тесен таз и раждане

  • 23 059
  • 104
  •   1
Отговори
  • Мнения: 58
Някой знае ли задължително ли е секцио при тесен таз в края на деветия месец? Има ли значение колко е голямо бебето?

# 1
  • София
  • Мнения: 1 368
Ами има значение колко голямо е бебето.Моето се роди 3600 и не можа да излезе,накрая секцио по спешност.А аз ужасно исках да раждам нормално.Така че преминах и през двете раждания.По- добре си спести тези мъки.Ако лекарят те съветва така добре си помисли.Успех каквото и да решиш.

# 2
  • Мнения: 15
Аз също исках да раждам нормално, но имам тесен  таз и до последно главата на бебето не се беше ангажирала в малкия таза. Препоръчаха ми секцио и съм много доволна - раждането мина леко, е боля ме след това, но не много. На втория ден станах, на третия си ходех без проблем , на петия ни изписаха и си понесох бебчо на ръце към къщи.
Успех и леко раждане!

# 3
  • Варна,Младост
  • Мнения: 200
На мен още в третия месец ми казаха , че нямам никакъв шанс таза ми да се разшири и да поеме едно нормално раждане.Бебка вървеше и голяма на килограми и родих секцио.Мимито се роди 3,500 и не съжалявам за операцията.Каквото и да решиш ти желая здраво бебче и бързо възстановяване  bouquet

# 4
  • Мнения: 2 019
знам,че трябва секцио при тесен таз

# 5
  • София
  • Мнения: 2 227
Здравей, ето ти една тема, която аз пуснах, защото и аз съм с тесен таз: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=54235.0. Родих със секцио, просто моето бебче беше с голяма глава, която нямаше шанс да мине от там. Въпреки това се пробвах да родя нормално, но не стана. Успех.

# 6
  • София
  • Мнения: 3 610
познавам две жени при които нормалното раждане беше почти невъзможно.Много крехки,слаби и с изключително тесен таз,но в крайна сметка и двете родиха нормално големи бебчета-около 3 500 по естествен път PeaceТака,че преди всичко е преценка на лекаря,но не е невъзможно Hug

# 7
  • гр.София-Красна поляна
  • Мнения: 325
знам,че трябва секцио при тесен таз
И аз знам така.

# 8
  • Мнения: 6 461
При мен положението беше същото.
Първа бременност -голямо бебче 3,800 ,родих с форцепс.
Втора бременност -бебчето тежеше3,350 ,родих нормално слава богу без усложнения.
Не винаги правят секцио при тесен таз.

# 9
  • Мнения: 858
Аз също исках да раждам нормално, но имам тесен  таз и до последно главата на бебето не се беше ангажирала в малкия таза. Препоръчаха ми секцио и съм много доволна - раждането мина леко, е боля ме след това, но не много. На втория ден станах, на третия си ходех без проблем , на петия ни изписаха и си понесох бебчо на ръце към къщи.
Успех и леко раждане!
  и аз бях по същият начин!

# 10
  • Мнения: 1 559
Да,има значение колко е голямо бебето (но определянето на размера на бебето с ехограф невинаги е съвсем точно и се случват разминавания). Освен размерът на бебето, има значение и позицията му - как е застанало. Секциото не е задължително непременно, но се посъветвай поне с още един лекар конкретно за твоя случай. Леко раждане! Simple Smile

# 11
  • Мнения: 58
Благодаря много на всички ви за мненията!Разговарях с лекаря,който ще ме изражда и той ми обясни подробно вариантите.

# 12
  • Мнения: 3 161
Аз родих нормално с доста тесен таз, а и с предно секцио - можеш да прочетеш подробности в темата, която пуснах: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=135444.120

Тазът се разширява по време на самото раждане, така че е трудно предварително да знаеш колко ще се отвори. Ако си от София, бих те насочила към консултация с проф. Кацулов от Св. София, той консултира моето раждане и съм много доволна.

# 13
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Аз съм с тесен таз и родих дъщеря ми по естествен начин 3200гр. 4години поред след това имах проблеми с гръбнака - болезнени парализи на краката, болки и т.н. Не искам да те плаша, при всеки е индивидуално. Синът ми е роден със секцио заради тези показания и деформирана опашна кост. Но той се роди 3750гр. Успех и леко раждане!

