За Мушкатата пак. Зазимяване?

  • 30 332
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 176
Изчетох всичко, що има из нета и започвам да си мисля, че съм яко неграмотна.
Миналата зима ми пожълтяха и изгниха- преполивах ги.
Четох някъде, че може да се изкоренят старите и да се окачват нагоре с корените в мазето. Така направих тази година. Обаче абонатната е наблизо, а бях чела, че трябва да са на по-хладно. Ще се съсипят ли така?
Друг въпрос е че начупих млади клонки сакъзи и мушката, които насадих в сандъци на гъсто. Как да ги поливам, като още не са се хванали? Страх ме е да не изгният пак, а от друга страна нямат корен. Все пак живеят в стаята с парно. newsm78 Да торя ли зимата?

# 1
  • Мнения: 25 447
Много въпроси задаваш и всеки от тях има по няколко различни (и противоречиви) отговора. Ако имаш време, виж тук, където този и други въпроси се разглеждат подробно:
http://forum.bimbargo.com/index.php?
  bouquet

# 2
  • София
  • Мнения: 708
ще ти кажа аз какво правя зимата, прибирам сандъчетата от прозореца, слагам ги на площадката към тавана, да не пречат..там е доста студено, но не пада под нулата. изрязвам ги и и им слагам пръст да се покрият, поливам ги един път месечно, пролетта ги слагам на прозореца и тръгват много бързо...мушкатата не искат много поливане

забравих да напиша, че пролетта като пораснат мушкатата, тогава чупя клонки и ги набучвам за коренчета

Последна редакция: пн, 06 ное 2006, 09:51 от Миленка

# 3
  • София/Благоевград
  • Мнения: 362
И аз четох някъде, че се изваждат и се закачат с корените на горе в мазето. Така направих..Нашето мазе също е топло та ще видя напролет какъв ще е резултата. За да се застраховам съм отчупила от всички видове по едно връхче и ще ги засадя в едно сандъче да стоят в стаята/като пуснат корени във вода/. Не трябва да се поливат често през зимата ако са в стаята - един път седмично с малко вода/моите така ги поливах миналата зима/. Твоите щом си ги набучила вече в пръстта, поливай по малко когато почвата засъхне на повърхността докато се вкоренят. Мисля, че няма да имаш проблеми. Ако се притесняваш да не ги преполееш, извади ги във вода докато пуснат коренчета..

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 257
Аз познавам баба,която всяка есен си изважда мушкатата и ги слага в мазето си,вързани на снопчета.Като дойде пролет ги вадеше и  засаждаше направо в градинката.  Peace Така ги съхраняваше без проблеми,а аз се чудех къде да си събера саксиите  ooooh!

# 5
  • Мнения: 4 176

 Ако се притесняваш да не ги преполееш, извади ги във вода докато пуснат коренчета..

Ми миналата година така ги вкорених. Сега обаче ми изгниха в чашите. Защо ли?

Аз познавам баба,която всяка есен си изважда мушкатата и ги слага в мазето си,вързани на снопчета.Като дойде пролет ги вадеше и  засаждаше направо в градинката.  Peace Така ги съхраняваше без проблеми,а аз се чудех къде да си събера саксиите  ooooh!

Ми аз големите, както казах ги метнах в мазето с дупето нагоре, а иначе начупих връхчета и засадих в сандъци по 10. Имам само 4 сандъка т.е. 40 корена се надявам да извадя от тях.

# 6
  • София
  • Мнения: 708
я разяснете, моля, какво е това с "дупето" нагоре...
да вадя целите мушката от пръстта ли? нещо се обърках съвсем..

# 7
  • Мнения: 4 176
Вадиш ги. Махаш ако има пръст м/у корените. Връзваш по няколко на сноп и връзваш с канап да висят с горените нагоре в мазето. Нито да е много топло, нито студено. важното е да е тъмно. Като дойде пролет- вадиш и засаждаш наново.
Аз го правя за първа година. Баба правеше така, даже четох някъде. За всеки случай и аз като момичето споменало по-горе си начупих клонки и засадих в сандъци .

# 8
  • София
  • Мнения: 708
мерси, не е за мен тази работа.. Wink
успех с начинанието..

# 9
  • Мнения: 275
а като ги надупите тия съкъзи и мушкати увивате ли в нещо корените или така студуват тия дупета? Laughing
а пък и нали са стари корени т.е. вече са цъфтяли едно лято напролет същите пак садиш - ми те някои са си бая коренища Naughty

# 10
  • Мнения: 4 176
а като ги надупите тия съкъзи и мушкати увивате ли в нещо корените или така студуват тия дупета? Laughing
а пък и нали са стари корени т.е. вече са цъфтяли едно лято напролет същите пак садиш - ми те някои са си бая коренища Naughty
За сакъзите не съм казала такова нещо. Те не се дупят.

# 11
  • Мнения: 1 190
... изрязвам ги и и им слагам пръст да се покрият ...


Моля те обясни ми как точно ги изрязваш Hug /даже, ако може и със снимка/

Моите са каскадни и са много големи, вече застудя, а още не знам какво да ги правя ooooh!

# 12
  • Мнения: 11 607
Мами, мама идва след 2 дена,а тя има голям опит с мушката! Ще я питам и сигурно ще зазими и моите и ще ти отговоря! Ама май повечето правят така - отчупват по едно клонче и поставят в пръст. И на пролет отново засаждат....

# 13
  • София
  • Мнения: 708
Моля те обясни ми как точно ги изрязваш Hug /даже, ако може и със снимка/

Моите са каскадни и са много големи, вече застудя, а още не знам какво да ги правя ooooh!

снимка до 2-3 дни..иначе моите не са каскадни, а са нормални, махам листата и клонките до 4-5 см и концентрирам пръст отгоре, ако имам..
изкарват цяла зима, една комшийка каза, че така спят зимен сън и напролет пак наново на прозореца и така..яки души носят мушкатата..поливам ги един път в месеца, ако се сетя.. Embarassed

# 14
  • Хасково
  • Мнения: 992
Тази година и аз начупих от всички клончета част от тях засадих в сандъчета другата топнах във вода надявам се че поне 50% ще оцелеят!Във водата се слага 1-2 въгленчета от дървени въглища и така почти няма загниване.
Знам от опит, а и от книгите, че старите мушката не цъфтят. Цвят има само по новите клонки затова тези които си оставите старите корени напролет силно окастряне, че да пукнат нови клонки!
Сакъзчето трява да се окорени още от сега моя колежка ми каза че ги бодвала в чашки с пръст нареждала ги в щайга поливала ги и отгоре на щайгата връзвала найлон да не бяга влагата и така ги окоренявала.

Общи условия

Активация на акаунт