135 vs 315:Майките в заварено положение- търсим подкрепа в съмишленици

  • 8 453
  • 196
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 144
Смятам, че след като са го решили вече, значи са предвидили колко пари от бюджета ще им струва и съответно са ги заделили. Едва ли тепърва ще тръгнат да преизчисляват всичките си сметки, особено толкова близо до началото на следващата календарна година.
Тъй че - който го хваща закона - хваща го, който не го хваща - здраве да е!
И аз съм от ощетените - за осем дни се разминах. Ама какво да правя. И да се ядосвам, какво от това? Радвам се, че поне направиха нещо по въпроса, та много бъдещи и настоящи майки да се облагодетелстват. Можеше и за това да не си направят труда.
А дали със 160 лева или с повече - все ще ги отгледаме тези деца!  Peace
Че не е справедливо - не е, спор няма. Но така е, повечето неща в живота не са справедливи.  Sad
Все пак ви пожелавам успех в начинанието!  Hug

Аз дълбоко се съмнявам, че някой е изчислявал какво точно ще коства на бюджета тази промяна в закона, защото ако беше така, то щеше да има хора които да са наясно кои майки са засегнати от промяната и кои не. Според мен е направена някаква груба сметка по някакви приблизителни данни за средногодишния брой на жените, които раждат. По-точните сметки ще се правят именно сега, когато се изготвя бюджета за 2007 г. и според мен, затова до момента няма ясно написано в нито един нормативен документ кой е в заварено положение и кой не е - ще видят докъде ще стигнат парите и тогава ще определят. Но това не означава, че трябва да се примиряваме с това - който го хваща закона, го хваща, който не - здраве да е.
С една дума подкрепям инициативата ви и бих се включила във всякакви подписки, писма и пр. или с нещо друго, с което бих била полезна, считам че именно сега е момента да напомним за себе си, дано този път някой който има опит в подобни неща ни помогне да организираме нещо, а не просто да си пишем във форума.

# 31
  • Мнения: 277
С вас съм!!! Peace
В момента точно не мога по-активно да се включа по темата, но скоро ще го сторя.

# 32
  • Мнения: 214

[/quote]
Да, то е ясно че ще ги отгледаме, но не е ли по- добре това да стане до навършването им на 9-месечна възраст? Не е приятно да правим комбинации и да се чудим кой ще ни гледа децата, защото ще бъдем принудени да се върнем по-скоро на работа.
АМ, аз съм съгласна с теб за подписката.
[/quote]

Ел,
да изчакаме днес какво ще сподели Клео_80- имаме уверението й, че до понеделник ще внесе яснота по въпроса...
Клео,
хайде да направим подписката, та като ходите при Масларова да я връчите официално.Мисля че така ще има по-голяма тежест.Зина, Айла - вие какво мислите по въпроса?

# 33
  • София
  • Мнения: 12 228
  Според мен е по - добре да започнем с подписката за да не стане много късно. При евентуални контакти на СНБМ да има възможност да споменат за нас и да има нещо в подкрепа на нашия протест.
  Незнам как точно става това с подписката. Знам че има начин да се качи протестното писмо някъде в нета и всеки които ни подкрепя да се подпише. Някой които е по-наясно ако може да се занимае с въпроса. Аз днес вече имам чувството че ще откача. Сама съм, а  по случай навършването на 3 месеца и двете мадами са адски кисели.
   Ще следя с интерес темата, а ако ми остане време ще се опитам да се разровя и аз.
   П.П - има ли вариант поне на протестното писмо. АМ изчисти ли си кутията за получаване на ЛС?

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 702
Смятам, че след като са го решили вече, значи са предвидили колко пари от бюджета ще им струва и съответно са ги заделили. Едва ли тепърва ще тръгнат да преизчисляват всичките си сметки, особено толкова близо до началото на следващата календарна година.


Изобщо не съм съгласна. Спомни си само как изведнъж се намериха 80 млн. лева от държавната хазна за да платят на Карлово и Пловдив за да поемат боклука на София. Пари има, желание няма.
Сигурна съм също така, че сумата няма да е голяма, тъй като много от майките се осигуряват на нива, близки до минимума. Мисля че това е една от причините усилията ни да буксуват.
Моят термин беше през август. Когато се опитах да повдигна въпроса пред августинките, те изобщо не ми обърнаха  внимание.  Остана ми само надеждата, че родилите през сепрември ще са по-активни, защото те се разминават с още по-малко. Радвам се, че не сте се отказали.
Искам да помогна и аз с каквото мога.

# 35
  • Мнения: 416
Смятам, че след като са го решили вече, значи са предвидили колко пари от бюджета ще им струва и съответно са ги заделили. Едва ли тепърва ще тръгнат да преизчисляват всичките си сметки, особено толкова близо до началото на следващата календарна година.


Изобщо не съм съгласна. Спомни си само как изведнъж се намериха 80 млн. лева от държавната хазна за да платят на Карлово и Пловдив за да поемат боклука на София. Пари има, желание няма.
Сигурна съм също така, че сумата няма да е голяма, тъй като много от майките се осигуряват на нива, близки до минимума. Мисля че това е една от причините усилията ни да буксуват.
Моят термин беше през август. Когато се опитах да повдигна въпроса пред августинките, те изобщо не ми обърнаха  внимание.  Остана ми само надеждата, че родилите през сепрември ще са по-активни, защото те се разминават с още по-малко. Радвам се, че не сте се отказали.
Искам да помогна и аз с каквото мога.

Парите за боклука и тези за майчинството са от съвсем различни места, така че не може да се прави никакво сравнение.
Аз също смятам, че протестът е обречен на неуспех.

# 36
  • Бургас
  • Мнения: 702

Парите за боклука и тези за майчинството са от съвсем различни места, така че не може да се прави никакво сравнение.
Аз също смятам, че протестът е обречен на неуспех.

Няма никакво значение. Дадох примера само за да напомня, че който иска, търси начини, а който не иска - търси причини.


# 37
Аз също мисля че една подписка би предала по-голяма тежест при срещата с Масларова,но дали сдружението ще се съгласи да я използват или ще трябва да я внасяме някъде другаде.
А що се отнася до парите- за толкова много неща намериха, така че ако имат желание ще намерят и за нас.

# 38
  • Мнения: 4 181

да изчакаме днес какво ще сподели Клео_80- имаме уверението й, че до понеделник ще внесе яснота по въпроса...
Клео,
хайде да направим подписката, та като ходите при Масларова да я връчите официално.Мисля че така ще има по-голяма тежест.Зина, Айла - вие какво мислите по въпроса?

Момичета, говорих днес по въпроса, мога да ви кажа следното:
бюджета е изчислен отдавна, защото това са средства от бюджета на НОИ, а той се приема преди републиканския бюджет.
Шанса да се промени нещо е малък, но ми казаха, че няма да е лошо да вдигнем пак малко шум, не пречи да опитаме.
Аз в момента замислям нещо по този въпрос, по въпроса с яслите и детските добавки.
За съжаление подписка на Масларова не можем да връчим , защото тя отново не желае да се вижда с нас.
Това което ви предлагам е да мислите текст за подписка, аз ще ви обясня после как да се направи в електронен вариант.
Аз мисля да пишем от сдружението писмо до шефовете на парламентарните групи.
Единия вариант е да прикрепим подписката изпечатана на хартия, но тогава ще трябва да е от наше име - имам предвид от името на сдружението.
Ако не искате да е от наше име, то тогава можете да си я направите и вие, но не знам на кого да я пратите newsm78
Хайде да помисля още малко, вие мислете текст и мислете от чие име ще е. Peace

# 39
  • Мнения: 44
Аз лично нямам нищо против подписката да е от името на сдружението, тъй като заедно сме по-силни, а и целите на НБМ се припокриват с нашата цел. Още повече, че подкрепям и останалите инициативи на сдружението.

# 40
  • Мнения: 214
Шанса да се промени нещо е малък, но ми казаха, че няма да е лошо да вдигнем пак малко шум, не пречи да опитаме.
............
Това което ви предлагам е да мислите текст за подписка, аз ще ви обясня после как да се направи в електронен вариант.
Аз мисля да пишем от сдружението писмо до шефовете на парламентарните групи.
...........
Kleo,
моето мнение е, че от името на СНБМ тежестта на подписката ще е по-голяма, защото вие вече имате утвърдено име:)) Сега ще кача и варианта на писмото от август, което можем да го ползваме за основа и да го наречем Отворено писмо, подписка или както и да е, важното е да даде резултат. Мисля че ще е добре да го направим до ден-два и да го качим за събиране на гласове. Клео, и аз ще ти бъда благодарна, ако кажеш как точно става това.
Вярно че, че трябва да се вдигне шум - не се ли направи "панаир" шансове нямаме, а ако успеем това ще е добре и за майките с бебета, за които в момента не  важи новия закон, но и за СНБМ-създава се усещане, че то не остава недовършени неща...
Айла, чиста ми е пощата- така че "атакувай"  Hug
и да действаме!!!
а ето и варианта на писмото:

ДО Г-Н ГЕОРГИ ПЪРВАНОВ,
ПРЕЗИДЕНТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ДО Г-Н СЕРГЕЙ СТАНИШЕВ,
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ДО Г-ЖА ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА,
МИНИСТЪР НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

