Бихте ли разделяли отпадъците

  • 2 152
  • 67
  •   1
Отговори
  • Мнения: 222
Провокирана от темата за изхвърлянето на памперсите, ви питам кое би/не би ви накарало да разделяте отпадъците, преди да ги изхвърлите?
 
Според мен е толкова просто да си създадем навик да разделяме отпадъците още в къщи. В нашия квартал още няма контейнери за разделно събиране, но като сложат мисля да ги ползвам по предназначение.

# 1
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
да, бих.
Не мога да разбера какво толкова страшно и трудно има в това да се разделят отпадъците.
А като се сетя, как се разделя в Германия,  ъъъ... ми то повечето  у нас съвсем ще се откажат, още преди да са започнали.
Пластмасата не е под общо наименование пластмаса, а PP, PE, PS..
За всяко си има кош, хартията отделно; отпадъците, които се разлагат, в задния двор, покривай със слама...
и т.н.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 623
Разбира се, че бих и до голяма степен го правя.
Не виждам нищо страшно и трудоемко, а и до голяма степен
е въпрос на съзнание и всеки трезвомислещ човек
би трябвало да го прави !

# 3
  • Мнения: 1 072
От година и половина изхвърлям разделно. Вече изпитвам угризения, ако хвърля хартия в кошчето за битови отпадъци. За стъкло и метали да не говорим.

# 4
  • Мнения: 2 180
Аз съм против-как ли няма да се чудя кое къде да хвърля и да имам вкъщи по няколко кофи за различния "вид" боклук.
И друг път е имало подобна тема и пак така смятах. Даже една жена беше питала обелката от вафла дали е към пластмасите..... Laughing

# 5
  • Мнения: 222
Не казвам, че е трудоемко, напротив- просто е! Но е въпрос на култура.  

# 6
  • Мнения: 222
Защо трябва да се чудиш, то си е написано на кофите?!?!
На какво казваш "обелка" от вафла? На опаковката може би! Обелки имат ябълките- примерно. Не се заяждам  Hug

# 7
# 8
  • Мнения: 429
Бих хвърляла разделно боклука си, бих изхвърляла изпражненията на кучето си /ако имах такова/, бих направила всичко, което да приближи цивилизованото съжителство до България, та да може дъщеря ми да израстне в нормална среда.

# 9
  • Мнения: 7 803
 bobche а изполчвана пакетче-чайче къде се хвърля  Rolling Eyes

# 10
  • Мнения: 222
Разбира се в битовия отпадък, защото не става за рециклиране.

# 11
  • Мнения: 7 430
Да, бих - доста време съм го правила Peace и пак го правя по навик Wink

mi6onka добре го е написала  Wink

# 12
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 719
Да бих изхвърляла боклуците разделно. В Плевен вече се появиха подобни контейнери и аз много се зарадвах, но прибързано - на нашата улица не сложиха. Много ме беше яд като изхвърлям бурканчетата от детска храна в общия боклук. Имам и много стари буркани от които искам да се отърва , но не го правя защото ще заемат много място в контейнера. Сега чакам и на нашата улица да огрее слънце Wink

Последна редакция: ср, 15 ное 2006, 22:39 от Miriel

# 13
  • Мнения: 222
mi6onka   bouquet Hug дано повече хора имат твоето мислене

# 14
  • Мнения: 6 167
Бих разделяла отпадъците само ако знам, че
труда ми ( по разделянето) после не отива на халост.
Тоест, ако накрая всичко се събира и отива в големия пожар
не виждам смисъл да се натоварвам.
Не съм на принципа " Залудо работи, залудо не стой"

В моя град все още няма съответните технологии за разделен боклук
независимо, че има контейнери за разделен отпадък.
Използвам старите контейнери.
В момента , в който общината забогатее и направи необходимото
с радост ще разделям отпадъка.

# 15
  • Мнения: 7 803
а хартиеното етикетче не може ли да се рециклира ? в бг няма био контейнери, иначе билките трябва да отидат в него и останалото в битовата смет. а контейнери за пласмаса има ли? нищо лично, но наистина хората не значт как да делят боклука и къде да го хвърлят, ако ви сложат и другите 2 контейнера ще разбереш сама за какво говоря  Peace
на въпроса ти, да деля си боклука

# 16
  • Мнения: 3 423
Бих, не бих, избор нямам.
Всичко е свързано с пари,
така че не ми пречи да
слагам пластмаси, хартия,
стъкло и общи боклуци на
различни места. Да не говорим,
че и бутилките от минерална
вода събирам и връщам, щото
едната е 25 цента. Рутина, ей!

# 17
  • на село
  • Мнения: 1 028
Бих разделяла, стига след като съберат буклука, да не го смесят отново. Иначе какъв е смисъла....  В Бг не съм чула за завод в който да рециклират отпадъците Rolling Eyes

# 18
  • Мнения: 4 451
И аз бих Grinning, но не вяряам в България тази хубава работа да стане навик на хората лесно. Огледайте се и вижте колко хора продължават да изхвърлят отпадъци разни на улицата, сред природата и дори директно през балкона Shocked

# 19
  • Мнения: 222
В България има заводи за рециклиране на хартия в Никопол, Пазарджик, Костенец, Белово, Стамболийски и Костинброд, а за пастмаси има почти във всеки град малки цехове. Металите се рециклират основно в Кремиковци и Перник/Стомана Индъстри. АД/Стъклото в София, Пловдимв Елена, Нови Пазар и Белослав.
Има доста информация за разделното събиране на сайта на "Екобулпак"-www.ecobulpack.com

# 20
  • Мнения: 1 072
В Пазарджик се рециклират и пластмаси.

# 21
  • Мнения: 4 390
Да, бих.
Правила съм го, когато живеех в чужбина.

# 22
  • Мнения: 801
аа,тъкмо щях да пускам и тази тема,след онази за памперсите,но компа ми се скапа и са ме изпреварили  bouquet
аз вече си казах и в другата темичка, че в къщи започнахме да събираме разделно, откакто въведоха разделното сметосъбиране и в Плевен, на нашата улица също нямаше контейнери,но аз си мъкнех малко-помалко боклука към централните улици,където първо сложиха......отдолу в количката, отгоре - бебе, отдолу - боклук Mr. Green
и аз смятам, че е въпрос на култура и трябва да се научим да го правим и ми е чудно дали в училищата са сложили в класните стаи и по няколко кошчета,защото там също трябва да с е прилага такова изхвърляне на боклука...
с мъжо понякога седим и се чудим - а сега това къде да го хвърля.....
прави ми впечатление, че в контейнерите за хартия хората си изхвърлят и найлоновите пликове, в които са я събирали

# 23
  • Мнения: 1 370
Да, разпределям ги. Тук се научих, не ми представлява трудност, а боклуджийте се радват на това Wink

# 24
  • Мнения: 3 098
Да,правя го.Отна4ало ми беше много неприятно да събирам всяко неЩо в определена торба,но после свикнах.Сега дори ми е приятно,4е помагам с неЩо.

# 25
  • София
  • Мнения: 2 623
Аз съм против-как ли няма да се чудя кое къде да хвърля и да имам вкъщи по няколко кофи за различния "вид" боклук.
И друг път е имало подобна тема и пак така смятах. Даже една жена беше питала обелката от вафла дали е към пластмасите..... Laughing

Мммм даааааа  Thinking Без коментар  Naughty

# 26
  • София
  • Мнения: 172
Да. От днес вече имаме и контейнери за разделно събиране на 100-200 метра от входа.
 

# 27
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Разделям, да - още от миналата година Peace.
Съвсем наскоро се сдобихме и със симпатични контейнерчета за 3-те вида отпадъци пред блока.
Което е хубаво, естествено, но ме нервят 2 неща:
1)  Заели са половината тротоар Tired и се падат точно срещу входа - ако имаше обратна връзка между община и собственици на парцели и знаехме предварително, щяхме да им предвидим място, както направихме такова и за общия контейнер. Сега това положение ми е малко, хм, неестетично (меко казано Twisted Evil), а ако най-накрая успеем да завършим и предвидената за блока ограда и не може да се преместят контейнерите ще се получи доста тъпо, няма да могат да минават хората по тротоара Rolling Eyes. Ще го мисля, надявам се и да измисля нещо Wink.
2)  Това си е вече типично 'нашенски' проблем - рев до небесата как нямали култура хората и т.н. да разделят отпадъците. Напротив - имат, поне тези на нашата улица, контейнерите са пълни, обаче... никой не е*ава да мине да ги опразни по някое време и в събота, да кажем, е бой с дъвки - от тоя за пластмаса стърчат бирени бутилки отвсякъде, не може игла да пъхнеш Confused. И народа мята отгоре пълните торби Rolling Eyes, а като стане и там вавилонска кула се насочват към общия контейнер. По-често трябва да събират отпадъците просто, 1 път седмично е крайно недостатъчно, се оказва.

# 28
  • Мнения: 35 950
бих, но няма да ходя на 7-8 спирки от нас, за да го изхвърля! което обезсмисля усилието ми

# 29
  • София, Младост
  • Мнения: 2 414
Да. Правя го вече. Не ми пречи. Grinning

# 30
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 215
да
за съжаление тази мисия пред нашия блок се увенча с неуспех и махнаха кофите Tired

# 31
  • Мнения: 7 716
От една година разделям, откакто имаме контейнери.

# 32
  • Мнения: 2 070
Иска ли питане... Но и мен ме притеснява въпросът с нехомогенния боклук. Да речем - кутии от натурални сокове, които отвън са хартиени, а отвътре с фолио ли, не знам как се нарича това, но не е хартия в никакъв случай. И всякакви подобни кутийки и кутийчици.

# 33
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Ами разделям ги. Някак отвътре ми идва. За съжаление обаче накрая пак всички отиват в общия контейнер, щото нямаме кофи за разделно събиране. Надявам се поне клошарите да имат полза от моите разделни торбички.

# 34
  • Мнения: 4 447
Бих ги разделяла, даже го правя от няколко години, въпреки че нямаме такива кофи в квартала!
Събирам отделно хартията в кашон и като се напълни го изнасям до кофата с боклук, та някой да го вземе и да го предаде на вторични суровини! Има такива хора които с това си изкарват прехраната! Даже ми мина през ума да сложа такива кофи на етажа (за трите апартамента- с тях се разбираме чудесно), но в нашия вход ще ги откраднат, познаваме се добре, нищо не се пази!
Но полека лека се променя психиката на хората - наскоро пред Била спря готин джип и какво да видя - от него слязоха мъж и жена с разделени боклуци и почнаха да ги разпределят по кофите! Има надежда!

# 35
Естествено,така е навсякъде по света.

# 36
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Бих и ги разделям. На децата пък им е особено забавно да ме следят Joy Понякога си позволявам да "объркам" торбичките, за да имат удоволствието да ме поправят. Засега е игра, която им харесва, но ще им стане навик с времето.

# 37
  • Countryside
  • Мнения: 11 626
Всичко е  в създаването на навик. Не е толкова сложно, но ще трябват 3 торби за боклука, т.е. и 3 кофи ooooh!

# 38
  • Мнения: 945
Това е много хубава идея, но опита ми покаzва, че ще минат доста години, докато хората свикнат с мисълта, че трябва да раzделят.  Или поне като не раzделят да не си хвърля бирените бутилки в кофата да хартия (това май е по сложното).

С един мой колега живях 6 месеца в Германия. Та той беше на мнението "Те ще ми кажат на мене къде да си хвърлям боклука" и хвърляше където му падне. Чустваш се прецакан от държавата, че го кара да раzделя болкука и съответно хвърляше да кажем общ боклук при пластмасата. И това раzбира се обесмисля цялата идея, zащото zаради такива като него се налага пресортиране на ръка на отпадъците.

