турско АШУРЕ

  • 48 297
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
Мантъ, е арменско предястие което се пече във фурна и след това се залива с пилешки бульон и сок от лимон .Понеже езикът е непознат за българите и няма аналог за превод чрез друг език БУКВАЛЕН превод означава КОРОНА. Не се прави скайма и няма нищо общо с кнедли и пелмени.

# 16
  • Мнения: 836
http://www.armory.com/~turkiye/turkey/genel/cuisine/asure.html

този линк е за рецепта на ашуре

някой от може ли да ми каже що за птица е Dovme или Dövme на турски ?
предполагам, че е някакъв специален вид жито, специално за ашуре, ама ако може някоя по-запозната мама да ме светне  Praynig
а и ако каже откъде да се сдобие човек с него - цена няма да има  Mr. Green

# 17
  • Мнения: 2 199
http://www.armory.com/~turkiye/turkey/genel/cuisine/asure.html

този линк е за рецепта на ашуре

някой от може ли да ми каже що за птица е Dovme или Dövme на турски ?
предполагам, че е някакъв специален вид жито, специално за ашуре, ама ако може някоя по-запозната мама да ме светне  Praynig
а и ако каже откъде да се сдобие човек с него - цена няма да има  Mr. Green

Dovme означава татоо  Mr. Green но на турски, а иначе на английски доколкото разбрах грухана пшеница

# 18
  • Мнения: 836
Айля , то че е грухана пшеница е ясно  Simple Smile
само се чудех дали няма някакъв специален вид такава дето да е за ашуре  Thinking
защото нашият булгур и турският и арабския са различни.
както и кус-куса ....

например тук  (доколкото разбирам) се използва такава пшеница

- 2 su bardağı aşurelik buğday
- 1 su bardağı nohut
- 1 su bardağı kuru fasulye
- 1 su bardağı küp küp doğranmış kuru kayısı
- 1 su bardağı küp küp doğranmış kuru üzüm
- 1 su bardağı küp küp doğranmış kuru incir
- 1 su bardağı soyulmuş badem
- 5 su bardağı toz şeker
- 30 adet kuru karanfil
- Üzerini süslemek için iri cekilmis ceviz, fındık, nar tanesi (zevkinize göre)

всички други съставки са ясни  - нахут, фасул, каисии, стафиди, бадеми, захар и карамфил и ядки Mr. Green

Последна редакция: пт, 26 окт 2007, 12:58 от esme_bolger

# 19
  • Мнения: 2 199
Аз в поста си по горе съм писала, че има специално жито за ашуре, на опаковката си му пише, но аз вкуса на българско жито незнам, така че разлика не мога да направя  Mr. Green

Цитат
Ашуре
2 ч.ч жито (твърдят че имат специално жито за ашуре)

# 20
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Аз лично никога не съм правила ашуре,но сестра ми живее в Турция и често си приготвят.Току-що я попитах за житото,дали е специално за ашуре.Каза ми,че е обикновено.Допълнително ще питам за рецептата.

# 21
  • Мнения: 2 199
Аз лично никога не съм правила ашуре,но сестра ми живее в Турция и често си приготвят.Току-що я попитах за житото,дали е специално за ашуре.Каза ми,че е обикновено.Допълнително ще питам за рецептата.

На опаковката пише "за ашуре"  Party
 Laughing

Последна редакция: пт, 26 окт 2007, 15:26 от Айля

# 22
Как се приготвя Ашуре

Необходими продукти:
500 гр. жито (грухана пшеница)
200 гр. захар
100 гр. орехови ядки
100 гр. стафиди
40 гр. нишесте
1 ч.л канела
2,3 капки розова вода
Пудра захар за поръсване и дребни бонбонки.
Измитото и почистено жито се сварява до пълно омекване и около 2/3 от него се притрива през цедка, след което се смесва с останалата 1/3 от свареното жито. Прибавят се захарта, стафидите и предварително разтвореното в 100 мл. вода нишесте и сместта се вари 2-3 минути. Сваля се от огъня и се ароматизира с подправките. Разпределя се в купички или други подобящи съдове, като пласмасови еднократни чашки и се охлажда. При сервиране Ашурето се поръсва със смлени, натрошени печени орехови ядки и пудра захар.



В-к “ЗАМАН”

# 23
НИЕ В РУСЕ СМЕ ГОТОВИ ДА ВИ ПОЧЕРПИМ С ИСТИНСКО ТУРСКО АШУРЕ АКО ИМА ЖЕЛАЕЩИ ВИНАГИ СА ДОБРЕ ДОШЛИ НО ПРЕДВАРИТЕЛНО СЕ ОБАДЕТЕ НА ТЕЛ 082/875532 В-К ЗАМАН/РУСЕ

# 24
rozowata woda ot aptekite stawa za asure dobawya se malko za aromat

# 25
Как се приготвя Ашуре

Необходими продукти:
500 гр. жито (грухана пшеница)
200 гр. захар
100 гр. орехови ядки
100 гр. стафиди
40 гр. нишесте
1 ч.л канела
2,3 капки розова вода
Пудра захар за поръсване и дребни бонбонки.
Измитото и почистено жито се сварява до пълно омекване и около 2/3 от него се притрива през цедка, след което се смесва с останалата 1/3 от свареното жито. Прибавят се захарта, стафидите и предварително разтвореното в 100 мл. вода нишесте и сместта се вари 2-3 минути. Сваля се от огъня и се ароматизира с подправките. Разпределя се в купички или други подобящи съдове, като пласмасови еднократни чашки и се охлажда. При сервиране Ашурето се поръсва със смлени, натрошени печени орехови ядки и пудра захар.



В-к “ЗАМАН”

# 26
Как се приготвя Ашуре

Необходими продукти:
500 гр. жито (грухана пшеница)
200 гр. захар
100 гр. орехови ядки
100 гр. стафиди
40 гр. нишесте
1 ч.л канела
2,3 капки розова вода
Пудра захар за поръсване и дребни бонбонки.
Измитото и почистено жито се сварява до пълно омекване и около 2/3 от него се притрива през цедка, след което се смесва с останалата 1/3 от свареното жито. Прибавят се захарта, стафидите и предварително разтвореното в 100 мл. вода нишесте и сместта се вари 2-3 минути. Сваля се от огъня и се ароматизира с подправките. Разпределя се в купички или други подобящи съдове, като пласмасови еднократни чашки и се охлажда. При сервиране Ашурето се поръсва със смлени, натрошени печени орехови ядки и пудра захар.



В-к “ЗАМАН”

Общи условия

Активация на акаунт