Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Здравословни проблеми и профилактика
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 19 отговора

далече от Златото на леля ;(

мили Мами,

със сигурност някоя от вас е страдала от гастрит, но тъй като на мен това ми първата (и много се надявам последна) среща с тази болест и мъките ми продължават вече четвърта седмица, ВИ МОЛЯ да споделите как сте се преборили с него!

проблемът при мен е, че постоянно ми се гади и ми е лошо! за гаденето вземам един сироп "Натриев цитрат", но честно казно не усещам голяма полза, иначе за гастрита ми изписаха Ulcoprol забравих обаче да спомена, че в момента съм в чужбина и тук не мога да си купувам никакви лекарства - дори Аспирин не дават без рецепта!

знае ли някой някое бабешко средство против гадене? как мога да се справя по-лесно с гастрита? разбира се, спазвам диета!

благодаря Ви много много
Цитирай

София

ох, миличката...и аз съм с гастрит, в момента е възпален. правиха ли ти изследването с тръбата, за да са сигурни?
лошо е това, че не можеш да си купиш лекарства. няма ли кой да ти изпрати? аз пия Раниберл, за подтискане на стомашните сокове и ДигенЗим-това са ензими, подпомагащи храносмилането, за да не стои храната горе в стомаха на топка и да притиска хранопродова /това причинява гаденето/...
иначе запарка от лайка сутрин на гладно в продължение на 2 седмици. пие се ако може преди да станеш от леглото /ако имаш кой да ти я приготви, ако не сама си я правиш и пак лягаш/ и пет минути се лежи по корем и пет минути по гръб.
Цитирай

не са ми правили такова изследване, но мъчението продължава вече четвърта седмица и ако не спре скоро ще полудея!!!

ще пробвам това със запарката, става ли чай? или трябва да е билка лайка? а трябва ли да е топъл, защото четох, че не трябва да се пие топло!

още веднъж мерси   bouquet и дано помогне! Praynig
Цитирай

Самоков

Много помага киселото мляко, но там, където живееш, има ли? Киселото мляко създава алкална среда и намалява киселинността в стомаха. Това е по-добрият вариант, отколкото с лекарства, които временно приглушават симптомите, но не лекуват проблема. Трябва да избягваш пържени храни, кафе, шоколад, газирани напитки - тези ограничения се спазват задължително поне няколко месеца. Много е важно също да се пие вит. А, Е и от групата В (хобаво е и под формата на бирена мая), за да се възстанови стомашната лигавицата. Полезен за стомаха е и чаят от жълт кантарион. Как си с нервите - понякога гастритът е отражение на нервния статус на човека. Всъщност причините общо взето за гастрита са две - или нарушена диета (прекаляване с нездравословни храни) или стресът. Болен жлъчен мехур също често води до появата на хроничен гастрит. Сетих се и още нещо - причина за гастритът може да бъде и на хеликобактерия в стомаха (май така се пишеше) - лекува се с Биопразол или Пробитор. Задължително трябва да си обърнеш внимание, защото в противен случай може да получиш язва, което е крайно нежелателно. Желая ти успех!!! Very Happy
Цитирай

при мен определено е от стрес - много трудно преживявам раздялата със съпруга ми, а и по принцип последните месеци работех на пълна пара, под абсолютно напрежение и това неминуемо ми се е отразило!

има ли значение какво е млякото? в смисъл плодовото върши ли същата работа? а активия? newsm78
Цитирай