# 14
  • Мнения: 453
Гинеколожката, която следеше моята бременност ми беше казала, че с моя таз само
В края на краищата д-ра, при който реших да раждам ме изроди нормално.
Боби беше 3550, но аз си го родих без проблем...
Явно всичко си зависи от последните измервания (за таза)- колко си се разширила...

# 15
  • София
  • Мнения: 7 097
Аз съм с тесен таз и до последно се чудиха какво да ме правят - секцио или нормално. Коремът ми поради тази причина изобщо не беше слязъл, а си стоеше вирнат нависоко. Накрая ме оставиха все пак да раждам нормално...Беше мъчително и много продължително... Sick

# 16
  • Мнения: 197
И аз съм с тесен таз. Родих нормално бебче 2950гр.

# 17
  • Мнения: 1 455
Не е задължително.Аз съм с тесен таз и родих нормално,след първото ми раждане което се проточи 22 часа,ми казаха,че имам много тесен таз.Сина ми се роди 3кг.Второто раждане мина нормално и бързо,а дъщеря ми тежеше 3,850кг.

# 18
  • Мнения: 249
Аз също съм с много тесен таз, мериха ми го дори минути преди раждането, т.е. при приемането ми в болницата. Размерите на бебето са от съществено значение. Тогава акушерката, която ме обработваше ме подготви за операция и каза, че когато доктора дойде ще прецени как да протече раждането. Когато пристигна ме попита само на колко години съм (бях на 20) и след като разбра каза че ще раждам нормално, т.к. костите ми ппо време на раждането щели да се разтворят колкото е нужно. Родих за 15 мин. дъщеря си, която тежеше 3850 г. Пожелавам на всички като моето леко раждане!

# 19
  • Мнения: 764
Прави се рентгенова снимка на таза,мери се обиколката на главата на бебето и се преценя.

# 20
  • Мнения: 957
Какво ще рече тесен таз? До каква обиколка тазът се смята за тесен?

# 21
  • Мнения: 1 896
Я да изкопам аз тази темичка отново.
Никой ли няма да каже кой таз се смята тесен - някоя от разписалите се мами? Колко беше вашият?
Аз съм с таз 18 и с едно секцио, но този път смятам да родя нормално.
Хайде споделете вашите размери, моля!  Grinning

# 22
  • Мнения: 453
В началото на бременността бях 18 също, но явно съм се разширила, защото родих нормално. Все пак гинеколожката ми каза, че това е причина за секцио, но не позна...

# 23
  • Мнения: 639


Тазът се разширява по време на самото раждане, така че е трудно предварително да знаеш колко ще се отвори.
........ т.к. костите ми ппо време на раждането щели да се разтворят колкото е нужно.
Костния таз не се разширява нито по време на бременността, нито по време на раждането. Промяна в размерите при външно измерване в началото и в края на бременността има, но тя се дължи на увеличаването на тапицировката, а не на костите. При разрехавяването на съединителната тъкан в областта на симфизата ( срамната кост) е възможно разширяване но не по-голямо от 0,5 - 0,7 см., а това е крайно недостатъчно за раждане при наистина тесен таз.
Позицията на главата на бебето и способностите за конфигурация на костите са определящи за това дали ще е възможно нормално раждане при тесен таз. Истинско "разтваряне" на костите ( по-скоро разтягане на симфизата) е проблем, недобре преценено раждане и е съпроводено със сериозна болка в симфизата, дори до проблем с ходенето. Непосредствено след раждането бебетата на майки с тесен таз имат силно издължени главички (като Нефертити), два-три дни след раждането възстановяват формата на главичката си.

# 24
  • Мнения: 4 668
Аз бях 43 кг. когато забременях при ръст 162 см. Не знам тесен ли ми е тазът медицински погледнато ( иначе очевидно ми е тесен и съм слаба ... )Качих 10 кг. през бременноста .
Мартин се роди 3220 кг. и 51 см. за 4 часа , нормално раждане , без упойка и без НИТО един шев  Grinning

# 25
  • Мнения: 69
аз определено не съм дребна жена. много исках да раждам естествено, но заради тесен таз родих секцио. Доктора ми беше съгласен да чакаме възможно по - дълго време за да видим дали таза ще се отвори, но аз нито разкритие получавах нито имаше признаци за нормално преминаване на естественото раждане.
тесният таз и кг нямат нищо общо. аз лично знам за няколко "големи" жени вкл и себе си които сме раждали секцио заради тесен таз

# 26
  • София
  • Мнения: 622
Аз съм с таз 19, всички ме съветваха да родя нормално, за което ще съжалявам цял живот-Беб се роди 4,700-аз с епизиотомия и разтеглена симфиза- още ме боли.Така че направи си всички възможни прегледи-таз , големина на бебока. Аз не бих  рискувала отново.

