Помогнете ми - деклариране на кола!

  • 2 231
  • 8
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 12 554
Много моля всички татковци за помощ. Миналата година бях управител на фирма, за чийто нужди купихме кола. Поради редица причини колата бе на мое име. При напускането ми през август прехвърлих колата от мое име на фирмата, но нямам в себе си копие от договора. Днес проверявах в данъчното за данъка на настоящата ми кола и ми казаха, че фирменият автомобил още се води при тях на мое име??? #Crazy
Сега ми е много притеснено. Моля ви кажете аз ли трябва при продажба, респективно прехвърляне да отида в данъчното да "отпиша" колата или новите собственици трябва да го направят? И в настоящата ситуация какво да направя ?Благодаря на всички предварително!  bouquet

# 1
  • Мнения: 12
Трябва ти задължително копие от договора за покупко- продажба и с него се отива в данъчното.Иначе годините минават и данъка тече. Защо не си взела копие от договора?

# 2
  • София
  • Мнения: 12 554
Ами защото в лудницата при напускането ми - а там бяха някакви безумни скандали - просто отидох и хвърлих документите и си тръгнах. Въобще не съм се замисляла, че ще ми трябва копие от договора, защото по принцип знам, че този, който купува е длъжен да декларира колата пред данъчните. Но не съм знаела, че и този, който продава има задължение да се отпише Cry Както и да е...явно ще трябва да ходя при нотариуската и да помоля за нотариално заверено копие. А дали ще може... ooooh!

# 3
  • Мнения: 12
Би трябвало да стане все пак ти продаваш колата (нали е била на твое име) но аз не съм юрист и ??????.Все пак успех.

# 4
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Нотариуса, при който е изслушана сделката по покупко-продажбата на автомобила, със сигурност има екземпляр от Договора за покупко-продажба... Никой нотариус няма да ти откаже да ти завери едно копие... С което да можеш да закриеш ТВОЯТА партида в Общината (ако не знаеш, Местни Данъци и Такси, какъвто е и данъкът за автомобил, са от 1 декември 2005 год. под юрисдикцията на общините)... Нито преди е било, нито сега е задължително да ОТПИСВАШ автомобил (или недвижим имот например) от твоята партида при продажба... Това става служебно с декларирането от новия собственик... Понеже има достатъчно много недобросъвестни купувачи, които не декларират новата си собственост... Се налага продавача сам да докаже пред властите, че вече не е собственик на съответното МПС... А нерядко има и случаи на завеяни или просто необразовани служители и служителки, които "забравят" или "пропускат" да закрият старата партида, при откриването на новата... Така че, отивай, вземай си екземпляр от Договора за покупка-продажба и закрий своята партида...

Като последен вариант, който скоро мой приятел приложи... Декларираш пред МВР, че колата ти е открадната... Но това можеш да направиш само в случай, че... Си сигурна, че и в регистрите на КАТ (съответно и в цялата система на МВР) колата все още се води твоя собственост... Те ще я намерят сравнително бързо... И тогава, ако новия собственик иска да му влязат в ред нещата... Бързо-бързо ще я прехвърли на свое име и в КАТ, и в регистрите на Местни Данъци и Такси... Тук обаче има много условности... Позициите на фирмата, "връзките" им в КАТ и системата на МВР... Общо взето това е игра с огъня и трябва да си внимателна преди да палнеш фитила... Моя приятел беше служител на МВР и затова си позволи да си "поиграе" с купувача... Искам да ти кажа, че сам му се обади на третия ден от подаването на сигнала, че вече всичко е в ред... А преди това моя човек го беше търсил с месеци и онзи се криеше...

Желая ти успех...!!! И много късмет...
newsm10

# 5
  • София
  • Мнения: 12 554
Експрес, много ти благодаря за изчерпателното инфо. Ами доколкото знам едва ли са прехвърлили колата, където и да е...Колкото до втория вариант - много ме поблазни тази мисъл. Фирмата няма никакви връзки в МВР, а и вече не е функционираща май...А и собственикът не е българин. Така че, ако искам наистина може да им пална фитилите Twisted Evil, но хайде от мен да мине.
Ще отида до нотариуската и ще взема копие, а пък оттам да се оправят. Още веднъж ти благодаря за помощта. Peace

# 6
  • Мнения: 1 451
След като отписването НЕ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО, защо всеки нотариус те праща да си закриеш партидата като си продадеш колата? И как така данъчните служители, които са си пословично мързеливи и заядливи не вдигат скандали като отидеш да си отпишеш продадения автомобил? Въобще каква ще е идеята да на това отписване, ако не е задължително? Логиката ти малко куца в случая.

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Подробно и ясно съм го обяснил по-горе...
Без да почивам на каквато и да е логика... Само факти...
А ако ти си решил, че не е така - твое право си е...
newsm10

# 8
  • Мнения: 1 451
Аз преди 2 години и половина си продадох колата. И изрично ми беше казано, че до 2 седмици трябва да я отпиша. Така, че за мен фактите са други Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт