Задължителен театър?

  • 1 477
  • 26
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 704
Има ли такова чудо в училищата?
А одобрявате ли? И от коя гледна точка?

От снощното ми лелеяно театрално посещение ми е останал такъв горчив привкус, че сега,като ме питат :"как беше", отговарям :"хубаво, ама..." Tired

# 1
  • Мнения: 6 991
по мое време имаше ...от 5-7 клас - задължително, в гимназията не, бяха "промоционални" билети - на по-ниски цени. Това се пада някъде 1996-1998 съм била 5-7 клас.
Аз много им се дразнех на тия посещения. Обичам страшно много театъра и просташкото поведение на съучениците ми, страшното неуважение, което проявяваха към актьорите на сцената просто ми бъркаше в здравето. Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 1 581
Наред със задължителния списък от книги, задължителното изпитване по музика и рисуване... Никога не са ми доставяли удоволствие.

Да, някои не биха отишли никога на театър, ако не е задължително. Но едно задължително ходене нищо не променя.

# 3
  • Мнения: 1 258
От снощното ми лелеяно театрално посещение ми е останал такъв горчив привкус, че сега,като ме питат :"как беше", отговарям :"хубаво, ама..." Tired

Какво гледа?

За задължителния театър в училищата съм "За".И да не се хареса на някое от децата,пак е свързано с някакви емоции.Може после да се коментира,да се обсъжда защо не е харесало-пак е свързано снякаква мисловна дейност.И в никакъв случай няма да навреди.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 704
Гледах "Сътресението" на Мариус по Хайтов. С голям късмет си намерихме два билета, които бяха за последните редове. А там местата явно ги раздават на училищата. Децата бяха големи, 8-9 клас някъде. Имаше моменти, в които не чувах Мариус  не само от разговори и хихикания, но и от люпене на семки  Tired От средата на представлението до края се изнизаха почти всички. И взех да се чудя дали са били задължени.
Раздвоена съм и за това дали е добре да ги задължават, затова пускам и темата. Иначе от такива едностранчиви  #Cussing out #2gunfire няма смисъл.
От една страна е добре да ги задължат, щото поне ще видят как изглежда театъра отвътре (все е нещо). От друга страна аз съм потърпевша и никой не може да ме упрекне, че се възмущавам. Мислех си, ако им раздават места, които не са на едно място на куп, а разпределени между останалата публика дали ще се окаже добър вариант. Или наистина задължителните неща не успяват.

# 5
  • Мнения: 1 581
За мене точно задължителното не работи. Гадното е, че в училище целта не е да те запалят, че децата сами да се организират и сами да си купят билетите, ами да те задължат (щото по-лесно) - убива се цялата идея.
Пък и на някои може да не им е интересно на театър, може да си падат по други изкуства, може пък само по коли да си падат - няма лошо. Няма нужда да налагаме на децата някакви свои предпочитания и ценности. Нека каквото правят, да им идва отвътре.

И това твоето описание ми се връзва с една група момчета от моя клас, между които мъжът ми, преди 10-15 години да кажем... Ама все едно за тях говориш, пък от елитна гимназия (както обичат да казват някои  Laughing) - математическа де, умни момчета, но простаци - така се държаха. Ето обаче сега, мъжът ми много чете, повече от мене, пък аз даже филолог го раздавам - ама не го кара никой... А в училище освен на Вапцаров поезията друго май не беше чел...

# 6
  • София
  • Мнения: 1 951
Ние платихме за театър в училището.Всеки месец по един път имат занимание децата.Днес събрахме още парички,защото за Новогодишното тържество ,отново за втори път ще идват артистите.С артистите е сключен договор,от няколко години насам и театъра става задължително мероприятие.Парите се събират наведнъж за цялата учебна година.

# 7
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Против съм "задължителната" култура. Щом е задължително, децата се чувстват длъжни да го отрекат. И са прави.

# 8
  • Мнения: 147
По мое време, като дете на прехода такова нещо като "задължителен театър" нямаше, то изобщо и организирано ходене на театър от учелище нямаше. Единствено в 10 и 11 клас ни заведоха организирано. А иначе, добре че имахме една учителка по Биология, която постоянно организираше някакви екскурзии и доста често ходихме с нея на опера във Варна  Hug
Сега последните 2-3 години имам наблюдения ,че организираните посещения на ученици в театър се увеличават, което е много хубаво. Все пак трябва да се запознаят с това изкуство, защото е прекрасно, не е нормално за мен по цял ден да се седи по кафета, интернет клубове и всяка нощ на дискотека  Naughty

# 9
  • Мнения: 2 229
Не съм ходила на задължителен, но е имало "препоръчителни" - изнудват те учителите, ако отидеш на някой мюзикъл ще имаш 6 по музика примерно...никога не ми е било приятно, насила не става... Tired

# 10
  • Мнения: 14 654
не бива насила, ще дойдат времена , когато сами ще си купуват билети и ще ходят на театър.
но пък билетите са с отстъпка , ако се купуват за група ученици

# 11
  • София
  • Мнения: 3 129
Н а учителте мноооого рядко им пука дали, какво и как учениците биха разбрали театъра. Идеята е, че намалението отива в техните персонални фондове "И аз съм човек", ето защо никога не съм обичала да ходя "задължително" на театър.

# 12
  • Мнения: 5 877
Цъ. Мисля, че трябва да има задължително ходене по барове, с писане на неизвинени отсъствия, в началото на ваканцията да се раздават списъци със задължителни покупки за новата учебна година (ученик с GSM под 500 лева не се допуска, също ученичка със скрит пъп, амаха, потайница). Да се викат родителите за обяснение защо не е покрит някой от горните нормативи. Всички мръсни думи трябва да се пишат по 50 пъти и да се записват със зелен химикал в тетрадката-речник.
Когото хванат да ходи на театър, да го мъмрят пред цялото училище.
Те тва е. А, и глоба 20 лева, ако напишеш със спрей на фасадата "Homo homini lupus est' или друга подобна простотия. Ако е без грешка, глобата скача на 30.

# 13
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Не виждам лошо, както не виждам лошо в задължителната математика и задължителното физическо. Виждам лошо в това, че не са научени как да се държат на театър, но приемам, че в хода на изпълнение на задължението ще се научат.
Да, от класа на едно старо гадже бяха запалили завесата, грешки на прехода ги наричам и се надявам да бъдат поправени с времето.

# 14
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
не съм чувала да има;не знам колко ще се радва на успех, ако е/стане задължително; това не е изкуство за всеки, както и операта.
докато бях ученичка, ходех на кръжок по кукловодство, незадължителна форма; такъв кеееф ви казвам Party Party Party
обичам много театъра  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт