Към всички кърмещи или смятащи да кърмят бъдещи и настоящи майки

  • 1 770
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 203
Мили момичета, при всеки е строго индивидуално! Преди да родя, от четене на много информация за кърменето, кой какъв мастит е развил, кой какви разранени зърна е имал, се бях наплашила много и си мислех, че кой знае какво ме чака! Какво се оказа при мен- 2 седмици преди да родя си купих най-евтиния крем за мазане на зърната, купих си силиконови наставки и всякакви възможни приспособления във връзка с очакване на проблемното кърмене. От мързел ли, от що ли, с крема се намазах 3-4 пъти. Като родих имах бебето през деня при себе си, нощем за 5 часа го вземаха. Когато беше при мен го слагах всеки път на гърдата , когато се разревеше. В началото нямаше някакви точни интервали между храненията. Правех така както ми казаха сестрите в болницата - на всяко хранене предлагах и двете гърди, всяка за по 10-15 минути, не повече, в началото даже за по 5 мин. Проблеми не съм имала никакви! Нито ме е боляло, нито съм имала разранени зърна, изобщо не се мазах повече с крема, нито съм се цедила! Сестрата, която дойде в къщи след раждането на детето ме посъветва след всяко хранене да се доизцеждам, направих това само веднъж и видях, че гърдите ми станаха ужасно твърди и болезнени. Не повторих, така те сами много бързо си регулираха производството на мляко. Така, че при всеки е различно

# 16
  • Мнения: 693
Напълно съм съгласна че при всеки е различно
И най-вече каквото и да чета и чувам аз се осланям на вътрешното ми чувство(за всичко свързано с бебчо) и съветвам и вас да правите това което чуствате че е най-добро, дори да не сте сигурни(понякога се съмнявам дали това което смятам че е правилно наистина е така, нали ми е за първи път), защото по доста въпроси има различни мнения и така както бебчетата са различни - за някои е добро едно, а за други друго.
Целта ми е не да стряскам някой, а ако се сблъска с нещо подобно да дам идея как и с какво може да пробва. Това което помага на едни е безрезултатно или неподходящо при други именно защото сме много различни, но все пак ако решите че нещо от това което четете би могло да ви помогне и решите да пробвате, дано наистина ви помогне  Praynig .
От все сърце пожелавам на всички дълго и безпроблемно кърмене   Peace .

# 17
  • Мнения: 6 243
Извинявам се на авторката, че се намесвам в темата й не по темата  Wink, но понеже тук четат доста бъдещи майки, мисля, че е редно информацията да е максимално коректна. В тази връзка този пост съдържа доста "митове" за кърменето.
Чудесна тема!Само искам да прибавя за тези, на които им предстои да кърмят, че е добре да подготвят зърната си един,два месеца по рано, като ги мажат с Грамастан, за да не изживяват болката.По време на кърменето трябва да се пие много вода,да са спокойни мамите, да се хранят 5 пъти дневно и да спят един път в деня.Всичко това спомага за добрата лактация.Ако кърмата намалее може да се ползва  хомеопатичното лекарство(Уртика),за стимулиране и да се пие специален чай.Успех на всички мами, които искат да направят най-доброто за бебоците си- да ги кърмят!
Като например това, че гърдите трябва да се подготвят за кърменето през бременността. Факт е, че женският организъм прави необходимото, за да се подготви във всеки един аспект за бъдещата си функция да изхрани детето след раждането още с забременяването на майката и допълнителни действия не само не са необходими, но в някои случаи могат да се окажат и вредни. Като обтриванията с груба кърпа. Мазането с Гермастан не би навредило на майката, освен на бюджета й, но само по себе си не помага с нищо. Това, което наистина би помогнало да се предотвратят рагадите и да няма болка при кърмене, това е правилното поставяне на бебето на гърдата.

Хранене и приемане на течности при кърмачката - разумно, рационално и не повече от това,което тя би приемала, ако не кърмеше. Да не забравяме, че организмът е "скрадирал" немалко мазнини именно с тази цел. А оттам насетне всяко преяждане води само до увеличаване на задните части. Прекомерното приемане на течности пък понякога дори води до намаляне на лактацията.

Ако кърмата намалее, хомеопатията е добър вариант. Но нека не забравяме, че в хомеопатията няма универсални лекарства. Ако на една майка й помага едно, за друга ефект ще има съвсем друго нещо.

# 18
  • Мнения: 47 981
когато родих първото си дете,нямаше форуми,нямах информация ,даже не знаех как да се цедя,добре че на едно от момичетата сестра й ,ни показа как да го правим ooooh!
обаче после нямах никакви проблеми,бебка си сучеше добре,наддаваше си,а аз нямах никакви запушвания,рагади или рани
естествено,в началото се цедях по 30 мин след всяко кърмене,и после пак кърмене,пак цедене... Sickно след това пък беше прекрасно-лесно,бързо,евтино,бебето е нахранено
когато отбих и минахме на сухо адаптирано мляко,с таткото се карахме кой да мие и стерилизира шишетата, а също и кой да свари водата,да я охлади,да разтвори млякото...
сега с второто бебче също нямам проблеми,кърмим се засега,само дето съвсем го ударихме на свободен режим...което всъщност е дори по-добре
знам че някои майки имат проблеми с кърменето,и им се възхищавам за усилията-аз например не знам дали щях да кърмя ако имах рагади или запушвания,но вероятно си е до организъм

# 19
  • Мнения: 372
Радвам се, че си решила да кърмиш детето си , не се притеснявай от някой несполуки, в бъдеще ще разбереш, че няма нищо др. , к` да ти доставя такова удоволствие, Laughing както кърменето.
За всички проблеми ,` к си имала има отговори в библиотеката на Кърмаческия, а и вс. там с удоволствие отговаряме на въпросите свързани с кърменето.

 
Още няколко месеца преди да родя имах много коластра, дори ми течеше, и много исках да кърмя.
Коластрата през бременността не е свързана с успешното кърмене, аз съм имала вс. на вс. 2-3 капки през 8м. , а ето вече 4м. се кърмим успешно.
В нач. е хубаво да се дава на бебо да суче от двете гърди /за да се регулира кърмата/, а след това може само от едната, но някой майки продължават и на по-големите си бебчовци да дават от двете гърди, вс. сам за себе си преценява как е правилно.

Когато се събуди тогава яде, като не са минавали по-малко от 3 часа между 2 хранения. ... реших да спра АМ и колкото и често и дълго да суче да прибягвам към АМ само ако е много неспокоен и съм сигурна че не се е наял. Но така и не ми се наложи от тогава да му давам АМ. Въпреки че усещах гърдите си празни, синът ми сучеше, понякога в продължение на 40-50 минути, но после заспиваше спокойно и спеше поне 3 часа а понякога и 3.30-4.
И бебетата както и ние ядат при вс. ядене различно количество, затова и след различни интервали от време огладняват, така че правилно си се съобразила с желанията на бебо, да хапва, к` то си иска.  Peace
А от Ам въобще не е нужно давай си на бебо да хапва, толкова колкото и когато иска, той сам ще си регулира производството на кърма. А за килограмите му не се притеснява, както можеш да видиш от подписа ми ние наддаваме доста  Laughing, а сме само на кърма , без вода , сокове и т.н.


Моят съвет е ако бебето ви суче(дори ако му е нужно и по 1 час ако имате търпение да го кърмите толкова дълго), независимо колко наддава и ако след това е спокойно(или не е неспоойно по друга причина) не бързайте да се поддавате на страховете, съмненията и несигурността в себе си и да прибягвате към АМ.
Peace


# 20
  • Мнения: 1 104
И аз като бъдеща мама с намерение да кърми съм благодарна  за тази информация.

# 21
И аз искам да ти благодаря за отделеното време да споделиш опита си. И аз възнамерявам живот и здраве да си кърмя. Wink

  bouquet

# 22
  • София
  • Мнения: 1 941
Като например това, че гърдите трябва да се подготвят за кърменето през бременността. Факт е, че женският организъм прави необходимото, за да се подготви във всеки един аспект за бъдещата си функция да изхрани детето след раждането още с забременяването на майката и допълнителни действия не само не са необходими, но в някои случаи могат да се окажат и вредни. Като обтриванията с груба кърпа. Мазането с Гермастан не би навредило на майката, освен на бюджета й, но само по себе си не помага с нищо. Това, което наистина би помогнало да се предотвратят рагадите и да няма болка при кърмене, това е правилното поставяне на бебето на гърдата.
С това съм напълно съгласна. В първите дни ме заболяха зърната и процедурата, която правех е намазване на зърната с малко коластра и се оставят на въздух да изсъхнат. Това го четох в една книга, много помага.

Хранене и приемане на течности при кърмачката - разумно, рационално и не повече от това,което тя би приемала, ако не кърмеше. Да не забравяме, че организмът е "скрадирал" немалко мазнини именно с тази цел. А оттам насетне всяко преяждане води само до увеличаване на задните части. Прекомерното приемане на течности пък понякога дори води до намаляне на лактацията.
Не го знаех, благодаря, спасяваш ми дупето Blush

# 23
  • Мнения: 3 092
Искам да благодаря на авторката на темата за споделеното. thumbsup
Тъй като тук четат и много бъдещи майки искам само да кажа какво се случи на мен.
Първо -до средата на 9-тия месец аз чаках резултати от изследванията на щитовидната жлеза и не знаех дали ще ми дадат зелена светлина да кърмя.Нищо не четях , не исках да се настройвам по никакъв начин Naughty.Е , когато казаха - да не бях на себе си от щастие!Не съм подготвяла зърната си никак!Гармастан ми даде една приятелка и не съм купувала.
Когато родих първите дни не се цедях , не чувствах напрежение в гърдите , не ми дадоха бебка и аз изкарвах цялото си време в рев и отчаяние Sad докато след две нощи се събудих с пулсиращи от болка гърди и намокрих две кърпи с гореща вода , слагах ги на гърдите си и прекарах около час над мивката в банята .На сутринта майка ми каза че ако не започна да се цедя не знаела какво ще ми се случи независимо от това колко ме боли и ми каза "Цял ден това да ти е работата , разбра ли?" Самата тя е оперирана от мастит и сигурно зле и е станало #CrazyЦедях се вярно.Хвърлях коластра в мивката , но какво да се прави политиката на Шейново е малко шантава в това отношение , както и да е.Само след два дни имах меки гърди и такива си и останаха. LaughingБебка дойде на 6-тия ден засука безпроблемно -сякаш никога не се е отделяла от мен разплаках се и от силната болка и от умиление Sad
Първите няколко седмици се цедях и после спрях да го правя.
Била съм на крачка от това да дам АМ , но нещо по-силно от несигурността ми ме е спирало.Заставах пред пакета , разпечатвах го , вземала съм мерителната лъжица..после съм се връщала , гушвах си бебето и отново предлагах гърда.
Тези моменти се преодоляват , въпреки че може да се чувстваш ужасно нeсигурен и зле.
Още я кърмя и знам че един ден това адски ще ми липсва! Weary
Успех на всички , който искат да кърмят! newsm10
И простете за дългия пост newsm51

# 24
  • Мнения: 385
Вики, една добавка за бъдещите и настоящи майки! Аз се цедях в началото, защото имах прекалено много кърма, която постоянно течеше, бях непрекъснато мокра, сменях помного подплънки и фланелки и през деня, и през нощта! Съжалявам само, че не съобразих да замразя тези количества кърма! Пиша го за да се оправдая  Blush, но ми се иска да ви споделя, че и сега се изцеждам всеки път, когато усетя и най-малка болка в зърната или в каналите! Ползвам помпата на Авент, която прави страхотно успокоителен масаж! Нека да не звучи като реклама, но това е единственото средство, което ползвам за успокояване на гърдите и при мен е самодостатъчно!
Ще се радвам, ако и моят опит помогне поне на една

# 25
  • Мнения: 6 243
Нека и аз да споделя моя опит. За съжаление докато кърмех и двете си деца, преминах през много несполуки, докато накрая науча (от горчив опит) какво да правя и какво да не правя. Мисля, че вече съм на верен път и кърмената ми дъщеря, която в момента е на 2 г и половина е потвърждението за това. (Тук е момента да кажа, че дългото кърмене е въпрос на личен избор и аз го направих без колебания).

Когато се роди синът ми, акушерките ми обясняваха, че след всяко кърмене задължително трябва да се изцеждам до дупка, за да не ми спре ърмата. Така и правех и през първите три месеца животът ми беше един кошмарен кръг от кърмене и изцеждане. Синът ми беше лакомо бебе и ядеше денонощно, така че към дневната смяна се прибавяха и нощните бдения с цедене. Когато стана на три месеца, по съвет на педиатърката, заместих две от дневните хранения с пюрета. Като резултат - запушени канали и мастит. Сега си давам сметка, че с интензивното цедене съм си докарала хиперлактация, защото изцеждах по един компотен буркан с кърма на ден, който после заминаваше в мивката (кой да ти даде акъл, че ставало за замразяване).

Тръгнах по педиатри, хирурзи и пр. Навсякъде ми обясняваха, че майката му е още по-интензивно цедене. Вече бях толкова отчаяна, че не виждах зелена светлина - дните и нощите ми минаваха само в това - кърмене и цедене. Но пък спирането на кърмата не беше алтернатива - времената бяха гладни, нямаше Хумана и просто не ми оставаше избор.

След третия мастит за две седмици, отидох "на частно" - беше в зората на частната медицинска помощ, много скъпо удоволствие. Посетих известен в града ни хирург, който, като ме прегледа и разбра, че кърмя на три часа, цедя след кърменето до дупка, редувам гърдите и замествам дневните хранения, направо подкочи. Тогава той ми нареди напълно безапелационно да кърмя на поискване, да давам първо малкия да суче, а след това да му давам пюрето - пък той колкото изяде, толкова... Това става преди 12 години, когато тия съвети бяха напълно нечувани. Само че именно по този начин аз се разминах с вечните болки, високата температура и т.н.

Другото, което от личен опит установих, че е важно: в началото действително гърдите се препълват и се налага цедене. За да не се получава хиперлактация, е важно да се изцежда между кърменията, а не след кърмене, и то не до дупка, а само колкото да се облегчи напрежението.

Това е. Съжалявам, че стана дълго, но за тия неволи мога да пиша много още... Ако и моят опит може да е от полза на някого, надявам се да спестя поне на още една майка кошмарът от тези моменти.

# 26
  • Мнения: 128
Благодаря на всички за съветите. Аз като една бъдеща майка, която много е прочела за кърменето, получих много ценна информация. Надявам се че ще имам възможността да изпитам удоволствието от кърменето. Не съм правила нищо за да подготвям гърдите си, понеже чета много противоречиви съвети. Надявам се че природата си е казала думата.
Успех на всички бъдещи и настоящи кърмачки и по-малко проблеми. Peace

# 27
  • Мнения: 1 976
чудесна тема! аз смятам, че мястото й е точно тук!
 Относно разраняванетона зърната. аз смея да претендирам, че много правилно слагах бебо да суче, но въпреки това в началото зърната страшно ме боляха. Чудото, което ме оправи много бързо беше Лансинох!!!
Нямах капка коластра преди да родя, но успешно кърмих човечето си! така че бъдещите майки, които нямат коластра, да не се притесняват от този факт!
Цедила съм се единствено, когато гърдите ми бяха препълнени или съм имала нужда от кърма "за черни дни и нощи  Wink"!
Както вече е писала sladka hapka относно храненето на кърмачката - не енужно да се тъпчете, за да имате кърма!!! Яжте правилно и кърменето дори ще ви помогне да свалите излишните кг!!! Аз бях качила 30 кг през бременността и съм сигурна, че единствено кърменето ми помогна да ги сваля, при това доста бързо и без никакви усилия. Единственото, което правех е да ям правилно и само това, което е наистина необходимо на организма ми!!!
Бъдещи мами, пожелавам ви да кърмите! Понякога кърмачките звучат като сектантки, но това е единствено поради факта, че искат да предадат на останалите майки , които са на кръстопът, да вземат най - правилното решение. има много фактори, които оказват влияние, но важното е да направиш това, което наистина зависи само от теб!
Този форум ми е помогнал страшно много по отношение на кърменето. Имала съм много трудни моменти, в които съм се чудела дали да не дам АМ на детето си. Не, защото възприемам АМ като нещо вредно, а защото винаги съм искала да дам най - доброто. А в случая кърмата наистина е по - доброто решение за нашите деца! С помоща на момичетата от форума съм се справяла с проблемите и успях да кърмя човечето си до 10 - тия му месец.  Исках повече, но вече по независещи от мен причини се наложи да спра. А и той много рано започна сам да се отбива.
Така че, не се притеснявайте да задавате въпроси, дори и да ви се струват глупави. Щом имате проблем, трябва да го разрешите. А този форум е точно за това!

# 28
  • Мнения: 57
Аз също съм кърмеща мама. Синът ми е на два месеца и откакто се е появил се кърмим, което ме прави истински щастлива. Като бременна не съм подготвяла зърната си по абсолютно никакъв начин. Няколко часа след раждането, бебето вече беше при мен и се кърмехме. Когато го поставих на гърдата си, то засука коластрата, а два дни след раждането вече ми тръгна и кърмата. Докато бях в болницата, никой не дойде да ме види правилно ли го слагам или не, никой не ми обясни как точно се кърми. Бях чела в книги и форуми за този процес, но общо взето правех това, което интуицията ми подсказваше, че трябва да правя. Когато се прибрахме в къщи се изцеждах по веднъж на ден, но се оказа че имам доста кърма. На втората седмица вдигнах температура и получих адски болки в една гърда. Оказа се, че са ми запушени каналчетата. Обърнах се към моя хомеопат и с негова помощ, компреси и търпение от моя страна преодоляхме този проблем - за два дни се оправих и кърмата отново тръгна нормално. В края на първия месец преживях една стресова ситуация, която много се отрази на мен и съответно на кърмата ми. Тя намаля за ден-два и аз се опасявах, че бебчо не се храни добре. Въпреки тези мои опасения, аз не прибягнах до АМ - държах го повече на гърдите си и по-често. Млякото се върна, а с него и моето спокойствие.  Сега имам достатъчно кърма и за бебето и за изцеждане. Дано имам още дълго време, за да мога да кърмя сина си, тъй като съм убедена, че това е правилният начин за хранене на моя син  Simple Smile

# 29
  • У дома... някъде
  • Мнения: 2 367
И аз като бъдеща мама с намерение да кърми съм благодарна  за тази информация.
[/Дано наистина и природата да си свъпши работата :)quote]

Общи условия

Активация на акаунт