НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени II

  • 58 584
  • 819
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 9 095
я и аз да питам пак, защото никой не ми отговори, 6те месеца стаж за майчинство, трябва да са преди или по време на забременяването? Peace

# 211
  • Мнения: 8 917
я и аз да питам пак, защото никой не ми отговори, 6те месеца стаж за майчинство, трябва да са преди или по време на забременяването? Peace
За да ти се изплаща обезщетение за бременност и раждане трябва да имаш ПРЕДИ това 6 месеца осиг.стаж.

# 212
  • Мнения: 303
благодаря ти, защото изобщо не ми беше ясно.
Наиситина е тъпо да го направя, още не съм го решила на 100%, обещах на работодателя ми, че ще се върна когато бебето навърши 5 месеца, защото определено със 160 лв си за никъде...
Ами разберете се да се върнеш неофициално - няма да има нищо против, защото освен, че не плаща осигуровки му превеждат и обезщетение Peace
Колкото до прехвърляняти - прехвърля се отпускът за гледане на 2 год, който започва след изтичане на 315 дни отпуск поради бременност и раждане - т.е. не можеш.

Я я чакайте за малко... #Crazyтук май не схванах нещата. newsm78 Мислех че е възможно прехвърлянето на майчинство (тези нищожни 160 лева) на друг, който ще гледа бебока. И аз мислих за нещо подобно. Сега съм озадачена. Аз ли не съм разбрала или четири месеца след гледане на детето ми няма начин да прехвърля майчинството на друг?!

# 213
  • Мнения: 9 095
много благодаря на слънцето за информацията  bouquet, понеже ще се самоосигурявам и затова Peace

# 214
  • Виена
  • Мнения: 1 247
Здравейте!
За съжаление никъде не можах да срещна из темите казус, подобен на своя, затова моля за помощ!
Аз съм собственик на ЕООД и съответно се самоосигурявам досега на минималния осигурителен праг - 220 лв. Въпросът ми е, ако си вдигна осигурителата база, дали мога да разчитам на майчинство в размер на новия осигурителен доход (въобще смята ли се като доход това?) и съответно има ли и какъв е максималният осигурителен праг.
Благодаря! 

# 215
  • Мнения: 79
Рени,
можеш да си вдигнеш осигурителния доход - максимумът е 1400 лв и така болничния по бременност и раждане ще се изчисли като 90% от него за 6 месеца назад и ще ти се изплаща в продължение на 315 дни, след това си в отпуск по майчинство 180 лв от догодина.

# 216
  • Виена
  • Мнения: 1 247
Chochy, благодаря много!  Hug
Само забравих да попитам дали е необходимо специално уведомление за по-високата ставка или вноските сами по себе си и придружаващата декларация са достатъчни?

# 217
  • София
  • Мнения: 1 724
90% от осигурителният доход за колко месеца преди това, как се смята този осигурителен доход?

# 218
  • Мнения: 4 181
Момичета тъй като информацията от вчера се затри я поствам пак:

Майките в заварено положение ще се възползват от по-високото майчинство

Това е окончателно, парламента го гласува вчера в пленарна зала.

Много съжалявам, че изчезна вчерашната ни еуфория, която се разпостря в няколко теми, но какво да се прави Wink

Честито на всички майчета, които ще останат по-дълго време с бебчетата си  bouquet

А да не забравя, обезщетението за отглеждане на малко дете става 180 лв  Peace

# 219
  • Мнения: 8 917
90% от осигурителният доход за колко месеца преди това, как се смята този осигурителен доход?
Взематсе предните 6 месеца, ПРЕДХОЖДАЩИ месеца , в който излизаш в болнични.

# 220
 
Момичета тъй като информацията от вчера се затри я поствам пак:

Майките в заварено положение ще се възползват от по-високото майчинство

Това е окончателно, парламента го гласува вчера в пленарна зала.

Много съжалявам, че изчезна вчерашната ни еуфория, която се разпостря в няколко теми, но какво да се прави Wink

Честито на всички майчета, които ще останат по-дълго време с бебчетата си  bouquet

А да не забравя, обезщетението за отглеждане на малко дете става 180 лв  Peace
Благодаря на СБНМ за съдействието, което ни оказа по проблема! Определено без вашите познания и връзки нямаше да успеем  Hug

# 221
  • Мнения: 230

Майките в заварено положение ще се възползват от по-високото майчинство

Това е окончателно, парламента го гласува вчера в пленарна зала.


Честито на всички майчета, които ще останат по-дълго време с бебчетата си  bouquet

А да не забравя, обезщетението за отглеждане на малко дете става 180 лв  Peace
Огромно Благодаря на всички, които направиха това възможно   bouquet!
Аз съм една от тези майки - не ми стигаха два дни. Това обаче пак поставя въпрос пред мен и тъй като аз  #Crazy newsm78 моля помогнете.
Мога ли след изтичане на 135 дневния болничен да се върна на работа за месец, два (по настояване на работодателя) и после да ползвам колкото е останало до деветте месеца или трябва автоматично да продължа болничния.

# 222
  • София
  • Мнения: 12 228
   И аз отново да благодаря   Simple Smile , защото всичките ми благодарности са се изтрили и да питам нещо. Значи интересуваме тези 315 дни от кога се водят, тоест пак ли от 45 дни преди термина? Проблема ми е че малките реално се родиха 20 дни преди термин и всъщност взимах болничен още три месеца и 20 дни след датата на раждане. Така че ако тогава беше в сила този закон за 315 дни предполагам че трябваше да взимам 90 процента до 9 месеца и 20 дни на малките. Сега обаче с това прекъсване дали ще е до тогава или до 9 тия им месец? И така да е пак ще съм страшно доволна  Grinning, но просто вчера се замислих и реших да питам  Simple Smile
    Отново едно голямо благодаря на всички майки които се бориха упорито и успяха да постигнат това. Надявам се някой ден да мога да ви се отблагодаря, а до тогава едно виртуално букетче от нас   bouquet

# 223
  • Мнения: 8 917
   И аз отново да благодаря   Simple Smile , защото всичките ми благодарности са се изтрили и да питам нещо. Значи интересуваме тези 315 дни от кога се водят, тоест пак ли от 45 дни преди термина? Проблема ми е че малките реално се родиха 20 дни преди термин и всъщност взимах болничен още три месеца и 20 дни след датата на раждане. Така че ако тогава беше в сила този закон за 315 дни предполагам че трябваше да взимам 90 процента до 9 месеца и 20 дни на малките. Сега обаче с това прекъсване дали ще е до тогава или до 9 тия им месец? И така да е пак ще съм страшно доволна  Grinning, но просто вчера се замислих и реших да питам  Simple Smile
    Отново едно голямо благодаря на всички майки които се бориха упорито и успяха да постигнат това. Надявам се някой ден да мога да ви се отблагодаря, а до тогава едно виртуално букетче от нас   bouquet

Тези дни вече са ти почнали - от 1-я болничен лист. Сега просто ще се продължат не до 135 дни, а до 315.

# 224
  • София
  • Мнения: 12 228
  Мерси за отговора  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт