Пътуване на само дете до България.

  • 2 018
  • 13
  •   1
Отговори
Имам въпрос към всички майки извън България. Ние сме в САЩ, но предполагам правилата ще са еднакви по всички граници. Та... някой от вас пускал ли е дете да пътува само до България?

Смятам другото лято да пусна Полина (тогава ще е на 13 години) да отиде за ваканцията в България. Знам, че е още рано, но искам да подготвя всичко. Не искам да търча за документи в последния момент както направих с визите.  ooooh!

Знам, че има допълнителна такса към билета за деца пътуващи сами до 16 (или 18  newsm78 ), това ще го уточня с авиокомпанията, но ме интересува трябва ли и разрешително от мен да напусне САЩ и след това България? Родният и баща е в Бг (разведени сме). Като идвахме тук ни трябваше неговото съгласие да напусне страната. А сега? От САЩ да Бг?  newsm78
Изобщо... какви документи ще ми трябват? И ако трябва да издавам документи тук - ще трябва ли да ги превеждам? Ще ги признаят ли в България?

Благодаря ви за отговорите предварително!   bouquet

# 1
  • Мнения: 592
Здравей,
мога роман да ти напиШа по тоzи въпрос ( дъЩеря  ми пътуваШе сама 2 пъти в годината от девет годиШна, и БаЩа и роден и живуЩ в БГ zна4и неЩо подобно на твоята история), но Щ ти кажа най_важното и то е това което иzискава БГ.
Ти може да я пуснеШ сама това нямя никъв проблем _ стйурадеса ги поема децата от летиЩето и ги преава на Стйуардесата от самолета и т.н. , тя пък предава детето на тоzи , който Ще я о4аква ( име и адрес, който ти преди това даваШ като попълнен документ на стиуардесата). Тук от Германия не се искат никкави такси zа таzи услуга ( луфтханzа ги поема) и от БГ не са ми искали пари zа това.
Важно zа теб е , 4е детето напускайки страната ( България) траябва да представи документ раzреШително от баЩата , нотариялно zаврено, 4е може да напуска страната и да пътува сама , с придружител или с майка си до USA. Нотариусите обикновено го zнаят и имят готова бланка.
Внимание  . Теzи раzреШителни са валидни само 6 месеца. Дори да сте упоменали някакъв срок от година или 2.

Ние сега й направихме беzсро4но раzреШително, подписано и от двамата родители и zаверено естествено. Обикновено минаваме с тоzи документ, но има някои служители се zаяждат.

След 12 год. плаЩаШ цял билет , а не детски, ако лети с БГ авиокомпании.

Ако имаШ други въпроси питай, не искам да се впускам сега в подробности, но мога и други съвети да ти дам.

# 2
  • Мнения: 714
Имам въпрос към всички майки извън България. Ние сме в САЩ, но предполагам правилата ще са еднакви по всички граници. Та... някой от вас пускал ли е дете да пътува само до България?

Смятам другото лято да пусна Полина (тогава ще е на 13 години) да отиде за ваканцията в България. Знам, че е още рано, но искам да подготвя всичко. Не искам да търча за документи в последния момент както направих с визите.  ooooh!

Знам, че има допълнителна такса към билета за деца пътуващи сами до 16 (или 18  newsm78 ), това ще го уточня с авиокомпанията, но ме интересува трябва ли и разрешително от мен да напусне САЩ и след това България? Родният и баща е в Бг (разведени сме). Като идвахме тук ни трябваше неговото съгласие да напусне страната. А сега? От САЩ да Бг?  newsm78
Изобщо... какви документи ще ми трябват? И ако трябва да издавам документи тук - ще трябва ли да ги превеждам? Ще ги признаят ли в България?

Благодаря ви за отговорите предварително!   bouquet

За напускане на САЩ не мога да ти кажа, но за напускане на БГ ще искат декларации от двамата родители, без значение къде си ти.

През лятото синът ми пътува сам до България (на 9 години е), на излизане от Италия нищо не са ми искали (освен италианското разрешително за престой), защото той не е италиански гражданин, но на излизане от БГ - да. И от мен, и от бащата, с който сме разведени.

# 3
  • Мнения: 592
За напускане от Америка трябва да попитаШ дали им трябва някакв документ. Европейските страни не тарсят таива неЩа. Най_лесно е да попитаШ фирмата от която купуваШ билета или на самото летиЩе, като лети малолетно дете дали американците Ще искат някакв документ от теб.

Аz поне zнам, 4е само българите искат такава декларация, не я превеждай на англииски, само иzлиШни раzходи.
Но си направи няколко копия, 4е българите вzимат копето при тях.
Каzвам ти го от опит, тъй като са ми вzиамли много пъти оригила и дъЩеря ми не  внимавала.

