Ръчно украсена керамика - начини и идеи?

  • 22 194
  • 30
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 817
Върти ми се идея, подхвърлена от ДЕ ВАня, да украся саксии глинени за Коледния базар на ДБМ.
Умея да рисувам, но пък с украсата на грънци съм боса.

С какви бои се рисуват? Задължително ли е да се изпичат след украса, или има бои, за които да е достатъчно само да изсъхнат?

Всяка информация ще ми е от полза Simple Smile Намерих много хубави идеи за самата декорация, така че помогнете с практическата част, за да има повече зарадвани деца - разбира се, после си купете тъй украсените грънци, ако начинанието ми се увенчае с успех  Grinning

# 1
  • Мнения: 11 313
Ако керамиката е гледжосана, то можеш да ползваш с успех прости акрилни бои. Нямат нужда от изпичане. Особено ако са предмети за декорация, не за ежедневна употреба. Ползват се обикновени четки за водни бои.
Има специални керамични бои за рисуване, но те са от тези, които се изпичат и с тях се рисува домашна посуда - чаши, чинии и др. Те могат да бъдат измивани в миялна след изпичането.

# 2
  • Мнения: 959
Моя позната рисува такива красоти върху стъкло и си купува специални бои.Предполагам,че боите ще са същите.Знам,че магазинчето е в уличката срещу ресторант Даяна до радиото и телевизията.

# 3
  • Мнения: 3 251
 Бу,а защо не ги декорираш с плат?Наскоро правихме за базара в градината-обличахме ги/обикновени пластмасови саксии/ с плат и със С 200 се залепя-стават много красиви кашпи.
А иначе смятам, че или акрилни или витражни бои ще ти свършат работа.

# 4
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 715
Идеята е чудесна!

# 5
  • Мнения: 2 379
Бу, много хубава идея!
Знам кого да питам и ако постигна задоволителен отговор, ще ти пиша Wink

Бу,а защо не ги декорираш с плат?Наскоро правихме за базара в градината-обличахме ги/обикновени пластмасови саксии/ с плат и със С 200 се залепя-стават много красиви кашпи.
А иначе смятам, че или акрилни или витражни бои ще ти свършат работа.
Тази идея е хубава, обаче ми хрумват някои въпросчета около нея...
Нали все пак става дума за саксии. Този плат няма ли постоянно да се напоява с вода при поливане, от водата, която се събира в паничкта долу? И с времето няма ли да се закаля или най-малкото да избелее/потъмнее, абе да се развали newsm78
Освен това С200 е на водна основа и ще се разлепи Crazy

# 6
  • Балчик-Сливен
  • Мнения: 1 058
Ще стане красиво и с кожа-несъразмерни парченца,които допълнително се оформят,нагъгрят и върху тях се лепят  разноцветни камъчета или мъниста.Кожата се лепи с Хелмевект.

# 7
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 538
С200 не се разлепя от вода, след като вече е засъхнало.

Майка ми си беше боядисала няколко саксии с латекс. Изглеждаха красиво няколко месеца, после латекса започна да се подкожушва лека полека, но с евтини материали няма как да се получи траен ефект.

Ето няколко техники за рисуване:



Използвани са тук:

# 8
  • Мнения: 1 629
Сега ще ти издам тайната, мажеш с латекс, декорираш с оцветители за латекс и 'запечатваш' с безцветен лак за дърво. Става и за стъкло тази технология.

# 9
  • Мнения: 805
И аз ползвам латексът като основа. Декорирам с темпер и дори акварел. Лакът фиксира всичко.

# 10
  • Мнения: 5 877
Латекс може да се оцветява и не само със специални разтворители, върху него става и темпера, например. Но той е водоразтворим по принцип...

Иначе има специални бои за керамика, не ми е идвало наум да ползвам друго, но ще кажеш резултати.

# 11
  • Мнения: 701
Здравейте,мога да предложа и друга идея.Декориране на саксии с тесто.
МЕси се брашно вода и сол,като с така приготвеното се облепя саксия,стъклено бурканче или друг съд и отгоре се налепят мидички,камъчета,мъниста и др.Отгоре се фиксира с лак.Става наистина добре и не се разкисва

# 12
  • Мнения: 1 629
Да, и с темпер става, но темеперът е далеч по-скъп от оцветителите Grinning С тях директно се рисува върху основата от латекса.

# 13
  • Балчик-Сливен
  • Мнения: 1 058
Погледни тук -дали с тази техника върху оцветена с латекс основа няма да ти е по-лесно
http://www.slanchogled.com/?81&02&96231

# 14
  • Мнения: 3 835
Това, което ми хрумва в момента е с блажна боя. Тя ще издържи дори и, ако саксийте се използват по предназначение. Има най-различни цветове и видове. Може и с авто-боя. С акварелни и темперни бой, и после да ги пръснеш със лак, също ще стане, но след време влагата ще избие отвън. На ул."Хр. Ботев", има един магазин за художници, Misko, (някъде преди Солунска май беше), пък продават всякакви бой за рисуване, вкл. и витражни, който също може да ти свършат работа, но са малко по-скъпи. Но все пак си мисля, че може би автомобилна боя или блажна. Като вземеш основните цветове, смесвайки ги помежду им, ще получиш, всички останали. А пък за акцент, можеш да си вземеш от Misko, някоя по-ефектна бойчка, има и релефни такива. Дано съм ти помогнала със съвета си.  Rolling Eyes Успех в творческото начинание.  newsm10

# 15
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Бу, има един начин за украса, при който няма нужда да рисуваш, а резултата ще е професионален. Това е така нареченият Decoupage. Използват се трипластови салфетки с интересни и подходящи мотиви.

 Освен това са ти нужни:
лепило C 200 - по принцип аз използвам специално лепило, но става и  с това.
Светли акрилови бои - бяла, светложълта, светлозелена, светлосиня и т.н. за основа
ножички и....търпение.

Боядисваш саксийката в подходяш на избраният мотив цвят. Ако е нужно, повтаряш. за да изпъкне обаче мотива, фона трябва да е наистина светъл.
Избираш си салфетка с интересен мотив и го изрязваш. След това много внимателно отделяш двата долни(бели) слоя на салфетката и най-горният слой изпозваш за апликация.
На мястото на което ще лепиш апликацията, с четка мажеш на тънък слой лепилото и върху него внимателно прилепяш мотива, като с плоска четка внимателно! нанасяш върху него лепило, като по този начин го прилепяш и изглаждаш.

След изсъхване е добре да го напръскаш с безцветен лак за дърво на водна основа.

По този начин могат да с едекорират и свещи, яйца, мебели, кутии.
   

А ето нещо правено по този начин от мен:

Единственият проблем който виждам тук е набавянето на различни салфетки. Тук ги продават и поединично, но ти май ще трябва да купуваш цял пакет, а това означава че ако искаш разнообразие, ще трябва да накупиш много.

Има и друг вариант - да ти изпратя!

Сещам се за още нещо, което дори ще е по-бързо. Намираш си в Нета подходящи шаблони(аз ще ти напиша няколко линка по-късно). Боядисваш саксията в основен цвят, прилагаш шаблона и с дунапренено парче, което си потопила в боя отпечатваш мотива. Цветовете могат и да се комбинират разбира се. След това фиксираш с лак.

Ето линк с шаблони - щракваш върху този който ти харесва и се отваря по-голям
http://www.brydova.cz/mojesablony.html

За шаблоните може да ползваш залепящо се фолио - изрязваш, залепяш, боядисваш - удобно и лесно!


Успех!

Последна редакция: нд, 05 ное 2006, 22:44 от natalyna

# 16
  • Мнения: 5 877
Бу, описаната от Наталина техника наистина е много готина.
Не е задължително да вземаш салфетки, трипластовите носни кърпички също вършат работа, а има някои с фантастични шарки! Бях правила на детето възглавничка на феички; само че на плат нещо не се получи, въпреки че купих съответното лепило. Ще пробвам по метода на Наталина с С200 и лак за дърво следващия път да украся масата в хола Simple Smile

# 17
  • Мнения: 8 917
Правила съм на Гери разни дребни неща от глина, която съхнена стайна Т - калинка, мишка, мече...боядисвам с акварелни бои и след това с безцветен лак за нокти - това имах подръка Embarassed Peace

# 18
  • Варна
  • Мнения: 5
За рисуване върху саксии, но глиджосани от вътре съм ползвала боички на Pebeo , Deco за дърво и пластмаса но са доста скъпи 5 лв. бурканчето. Иначе са доста икономични и ако се рисуват много неща си струва. Иначе и с витражни на Glas Art стават интересни неща. Иначе с техниката със салфетки се получават интересни неща, а и се продават пакетчета със различни салфетки и е икономичен метод за декорация.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 5
Явно трябва да правя предварителен преглед на написаното  Simple Smile че с тези повторения в текста по горе  Embarassed е трудно да се проследи смисъла. Жалко също, че нямам цифрови снимки на моите произведения за да ви изпратя все пак делата са по важни от думите.