# 27
  • Мнения: 1 896
Ако бебето е толкова голямо и аз няма да рискувам - то няма и да ми разрешат, нали съм след секцио. Изобщо има много неща, които ще се изяснят през бременността, но като цяло намерението и нагласата ми е за нормално.
Ели, желая ти скоро да се възстановиш напълно.

# 28
  • Мнения: 639
Аз съм с таз 19, всички ме съветваха да родя нормално, за което ще съжалявам цял живот-Беб се роди 4,700-аз с епизиотомия и разтеглена симфиза- още ме боли.Така че направи си всички възможни прегледи-таз , големина на бебока. Аз не бих  рискувала отново.
Елито да родиш толкова голямо бебе по нормален път е страховито. Дълбоко съм убедена в това, че нормалното раждане е най-добрия избор за бебето и майката, но на дете с размери и тегло в норма - 2 500 - 3 500. Толкова голямо бебе е меко казано безумие да се ражда нормално. Най-голямото дете, което съм израждала по нормален път тежеше 5 300 и  въпреки, че беше доста отдавна, като се сетя за раждането още се разтрепервам. На фона на това е смехотворно да се твърди, че бебе 3 300 -3500 е едър плод. Даже и за прав диаметър на изхода на таза 18 см. Кой и....  те е пуснал да раждаш нормално  newsm78   #2gunfire!!

# 29
  • София
  • Мнения: 2 227
............. е съпроводено със сериозна болка в симфизата, дори до проблем с ходенето.
Аз имах същите болки, но по време на бременността. Бяха кошмар. Не можех да си движа краката, не можех да се обръщам в леглото (от 6-ти месец спях само на едната страна и като резултат 3 м. след раждането аз още нямах чувствителност), не можех да извървя повече от 3 преки пеша... а бе ужас. С тесен таз съм, ако не се лъжа 18. Родих със секцио!
Когато е на лице явен проблем, за мен е крайно незряло и безотговорно да се убеждават майките да раждат нормално!!! Не искам да плаша, но в темата, на която съм пуснала линка още на първа страница, мамче разказва как докторите са пренебрегнали тази подробност, тесен таз и като резултат са изпуснали бебето!!!

# 30
  • Мнения: 2 159
мен ме клъцна моята докторка ужким по тази причина въпреки, че другите 3-ма доктора при които съм ходила не споделяха мнението и Confused
Я да изкопам аз тази темичка отново.
Никой ли няма да каже кой таз се смята тесен - някоя от разписалите се мами? Колко беше вашият?
Аз съм с таз 18 и с едно секцио, но този път смятам да родя нормално.
Хайде споделете вашите размери, моля!  Grinning
не е ли опасно нормално раждане след секцио newsm78 и аз искам много нормално да родя второто бебче

# 31
  • Мнения: 115
Щом лекаря ти е обяснил вариантите, значи имаш представа какво може би те очаква. Аз бих те посъветвала да не рискуваш. Ако докторът не е убеден, че ще може да родиш нормално, без усложнения, по- добре е секцио.

# 32
  • София
  • Мнения: 2 227
мен ме клъцна моята докторка ужким по тази причина въпреки, че другите 3-ма доктора при които съм ходила не споделяха мнението и Confused
Това ли беше единствената причина за секцио или е имало и нещо друго?

# 33
  • София
  • Мнения: 44 041
Сигурна ли си , че ти е тесен тазът, това се остановява САМО чрез ренгенова снимка  и пак не е ясно колко ще се разшири в хода на самото раждане. Особено ако ти е по-дребно бебето направо ще ти откажат секцио.
На мен на консултацията ми казаха, че съм с тесен таз, ходих при още 2-3 лекари за мнение, защото не исках да раждам секцио и те бяха на мнение, да си тръгна да раждам нормално, а ако нещо стане секцио по спешност. Уж синът ми по техни мерки трябваше да се роди около 2700-800, но се роди 3100 сравнително бързо и леко, даже епизиотомия не се наложи...

Та потърси още няколко мнения и прецени.

# 34
  • София
  • Мнения: 44 041
Какво ще рече тесен таз? До каква обиколка тазът се смята за тесен?

моя беше 18 в 9м Simple Smile

# 35
  • Мнения: 2 274
Първо нормално раждане - таз 19, бебе 3800/49см! Множество разкъсвания-външни и вътрешни, трудно възстановяване!
Второ нормално раждане -  таз 20 / така го измери този доктор /! Предизвикаха раждане по-рано за да няма проблеми! Бебо се роди 3450/52см, много лесно, без проблем, само с малка епизиотомия!
  И двамата ми сина се родиха с издължени глави като Нефертити както пише Нани! Дори на бебко още му е леко издължена, въпреки че е почти на 4 месеца! 

# 36
  • София
  • Мнения: 6 011
И аз знам,че при тесен таз се препоръчва секцио.Преживях секциото леко,няма нищо страшно в него.

# 37
  • Мнения: 3 161
Я да изкопам аз тази темичка отново.
Никой ли няма да каже кой таз се смята тесен - някоя от разписалите се мами? Колко беше вашият?
Аз съм с таз 18 и с едно секцио, но този път смятам да родя нормално.
Хайде споделете вашите размери, моля!  Grinning

Аз бях с много тесен таз - 16.5 май беше в началото на бременността; преди да родя беше  17.5 (но зависи кой ти го мери - единият доктор така стисна пергела, че го изкара 17). Родих бебе 3.100, не бих казала, че беше трудно, с малко разкъсвания (отказах епизиотомия). Нямаше никаква деформация на главата на бебето.

Цитат
не е ли опасно нормално раждане след секцио?  и аз искам много нормално да родя второто бебче

barabana, риск винаги има - и при второ секцио също има. Темата "Вагинално раждане след секцио" я пусках наскоро, защото именно така родих; ако наистина те вълнува - изрови я, има разкази и на други майки, както и някои медицински сататистики.

Цитат
Костния таз не се разширява нито по време на бременността, нито по време на раждането. Промяна в размерите при външно измерване в началото и в края на бременността има, но тя се дължи на увеличаването на тапицировката, а не на костите. При разрехавяването на съединителната тъкан в областта на симфизата ( срамната кост) е възможно разширяване но не по-голямо от 0,5 - 0,7 см., а това е крайно недостатъчно за раждане при наистина тесен таз.
Позицията на главата на бебето и способностите за конфигурация на костите са определящи за това дали ще е възможно нормално раждане при тесен таз. Истинско "разтваряне" на костите ( по-скоро разтягане на симфизата) е проблем, недобре преценено раждане и е съпроводено със сериозна болка в симфизата, дори до проблем с ходенето. Непосредствено след раждането бебетата на майки с тесен таз имат силно издължени главички (като Нефертити), два-три дни след раждането възстановяват формата на главичката си.

nani , не ми се ще да споря с теб по медицински въпроси, но така съм прочела в книгата на д-р Сиърс The Birth Book. Той твърди също, че при изправена/клекнала позиция по време на контракциите и раждането тазът се разширява 10-20% (по памет цитирам) спрямо легнало положение (както раждат повечето майки у нас). Не знам дали има предвид реално разтягане на сухожилията (аз поне в последните месеци имах реалното усещане, че ми се отварят кокалите, приятна болка беше) или просто от самата позиция се получава оптимално разтваряне, по-добро от това, което измерват в легнало положение, но така си пише и аз самата се убедих, че нещата при мен се развиха съвсем нормално въпреки тесния таз и опасенията на повечето лекари, че няма да стане (в допълнение имам и първо секцио - уж поради тесен таз).

Точно затова и не бих се вслушала в лекарски съвети само, а бих се консултирала с няколко души, бих чела, бих опитала всичко възможно да тръгне нормално раждане (дори и ако се наложи да завърши със секцио) и в крайна сметка не бих дала този съвет  Naughty:

Цитат
Щом лекаря ти е обяснил вариантите, значи имаш представа какво може би те очаква. Аз бих те посъветвала да не рискуваш. Ако докторът не е убеден, че ще може да родиш нормално, без усложнения, по- добре е секцио.

