Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Деца от 1 до 6 г.
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 24 отговора
Здравейте!!!
Дъщеря ми е на 1г. и 7 месеца и съм решила от утре да махам памперса. Не знам дали е правилно. Според едни вече дори съм закъсняла с ученето, а според други - още е малка и не разбира. По принцип тя си обажда за "акото", но само толкова. Оставяла съм я понякога за около 1 час без памперс  и резултата е: напикаване и тропане с крачета в направената локвичка.   Thinking Не съм й се карала, защото според мен тя не разбира че е направила нещо нередно.  Още по-лошото в моя случай е, че не мога да я сложа на гърнето, ако тя не иска. Въпреки, че е с памперс съм гледала на около 1 час да я слагам на гърнето.  Но нищо не постигнах с това, защото тя започва да реве, пищи и рита самото гърне. 
Посъветвайте ме какво да правя!  newsm78
Цитирай

София, Бели Брези

Аз Калоян го сложих на гърне на 6-7 месечна  възраст, на 1 година и 6-7 месеца памперса вече беше за всеки случай, сега вече го няма от доста време

Какво искам да ти кажа ли? Колкото по рано започнеш с гърнето толкова по бързо и лесно ще се адаптира детето към него

Търпение му е майката, махай го памперса изведнъж и се приготви за много бърсане и сменяне на дрехи, първите 2 седмици ще са ад, след това ще свикне и ще започне да си иска гърнето
Последното го знам от приятелка, която точно така постъпи и стана

И да добавя...не си мисли че не разбират, всичко разбират, дръж се с нея като с голяма, обяснявай и, че така правят само бебетата, накарай я да се почуства значима

и за това, че не и се караш, когато тропа в локвата, смятам, че трябва да и покажеш, че това не е хубаво, че не трябва така и вярвам, че ще те разбере
Цитирай

София

Какво искам да ти кажа ли? Колкото по рано започнеш с гърнето толкова по бързо и лесно ще се адаптира детето към него
Аз пък съм точно на обратното мнение - че е необходимо да достигне определена степен на зрялост, когато да може да контролира телесните си функции и да сигнализира предврително. Сама казваш, че ти е отнело повече от година да го научиш на гърне - според мен това означава, че не е бил готов  Peace
Имам наблюдения върху детето на съседката - в момента е на година и 9 месеца и горе-долу от една година е "вече на гърне". Какво означава това - на всеки 15 минути майка й я слага на гърнето (или я държи, ако сме навън). Ако нещо се улиса и пропусне - детето се напикава и нааква. Е, за мене това не е нито създаден навик, нито осъзнато действие. Единственият плюс е спестяването от памперси, но пък се увеличават разходите за пералня  Smile
Аз мойто не съм го слагала на гърне, мисля даже още да поизчакам.
Цитирай

Щом детенцето вече стабилно може да сяда, би могло да се започне с приучването му да седи на гърне отначало за кратко време, но по-често.  Доколкото знам, в яслите започват да ги слагат на гърнета още когато са 1 година - 1 година и 2 месеца
Цитирай

Посъветвайте ме какво да правя!  newsm78
Ще споделя личният си опит  Cool
Лора не знаеше що е гърне до 2 г. - купих го след РД
Научи се да го ползва за 3 дни  Peace
Та ако приемаш съвети - след навършени 2 г. - тогава е времето на гърнето  Whistling
Цитирай

София

Лора не знаеше що е гърне до 2 г. - купих го след РД
Научи се да го ползва за 3 дни  Peace

Това е и моята идея - че когато детето е по-голямо и знае какво прави, много по-бързо ще се научи и в никакъв случай няма да му отнеме една година  Peace
Цитирай

гр.Бургас/

тосие до детето моят батко сам по4на да си дърпа памперса на 1 и7м и оттогава е на гърне  манинкия е на 1г и 3м не6те ида види гърне хвърляго  Thinking #Crazy newsm78
Цитирай

София

Според мен няма такова нещо като "научаване". Или детето е готово и самО схваща са какво иде реч, след като му се покаже, разбира се,  или не и става едно мазалоооо ooooh!
Може и да има деца, които рано-рано имат готовност за гърнето, но повечето чак около 2 години сякаш проявяват "здрав разум" Laughing
Аз започнах на 2 години и нещо с Ники и ми отне около месец, за акането малко повече.
Цитирай

София, Бели Брези

Ами Калоян всъщност доста бързо схвана за какво иде реч, но не можеше да се контролира за пишкането. Може би няма да повярвате, но беше на 8 месеца, когато за последен път смених наакан памперс, изключение правят няколкото пъти, когато е бил болен и с разстройство. Имаше режим на слагане на гърне, слагах го по няколко пъти на ден по едно и също време...детето си свикна и винаги го пълнеше, имало е моменти, когато да кажем не е издържал и се е напишкал в памперса, но от "уважение" пикваше вътре, 5 стотинки, но ей така защото е на гърнето и знае какво се прави на него. Друг е въпросът, че си е занимавка и голяма играчка, с памперса е много по-лесно
Цитирай
Ами  и Гери се научи около 6-7 да ака ж гърне....в началото само се ослушвах да се напъне и веднага я събувах и на гърнето.сега сама си се обажда като ще има аки.А да махам памперса изцяломисля да поиз4акам и аз до 2-та годинка(ако не си покаже сама 4е е готова)
Цитирай

От една страна наистина е по-добре да се започне от рано, но от друга може да има и отрицателна страна. Децата на тази възраст не осъзнават още самото чувство, че ще пишат или поне така дават вид. Когато го насилваме да седне на гърнето, а то не иска може да го отврати от него. Мен специално много ме е страх от този момент и за това и аз забавям "научаването". Дъщеря ми ака в гърнето от около 7-8месечна възраст. Разбира се има и случаи когото стават и бели, но пишането ми е голям въпрос. newsm12
Много от познатите ми казват, че ученето на гърне е хубаво да става лятото, когато е топло. И само едни гащички трябва да се изперат. Само, че тогава ние ще сме много големи и ме е страх да не пропусна момента!
Цитирай

София

Само, че тогава ние ще сме много големи и ме е страх да не пропусна момента!
Е, как ще го пропуснеш  Smile Няма дете, което да е останало ненаучено. По-скоро проблемите с нощното напикаване в по-късна възраст донякъде се свързват с ранното слагане на гърне.
Цитирай

София

Аз съм на същото мнение като Дона.Моя син е на 1год и 9 мес.,неиска нито на гърне да седне,нито на детска седалка на тоалетната чиния,нито прав на мивката да му пускам чешмата и да викам пиш-пиш. NaughtyПробвала съм го и преди годинката, и след това периодично,но резултата е реване,пищене и с една дума изобщо немога да му сгъна краката да седне,камо ли да пикае.Не съм го насилвала,щото нищо няма да стане така.Като цяло винаги съм смятала ,че е добре да се почне с гърнето,когато детето почне да разбира за кво го слагам там.Другото си е чисто пробване=на нищо не ставане Very Happy.
Цитирай

под голямата лоза

това дали ще сложим детето на гърнето на 6-7 месеца, не значи, че го учим да го ползва.  Shocked По - скоро- да свиква да седи на него. Естествено е сутрин, след като се е наяло детето , ако го сложиме надупено на гърнето- то да се изака. Това е естествен процес , който ще се състои, независимо дали е на гърне , зарито в играчки (само и само да седи там), или в памперса. Аплодисментите, които следват от наша страна го радват, но то едва ли осъзнава за какво са точно. Rolling Eyes
Това го казвам от личен опит. Когато голямата ми дъщеря я сложих за първи път на гърне, и тя го напълни- беше на 6 месеца. Режима й беше такъв, че след закуска- ака. Аз бързах да я сложа на гърнето и ОП-акото в гърнето. Мислех си, че детето ми е свръхталантливо, щом от толкова малко се научи на хигиенни навици. Малко по- късно разбрах, че ако се забавя с гърнето- тя си вършеше работата в памперса. В крайна сметка, когато стана на 2 години, чак тогава започна да се усеща, че й се пишка , да може да се стиска и да си казва.  #Crazy

При малката ми дъщеря беше съвсем различо- тя тръгна на ясла на година и един месец , а след 2-3 месеца сама ходеше да си търси гърнето и да го ползва пълноценно. #Crazy- тове е заслуга на госпожите в яслата  bouquet

Моето мнение е ,че детето само си показва кога му е времето за махане на памперса (късмет е това да е лятото). Лошото е ако не разбереш посланието му и пропуснеш момента- тогава е по- трудно.  Wink

Цитирай

София

Ами  и Гери се научи около 6-7 да ака ж гърне....в началото само се ослушвах да се напъне и веднага я събувах и на гърнето.сега сама си се обажда като ще има аки.А да махам памперса изцяломисля да поиз4акам и аз до 2-та годинка(ако не си покаже сама 4е е готова)

newsm10
Аналогичен случай в нашето село.

Според мен, просто не всяко дете приема идеята за по-ранното (на 4-5-6 месеца) слагане на гърне. За моя най-големия не помня, ще ме простите, ама средната на година и 2 месеца си е казвала за аки. Мъничката в момента прави едно псевдо напъване, което означава - "хайде, какво чакате!" Wink
Мисля, че няма едно правилно решение за гърнето. Има вярно решение за конкретното дете и за майка му.
И не съм съгласна, че не разбират. След 6 месечна възраст много даже добре разбират за какво става дума. Друг е въпросът дали (и кога) правят връзката усещане на нуждата - търсене на гърнето.
 Hug
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 24 отговора