# 4
Благодаря ви за отговорите!  Hug

Но...
Цитат
През лятото синът ми пътува сам до България (на 9 години е), на излизане от Италия нищо не са ми искали (освен италианското разрешително за престой), защото той не е италиански гражданин, но на излизане от БГ - да. И от мен, и от бащата, с който сме разведени.
... аз такова разрешително мога да направя само тук, заверено от американски нотариус. Ще го признаят ли в Бг ако е издадено тук? Или трябва да е заверено в Бг?  newsm78

# 5
  • Мнения: 592
Направи си раzеШителното тогава  в USA и даи в БГ да ти го преведат и си го копирай няколко пъти. Важното е българите да го 4етат и аzбират и те zапаzват по 1 копие zа себе си. ДАно да съм ти помогнала

# 6
  • Мнения: 233
Привет по съседски!
Тъй като много малко мами от далечен Сиатъл списват тук, веднага се забелязва комшийското присъствие Simple Smile



Благодаря ви за отговорите!  Hug

Но...
Цитат
През лятото синът ми пътува сам до България (на 9 години е), на излизане от Италия нищо не са ми искали (освен италианското разрешително за престой), защото той не е италиански гражданин, но на излизане от БГ - да. И от мен, и от бащата, с който сме разведени.
... аз такова разрешително мога да направя само тук, заверено от американски нотариус. Ще го признаят ли в Бг ако е издадено тук? Или трябва да е заверено в Бг?  newsm78

След като се завери разрешителното, трябва да се прикрепи апостил към него.
Това може да стане само в  Олимпия.
Услугата е 15$. На място - веднага, по пощата за 1 седмица.
Пускам ти линк:

http://www.secstate.wa.gov/apostilles/

Моята дъщеря /на 14 години/ пътува това лято до БГ с такова разрешително. Беше сама. Не сме ползвали стюардеса, тъй като пътува с приятели.

Но това е необходимо само за БГ. За излизане от САЩ не ти е необходимо нищо.

И още нещо:....
Ако детето е американски гражданин, не могат да го спрат на излизане от БГ.
Т.е. не е необходимо разрешително за напускане на БГ.
Но това само ако има Ам. паспорт.

Последна редакция: пт, 03 ное 2006, 10:49 от Anelka

# 7
  • Мнения: 934
Мога ли да вметна едно въпросче? Някой знае ли от каква възраст могат да летят сами?

# 8
  • Мнения: 1 630
Мога ли да вметна едно въпросче? Някой знае ли от каква възраст могат да летят сами?

Зависи от авиокомпанията питай тях.
Моя лети от 4 годишен по 5-6 пъти годишно

# 9
  • Мнения: 1 630
По принцип се изисква разрешение да излизане само от старана чийто гражданин е детето. Тоест, ако е само с българско гражданство се иска разрешение само за изхода от България.
Трябва декларация и от теб и от бащата.
Приготви и ксерокопия за да може да си вземат тях на границата, а не оригиналната декларация.

# 10
Хиляди благодарности!  Hug
Така и ще направя. Детето ще пътува с Бг паспорт, та ще трябва да си размърдам дупето до Олимпия  Laughing за апостил. Не съм разглеждала града още, само сме минавали от там. Сега е момента!  Laughing
Цитат
Привет по съседски!
Тъй като много малко мами от далечен Сиатъл списват тук, веднага се забелязва комшийското присъствие Smile
Аз не съм баш в Сиатъл, ама съм близо. Вали ли ви дъжда и вас днес? Май се почна...  Rolling Eyes

# 11
  • Мнения: 233
Хиляди благодарности!  Hug
Така и ще направя. Детето ще пътува с Бг паспорт, та ще трябва да си размърдам дупето до Олимпия  Laughing за апостил. Не съм разглеждала града още, само сме минавали от там. Сега е момента!  Laughing
Цитат
Привет по съседски!
Тъй като много малко мами от далечен Сиатъл списват тук, веднага се забелязва комшийското присъствие Smile
Аз не съм баш в Сиатъл, ама съм близо. Вали ли ви дъжда и вас днес? Май се почна...  Rolling Eyes

От три дни вече вали Сиатълски дъжд.  Sad
Но пък въздуха е чист.
Дано времето да не е само като миналогодишната зима - 40 дена "дъждовалене" без спиране  Laughing
И аз не съм точно в Сиатъл, живеем в Рентън.

Успех ти желая!  Hug

Последна редакция: сб, 04 ное 2006, 04:29 от Anelka

# 12
Цитат
Дано времето да не е само като миналогодишната зима - 40 дена без спиране
Хехехе, верно  Joy Бихме рекорда миналата зима. Да видим тази  newsm78

# 13
  • Мнения: 233
Само да допълня, че бях написала декларацията първо на български език и след това на английски.
Под БГ текст имаше едно такова изречение:

"Същото е декларирано по-долу на английски език."

За да няма тън-мън на БГ граница.
По този начин се слага заверка от нотариус и апостил на и БГ-ия текст.

Общи условия

Активация на акаунт