НА ВНИМАНИЕТО НА ДЕПУТАТИТЕ
ОТ ЧЕТИРИДЕСЕТОТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


Уважаеми господин Първанов,
Уважаеми господин Станишев,
Уважаема госпожо Масларова,
Уважаеми госпожи и господа депутати,
Преди по-малко от месец Народното събрание на Република България прие промени в Кодекса за социалното осигуряване. Част от тях предвиждат платения отпуск по майчинство да се увеличи от 135 на 315 дни, т.е. до навършването на 9-месечна възраст на детето. Оценяваме, че това е стъпка, в правилната посока за насърчаване на раждаемостта у нас.
Голяма част от майките останахме безкрайно изненадани, когато след първоначалната еуфория разбрахме, че от промяната в Кодекса могат да се възползват майки, които към 1 януари 2007 г. са в сега регламентираните 135 дни платен отпуск по майчинство. Останалите, независимо че към 1 януари 2007 г. децата им нямат навършени 9 месеца, не можем да се възползваме от новите разпоредби на закона. Считаме, че така приет законът нарушава чл.6 на Конституцията на Република България за равнопоставеността на гражданите на страната ни.
Чл. 6 гласи:
“Чл. 6. (1) Всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права.
(2) Всички граждани са равни пред закона. Не се допускат никакви ограничения на правата или привилегии, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично и обществено положение или имуществено състояние.”
От промените в Кодекса за социалното осигуряване става ясно, че не всички сме равни пред закона, тъй като някои от нас само за 1 ден пропускат възможността да получават 90% от заплатата си до навършването на 9-месечна възраст на децата си.
Надяваме се с Ваша подкрепа и с тази на министъра на труда и социалните грижи – г-жа Емилия Масларова, да бъде отстранен този дискриминационен момент в Кодекса за социалното осигуряване, тъй като правата очевидно не са ни равни. Считаме, че разликата между двата периода на отпуска за платеното майчинство– по-малко от 6 месеца, не може да представлява сериозен проблем пред бюджета на страната. Още повече, че се очаква финансовата година да приключи със сериозен излишък, част от който може да бъде насочен към бюджетът на НОИ за изравняване правата на майките с деца до 9-месечна възраст. Предполагаме, че става въпрос за около 20 млн. лв.
   Господин президент, господин министър-председател, госпожо министър, госпожи и господа депутати, моля да ни бъде насрочена среща, на която ние да изложим аргументи за очакваните от нас промени!
   

# 41
  • Мнения: 4 978
АМ, като член на СНБМ споделям позицията по отношение на завареното положение.
Това, което обаче искам да ви кажа е, че чл. 6 на Конституцията няма нищо общо с темата. Тук не става въпрос за никакъв вид дискриминация, а за заварено положение. Всеки нормативен документ, навсякъде по света, влиза в сила от определена дата, а т.нар. "заварено положение" се регламентира с правилник за прилагане към закона и т.н. С всичко това искам да кажа, че определено текста на писмото трябва да е различен.

# 42
  • Мнения: 416
АМ, като член на СНБМ споделям позицията по отношение на завареното положение.
Това, което обаче искам да ви кажа е, че чл. 6 на Конституцията няма нико общо с темата. Тук не става въпрос за никакъв вид дискриминация, а за заварено положение. Всеки нормативен документ, навсякъде по света, влиза в сила от определена дата, а т.нар. "заварено положение" се регламентира с правилник за прилагане към закона и т.н. С всичко това искам да кажа, че определено текста на писмото трябва да е различен.

Това е така. Това с дискриминацията няма да мине, защото всъщност няма дискриминация. Освен това е нормално, когато има някаква определан граница винаги да го има това - "ама само за един ден разлика, ама ние надвишаваме дохода само с един лев". Това също трябва да отпадне, защото е ясно, че граница все пак трябва да има.

Не разбирам протеста, по-скоро всичко трябва да е оформено като молба, като опит за отпускане на допълнителни средства на добра воля. Шансът е по-голям. Желая успех!

# 43
  • София
  • Мнения: 6 360
ще се включа във всякаква форма на протест във връзка със завареното положение.

# 44
  • Мнения: 4 181
Момичета, хайде да се разберем така,
чакам момичетата от сдружението да кажат дали са съгласни на варианта , който предлагам.
Ще подготвя аз текста на писмото.
АМ и аз мисля, че писмото трябва да изглежда по-различно, вярвай ми, съветвали сме с юристи.
Освен това среща няма смисъл да искаме, защото никой няма да обърне внимание на това.
Това за което ви моля е след като се направи писмото то да се подкрепи от възможно най-голям брой хора. АКо няма достатъчно подписи просто ще се обезмисли идеята, защото казваме, че около 16000 майки да ощетени и примерно , ако се разпишат само 200 е тъпо нали Rolling Eyes
Освен това няма смисъл да се пише колко ще излезе на бюджета, те ако имат желание ще си сметнат.
По мои пак казвам съвсем груби сметки са около 5 млн.

Общи условия

Активация на акаунт