П.П. Знам, че средностатистичестата съфорумка не прави такива неща Mr. Green

# 39
  • Мнения: 22 766
Да,разделям ги,неучих се в Испания.Имам си 4 кофи за стъкло,хартия,опаковки и био-отпадъци.Свикнах бързо и лесно ,и не ми представлява пробем.Според мен е въпеос на желание и манталитет.Мотивацията при мен е по-чиста природа,която да завещаем на децата и внуците си.Лошото е липсата на удобни контейнери..

# 40
  • Мнения: 1 615
Аз го правя, откакто имаме "разделни кофи" наблизо.

# 41
  • Мнения: 141
Въпрос на култура и навик. Бих, правя го и ще продължа и за в бъдеще да разделям отпадъците. Ако всичко е добре организирано, не изисква кой знае какви усилия.

# 42
# 43
  • Мнения: 4 428
Аз вече го правя. Сложиха от новите контейнери пред нас и не ми е проблем да отделям хартията, бурканчетата от пюрета, металните кутии от АМ и въобще всичко подобно в отделни пликове и на 4-5 дни ги изхвърлям  Grinning

Не мисля, че е нужна кой знае какво навиване, за да започнеш да го правиш  Rolling Eyes Не е особено сложно

# 44
  • София
  • Мнения: 978
Все още не го правя и не виждам смисъл при положение, че всеки един от нас плаща безумно висок данък смет - особено в София. Иначе е прекраснокато идея, но аз не го правя от липса на възпитание, а заради това, че ми е обидно да ме си плащам и да ме правят на идиот

# 45
  • Мнения: 22 766
Все още не го правя и не виждам смисъл при положение, че всеки един от нас плаща безумно висок данък смет - особено в София. Иначе е прекраснокато идея, но аз не го правя от липса на възпитание, а заради това, че ми е обидно да ме си плащам и да ме правят на идиот
И какво ще постигнеш с такъв вид протест?!Повече вредни отпадъци на бунището,съответно природата.Друг смисъл не виждам newsm78Ако има ефект такъв протест и аз се включвам

# 46
  • Мнения: 1 416
Да, бих...  Peace

# 47
  • София
  • Мнения: 1 244
Да, бих. Ако вземат най-накрая да ни сложат контейнери.
И мен ме дразнят препълнените контейнери и фактът, че всички се събират и извозват на едно и после пак се разделят. Надявам се това да се промени. Но не е оправдание да правя напук. Не виждам смисъл.

# 48
  • Мнения: 4 428
Но не е оправдание да правя напук. Не виждам смисъл.

И на мен не ми е ясен смисъла да не се рециклират боклуците, защото съм си плащала такса смет  newsm78

# 49
Човек трудно свиква с новите неща. Но това не е невъзможно, ако всеки от нас направи малка стъпка това може да допринесе  донякъде за чистотата в нашия град.

# 50
  • Мнения: 1 615
Подозирам, че както и да се събират, в крайна сметка всичко попада на едно и също място, но въпреки това ги разделям. Макар само за да създам навик в себе си семейството си за времето, когато нещата се правят наистина както трябва.

# 51
  • София
  • Мнения: 298
О, да, бих. Кога ли ще стане?

# 52
  • София
  • Мнения: 725
Абсолютно бих, ама няма контейнери.

# 53
  • Мнения: 27 524
Да, и го правя - в три различни по цвят чували  Peace

# 54
  • Мнения: 22 766
Да, и го правя - в три различни по цвят чували  Peace
Защо три,не са ли четири newsm78
Хартия,опаковки и пластмаси,стъкло и био-отпадъци?

# 55
  • Мнения: 2 099
В България има заводи за рециклиране на хартия в Никопол, Пазарджик, Костенец, Белово, Стамболийски и Костинброд, а за пастмаси има почти във всеки град малки цехове. Металите се рециклират основно в Кремиковци и Перник/Стомана Индъстри. АД/Стъклото в София, Пловдимв Елена, Нови Пазар и Белослав.
Има доста информация за разделното събиране на сайта на "Екобулпак"-www.ecobulpack.com

Има да има много примери,ама и как да обясниш разделянето на отпадъка на човек за който фьешън е да запали контейнера за хартия за да види как Tired се топи ...или на някой който драска с нож върху новопоставените пейки в парка или троши автобусната спирка само ей така за да се изфука?
Просто доста вода има да изтече докато се обърнат нещата.И яки глоби!Щот ако те удари по портфейла не ще разделяш ами пушек ще се вдига.Лиска е много права...за пореден път.Аз съм много за разделянето на отпадъка,така ще стане по чисто и красиво за децата ни и за нас!