Самоков

Да, може Активия, защото в него има пробиотици (полезните бактерии). Колкото по-често хапваш мляко между основните хранения, толкова по-добре, като вечер преди лягане - задължително. Ще се почувстваш по-добре. Но едно от най-важните неща е да се спазва диетата - пак ще повторя - никакви пържени храни, никакво кафе, шоколад, газирани напитки. Мъжът ми има болна жлъчка, а оттам и гастрит, правиха му и гастроскопия и тъй като аз се грижа за храната му, вече станах спец по въпроса. Имам една много хубава книга по темата - от нея научих много полезни неща - от какво се предизвикват гастрита и язвената болест и как се лекуват. Ако имаш още въпроси - с радост ще ти помогна. Знам колко е неприятно и искрено ти съчувствам. Хубавата новина е, че се лекува - с правилна диета, витамини и билки.
А, забравих нещо - след хранене трябва да се изядат 1-2 ябълки - улесняват храносмилането и пречат на появата на киселини.
Цитирай

а какво му готвиш, когато е в криза?  Thinking

аз кафе, шоколад, газирани напитки, алкохол и цигари не вкусвам, ама пържено и суха храна обичам  Rolling Eyes е, сега ги избягвам, естествено!

казваш и билки? какви? аз пия едни хапчета сух кантарион, лекарката каза, че ще ми помогнат... newsm78 наистина съм се отчаяла... Thinking Stop
Цитирай

Самоков

Жълтият кантарион е точно за стомах - ще ти помогне. Сутрин закусваш ли? Ако не - трябва да започнеш. Готвя супи без запръжки, без застройки и без подправки - само магданоз, копър, чубрика са позволени. Тъй като при него проблеми създава жлъчния мехур, ограниченията са повече. Макароните със сирене също са подходяща храна. Честно казано, изборът е доста беден, но в момента, в който си позволи нещо от забранените храни - познай, веднага започват едни киселини, болки и разни такива. А когато получи криза, най-напред гладува - пълен глад, докато преминат болките, след което започва постепенно захранване най-напред с компот и кисело мляко, бульон и супи. Също така много е важно да не се преяжда - трябва да се хапва по-често и по малко, винаги да ставаш леко гладна от масата.
Ето и един адрес, на който можеш да видиш точната диета за гастрит:

steffanov.dir.bg

тук са изброени всички позволени и непозволени храни при гастрит.
А с нервите само ти можеш да се справиш - повече спокойствие, не се притеснявай за неща, които не можеш да промениш. При мъжът ми стресът също до голяма степен е причина за здравословното му състояние - до скоро работеше на много тежка работа - постоянно под напрежение, всеки ден - купища неприятности, всяко позвъняване на телефона беше някакъв проблем, за който трябваше да намери решение, носеще голяма отговорност и обикновено кризите му съвпадаха с най-напрегнатите моменти в работата. Вече не работи там и сега е значително по-добре.
Цитирай

София

не са ми правили такова изследване, но мъчението продължава вече четвърта седмица и ако не спре скоро ще полудея!!!

ще пробвам това със запарката, става ли чай? или трябва да е билка лайка? а трябва ли да е топъл, защото четох, че не трябва да се пие топло!

още веднъж мерси   bouquet и дано помогне! Praynig

ами аз си купих специално за тая запарка билката, и от нея трябва 3 ч.л да се запарят за 5-6 минути. и прецеждаш и пиеш. може би ако сложиш повече от пакетчетата чай, опитай.
много е неприятно, знам, и в момента съм така...също от повече от 4 седмици. има дни, в които съм ок и някои, в които като наруша малко храненето и веднага се почва това гадене. и ми пречи и на апетит и на всичко, разбирам какво ти е...лошото при теб е, че не можеш да вземеш никакво лекарство Sad
Цитирай

Самоков

Ето и диетата от страницата на д-р Стефанов - гастроентеролог

МЛЯКО И МЛЕЧНИ ПРОДУКТИ
РАЗРЕШЕНИ: прясно мляко, крем карамел, мляко с ориз, с гриз, млечни супи, прясно подквасено кисело мляко, обезмаслена извара, сирене "крема", прясно подсирено сирене, сладка сметана.
ОГРАНИЧЕНИ: пресен кашкавал "Витоша", обезмаслено бяло саламурено сирене, топени сирена без подправки.
ЗАБРАНЕНИ: айран, престояло кисело мляко, солена извара, солени сирена.

