Проблем с болничните за бременни във Варна

  • 2 525
  • 27
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 3 864
Здравейте! Искам да споделя с вас това, което научих на първата ми ЖК, и да помоля ако някой има повече информация да я сподели тук.

Записах се на женска консултация (ЖК) в Майчин дом с направление по здравната каса от личния ми лекар. Направлението е за наблюдение на рискова бременност (по съвет на гинеколога ми). Личният ми лекар работи в Градска болница.

По време на ЖК се оказа, че има „малък” проблем. НОИ-Варна е издало заповед до всички специализирани болници със следното съдържание: Ако при тях постъпи пациент за ЖК, те проверяват в един списък дали личният му лекар работи в едно от тези четири заведения: Окръжна болница, Терапия, Военна болница, Курортна поликлиника. Ако личният лекар работи там, могат безпроблемно да издават болнични за неограничен период през бременността.
Ако обаче личният лекар НЕ работи към едно от тези 4 здравни заведения (какъвто е моят случай), те имат право да издадат САМО 2 пъти по 7 дни болнични за цялата бременност!

Попитах на какво се дължи тази дискриминация, акушерката нямаше как да ми обясни. Каза, че има заповед (показа ми я) и действа по нея.
Не знам от кога е това умотворение на НОИ-Варна, но не смятам да оставя нещата така. Ще изкарам информацията и пред познати журналисти, но преди това я публикувам тук със следната молба:
Ако някоя от вас скоро е установила същото и има повече информация по въпроса, моля да я напише. Не знам какви са тези машинации, но не мисля, че трябва да ме интересува, след като си плащам луди пари за здравни осигуровки и нямам пропуск за нито един месец. Правата на всички пациенти трябва да са еднакви, независимо къде работи личният им лекар!

# 1
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 307
Не виждам смисъл в такава разпоредба  Peace
Да не би да е свързано нещо с Рамковия договор със Здравната каса  newsm78
Как така НОИ Варна ще е над Закона за здравно осигуряване ? Shocked

# 2
  • Варна
  • Мнения: 3 864
И аз не виждам смисъл. И не мисля, че е свързано с рамковия договор, защото това не е санкция към Майчин дом, а към много лични лекари във Варна. В смисъл не са изхвърлени от списъка 10-на, че да решим, че имат провинения. По-скоро в списъка са 20-на "разрешени", останалите са зад борда на основание към кое заведение работят.
Утре вечер мисля да ида при моето джипи и да й разкажа. Може тя да научи нещо повече.

Последна редакция: пн, 27 ное 2006, 11:45 от svetli

# 3
  • Варна
  • Мнения: 893
НОИ са пед@ли просто и това е  Rolling Eyes
то кое им е наред ?
ето моя случай - платих си осигуровките по банков път и в един момент се оказва че не съм ги платила?!
викам как става тоя номер? ами те били сменили сметките и параграфите!
а аз платих един път на 08.06.2006 по тези УЖ новите сметки и то в НАП в банката.никой не ми направи забележка парите пристигнаха и всичко беше ОК
после на 04.09.2006 пак плащам по същите номера и в един момент се оказва че не били същите вече #Cussing out
ама то било заради IBAN .....
е хубу това го въведоха на 05.Май.2006 чаках един месец да си оправят бъкиите в банките и си платих на 08.Юни.2006 както писах по-горе! изведнъж Септември вече са други>?
значи не един път а 2 пъти са сменяни и никой никъде нищо не каза?!
и защо след като парите са отишли в БНБ вместо в Инвестбанк никой не се е обадил да каже "ама тез пари за осигуровки защо ги пращате при нас?ние вече не се занимаваме с това." примерно.....

и във сайта на НОИ има съобщение : На вниманието на всички пенсионери!
сякаш баба ми дето е на 100 години всеки ден виси в нета и гледа сайта на НОИ  #2gunfire

малоумници! дано се оправиш, стискам ти палци! и аз днес ще ходя в банката да видя къде са ми отишли парите  Tired

# 4
  • Мнения: 2 922
При мен беше същия случай. Моят личен лекар не е "в списъка" и не могат да ми издават болничен от МД.
Но какъв е проблема личният лекар да ти издаде болничен  newsm78

# 5
  • Мнения: 3 956
На мен пък в началото на годината от ОБ ми отказаха болнични по време на ЖК ,защото моя личен не бил в някакъв списък -той работи в курортна newsm78 .Затова отидах в курортна на ЖК     .Едва ли се е провинил нещо Naughty
Личния не може да ти издава болничен след като те е пратил на ЖК Rolling Eyes

# 6
  • Варна
  • Мнения: 893
предполагам че защото сме бременни и трябва специалист да се произнесе по въпроса нужен ли ни е болничен или не   newsm78
или поредната простотия на НОИ  Rolling Eyes

# 7
  • Варна
  • Мнения: 3 864
Аха, значи този списък го има отдавна. И как досега никой не се е оплакъл?!

Личният лекар може би може да издава болнични по време на ЖК, но за съвсем други заболявания. Мисля утре да питам и това.

# 8
  • Мнения: 2 922
Личния не може да ти издава болничен след като те е пратил на ЖК Rolling Eyes

Защо?! Личният ми лекар ми издава болничен, въпреки, че ходя на консултация в Майчин Дом.
Или може би има разлика, ако си на консултации с направление по здравна каса  newsm78
Някой по-сведущ може да знае.

# 9
  • Мнения: 5 178
За какъв списък говорите.. аз ли съм изпуснала някъде нещо ???
Личния ми лекар е извън тези заведения, но от него болничен за бременността не съм получавала..Болничния взимах от АГ-то, което ми следи бременността..Поради медицински причини (прокървяване) бях в болнични от началото на 6-ти месец и не е имало подобни проблеми.. е само за продълженията минавах на ЛКК, комисия от 3-ма лекари

# 10
  • Варна
  • Мнения: 3 864
За какъв списък говорите.. аз ли съм изпуснала някъде нещо ???
Личния ми лекар е извън тези заведения, но от него болничен за бременността не съм получавала..Болничния взимах от АГ-то, което ми следи бременността..Поради медицински причини (прокървяване) бях в болнични от началото на 6-ти месец и не е имало подобни проблеми.. е само за продълженията минавах на ЛКК, комисия от 3-ма лекари
Доколкото разбрах твоята ЖК не е била с направление от личния лекар, може би затова не си имала проблеми. Не знам вече  newsm78

# 11
  • Bapнa
  • Мнения: 762
моята ЖК е с направление от личния лекар, който пък е в Манус Вита ...  та значи той ми дава ЛКК и отивам при АГ-то, което ми следи бременността да си вземам болничния всеки месец на първо число. Още в самото начало начало обаче, когато поисках болничен АГ-то ме пита за името на личния ми лекар и зяпа в някакъв списък с имена на бая доктори. после каза "тука е, тука е, няма проблем.." и така това ли е въпросния списък ?  Thinking

# 12
  • Мнения: 5 178
Svetlii, напротив в 6-та седмица имах направление и с него отидох при АГ, което да ми следи бременността.. то дори два пъти провери дали е правилно написано направлението и с учудване заяви "Правилно е попълнено, първото от доста време"

# 13
  • Варна
  • Мнения: 1 127
При първата ми бременост ходих на частна консултация и съответно не можех да ползвам болнични. Джипито ми даде 2 пъти, но с други диагнози, не свързани с бременоста. Втората бременост бях на ЖК с направление в курортна и нямах проблеми с ползването на болнични.
Не ми е ясно каква е връзката с джипито при условие, че то не издава болничен лист newsm78. Че те повечето са на кабинети извън тези посочени от Светли. Thinking

# 14
  • Мнения: 349
много е абсурдно положението, откакто районираха джипитата. Аз намерих изход като се записах на две ЖК-платена в Майчин дом, където е мойта лекарка и по здравна каса в Еквита,където е мойто джипи, заради болничните.Обаче, лекарката ми по здравна каса иска копие на всички изследвания от МД, за да не й направят проверка от касата. Така си реших проблема, защото съм в болнични от положителния тест за бременост.

Общи условия

Активация на акаунт