Nowa mama sum i imam hiljdi wuprosi ПОМОЩ!!!!!!!!!!!!!

  • 1 314
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 220
Здравейте,
Благодаря от сърце за милите думи.Наистина имах нужда от съвет и някакви насоки, защото още докато бяхме в Шейново "услужливите" акушерки ми обясниха, че като съм нямала зърна трябвало да изцеждам на ръка.Показването на въпросната процедура беше толкова болезнено, че за 3 дни не съм спряла да плача там. Уплаших се, че ще е така до края и давах на бебката само изкуственото мляко.Взех си и силиконовите зърна на Авент , за да пробвам но се оказа че гърдите ми нещо са запушени или що ли и бебто заспиваше така, че няма събуждане.
Най-големия ни куриоз беше когато двамата с мъжа ми за 1 час едва успяхме да я събудим, за да яде.Иначе тя е много, ама много лакома и все не и стигаше яденето.
По съвет на доктор Богословова, която ми направи секциото почнахме да си увеличаваме количеството манджа всеки ден с по 10 мл. Днес ни е ден 9 и успявам да докарам до 90 мл от двете гърди.Боли не боли цедя с помпата ми на Авент и забелязвам, че явно са се пооправили нещата защото на моменти съм като река.Но се оказа, че си имало и малко майсторлък в цялата работа.Като си държа гърдата в ръка и я топля тече яко, но иначе не иска.
Взех си и лактогонен чай, чай от копър и Рициниус, за да имам все пак повече кърма за малката ми шушулчица и се надявам някак да се справим.Просто явно много ми дойде всичко като за начало.
Ще Ви послушам и ще пробвам какво ще стане.
А Вие дохранвате ли с НАН или нещо друго, ако не успеете да се изцедите или нямате кърма? Може ли да се бъркат кърмата с NAN -a ,ако са в едно хранене или трябва да са си в отделни шишета? Въобще не е ли по-добре, ако е кърма да е само тя колкото и да е, ако е НАН само той?Има ли нещо притеснително, ако не успявам да изцедя примерно 100мл, а толкова трябва да е дажбата на бебето на 3ч., но тя не плаче, а си спи спокойно?
За сега пълни памперса и с ако и с пиш на всяко сменяне, което е 7-8 ъти, което май е добре, като чета какво ми пишете.

# 16
  • Мнения: 5 401
Добрутро!  Simple Smile

Кърмата не се смесва в едно шише с АМ!!!!

Не смея да давам съвети, че и моето положение е едно такова цветущо, а и не съм опитна като мамите, но според мен нямаш повод да дохранваш с АМ. Бебетата не изяждат еднакво количество на всяко хранене. Веднъж може да изпие 60 мл, следващият път 100. То само си знае колко му трябва за момента.  Simple Smile

Храни го на поискване. Така хем ще си увеличиш кърмата, хем ще си спокойна, че детенцето си хапва добре.

За памперсите - екстра количество!  Laughing

Целувки на малкото сладко!   bouquet

# 17
  • Мнения: 289
Съдейки по памперсите, явно добре си хапвате  Grinning
За АМ не мога да дам никакъв съвет, защото не съм давала никога.
Обаче, виж статиите за кърмене при плоски зърна, и започнете опитите, щом като и кърмата ти се увеличава - най-сигурния начин да я увеличаваш и да се нормализират количествата съгласно нуждите на бебка е да се кърмите редовно. Освен това така тя ще суче толкова, колкото и се иска, и няма да се притесняваш дали грамовете са и достатъчни.
Радвам се, че нещата започват да си идват на мястото  Peace  Успех!

