Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Бъдещи майки
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 18 отговора
Мами, някоя наясно ли е какво решиха умните глави в парламента за майчинството след Нова година. Такива като нас дето са родили преди нова година,но бебоците не са им навъшили 9 месеца на 1 януари ще вземат ли 90% от заплатата си или ще ни оставят на 160 лв майчинство?
Цитирай

София

Мнения: 2 140
az до колкото знам,чак Януари ще се гласува този закон-поне така каза счетоводителката  на шефката ми.
Цитирай
Неее закона е гласуван и влиза в сила от 1 януари. Даже вече е публикуван и в ДВ, но казуса за такива като нас там не е коментиран. Очакваха се някакви допълнителни указания или правилник за приложение на закона .
Цитирай

София

Мнения: 2 140
а можете ли да ми дадете линк,да прочета някъде,защото явно шефката нещо ме мота тогава-а може и просто счетоводителката да не е читава.
Цитирай
http://www.netinfo.bg/?tid=40&oid=965436

http://news.netinfo.bg/index.phtml?tid=40&oid=920467


http://www.paragraf22.com/pravo/kodeksi/kt.html
 Търси чл. 163 - отразени са измененията, но за съжаление не пише дали ще обхване родилите преди 01.01.2007.
Цитирай

Sf

Мнения: 2 773
Записвам се в темата, защото и аз тотално се обърках.Но мисля, че тези, които вече са в отпуск по майчинство /и взимат 160 лв/ нямат право на 90% от заплатата след 1-ви януари 2007 г. дори детето да не е навършило все още 9 месеца.
Цитирай

София

Мнения: 2 140
Записвам се в темата, защото и аз тотално се обърках.Но мисля, че тези, които вече са в отпуск по майчинство /и взимат 160 лв/ нямат право на 90% от заплатата след 1-ви януари 2007 г. дори детето да не е навършило все още 9 месеца.

 да и на мен ми се струва,че ще останат прецакани. Sad
 А иначе в този чл. 163 пише само за дните,но нищо за 90-те %,което повече ме вълнува.
Цитирай


Мнения: 72
Вече няколко пъти пращам запитване в сайта на Министерството на труда и социалната политика относно тоди казус. Не съм единствената, много майки са отправили запитване, но отговор няма на нито едно. Много ме е яд smile3514
Цитирай

В полите на Пирин планина

Мнения: 13 054
Момичета не ми се иска да ви разочаровам, но още след излизане на промените в КСО и удължаване на срока на болничните за бременност и раждане до 315 дни имаше многократни коментари / вкл. и аз бях пуснала запитване до МТСП, на което тогава получих отговор / и отговорът беше един и същ - майките, на които 135-те дни болнични за бременност и раждане са изтекли преди 01.01.2007 г. и са започнали да получават обезщетение за отглеждане на дете до навършване на две годишна възраст - няма да имат право на възобновяване на ползване на болничен, т.е. ще си продължат да получават 160 / евентуално 170 / лева майчинство. Сори  Confused
Цитирай

София

Мнения: 505
Ами аз като съм родила в началото на ноемрви...не са ми минали 135 те дни, ама съм родила...Някой знае ли?
Цитирай

В полите на Пирин планина

Мнения: 13 054
Ами аз като съм родила в началото на ноемрви...не са ми минали 135 те дни, ама съм родила...Някой знае ли?

В случай, че не изтекъл болничният за бременност и раждане майката автоматично получава право на 315 /общо/ календарни дни.
Цитирай

Велико Търново

Мнения: 144
Момичета не ми се иска да ви разочаровам, но още след излизане на промените в КСО и удължаване на срока на болничните за бременност и раждане до 315 дни имаше многократни коментари / вкл. и аз бях пуснала запитване до МТСП, на което тогава получих отговор / и отговорът беше един и същ - майките, на които 135-те дни болнични за бременност и раждане са изтекли преди 01.01.2007 г. и са започнали да получават обезщетение за отглеждане на дете до навършване на две годишна възраст - няма да имат право на възобновяване на ползване на болничен, т.е. ще си продължат да получават 160 / евентуално 170 / лева майчинство. Сори  Confused
Да, коментари много има и на уж компетентни органи, но нормативен акт, който регламентира положението на вече родилите майки - с изтекъл и неизтекъл болничен, никъде няма. Докато такъв нормативен документ не се появи всички коментари и мнения на многобройните специалисти си остават просто тяхно мнение по въпроса.
Създадената ситуация показва на какво ниво е законоправенето в страната, защото това едва ли е единствения закон, който всеки може да си тълкува както си иска, според това как му е удобно!
Цитирай

London, Sofia

Мнения: 8 914
Момичета не ми се иска да ви разочаровам, но още след излизане на промените в КСО и удължаване на срока на болничните за бременност и раждане до 315 дни имаше многократни коментари / вкл. и аз бях пуснала запитване до МТСП, на което тогава получих отговор / и отговорът беше един и същ - майките, на които 135-те дни болнични за бременност и раждане са изтекли преди 01.01.2007 г. и са започнали да получават обезщетение за отглеждане на дете до навършване на две годишна възраст - няма да имат право на възобновяване на ползване на болничен, т.е. ще си продължат да получават 160 / евентуално 170 / лева майчинство. Сори  Confused

За съжаление съм съгласна с Incandescent Sad
Цитирай

Sf

Мнения: 2 773
Създадената ситуация показва на какво ниво е законоправенето в страната, защото това едва ли е единствения закон, който всеки може да си тълкува както си иска, според това как му е удобно!
Не е така.Законът не може да се тълкува от всеки кой както си иска.Винаги след това излизат Наредби, Указания, Инструкции, други нормативни актове, тълкувателни решения.Ето например какво пише в Кодекса на труда, за който ние говорим: "Нормативни актове по прилагането на Кодекса на труда, доколкото друго не е предвидено в него, се издават от Министерския съвет" - преходни и заключителни разпоредби.
Защо всичко трябва да е толкова сложно, обаче.И в случая ние си чакаме и нищо не ни е ясно.
Цитирай


Мнения: 377
Ами аз като съм родила в началото на ноемрви...не са ми минали 135 те дни, ама съм родила...Някой знае ли?
http://www.az-jenata.com/display.php?show_article=10&open_article=3025
прочети тази статия. Според мен след 01.01.2007 няма да бъдат изтекли все още 135-те дни болничен. А когато изтекат (т.е. след 01.01.2007) ще си подадеш заявление при работодателя, тогава вече закона ще е влязъл в сила и ще можеш да ползваш останалите дни до 315-те.
Ако има някой който смята друго моля да го сподели.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 18 отговора