Материални vs духовни ценности

  • 6 960
  • 137
  •   1
Отговори
# 75
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Аз не разбрах за какво става дума в темата. Embarassed
Ей, ама си и ти...
За баба ми, че е истет и как си подреждаше чушките, затова става дума.  Flutter
Вярно е, че в Тибет хората мизерстват (скоро четох откъс от книгата на една българска пътешественичка, пишеше, че живеят в невероятна бедност). И е вярно, че точно тези, крайно бедстващите, съвсем са загубили духа си. По-заможните пък се поамериканчват и нещата отиват в друга посока, съвсем не духовна.
Темата ме подсети и за един филм - "Грозни, мръсни и зли". Thinking
А стругарят и фрезистът все пак си имат работа, подслон и храна.

# 76
  • Мнения: 3 447
Лени, даваш ми идея за нова тема - за духовността и стимулиращите субстанции  Grinning

# 77
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Лени, даваш ми идея за нова тема - за духовността и стимулиращите субстанции  Grinning
В Рила някакви гъбки растели, казват. Mr. Green

# 78
  • Sf
  • Мнения: 808
по темата - не мисля, че трябва да има  vs.  двете не се 'бият'.
мисля, че това vs. идва от догмата, че  'битието, определя съзнанието',
което до голяма степен е така, но не е задължително да е така.
особено в 21ви век.
не мисля, че хората трябва да са аскети, за да са духовни. обратното също важи.
средата е важна.

Точно и на място! Това се опитваме всички - да намерим равновесието между двете и да запазим себе си като хора с души Simple Smile

Да надскочим злободневието и да видим отвъд нещата и хората, които ни дразнят, дръпат надолу и да съхраним духовната храна в живота ни Simple Smile

Асса   Hug

# 79
  • Мнения: 6 167
Лени, даваш ми идея за нова тема - за духовността и стимулиращите субстанции  Grinning
В Рила някакви гъбки растели, казват. Mr. Green

прости челадинки , не се връзвай   Mr. Green
въпреки и че от челадинки, пак става  Whistling

# 80
  • Мнения: 3 342
За какво говорим... за зодии ли? Водолей съм. От духовните ще да съм.
Какво е духовност?
Да не си изпаднал в душевна леност може би.
Да си жив, буден, отворен.
Да носиш добро сърце, милосърдна душа.
Да вярваш.
Да пътуваш към себе си.
Да намираш себе си.
Да задаваш въпроси.
Да погледнеш в душата си и да видиш света.
Да погледнеш околните и да видиш себе си.

# 81
  • Мнения: 4 806
ще ме прощаваш, Лени, може да не си общувала с достатъчно руснаци, или да си общувала с неправилна извадка, или просто да сме с различни очила, когато общуваме... не съм съгласна, вопиющо несъгласна с теб.
Първо - намирам за ужасно поднасянето на един Достоевски (изверг) за образец на руска душевност (духовност).... Не е той. И оттам нататък да се върви по линията, че душевност се замества с токсичност на душата... (уф, тук ще си позволя да прескоча няколко звена от логическата верига, ще ме прощавате, ама е петък вечер). Отдавна не бях чувала нещо толкова абсурдно. Честно...
Второ -

... може ли да се оттегля за малко, май това ме натовари прекалено много...

# 82
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
...намирам за ужасно поднасянето на един Достоевски (изверг) за образец на руска душевност (духовност).... Не е той.
Като си говорим за зодии, аз съм родена на датата на Достоевски.  Mr. Green
 hahahaЕто затова ще си купя обувки, а не албум.

# 83
  • Мнения: 4 806
Василисе Simple Smile аз не вярвам в астрологията... И съм сигурна, че при определени обстоятелства ще си купиш книгата Simple Smile

Няма да продължавам с размисли по темата.

Само ще приведа едно свое убеждение: колкото западната цивилизация е допринесла за днешното ни падение (предимно имам предвид немската философия от по-миналия век), всичките пияндурници на Русия от тогава насам, колкото и да се напъват, не биха могли. И Гьоте не е сряд тях Simple Smile

Последна редакция: пт, 24 ное 2006, 21:27 от Асса

# 84
  • Мнения: 1 043
 Mr. Green  за гъбките не само в рила - ела да видиш и в родопите какви пишман туристи има на палатки  а навън минусови температури , ходят и сбират гъбки - и то гъба като гъба да е а те  - като върха на нокът  Crazy, ама сушат си ги хората - чаичета си правят , на супичка също  hahaha Joy и то се бяха юрнали от другия край на европа

# 85
  • Мнения: 6 167
 
Асса, не се натоварвай. всички сме чели, учили и убедени в дълбоката руска душевност.
просто се замислих има ли връзка между употребата на субстанции и духовността на съответната нация. това важи и за индия, и за Кастанеда... Wink

Цивилизацията на този свят идва от Изток.
Гьоте е казал, че на света има 9 велики поети и всички са персийци.
Малко са хората, които правят мостове между цивилизациите ( като Гьоте).
Всеки смята, че е представител на нещо , което е единствено , водещо и неповторимо.
За мен ( като Водолей Wink) са важни именно мостовете, духовните връзки, комбинирането на елементи, раждането на нови неща.

