НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени II

  • 58 531
  • 819
  •   1
Отговори
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 823
Момичета, ние от сдружение „Настоящи и бъдещи майки” искаме да ви инфромираме за положителните промени, които Парламентът прие в Кодекса за социално осигуряване, в частта му за майчинството. Досега майките получаваха 90 % от осигурителния си доход 3 месеца след раждането. Сега този период става 9 месеца. След това майката продължава да си взима 160 лв до 2-годишна възраст на детето, догодина най-вероятно ще са 170 лв. Измененията предвиждат и нова възможност, ако майката иска да се върне на работа след изтичането на тези 9 месеца тя ще може да си наеме детегледачка от Бюрото по труда и държавата да й плаща тези 170 лв на нея. Това не означава, че другите варианти - да се взима половината майчинство или да се прехвърли майчинството отпадат. Детегледачката е просто нова възможност. Жените, на които предстои да родят ще се възползват от промените във времето, ако болничният им не изтича преди Нова Година /тоест не са им изтекли 135тте дни/. Искаме да благодарим на всички, които взеха участие в протестите и в подготовката им, както и на всички които се подписаха в подписката. Уверяваме ви, че тези промени бяха приети и благодарение на нас, което беше публично признато. Надяваме се като видите, че от нас зависи децата ни да имат по-добро бъдеще и че можем да променим нещата да се включите по-активно в бъдещите ни мероприятия. Сега на дневен ред са детските, приемаме всякакви предложения – моля обаче давайте ги във темата НБМ - предложения за детските,СПО,ДС,инициативи. А в тази тема може да получите отговори на вашите конкретни казуси от юристи и счетоводители.

Старите теми


http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=106880.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=105827.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=108840.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=110871.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=101038.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=114936.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=121426.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=132300.0

# 1
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
А в тази тема може да получите отговори на вашите конкретни казуси от юристи и счетоводители.



В този ред на мисли, искам да попитам- с тръгването на детето на ясла, майчинството се прекъсва, нали? Имам предвид- трябва ли майката да се върне на работа? И още- неплатеното майчинство вече е 6 месеца без право на отстъпване, така ли е?

Рових в предишните теми, но така и не намерих конкретен отговор на тези въпроси.  Rolling Eyes

# 2
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Майчинството е отпуск за отглеждане на дете до навършване на две годишна възраст, а заплащаната сума за този период - обезщетение за отглеждане на дете до навършване на две годишна възраст.
Тези по-горе се полагат на майката , ако си стои в къщи и си гледа детето - иначе - няма право на тях.
Неплатеният отпуск за дете до навършване на 8 години от детето се полага на всеки от родителите - по 6 месеца, като той може да се ползва на цяло или на части.

Това означава ли, че ако дадеш детето си на градина (ясля), автоматично губиш майчинството си като пари и като отпуск и трябва да се върнеш още същия ден на работа?  newsm78

Incandescent го обясни много добре - губиш оправото на обезщетение, не правото на отпуск. Ако тръгнеш на работа ще имаш право на 50% от обезщетението, независимо от това дали детето ти е на ясла/градина или не Peace

# 3
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Точно това ме интересуваше.
Много благодаря.  Hug

# 4
  • Мнения: 8 917
И още- неплатеното майчинство вече е 6 месеца без право на отстъпване, така ли е?
\

Да, така е. Преотстъпването е до 31.12.2006 Peace

# 5
Blagodaria za iz4erpatelnia otgovor,samo ne mi stana iasno za6to bolni4nia mi stava 130,da 80% ot 160 lv e tolkova,no nali kogato symata e pod MP3 ti davat MP3,ili tova e samo za bolni4en za rajdane a ne i za drygia,ako niakoi znae kolko 6te mi izlizat osigyrovki s DOD izob6to vsi4ko ako se osigyriavam na 600 lv pri yslovie 4e rabotodatelia ne pla6ta ni6to ot svoia strana,molia pi6ete