# 56
  • Мнения: 222
Абсолютно съм съгласна с nelipuxo и мисля, че лесно бихме си създали навик, като се поставят навсякъде контейнери. А пък относно протестиращите...............как да се изразя по-меко newsm78, оправдание винаги ще се намери. А, и още нещо! Няма нищо общо между такса смет, събирана от общината и рециклирането на отпадъци, което се извършва от организациите по оползотворяване на отпадъци от опаковки.

# 57
  • Мнения: 1 615
И най-дългото пътуване започва с една малка крачка!
Ако просто го правим, без да питаме защо другите не го правят, ако убедим поне един свой приятел да започне, а той - още един, нашето пътуване към цивилизоваността ще е започнало!
Започнах да уча дъщеря си да не хвърля боклук на земята в дена, в който проходи. Когато поотрасна, й казах "Не бива да се интересуваш какво правят прасетата в кочината си. Ти бъди човек, а не прасе!". Сега тя събира разпиляните във входа ни брошури, които съседите са изтърсили на земята, опразвайки пощенските си кутии. И не пита "защо аз?".

# 58
  • Мнения: 990
да бих ,но в нашия град няма създадени условия....

# 59
  • Мнения: 912
Да бих, още повече, че работя в тази сфера, а и съм го практикувала през цялото време докато живеех в Канада, а сега нямам тази възможност поради обясними причини-липсата на съоръжения и липсата на тази култура у хората Rolling Eyes

# 60
  • Тайна, майна
  • Мнения: 235
Бих, ако се наложи. Но при положение, че се сложат и контейнери за разделно събиране. Иначе не виждам смисъл да хвърлям 3-4 торби с разделени отпадъци на едно място.
Освен това жилището като цяло ни е малко и 3-те или4-те съда за разделно събиране ми идват малко в повече.
Но, ако все пак стане необходимо - разбира се.

# 61
  • Мнения: 920
Разделям ги доколкото мога, но мисля, че трябва повече инфо. Наскоро прочетох, че на стъклените бутилки трябва да се махат етикетите. логично, но не се бях сетила. В квартала има пункт за изкупуване на стъклени бутилки, които подозирам, че отиват в някой гараж за повторно пълнене, а не за рециклиране.
държавата ни толкова години не може да се справи с металните "отпадъци", какво остава за стъклените.
И ме хваща яд - да. Дадох 250 лв. да ми изнесат строителни отпадъци, а някой съсед си беше строил чувалите до боклука. Еми изнесоха му ги.

# 62
  • Мнения: 14 133
Да, но при нас още няма такива контейнери за радзделно събиране на отпадъците.  newsm78

# 63
  • Мнения: 1 101
Разбира се  Peace

# 64
  Ние ги събираме разделно в отделни торби на терасата. Малко грозно изглежда терасата така, но вярвам че си заслужава, доста голям процент от боклука може да се раздели. От всички нас зависи да съдействаме в разрешаването на проблема с боклука и колкото повече хора поемат тази отговорност като лична, толкова по- бързо ще стане. Свиква се бързо с разделянето. В началото като нямаше такива специални контейнери близо до нас карахме торбите с колата, но скоро сложиха, е не много близо, но на няколко минути път пеша поне.

# 65
  • Мнения: 3 334
mi6onka   bouquet Hug дано повече хора имат твоето мислене
да определено и аз съм на 100% съгласна с мнението на mi6onka!

# 66
  • Мнения: 5 622
Да. Бих и СЪМ разделяла. Няма нищо сложно или задължаващо. Въпрос на навик. Хубав и полезен навик  Peace

# 67
  • Русе
  • Мнения: 659
Разбира се - дано скоро и в Бг да започнем да ги разделяме

Общи условия

Активация на акаунт