А истината е, че преди на запад да изгрее слънце, на изток всички думи вече са били казани.

# 86
  • Мнения: 431
Много се обърка темата...

Кои народи са духовни и извисени не знам... Не мисля, че има такива. Определението на Dona "като етика, като себепознание и като познание за света" ме вкарва в чуденка, защото не мисля, че има универсални и единствени верни такива, това са абстрактни понятия, говорим за призраци.

Колкото до Индия - все пак твърде много гуру-та са с милиони в банковите сметки, строят дворци, има дела за изнасилвания и педофилия. Нищо не е такова, каквото ни изглежда отдалеч, на картинка, продавано с хилядите книжки за източни практики и самоусъвършенстване, писани от същите тези гуру-милионери.

Духовни хора не познавам и никога не съм срещала. Претендиращи да са духовни - много - всякакви - наркомани, йогини, вегетарианци, сектанти, християни. Това, че някой бил добър - случва се и на най-жестокия човек на света някой път да е на кеф. И ако десет пъти направиш добро, веднъж отвътре ще ти дойде да си свиня. Разбира се, има и хора, които десет пъти са свине и само веднъж нещо друго (но какво ли).

Аз лично възнамерявам да стана духовна след като умра. Колизия между духовните и материалните си ценности нямам, щото не разполагам с нито едно от двете. Май не съм по темата - казах си аз, че нищо не разбрах.

# 87
  • Мнения: 4 806
Мммм, моите почитания към Гьоте... не мога да приема думите му за последно - инстанционна истина. Да, цивилизациите на Русия (която е и наша) и западната цивилизация са тръгнали от Изток. Работата е там, че творческият гений на други народи е интерпретирал ценностите в утвърждаване на Живота така, че днес да си чешим езиците / клавиатурите по тази тема на светло и топло. А на Изток все още далеч не е така, нали?

Ние сме тези, които са положили усилията, за да се случи всичко това. И затова най-много ме е яд, когато се подлагаме на самоунижение... Съжалявам, не е отнесено към Лени. Просто това ми е болно място.

А по въпроса за субстанциите ... Като четох Блаватска имах почти дежа вю ... мислех, че е Кастанеда Simple Smile

И още нещо се присетих... попадна ми една такава книга - за постигане на трансови състояния чрез разни субстанции... няма да е оригинално. Ама не можах да я прочета. Хамериканец я писал...

Последна редакция: пт, 24 ное 2006, 21:38 от Асса

# 88
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Чета постингите за Русия например и се сещам за един мой познат, да кажем роднина - с него можеш да говориш на чаша чай/ракия/каквото там има за Ницше или Фройд... , може да разсъждава часове на тема Шопенхауер, световният мир, крахът на съвременната цивилизация, да изпуши 6 кутии Мелник докато разсъждава, да не спи по цели нощи тракайки на очуканата си пишеща машинка.... Но същевременно този човек не е работил 1 ден през живота си, разчита на роднините си да го издържат, не знае що е сметка за ток, парно или вода, защото никога не ги е плащал... Да, за него материалното явно не е от кой знай какво значение, но е последният човек, който ще нарека духовен...
Духовен може да бъде само добрият човек.
Колкото до мен - и се лаская, и обичам да си купувам нови неща, нищо човешко не ми е чуждо, но работя над себе си - млада съм още. Laughing

# 89
  • Мнения: 14 486
все пак да не се обърка някой с понятието изток, мисля че трябва да се уточни че изток e мала азия. а не тибет. първата най древна позната нам цивилизация е шумерската. на територията на днешен ирак или нейде в този периметър.
а по повод индия, макар че темата се измести вече от нея, ще кажа, колкото и грубо да звучи че /остави дето живеели на улицата, къпели се веднъж в годината и т.н. - не са само там тия екземпляри, макар и там да са преимуществено/ е примитивно да смяташ държава в която свободата и равнопоставеността на всичките и граждани просто не съществува като основна ценност, за духовно извисена. пази боже от такива мнения. честно!!!говоря за кастите - да! родил си се на улицата, там и ще умреш. нито държавата ти дава възможност да се развиеш, нито обществото, нито близките ти /щото смятат че така си изкупваш предишното прераждане, в което са били алчни американци с много кариеси и 10 кредитни карти, търчейки да ги оползотворяват в най-новия мол/ нито ти самия се стремиш да се развиеш, поради горепосочените мотиви вкл. и тия в скобите.

Общи условия

Активация на акаунт