Случвало ли ви се е да получите дежаву?

  • 4 143
  • 102
  •   1
Отговори
# 60
  • MUC
  • Мнения: 297
Усещането наистина е странно и малко мистично, точно защото знаеш, че няма как да си бил на това място или в тази ситуация преди...  Thinking

На мен в детска възраст, както и по-късно в гимназията, ми се случваше сравнително често. Сега май не ми се е случвало от много време.

Обяснението с полукълбата на мозъка май ми звучи единствено логично, колкото и да ми се иска да си мисля за минали животи и паралелни светове.  Laughing

# 61
  • там от където съм
  • Мнения: 1 073
Да,не чак толкова много пъти,но е наистина много мистично!Най-вече когато съм на някое място в непознат град например,а аз имам чувството,че съм била много,много пъти там.Незнам на какво се дължи,но е много загадачно и това ме кара да мисля,че има  много неща за които ние  нищо не знаем!

# 62
  • Мнения: 5 140
Да случва ми се и то доста често, необяснимо за мен защо толкова често.

# 63
  • област Софийска
  • Мнения: 1 719
Чак често, не, но определено ми се е случвало.

# 64
  • Мнения: 5 647
Често ми се случва.  Crazy

# 65
  • Мнения: 798
Случва ми се постоянно. Приемам го за нещо нормално. Доколкото знам е психологически феномен за който има доста  видове обяснения. Но не се замислям много, винаги ми е много интересно да знам какво ще стане след малко. Mr. Green

# 66
  • Мнения: 334
Да случавало ми се доста често.
Изненадах се,обаче когато се случи на дъщеря ми.Баба и се прибра от Италия и носеше снимки на някаква местност.В момента ,в които ги видя дъщеря ми тогава на 5 год. не се отдели от снимките искаше да и разказваме, къде са направени, какво има на тях.Реакцията на детето беше:мамо аз съм била там.
А няма как да е била,защото ние в Италия не сме ходили.
Само да спомена,че баба и е била по целия свят и е носила много снимки,но само тези и направиха впечатление.Беше като хипнотизирана, чак се уплаших.

# 67
  • Мнения: 732
Да, доста пъти  Mr. Green

# 68
  • Близо до гората...
  • Мнения: 496
DE JA VU – дежаву – фр. вече видян; психол. илюзията, че вече си преживял даден момент; усещането, че преживяваш наново в настоящето дадено събитие, звук или аромат от миналото; впечатлението, че вече си виждал или преживял нещо.
Научното обяснение на това явление е химичен дисбаланс в мозъка. Когато в настоящето се случва нещо, то се обработва в определена част от мозъка, наречена amygdala. Дежаву се получава, когато настоящо събитие се обработва в част от мозъка, която по принцип се занимава с възстановяването на спомени от миналото - parahippocampal cortex, който е тясно свързан с hippocampus. Понеже събитието се обработва в parahippocampal cortex, то придобива “привкус” на спомен. Химичният дисбаланс, който причинява дежаву, може да бъде причинен от различни неща, едно от които - забавяне на образното възприятие на очния нерв на едното око. Този дисбаланс е причина събитията да се обработват в погрешна част от мозъка. Това е установено първо чрез научни опити върху мишки (и други животни). Едновременно с това са изследвани и наблюдавани голям брой хора, които често преживяват дежаву, някои от които – по стотици пъти на ден. Сканиране на мозъка е показало увредена amygdala при тези индивиди.

# 69
  • София
  • Мнения: 6 921
DE JA VU – дежаву – фр. вече видян; психол. илюзията, че вече си преживял даден момент; усещането, че преживяваш наново в настоящето дадено събитие, звук или аромат от миналото; впечатлението, че вече си виждал или преживял нещо.
Научното обяснение на това явление е химичен дисбаланс в мозъка. Когато в настоящето се случва нещо, то се обработва в определена част от мозъка, наречена amygdala. Дежаву се получава, когато настоящо събитие се обработва в част от мозъка, която по принцип се занимава с възстановяването на спомени от миналото - parahippocampal cortex, който е тясно свързан с hippocampus. Понеже събитието се обработва в parahippocampal cortex, то придобива “привкус” на спомен. Химичният дисбаланс, който причинява дежаву, може да бъде причинен от различни неща, едно от които - забавяне на образното възприятие на очния нерв на едното око. Този дисбаланс е причина събитията да се обработват в погрешна част от мозъка. Това е установено първо чрез научни опити върху мишки (и други животни). Едновременно с това са изследвани и наблюдавани голям брой хора, които често преживяват дежаву, някои от които – по стотици пъти на ден. Сканиране на мозъка е показало увредена amygdala при тези индивиди.


Интересно обяснение на феномена,но пак не ми е ясно как може да имаш спомен от място на което никога не си бил.Визирам и спомена на дъщеричката на мари ан  Thinking
Чудна работа  newsm78

# 70
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Да

# 71
  • Мнения: 780
това ми е доста интересно как се случва / точно както казва elix за места на които не си бил никога/ .и на мен ми се е случвало но не чак толкова често

# 72
  • Мнения: 3 500
Мисля, че няма човек на когото да не се е случвало.

# 73
  • София
  • Мнения: 6 921
Мисля, че няма човек на когото да не се е случвало.

Ето,че има  Simple Smile :

Явно аз съм единственият екземпляр тук, който никога, ама абсолютно никога не е имал дежа вю.  Надявам се и да не ми се случва, защото съм много страхлива за такива "необясними" неща.

# 74
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Случва ми се.
Не постоянно, но ми се се случва.

Общи условия

Активация на акаунт