# 6
  • Мнения: 8 917
Blagodaria za iz4erpatelnia otgovor,samo ne mi stana iasno za6to bolni4nia mi stava 130,da 80% ot 160 lv e tolkova,no nali kogato symata e pod MP3 ti davat MP3,ili tova e samo za bolni4en za rajdane a ne i za drygia,ako niakoi znae kolko 6te mi izlizat osigyrovki s DOD izob6to vsi4ko ako se osigyriavam na 600 lv pri yslovie 4e rabotodatelia ne pla6ta ni6to ot svoia strana,molia pi6ete


Само за болничен поради бременност и раждане има определен минимум и той е МРЗ Peace

36,4% са общите осигуровки, ако ТЗПЗ е 4% и категорията труд е 3-та. На 600 лв, това са 218,40 лв. Като отделно от това имаш ДОД, което е 600 лв минус личните осигуровки, които са 12,425%, т.е. 600 - 74,55 =525,45. Данъкът на 525,45 е 74,60 лв. Т.е. всичко, което трябва да платиш като осигуровки и ДОД на 600 лв е 293 лв, съответно:
218,40 лв - осигуровки
  74,60 лв - ДОД

# 7
възможно ли е да си взема майчинството с няколко дни по-късно(вместо 22.12.2006 да е 01.01.2007) за да е 2007 година. Декември ми се налага да се самоосигурявам иначе преди това имам непрекъсван стаж около 4-5 години.

# 8
  • Мнения: 8 917
възможно ли е да си взема майчинството с няколко дни по-късно(вместо 22.12.2006 да е 01.01.2007) за да е 2007 година. Декември ми се налага да се самоосигурявам иначе преди това имам непрекъсван стаж около 4-5 години.


Не знам каква е причината за това желание, но според мен си е въпрос на договорка с фирмата - не виждам пробрем Peace

# 9
да договорка с фирмата е. очаквам да сключа договор и за декември, но за всеки случай искам да съм спокойна, че имам алтернативно решение. благодария за отговора  newsm03

# 10
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 823
Цитирам се от една друга тема с въпрос дали съм права

Бъдещият "работодател" нищо не губи от това, че ще "работиш" при него. Освен малко повече работа с документите и НОИ. Освен това от новата година ще превеждат болничните и майчинството по дебитни карти.
Ако започнеш работа на 27.11.2006 ще направиш 6 месеца до момента в който трябва да излезеш в болничен/отпуск за бременност и раждане (ония 45 дни). За тези 6 месеца ти трябва да внасяш/даваш пари/ осигуровки и ДОД на работодателя си. Ако се осигуряваш на 600лв осигуровките ти са около 293 лв на месец.
Щом излезеш в "ония 45 дни", които след раждането се допълват до 315 дни ( т.е. около 9 месеца) ти ще получаваш около 540 лв месечно (или малко по-малко, защото може да трябва да продължиш да внасяш /по-точно работодателя ти/ здравни осигуровки, които са около 9-10 лв).
Тези осигуровки не може да се внасят със задна дата, защото всеки трудов договор се регистрира в НОИ до 3 дни.
И все пак трябва да кажа че не съм счетоводител и не съм съвсем в час с новите неща......

# 11
  • Мнения: 4 181


Incandescent го обясни много добре - губиш оправото на обезщетение, не правото на отпуск. Ако тръгнеш на работа ще имаш право на 50% от обезщетението, независимо от това дали детето ти е на ясла/градина или не

Incandescent   сигурна ли си, че е така?
А от НОИ как разбират, че детето е дадено на ясла?

# 12
  • Мнения: 8 917


Incandescent го обясни много добре - губиш оправото на обезщетение, не правото на отпуск. Ако тръгнеш на работа ще имаш право на 50% от обезщетението, независимо от това дали детето ти е на ясла/градина или не

Incandescent   сигурна ли си, че е така?
А от НОИ как разбират, че детето е дадено на ясла?

# 13
  • София
  • Мнения: 3 249
Записвам се да следя темичката!  Peace

# 14
  • на пистата
  • Мнения: 5 818
здравейте,искам да питам нещо което ме интересува,защото няма време както виждате от лентичката.имам приятели които ще ме назначат на работа за 6месеца за да мога да получавам майчинство,но въпроса ми е-аз никога не съм работила нито плащам здравни осигуровки трябва ли да ги платя за да мога да получавам след това майчинство за здравните става въпрос.

Общи условия

Активация на акаунт