на танци със същата цел - да й е по-интересно, но засега не помага. Все още имам надежда нещата да се  подобрят, но ако не стане, не знам как ще я караме.Не ми се ще да я местя пак и да рискувам да стане същото Rolling Eyes

# 7
  • София
  • Мнения: 16
Здравейте мами,

Може ли да споделите за кои точно детски градини и ясли сатава въпрос. Аз още не съм записала малката, но ще следя с интерес мненията, защото и на нас евентуално ни предстои, а и аз като всички се притеснявам как ще се чувства детето ми и до колко се занимават с тях и ги учат на нещо. Чувала съм доста противоречиви мнения - може би наистина е и до дете. А и какви са тези групи от по 30 деца  #Crazy това ми се струва много дори за ученици  Rolling Eyes
А какви са таксите за частните ДГ и ясли? /дано не измествам много темата/

# 8
  • Мнения: 122
В частната ясла не е имало такова нещо. Постоянно ги ангажираха с рисуване, апликиране, моделиране с пластелин, англ. и руски език,

 newsm78
Ми детенце започна да учи английски в яслена възраст на 2 години и  4-5 месеца. А с мен още преди да проговори на български език. Учеше двата езика паралелно.

# 9
  • София
  • Мнения: 4 867
ааааааа, не казвам, че от много хвабли препълнихме групата Naughty

49 одз в софия  Wink- пълно е с форумски деца.

# 10
  • Мнения: 122
А и какви са тези групи от по 30 деца  #Crazy това ми се струва много дори за ученици  Rolling Eyes
А какви са таксите за частните ДГ и ясли? /дано не измествам много темата/
Ами това е бройката на децата в групата на сина ми.
А за цените на детските градини имам доста събрана информация. Ако искаш на лични за да не разводняваме темата.

# 11
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Я кажете някоя готина частна ДГ в центъра с изучаване на английски, немски или френски.......всички хубави градини са изнесени към Бояна.....

# 12
  • Мнения: 122
Да бе. Наистина всички частни детски градини май са по кварталите. Само за една се сещам на ул. Одрин, но може и да ми е стара информацията. Върти ми се в главата, че имаше още една някъде около бул. България, ама за нея повече не се сещам.

# 13
  • Мнения: 920
И какъв е проблемът? Нормално е в частните да обръщат повече внимание, да са по-малко деца. А явно не си случила на държавна. Има много добри.

Изнесени са заради чистия въздух. Нали има едни малки, сладки автобусчета, които ги взимат от домовете. Оказа се, че синчето ми трябва да пътува 1 час, затуй си го карах.

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 4 221
Аз бях една от тези, които писаха и в предната ти тема.
Това което писах и тогава и ще напиша и сега е, че противно на твоето мнение не бива да се правят обобщения и да се абсолютизира.
Моят син е преместен от частна в държавна. И ако редовно, когато тръгваше на градина/ която посещаваше две години/ ревеше и повтаряше, че не иска там, сега на новото място - не мога да го стигна сутрин. Връхлетява вътре като изтребител, дори не се обръща да ми махне за довиждане. Мрънкаше само първите 3-4 дена в началото.
Така, че наистина всяка ситуация е строго индивидуална.
Аз също подкрепям мнението, че трябва да разговаряш с учителките му и да разбереш на какво се дължи липсата на достатъчно занимания. Ако трябва - обърни се и към директорката!
Успех!

Общи условия

Активация на акаунт