# 20
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Бу, описаната от Наталина техника наистина е много готина.
Не е задължително да вземаш салфетки, трипластовите носни кърпички също вършат работа, а има някои с фантастични шарки! Бях правила на детето възглавничка на феички; само че на плат нещо не се получи, въпреки че купих съответното лепило. Ще пробвам по метода на Наталина с С200 и лак за дърво следващия път да украся масата в хола Simple Smile
А дали ще бъде трайно?  newsm78

# 21
  • Мнения: 5 877
може би ако го лакирам отгоре...

# 22
  • София
  • Мнения: 2 017
Да споделя и моя опит. Flutter
На времето рисувах много глинени съдове. Купувах всякакви форми и размери глинени съдинки от женския пазар. После ги рисувах с темперни бои, туш, моливи,  сух пастел и т.н каквото се сетите. След като добие завършен вид и съм доволна от произведението, лакирах с безветен лак.
Ако съда е за украса, го лакирах само отвън, но ако е саксийка и се предполага, че ще се мокри  - лакирах много старателно и отвътре и отвън съда.
За да не избие влага при саксийки използвах яхтен лак.
Температа много бързо съхне и преди да е лакиран съда,ако не ти харесва как сполучава, миеш с вода.
Колко подаръци съм правила така. WinkМного бързо става ако имаш подготвени идеи, само изсъхването на лака  е по-бавно.

# 23
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
може би ако го лакирам отгоре...
Ти първо си изпразни пощата, че не мога да ти пиша! (Ей, успях да се намъкна и аз. Mr. Green)
Бу, рисувала съм с бои за стъкло и керамика, има и маркери - пекат се във фурната после и са готови.   bouquet

# 24
  • Мнения: 1 065
и аз, подобно на някои момичета по- горе, съм правила с дъщеря ми глинени фигурки, които оцветявахме с темперни бои или сух пастел и понеже ме беше страх да не се смесят цветовете като лакирам, си бях купила безцветен лак на спрей. на теб обаче ще ти трябва голямо количество, така че може и да не е удачно. успех!

# 25
  • Мнения: 3 835
може би ако го лакирам отгоре...
Бу, рисувала съм с бои за стъкло и керамика, има и маркери - пекат се във фурната после и са готови.   bouquet

А, откъде ги купуваш? Не съм чувала за тези бой, който се пекат после във фурната. Ако споделиш, ще съм ти благодарна.   bouquet

# 26
  • Балчик-Сливен
  • Мнения: 1 058
Същата техника е обяснена нагледно в сайта на Слъвчогледи-пуснах го  в преден постинг.

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Бу, аз съм рисувала и продавала доста керамика....Ако искаш изчакай до неделя/че таткото ни взе апарата и замина на снимки Laughing/, за да снимам...Ако ти харесва ще ти кажа как става-доста лесно е, особено за човек като теб, а е много ефектно.
 А за лака-ако е акрилен съхне почти веднага. Wink
 Боите са за кола... Winkи не се пече...А и с малко пари може да се направят доста неща, а начина е точно за много бройки....

# 28
  • Мнения: 410
Може да се рисува и със спрей Peace а ако се избере подходящия (в смисъл,да не е на водна основа) творенията ти няма да изчезнат с течение на времето.
А за техниката с темперни боички,лепилото С 200 може да се добави директно в боичката,така става по лесно,но пък трябва да се внимава да не се развали цвета на боята,защото С 200 дава бял оттенък.
Успех и ще чакаме с нетърпение да видим твоите творения Hug

# 29
  • Мнения: 7 379
                 Ето още една идея за декориране на керамични съдове:Целият съд се намазва с теракол,начукват се на малки парченца теракотени или фаянсови плочки /остатъците се начупват много по лесно/ и след това се лепят върху съда.Може да се подредят в каквито искате форми,цветя,животни и т.н.След това фугите се запълват с цветен фугин и се получава съд украсен с мозайка.Години наред ползвам такива саксии и нито водата,нито смяната на пръст или други интервенции не са ги повредили.Е, има няколко счупени  Mr. Green,но малчуганите не мога да ги спра. Mr. Green

# 30
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 817
Много ви благодаря за идеите! Наталина - обезателно ще пробвам с декупаж.
Жана - ще чакам линкове тук или на ЛС Simple Smile

А аз впрочем като че пропуснах да кажа, че междувременно реших да рисувам стъкло, вместо керамика Blush Резултатът виждате в подписа ми.

Общи условия

Активация на акаунт