Бебе, родено в тежко депресивно състояние

  • 8 731
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 500
Някой знае ли какво означава това, че бебето е родено в тежко депресивно състояние?

# 1
  • Мнения: 1 116
Не , но лекарства някакви пили ли сте ?!

# 2
  • Мнения: 3 500
Не , но лекарства някакви пили ли сте ?!
Не.Просто в картона й пише, че е родена така и ман направо ме разкъсва отвътре мисълта какво ли й се е случило.

# 3
  • Мнения: 816
Този термин съм го чувала само веднъж в предаване за бебета на наркоманки. Навярно е свръзано с много нисък АПГАР, как беше при вас?

# 4
  • Мнения: 3 500
Не знам, нищо не ми е обяснено.Просто веднъж ми го казаха след раждането и после го видях в картона.НЕ съм наркоманка. Grinning

# 5
  • Мнения: 5 531
Ами попитай педиатърката която следи бебето. Ако бях на теб щях да потърся и мнението на лекаря при който съм раждала, със сигурност познава ненонатологзите които са поели детето ти след раждането.Най - точна информация можеш да получиш от тях.Така само гадаеш какво е станало и дали всичко е наред.

# 6
  • Мнения: 3 506
Не знам за наркомании и лекарства, сигурно и при тях се получава, ама ми се струва, че по-често причината е тежко раждане или закъсняло секцио, при което бебето страда преди и/или по време на раждането. Може да има недостиг на кислород, мозъчен оток, такива гадости, а след тях обикновено се налагат някакви интервенции - примерно да постои бебето в кислородна палатка, кувьоз, системи... Имаше ли такива неща при вас? Как ти беше раждането? Странно как никой нищо не обяснява в такива случаи...
Ако случаят е такъв, бебка трябва да се следи внимателно и ако има някакви признаци на изоставане в развитието или неврологични проблеми - веднага на лекар. Вероятно ако имаше нещо, щеше да се е проявило досега, но все пак си имай едно на ум. Дай Боже лошото да е зад гърба ви  Hug

# 7
  • Мнения: 3 500
Maria.St благодаря ти за отговора.Точно това и аз мислех, че е.Родих нормално, един ден преди термин.Всички си беше наред, но беба не изплака.Отнесоха я много бързо.Казаха ми, че е уморена от раждането и я обдишват.Аз бях много притеснена, сърцето ми беше на капчица станало, докато седях на магарето.Може би не са искали да ме плашат, но все си мисля, че ако е било опасно и има последствия трябва да ми кажат.Да, беба постоя в кувиоз на кислород пет дни.Сега обаче се развива перфектно /да чукна на дърво/, не съм забелязала нещо необичайно да й се случва.

# 8
  • Мнения: 3 506
Steila, ами това е значи. Просто това е термин, с който се описва състоянието на бебето, не причините, довели до това състояние - не е изплакало, не е вдишало, сигурно е било посиняло, не е имало спонтанни движения, затова е "депресивно". По принцип това се отразява и от АПГАР-а, вероятно и е бил нисък. Не съм компетентна да коментирам причините, а и тъй или иначе - минало свършено. Просто си я следи с повишено внимание през първата година - година и половина, подсещай и джи пи то ви да внимава повечко на консултациите bouquet

# 9
  • Мнения: 3 500
А какво е това АПАГАР ?

# 10
  • Мнения: 3 506
АПГАР е число от 1-10, което отразява състоянието на бебето непосредствено след раждането по 5 показателя, ама не ги помня всички. Примерно дишане, състояние на кожата, спонтанни движения и т.н. За всяко от тези 5 се слага по 0, 1 или 2 точки. Сборът може да е максимум 10. Ако е 9-10, бебето е в добро състояние, и вече по-надолу има средно депресивно, тежко депресивно и т.н. Отчита се 2 или 3 пъти в първите 15 минути след раждането. Трябва да го пише в епикризата също.

# 11
  • Мнения: 1 840
АПГАР е начин да се отчете обективното състояние на новороденото в първите минути след раждането. Преценката се прави по пет показателя: сърдечен ритъм, дишане, цвят на кожата, тонус, реакция при възбуда (сила на плача). Всеки показател се отчита от 0 до 2 и един общ сбор от 8 до 10 показва добро състояние при раждането. Ако сборът е по-малък от 8 - говори за по-трудна адаптация на бебето след раждането. Това не е болест - просто изисква повишено внимание от страна на лекарите.

# 12
  • София
  • Мнения: 13 203
В епикризатаот изписването ти трябва да пише колко е Апгар..

А Апгар е
http://209.85.135.104/search?q=cache:drmLRgvGLsgJ:www.9m-bg.com/ … ;ct=clnk&cd=1

Намери маркираната в жълто дума  Grinning

# 13
  • Мнения: 3 500
Погледнах в епикризата , където пише "АПГАР 1 мин. - 3 ". След прочетеното мисля, че нещата ми се изясняват.Може би тежкото депресивно състояние е свързано с този нисък АПГАР.Ще ви напиша какво пише по-нататък.
"Новородено в тежко депресивно състояние, след приложена първична реанимация в РЗ детето е интубирано и поставено на апаратна вентилация.На 15 мин. се появи собствено дишане, детето се екстубира".
Знаех, че нещо не е наред, обаче........Защо не ги обясняват тия неща?Знаете ли как ми се е свило сърцето, за пореден път.Нас  ни изписаха на 8 ден, т.к. беше на антибиотици поради инфекция от Е-коли, която така и не успях да излекувам по време на бременността.Преливаха й и кръв, защото беше анемична.
Мислите ли, че това може да има някакви последствия? Моника в момента се чувства отлично.

# 14
  • Мнения: 4 414
Мислите ли, че това може да има някакви последствия? Моника в момента се чувства отлично.
всичко може да има последствия, дори неща за които изобщо не подозираме.
няма смисъл да се панираш и да си търсиш причини за притеснение. важното е, че детето е добре и се развива нормално! ако нещо те притесни, просто не се осланяй на приказките "всяко дете е различно", а проверявай нещата. все пак не бива да се прекалява и да се търчи по доктори непрекъснато.
гушкай си дететнцето, радвай му се и не се панирай излишно  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт