за компресите с извара

  • 5 166
  • 33
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 559
Момичета, помагайте! Praynig Тази сутрин се събудих с ужасни и болезнени буци на едната гърда Confused Толкова зле никога не е било положението.  Дребният точно сега отказва да суче... преди около час склони, но половината ми гърда (най-горе, в основата продължава да ми е твърда като камък). Взех си лецитин (3Х1200 мг), нищо не мога да изцедя ни под горещия душ, ни с горещи компреси. Не мога да правя масажи, тъй като боли нетърпимо Confused
Кажете как се правят компресите с извара (с извара на телесна Т ли?). В "Книга за кърменето" прочетох и за компреси с мед, някой пробвал ли ги е? Също там пише и за зеленцето (след малко отивам да си взема), но сварено - дали ще е по-ефикасно така? Идеята ми е да слагам някакви компреси (ледените не мога да ги понасям) на самите буци (тъй като няма механичен начин да придвижа млякото от основата на гърдата надолу и да потече).
Благодаря! Simple Smile

# 1
  • Мнения: 306
ах,мила,за съжаление не мога да помогна със съвет,моите се оправяха с компреси,но ти съчувствам Wearyдано някой знае повече и ти помогне.стискам палци  love001

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Докато тръгне млякото, е по-добре да слагаш топли компреси - опитай с памперс, залят с гореща колкото можеш да търпиш вода - ще запази температурата дълго време и е удобен за слагане.
Зелето трябва да е сурово - навсякъде, където съм чела, е със суров лист от зеле, намачкано (можеш да го намачкаш с ръка или да го разточиш с точилка или просто с бутилка), за да си пусне ензимите. Пробвай и стоенето на 4 крака, потапяне на гърдите в леген с топла вода, като си надвесена над него - за да може да се използва и гравитацията в опита да подпомогнеш млякото да потече.
Студените компреси - като този с изварата - може да се слагат след опитите за цедене, за да намалят болките. Изварата е охладена в хладилника, слагаш я на марля (тензух, кърпа или каквото ти е удобно) и тогава слагаш върху гърдите. Някъде из форума бях пускала едно немско филмче как се слага компрес с извара - ще ти го потърся.
Ето го линка с филмчето - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=26637.msg516337#msg516337

# 3
  • Мнения: 1 559
Благодаря за бързите отговори!  bouquet
Хедра, точно памперс слагам. Laughing  И аз съм срещала препоръки само за сурово зеле, но направих консултация и с "Книга за кърменето" и там пише за сварено зеле. Стана ми интересно - да не би да има някакъв по-добър ефект от суровото (ама в "книга за кърменето" пише и за пристягане на гърдите  ooooh! , тъй че човек не бива да й се доверя безрезервно).  И на 4 книга се мъча да кърмя (за съжаление дребният отдавна попремина възрастта, в която можем да се гушнем и да си суче кротко в удобна за мен поза)
Да, това филмче с изварата съм го гледала smile3555 Извадих торбичка с извара от фризера, значи да се постопли мъничко, за да стане търпимо, и я слагам Simple Smile
Спокойна съм, че правя каквото трябва и съм взела достатъчно мерки Simple Smile

# 4
  • Мнения: 1 559
Малко офф: сега пак видях филмчето - мацката забрави да нарави дупка  на зелевия лист за зърната и ареолите, покри и тях Wink

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Щом си го гледала, и техниката им на ръчно изцеждане е за рев направо... ама толкоз могли, толкоз показали Laughing
За зелето - всъщност няма причина, поради която да не трябва да се покриват и зърната. Препоръката да се оставят открити е просто за да се избегне все пак възможно пренасяне на бактерии от листата върху зърното, защото бебето го поема в уста.
Бързо да минава запушването, че е кофти Simple Smile

# 6
  • Мнения: 1 559
Сега да питам за зеленцето - нормално ли е за почти 5 часа непрекъснато слагане (междувременно слагах и извара и топъл компрес с памперс няколко пъти) голямата буца, която имам ( и е надута и леко зачервена) да не се повлияе никак? Confused Знам, че за
12-24ч би трябвало да настъпи подобрение, ама това чудо си боли, та се чудя възможно ли е изведнъж да почувствам облекчение (понеже засега няма никаква промяна)? Освен това ми е супер странно как дребният не може да изсуче тази буца (кърмя почти само от тази гърда от ранни зори днес), а пък той е доста лаком.

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ако е лошо запушване, ще му трябва време - ефектът рядко е моментален. Пробвай го младежа да суче наопаки - с брадичка към буцата, ако успееш да го прилъжеш, че е забавна игра.
А температура вдигаш ли или е само бучката?

# 8
  • Мнения: 1 559
Хедра, пробвам го младежа, ама той иска да суче легнал върху корема ми и да променя безброй пъти позата със зърно в уста... Прилъгах го за малко като спеше, ама не успя да изсуче запушването.  В една статия в библиотеката пише, че каналчетата лакатушат и не може да се определи точно откъде минава едно каналче. Има противоречиви мнения по въпроса, аз продължавам да си мисля, че е много вероятно варианта, който ти предлагаш, да се окаже полезен (поне не пречи да си играем да го пробвам).
Т ми е 37,8-38, но ако не вдигна над 38,5 - това не ме стряска (и при предишните запушвания си имах около 38, просто не е било толкова зле положението откъм големина на буцата и болка). Кой пак е подценил лецитина и е забравил да го пие профилактично. Embarassed
ще видя как ще се развият до утре нещата, като продължавам упорито да взимам мерки Simple Smile Много благодаря за окуражаването и подкрепата!  bouquet

# 9
  • Мнения: 1 321
Здравейте току що и аз търсих съвети по темата за буците понеже и аз този следобед се сдобих с такава #Cussing out Twisted Evil smile3511 smile3515
Какво ли не правя и аз само дето не съм пробвала това с изварата и лецитин за него не знаех. newsm78
А зелето задължително ли трябва да е намачкано? newsm78
Сега се цедя като луда за да мога да я разсея.Това направо е ужасно като усещане.
MammaEli надявам се скоро да отмине този ад. Praynig
Ще следя как са нещата и при теб.Късмет.  bouquet

# 10
  • Мнения: 1 559
Здравей, Мира!
Вземи си лецитин (пие се профилактично 1капсула от 1200 мг, но при проблем може да взимаш до 5 на ден), той е емулгатор (не позволява на мастните частици да се слепват и в случая, в който ни интересува - не допуска запушвания) , хранителна добавка. Редувай зеленце (да, намачкано  си го слагаш в сутиена и го сменяш като повехне или стане топло, аз мачкам  листа на ръка - маха се главната жила, а мадамата на клипчето използва за целта точилка, с чукче за пържоли или за мачкане на чесън също би трябвало да стане). Слагай и памперс с топла вода на бучката преди кърмене, потапяй гърдите си в топла вода. Може да използваш, че бебенцето ти е мъничко и си суче в каквато поза мама иска и да го слагаш по посока на запушването - прегледай препоръките, които Хедра е дала, наистина са ценни и ако ги прилагаш упорито, скоро ще настъпи облекчение. Simple Smile
Започвай кърменията с болезнената гърда и опитай да кърмиш по-често от нея.
Дано скоро да отшуми проблемът!

Аз да се похваля, че след 15 часа компреси, масажи, опит за прилъгване на дребния да суче в позата, в която ми се иска, и опити за изцеждане, проблемът отшумява. Grinning Преди минутни ми се спука едно milk blister- че  - за втори път имам такова чудо, първият път беше преди около половин година, пак на същото място.  И като текна едно мляко от това явно запушено каналче (а може би няколко - буцата си беше достаа масивна - половината гърда ми беше камък, който боли при докосване) - изцедила съм 180 Shockedмл от въпросната гърда, от която не можех и капчица да изцедя преди това, млякото само си потече изведнъж.  Похвалих се Mr. Green чувствам се страхотно - "няня" - та ми вече може спокойно да бъде поверена на млекопитаещото акробатче Laughing

# 11
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 804
Сега влизам и чета... пфу, добре, че си се оправила. Аз едно такова запушване имах голямо, жестоко и непоколебимо, девойката беше на 1,6 години...всичките си роднини видях и два дена се мъчих с бучка, температура с треска и болки.
Тогава правих компреси с хума и реванол (рИванол?) - нямам сигурни сведения, че действат, но бях в едно село в Родопите и бях готова и кравешко лайно да си намажа, ако някой беше споменал, че действа...  Mr. Green
Впрочем, с Антифлегмин някой скоро да е пробвал? Кравешкото лекарство за мастит?

# 12
  • Мнения: 1 559
Очертава се другия месец и ние да сме на село, тъй че ще си го запиша това кравешко лекарство Laughing Дано да не се налага да го пробвам. Никога не бях имала такова упорито и мащабно запушване. Запушвали са ми се каналчета - ама взимам някой друг лецитин и дребният винаги се справя успешно. А това чудо доста си болеше (и още наболява, ама няма нищо общо с онази болка преди да се разкара буцата) и на такъв участък се простираше - ум да ти зайде ooooh! Още не мога да се нарадвам, че се отървах. Едно веселичко и леко ми стана - като подпийнала съм.  Mr. Green

# 13
  • Мнения: 4 242
Лелииии през какво си минала Ели ooooh! Радвам се, че си се отървала и всичко е спокойно вече!

# 14
  • планетата Земя
  • Мнения: 109
Да се "похваля", че и аз съм на това дередже от вчера!  newsm45
Преди няколко дни имах леко запушване, което се оправи с повечко сукане, но вчера отново се започна. Лошото е, че сега и двете ми гърди са засегнати, защото давах повечко едната и...
Освен това от честото сукане имам чувството, че млякото става все повече и повече и гърдите ми за час-два са препълнени. Естествено двете ми  помпички бързо ме изсукват, но аз сама нищо не мога да изцедя  Close. То не че някога съм можела!
Може ли да ми разясните повечко за лецитина. В момента търсачката не работи естествено - по закона на Мърфи точно, когато най-много ми трябва. Отгоре на всичко и мъжът ми е в командировка!  smile3511
А това лекарство за кравите може ли да се пие от хора (дали няма да е вредно за бебетата?) и дали се продава в обикновените аптеки или само във ветеринарните?
Като се замисля, че аз раздавам съвети на приятелките си как да се справят с проблеимте при кърменето, а сега направо съм изпаднала в паника...Почвам да си мисля дали от това кърмене в тандем няма съвсем да спра да кърмя, ако си докарам мастит и въобще ей такива глупости са ми в главата. Отгоре на всичко знам, че трябва първо да се успокоя...
Ех, наоплаквах се, оспамих темата...ама дано ми поолекне на душата (а и на циците) от това!

Общи условия

Активация на акаунт