П.С. Относно акушерките в Шейново, все пак си имала късмет, че нещо са ти показали - на мен няколко часа след раждането просто ми бутнаха креватчето с бебо в стаята, и дори не видях лицето на акушерката - изнесе се бързо, преди да съм се осмелила да я попитам нещо  Grinning

# 18
  • Мнения: 104
Спокойно, нещата явно се нареждат. И според мен бебето ти си хапва добре, а с изцеждането ще стимулираш кърмата и тя ще ти се увеличи, само трябва по-честичко изцеждане. Помпата на Авент е много добра. И не се притеснявай, че ще ти спре или намалее кърмата, ако минеш изцяло на вариант изцеждане, вместо кърмене. Моят опит с две бебета го доказва. Е, кърменето е по-добрият вариант, разбира се. А относно дохранването с АМ, ако бебето е спокойно след кърмата и след като пълни памперса по 7-8 пъти, не се налага да дохранваш. Не гледай толкова грамажа, това е ориентировъчно - както и по-горе са ти писали - на едното хранене повече, на другото по-малко. Ако ти се наложи да дохранваш  АМ го давай в отделно шише след кърмата.
Ще се справиш, сигурна съм Wink

# 19
  • София
  • Мнения: 1 056
Мери, според мен трябва да започнеш да слагаш на гърдата често-често бебата, веднага, щом видиш ,че проявява признаци на глад т.е. като стане неспокойна и я обърнеш към гърдите си и тя започне да търси, плачът е вече признак на голям глад..Естествено, за да засуче първо направи си горещ компрес на гърдата да се поотпушат каналите, издърпай с помпата зърната и ги потъркай отстрани на устничките й, ще видиш тя как инстинктивно се обръща и захапва.Трябва да е с широко отворена устичка за да налапа навътре зърното.
Дано засуче...
Така, ако засуче и изпие гърдата(да е мека като баничка, а тя още я дърпа), я прехвърляш на другата.Следващото сукане да започне с гърдата, която е била последна.

И още: Извикай си някой за домакинството за седмица-две докато вие с бебата се синхронизирате, защото трябва да си до нея постоянно, гушкай я много, пей й и я люлей в ръцете си, спете заедно (за да може инощем да те усеща).
Имай предвид,че сега е решаваш период дали ще успееш да я накараш да засуче сама. Въпреки, че има случаи и след месц-два да засучат бебета, когато майките се поуспокоят,то няма смисъл да губиш толкова време и да даваш АМ, при положение, че имаш кърма...
Клкото по-често суче/изцеждаш, толкова повече кърма ще имаш, тялото ще разбере, че се изисква да произвежда повече.Но запомни, че сукането от болезнено в началото е като половин оргазъм след 2-рия месец.
Дано съм ти помогнала и с моето мнение, успех! newsm10

П.П. Забравих и аз да кажа, че биберон под всякаква форма newsm11

# 20
  • Мнения: 374
Ако само езичето е бяло и не кърви, това да не те притеснява - от млякото е  и изчезва след няколко месеца Laughing
ако накапваш по 1-2 капки Фунгостатин 4-5 пъти на ден когато има този налеп, ще изчезне на втория ден

# 21
  • Мнения: 277
Момичетата са ти отговорили на чуденките, но искам да подчертая някои неща. И аз раждах секцио в Шейново и съм слушала прословутите лекции на акушерките там и знам за какво иде реч. Та... Като за начало. Забравяш! Абсолютно забравяш какво са ти казали! Никакви режими, никакви 3 часа, никакви принудителни нощни паузи, никакви мл, никакви води със захар, никакви слагания бебето настрани и обръщане на 1,5 часа, никакви измивания със сапун на гърдите преди кърмене, никакви забрани за гол контакт между теб и бебето и т.н (това са простотиите, на които ме научиха, за които се сетих). Значи: храниш на поискване- когато и колкото бебето иска (и през нощта!); ако предлагаш вода (без захар!!!), виж дали се запива, запиването е сигнал да го сложиш на гърдата, предното мляко ще удовлетвори жаждата му; никога не измивай гърдите със сапун и вода преди кърмене, освен ако не ползваш крем, който го налага (в тоя случай преди бебето да засуче, намажи зърната и ареолите с кърма и изчакай гола да изсъхне); търси гол контакт кожа с кожа между теб и бебето... Колкото до плоските зърна и моите са такива. Сега не е проблем, но беше в началото (само донякъде), защото гърдите се препълваха и бяха твърди и детето не можеше да захапе добре. Ако и твоят случай е такъв, пробвай да изцедиш малко (за предпочитане на ръка, и аз мислех, че боли, но не е така, трябва практика), колкото да омекнат гърдите и предложи на бебето гърда, не биберон. Ако изцеждаш, пак избягвай шишето, ползвай пипета или лъжичка. При мен всичко това проработи и в крайна сметка към днешна дата кърменето е удоволствие. Не се предавай!
Надявам се, въпреки краткия ми кърмачески стаж, да съм била полезна.

П.С. Ако стигнеш до отчаяние (случва се), търси на ЛС някоя дългокърмеща мама от форума или активист на ЛЛЛ да те посети, безценно е!  Peace

# 22
  • Мнения: 867
Искам само да ти пожелая успех и да не се отказваш. По-горе мамите са ти написали основните неща. Понякога човек се отчайва и му писва,особено първите седмици като те тресат хормоните и не си спала, обаче ако устискаш след много малко време всичко ще бъде наред и ще потръгнат нещата.

Но запомни, че сукането от болезнено в началото е като половин оргазъм след 2-рия месец.

Баш така си е Hug Hug

# 23
  • Мнения: 254
Не мога да пропусна да се възползвам и аз от толкова отзивчиви хора - аз също имам много мляко, но малката ми направи такива рани че докато захапе  се изпотявам 10 пъти. Почти е невъзможно да и се уцели устичката като я отвяря широко защото си върти главата. Забелязах че като я взема още сънена захапва много добре, иначе е една мъка - по 20 мин се лъжем, мен ме боли зверски, а тя се нерви защото е гладна. Интересното е че захапва добре но избутва зърното напред и започват едни звуци...Не знам на какво се дължи. Въпросът ми е да продължавам ли да я кърмя въпреки раните или трябва да се цедя и да и давам кърмата? Или силиконови зърна? След използването им детето не отвиква ли от гърдата?
Знам че ще ми помогнете и чакам с нетърпение.

# 24
  • Мнения: 104
И аз като се опитвах да кърмя в началото получих ужасни рагади и на двете гърди защото я държах по-дълго на гърдата. Та знам колко е болезнено да се кърми с рагади. Аз преминах на вариант изцеждане, а като заздравяха пробвах отново със силиконови зърна. Според мен няма да отвикне от гърдата с тях.

# 25
  • Мнения: 99
Здравей!
Към всичко, което дотук си получила като съвети и знам, че безотказно работи, бих искала да добавя само едно - емоционалния фактор също е много важен.
Няма да влизам в подробности за моята ситуация. Ще кажа само, че бях много отчаяна. И много плаках. Но получих помощ, информация, съвети и подкрепа тук, в кърмаческия форум и най-вече съм безкрайно благодарна на Бу!   bouquet
Сега вече само да погледна малкото си съкровище и гърдите ми потичат. За този месец живот, малката ми дъщеричка е добавила 1 000г. И е САМО на кърма. Без вода.
За това искам да ти дам сила и подкрепа. И да добавя: природата е дала уникалната и феноменална способност на ВСЯКА майка да създаде, износи, роди и отгледа рожбата си. Погледни бебето си, усмихни се, то има нужда точно от твоето мляко, от любовта и вярата ти. Отпусни се, организирай помощ за домакинството, почини си, направи всичко, което мамите те съветват, упорствай, не се отказвай и добави безграничната майчина любов. Няма начин да не се справиш.
От сърце ти желая успех!
Прегърни рожбата си!  Hug

# 26
  • Мнения: 104
Браво Амина, много хубаво си го казала smile3501

Общи условия

Активация на акаунт