МЕСО И МЕСНИ ПРОИЗВЕДЕНИЯ
РАЗРЕШЕНИ: пресни крехки меса с отстранени сухожилия, ципи, хрущяли - телешко, агнешко, питомен заек, пиле, нетлъста кокошка, бройлери, пуйка - сварени или печени след предварително сваряване хвърляне на бульона, слаби месни супи.
ОГРАНИЧЕНИ: телешки черен дроб (пастети или суфлета), крехко говеждо месо, телешки мозък, нетлъсти петли, патици, гъски, филе, джолан.
ЗАБРАНЕНИ: стари меса и меса със сухожилия, ципи, хрущяли, кожа от птици, силни бульони, месни сосове, месни консерви, сушени и пушени меса, пресни и сухи колбаси, различни видове дивеч, свински врат.

РИБА И РИБНИ ПРОИЗВЕДЕНИЯ
РАЗРЕШЕНИ: пресни нетлъсти риби (варени или печени)
ЗАБРАНЕНИ: миди, стриди, скариди, раци, рибни консерви, мариновани, осолени, пушени, опушени риби, рибни пастети, рибен хайвер, тлъсти риби - сом, шаран.

ЯЙЦА И ЯЙЧНИ ПРОДУКТИ
РАЗРЕШЕНИ: пресни кокоши яйца, крехко сварени яйца, по панагюрски, омлет на пара.
ОГРАНИЧЕНИ: яйчен жълтък.
ЗАБРАНЕНИ: майонеза, твърдо сварени яйца, патешки и гъши яйца.

МАЗНИНИ
РАЗРЕШЕНИ: прясно краве масло, растително масло - слънчогледово маслиново.
ЗАБРАНЕНИ: свинска мас, овча и говежда лой, маргарин.

ЗЕЛЕНЧУКОВИ КОНСЕРВИ И ЗЕЛЕНЧУЦИ
РАЗРЕШЕНИ: салати от добре узрели домати, настъргани на ситно моркови, салатки, крехки марули, печени пиперки, картофи под формата на пюрета с малко масло, нарязани на ситно сварени или задушени зеленчуци, зеленчукови сокове.
ЗАБРАНЕНИ: пържени картофи, бяло и червено зеле, ряпа и репички, стари марули с много дебели листа, коприва, лук, патладжани, краставици, гъби, добре узрели домати, лютеница, туршии, мариновани и стерилизирани зеленчуци, фасул, грах, бакла, солени маслини.

ПЛОДОВЕ И ПЛОДОВИ КОНСЕРВИ
РАЗРЕШЕНИ: ягоди, меки настъргани ябълки, варени, печени и пасирани плодове или сокове от тях, пресни или стерилизирани компоти, плодови пюрета.
ЗАБРАНЕНИ: дини, мушмоли, касис, грозде, трънки, вишни, сливи, джанки, гроздов сок, портокали, лимони, мандарини, грейпфрути, сушени плодове, орехи, тиква, лешници, фъстъци, кестени, тиквени и слънчогледови семки.

ХЛЯБ И ТЕСТЕНИ ИЗДЕЛИЯ
РАЗРЕШЕНИ: бял хляб, овесени ядки, слиз от ориз, оризова вода, жито, фиде, макарони, юфка, грис, нишесте, обикновени бисквити, кифли, гевреци.
ЗАБРАНЕНИ: типов хляб, масленки, солети, баници, мекици, понички, кифли с мармалад, тутманик, бухти.

ЗАХАР И СЛАДКАРСКИ ИЗДЕЛИЯ
РАЗРЕШЕНИ: фруктоза, глюкоза, сусамов тахан.
ОГРАНИЧЕНИ: индустриална захар, халва.
ЗАБРАНЕНИ: сладка, конфитюри, желета, петмези, захарни сиропи, баклава, мармалади, кадаиф, толумбички, торти, пасти, шоколади, сладолед, бонбони.

ПИТИЕТА
РАЗРЕШЕНИ: чай от жълт и червен кантарион, от липов цвят, от лайка, отвара от шипки, чай от изсушени семки от дюли, минерални води.
ОГРАНИЧЕНИ: сладка боза.
ЗАБРАНЕНИ: горещи и студени напитки, газирани питиета, кафе, какао, силен чай, алкохолни питиета и особено червени вина.

ПОДПРАВКИ
ОГРАНИЧЕНИ: магданоз, чубрица, копър, ванилия, сладък червен пипер.
ЗАБРАНЕНИ: чесън, горчица, оцет, чер пипер, лют пипер, дафинов лист, каранфил, канела, бахар, готварска сол да се ограничава.

НЕОБХОДИМО Е 5-6 КРАТНО ХРАНЕНЕ
НА МАЛКИ ПОРЦИИ ПРЕЗ ДЕНЯ
И МАЛКА ЗАКУСКА ВЕЧЕР ПРЕДИ СЪН !

ДА СЕ СПРЕ ТЮТЮНОПУШЕНЕТО !

Цитирай

благодаря ти много, Маги ДС!   bouquet

аз съм си смъкнала от разни сайтове какво може и какво не може да се яде, но по-добре е да питаш патило, а не учило  Laughing

последен въпрос /за сега/ - сандвичи за закуска? или е пракалено тежка храна?

честно казано от това гадене почти не ям, насилвам се да хапна, защото пък иначе ми става лошо  Sad но забелязах, че започнах много по-често да чувствам глад - сигурно, защото ям по  малко и то предимно млека и леки храни....
Цитирай

Самоков

Да, може сандвич, стига да не включва някоя от забранените храни и да не е претрупан с твърде много неща. Колкото по-проста е храната, толкова по-добре. Въпреки гаденето трябва да хапнеш малко - поне 1/2 филийка. Витамини можеш ли да си купиш? Много е важно - особено вит. А, който възстановява болните лигавици. Или поне да си правиш пресен сок от моркови всеки ден. Ще се оправиш, няма страшно! Peace
Цитирай

София

И аз имам гастрит ,така съм от 14 годишна Sad Правих изследвания за хеликобактер пилори,чисти са т.е. и при мен е на нервна почва,процедурата с маркуча също са ми я правили два пъти..Лекувала съм го няколко пъти,но с временне ефект,при това със скъпи лекарства,вече не помня и как се казваха.Аз избягвам да ям някои неща които определено ме дразнят напр.зеле,ябълки/или трябва да са обелени/кафе не пия изобщо защото то най-много ме дразни.
Момичетата са ти дали хубави съвети,аз само ще добавя,че много добре ми действат обикновени бисквити.Ако при вас има такива-хапвай си  Peace.
Успех   Very Happy
Цитирай

София

лелелее, всичко, което обичам се оказва забранено.
интересно на мен моята гастроентероложка ми каза, че прясното мляко е абсолютно забранено. а този доктор го дава разрешено. освен това ми каза, че и картофите във всякаква форма дразнят, което тогава доста ме бе учудило.
за шоколада много ми е мъчно и за кафето, че са забранени...а и за червеното винце. това се отнася само, когато сме в остър период, нали? не за постоянно, надявам се Wink

ох, а за плодовете нямам думи...то почти нищо не може Sad

п.п. освен това този доктор нещо си противоречи - веднъж казва, че салата от добре узрели домати е разрешена и веднага отдолу казва, че същата е забранена newsm78
а за мед нищо не се споменава...но предполагам, че не дразни...но знам ли newsm78
« Последна редакция: ср, 08 ное 2006, 10:02 от Aurora »
Цитирай

колко време след отшумяване на симптомите трябва да се спазва тази строга диета? че то почти нищо не остава за ядене!  Rolling Eyes ooooh! newsm78
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 19 отговора