Искам да имам Бонзай ! Какво ще ме посъветват тези , които имат ?!

  • 23 724
  • 21
  •   1
Отговори
Здравейте ! От скоро  2-3 години се запалих по отжлеждането на цветя . Наскоро си взех драцена , а сега доста сериозно се замислям и за бонзай .
 Ще прочета в нета нещо за отглеждането му .
 Много бих искала да ме посветвате !
 1. Сега ли му е времето да се сдобия  или на пролет ?
 2. светлина , поливане , температура ?
 3. И разбира се поне една тайна за отглеждането му  Wink!
 Благодаря Ви !  bouquet

# 1
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
1. От магазина можеш да си купиш по всяко време. Ако ще си търсиш дръвче в природата - напролет или есен.
2. Светлина, поливане, температура - според избрания вид дърво. Внимава се с поливането, особено ако пръстта е малко и лесно изсъхва.
3. Тайна - мерак и търпение Simple Smile

Бих те посъветвала да почнеш с намерени в парка мънички дървета. Около големите дървета има поникнали малки от падналите семена. Избери си, изкопай си, насади си у дома.
АКо ходиш по планините, може да си намериш съвсем истински див бонсай, расъл по скали.
Имах такава офика, не съвсем като японските, но беше възрастно дръвче, а съвсем мъничко, мъжа ми я донесе от едни скали. За жалост я бяхме забравили, когато с малкия лежахме по болниците, тогава ми се съсипаха повечето цветя.

Ако имаш мерак, пъво се научи да гледаш дървото в малък съд, от малкото място то само почва да издребнява и да прилича на бонсай. Като го позакрепиш година-две, тогава  почвай да го гласиш и оформяш, това става с години търпение.

# 2
  • Мнения: 4 546
бенджаминът мисля, че го препоръчваха за начинаещи в бонсая. можеш да си хванеш малко клонче - около 10-ина см. предимството му е, че расте бързо.  Peace

# 3
  • в къщи
  • Мнения: 467
И аз искам да си имам Бонзай,но в магазините не мога да намеря от този вид,който ми харесва.Все са такива като Бенджамин,а искам нещо по-различно. newsm78

# 4
  • Мнения: 9 095
и аз много се зарибих по бонсая, а също и бамбука, но и моят проблем е, че не съм запозната с някои тънкости ooooh!

# 5
  • Мнения: 2 591
в цветарските магазини бонсаите са под всякаква критика!  Stop

и аз съм чувала, че най-добре е сам да си го направиш, но изисква мнооооооого мнооооооого търпение... години наред!

успех!

има много книги по въпроса, сигурно и в нета има инфо!

# 6
  • Мнения: 25
пробвай с китайска роза(няколко) , става сравнително лесно, но наистина трябват години и малко да се поизчете за армировката на дървото, подрязването на клоните, големината на саксиите и много търпение. Simple Smile Успех. Аз имам китайска роза, наподобява бонзай от 7 години и има още доста какво да се иска от нея.

# 7
  • Мнения: 606
Аз имам бонзай от лятото.Гледа се лесно.Не полагам особени грижи за него.Поливам го когато му изсъхне пръстта.И от време на време го поливам с течна тор.
Това е!

# 8
  • Мнения: 6 167
ние имахме едно Пепе, което оцеля само няколко месеца. купихме го евтино ( 25 еуро).
казвам цената, защото за истински бонсай се дават десетки пъти повече пари.
според мен бонсай се гледа много трудно, трябва непрекъснато да му тече капково тор ( нашия Пепе беше така), освен това ако не намери баланса светлина-температура ще е фатално.
живя доста добре няколко месеца, после изведнъж почна да съхне и вехне.
занесох го в разсадник за бонсаи - човекът каза, че сме го преполивали  Shocked
после го 'лекувахме' - изнесох го навън под едно дърво на сянка - нищо не се промени и загина.

в бара в който ходя сутрин собственика има бонсаи големи - голяма грижа е - вади ги, прибира ги, покрива ги... всеки ден гледа да не е много слънчево, колко е топло и тн.
в чудо се е видял с тия бонсаи  Mr. Green


# 9
  • Мнения: 58
Пише се бонсай.
Гледа се лесно. Моят е цитрусово дръвче. Само това успя да ми каже цветарката. От 2 години имам и дъб, но незнам до къде ще го доведа. Сам си излезе в саксията, след като бях пръснала жъладчета в нея за една Нова година.
Не се страхувай, не е трудно. Те са като истинските дръвчета, само че ги гледаш като деца. Да няма пряка слънч. свет., не много  вода, че да се удави. С различните е различно. Аз моят си го наблюдавам постоянно. Той сам си показва какво не му харесва.

# 10
  • Мнения: 1 111
на мен ми подариха бонсай за рождения ден.Дръвчето е с листа като на чемшир /може и да си е чемшир/.казаха ми да го поливам,защото обичало вода...Поливам го в чинииката,в интервал от през 2 дни...Обаче листата му жълтеят  ипадат - незнам защо...
Освен това не ми харесва особено и формата,която му е придадена,а и колкото повече расте,толкова повече прилича на бурен...Мисля да го поокастря малко-дали ще се получи newsm78
А иначе на бележката към бонсайя пише,че предпочита осветени места,но да се избягва пряко излагане на слънце,необходимо е ежедневно поливане и пръскане /овлажняване/ на листата.

# 11
  • Мнения: 2 591
и аз по-рано исках бонсай, но знам, че най-хубавото е, ако успееш сам да си го направиш и че се искат доста години докато стане истинско дръвче...

тези, които се продават по 15-30 лв. не ми вдъхват никакво доверие честно казано....

# 12
  • Мнения: 356
Аз също съм запалена по бонсаите.Няколко години си купувах такива от цветарските магазини,но все не успявах да ги отгледам.Помня,че последният път си купих японско вишна-единственият цъфтящ бонсай / поне така ми казаха в магазина /,но и него не успях да отгледам.Миналата пролет се опитах да си хвана сама бонсайчета.Извадих си доста млади издънки от дръвчета,които посадих и не успях да хвана.Но имах оставени във водичка и те се развиваха чудесно.Пускаха нови коренчета,нови листенца.И след няколко месеца на есен реших да ги засадя.И отново останах огорчена ,че не се хванаха.Листата окапаха,дръвчетата залиняха.Изхвърлих ги,като си оставих само една саксийка с две дръвчета вътре,защото беше много добре декорирана с мъхове ,камъчета и т.н.И след близо 5 месеца бонзайчетата напъпиха.Дано успея да ги съхраня дълго време.Така,че борбата покрай тях е упорита.Дори да изглеждат клюмнали,да им падат листата,да линеят,не ги изхвърляйте.Проявете търпение.

# 13
  • Мнения: 349
Имам бонсай от десетина години (купен от магазин).
Не съм перфектна цветарка, но го обичам и както се казва той "усеща" и вирее.
Много ми се иска той, като  символ на мъдрост и непреходност да стане нашето "семейно растение".

Така, че - вземай и винаги можеш да се усъвършенстваш в отглеждането им.
Виж и тук:
http://www.bonsaiprimer.com - Този онлайн справочник е насочен към всички начинаещи, които имат идеята да се занимават с изкуството, хобито и обсебването, наречено Бонсай!
  flower

# 14
  • Мнения: 24
На мен днес ми подариха ето това кестенче, 3 годишно!Сега почвам да си го гледам с много любов и се надявам да се справя понеже и на мен ми е за 1-ви път!

Общи условия

Активация на акаунт