# 38
  • София; Дружбето
  • Мнения: 2 208
Аз съм с тесен таз (размери не помня newsm78) и не се промениха размерите по време на бременността. До последно мислеха да съм секцио, но заради размерите на бебка решиха, че мога да родя нормално. Е, оказа се че бебето не е 2900, а 3200 и ми казаха че раждането било тежко. Аз обаче бях с епидурална и изобщо не разбрах Mr. Green  Имах епизио, много разкъсвания, но на втоя ден вече нищо не ме болеше

# 39
  • Мнения: 950
Моя позната роди нормално въпреки, че беше с тесен, но бебето излезе седалищно.

# 40
  • Мнения: 1 896
Много благодаря на Емем за включването, тъкмо щях да я цитирам, за да отговоря на въпроса на barabana.
Все се намира някой да ме пита "Ти сигурна ли си, че може да се ражда нормално след секцио?", но аз съм сигурна, защото доста такива жени познавам.
Всъщност в Норвегия например предишно раждане със секцио изобщо не е показание за секцио. Майката има право на равен глас с лекаря при определяне начина на раждане, макар и да няма право самостоятелно да си го определи. Така са решени законово нещата, най-вече заради жени които искат да раждат секцио по желание и натоварват здравната система.  Simple Smile
Познавам и българки в Норвегия, които са родили първото в България със секцио, но за второто в Норвегия са ги пратили директно да раждат нормално. В крайна сметка не съм чула да съжаляват, колкото и да са се шашкали в началото.
nani, и аз не искам да споря, но случайно сред приятелите ми има няколко родени нормално близо до 5 кг. и без особени последствия нито за майките, нито за децата.
Благодаря на всички, които ме увериха, че се ражда ок с таз 18.  Grinning

# 41
  • Мнения: 639

nani , не ми се ще да споря с теб по медицински въпроси, но така съм прочела в книгата на д-р Сиърс The Birth Book. Той твърди също, че при изправена/клекнала позиция по време на контракциите и раждането тазът се разширява 10-20% (по памет цитирам) спрямо легнало положение (както раждат повечето майки у нас). Не знам дали има предвид реално разтягане на сухожилията (аз поне в последните месеци имах реалното усещане, че ми се отварят кокалите, приятна болка беше) или просто от самата позиция се получава оптимално разтваряне, по-добро от това, което измерват в легнало положение, но така си пише и аз самата се убедих, че нещата при мен се развиха съвсем нормално въпреки тесния таз и опасенията на повечето лекари, че няма да стане (в допълнение имам и първо секцио - уж поради тесен таз).
Емем не става дума за реално разтваряне или раздалечаване (разширяване) на костите, а за промяна на плоскостта, през която прорязва главичката и съответно промяна на размерите. Механизма на раждането по отношение на размери, диаметри, плоскости на врязване и прорязване е сложен и нямам възможност в момента да го описвам. Вярно е , че промяна на положението на тялото на раждащата от легнало в полуизправено или на колене променя механизъма на врязване и прорязване и на практика размерите през които бебето ще премине са по-големи. Най-лесно това се случва при позиция полуправа или на колене, но за съжаление в БГ е трудно осъществимо раждане в тази позиция. Е, не е невъзможно, но раждащата рискува да бъде охулена и принудена да легне по гръб - възможно най-неудобната позиция за раждане. Ако имам щастието да родя отново нормално ще се опитам да се преборя и да родя полуправа (подпряна на опашната си кост на стол например). Опитвам се да обясня, че истинско разтваряне на костите ( в  смисъл раздалечаване на тазовите кости или тотална промяна в размерите) не се случва нито преди нито по време на раждането. С промяна на позицията на тялото се променя траекторията на проводната линия, която бебето следва. Убедена съм, че ако на много от бременните, на които се разяснява, че имат тесен таз и трябва да се оперират им бъде разрешено да променят позицията на тялото си ( така,както чувстват , че ще им е по-добре) ще родят нормално в позиция различна от легнала по гръб прекрасно!
 
nani, и аз не искам да споря, но случайно сред приятелите ми има няколко родени нормално близо до 5 кг. и без особени последствия нито за майките, нито за децата.
Благодаря на всички, които ме увериха, че се ражда ок с таз 18.  Grinning
Напълно съм съгласна с теб. Нали не пропускаш факта, че скандинавките са с доста по-широки тазове и не е проблем за тях раждането на толкова голямо бебе? Също както за корейки, японки, китайки и др. това е доста рядко - те раждат по-дребни бебета.
За протокола - родена съм с тегло 4200, буквално за час, едновременно с изтичането на водите и без един шев. Майка ми и до днес разказва как акушерката не могла да си сложи дори ръкавици, цитирам "Ти изми очите на акушерката".
И ДА, ражда се прекрасно с размер на правия диаметър на изхода на таза 18 см.   bouquet

# 42
  • Мнения: 4 621
Аз съм с тесен таз и раждах секцио.

# 43
  • Мнения: 1 896
Доколкото съм виждала, магарето където ще раждам е повдигнато и положението не е съвсем легнало, а краката са свити хубаво към тялото - не е като онези старите дето има само прави ъгли между корема и бедрата и на свивката в колената.
Но пак ме съмнява дали е достатъчно повдигнато - струва ми се по-скоро полулегнало, отколкото изправено.

# 44
  • София
  • Мнения: 8 932
Някой знае ли задължително ли е секцио при тесен таз в края на деветия месец? Има ли значение колко е голямо бебето?
Не е задължително. И аз съм с тесен таз, но понеже и двете си деца ги родих малки, по 3050 гр, та нямаше проблем. Зависи от големината на бебето!

# 45
  • Мнения: 957
Простете невежеството, но как точно се мери тазът? 17, 18 или 19 не ми звучат като обиколка.

# 46
  • Мнения: 2 159
Емем ще погледна темата.
Знам, че има случаи на нормално след секцио, но в БГ се гледа на тях като на изключение. Много трудно да намериш лекар, който да те подкрепи Sad
Люта чушка аз тогава даже пусках и тема, защото при мен докито ми го каза в последния момент и аз бях много объркана, чудех се дали да рискувам да отида при някой от другите, които ми твърдяха, че мога без проблем да родя нормално, но не посмях Rolling Eyes
Иначе тя ми изброи разни приказки от сорта: тазът ми бил елипсовиден и "тази глава не можела да мине през този таз" newsm78, било застанало с носа напред и ще се измъча.... и т.н.
Не ми се коментира.
Ще си помисля второто живот и здраве да е нормално раждане, надявам се само да не ме наплашат колко голям риск поемам. Много е трудно да държиш на мнението си когато ти говорят, че може да рискуваш живота на детенцето.

# 47
  • София
  • Мнения: 44 041
не е обиколка мери се с едно като пергел, единия край от пред към корема, др край отзад на "опашката".

# 48
  • Мнения: 34
И аз бях с тесен таз, но в 9-я месец таза най- много се разширява, а и малчо се роди 15 дни по-рано, беше 2,650 кг. и го родих нормално с 3-4 вътрешни шева и много бързо.Следящият те доктор ще ти препоръча каво ще е най-добре за теб и бебока.От мен успех и лесно раждане!  Peace

# 49
  • Мнения: 3 161
Доколкото съм виждала, магарето където ще раждам е повдигнато и положението не е съвсем легнало, а краката са свити хубаво към тялото - не е като онези старите дето има само прави ъгли между корема и бедрата и на свивката в колената.
Но пак ме съмнява дали е достатъчно повдигнато - струва ми се по-скоро полулегнало, отколкото изправено.

А необходимо ли е да лягаш изобщо на магарето?  Laughing Освен това има и други начини да застанеш на него. Аз опитах на 4 крака, но ме обърнаха по гръб. Ако се случи отново обаче, не бих се дала!  Mr. Green Освен това раждането във вода дава възможност да се избегне това.

nani , а за теб също ли е проблем да родиш в поза, в която желаеш? Все пак си в бизнеса, нямаш ли повече свобода? На моето раждане присъства като консултант проф. Кацулов (явно бях "интересен случай") и ми показа свой учебник по АГ от 1998 г., в който са дадени различни пози за раждане и се твърди, че раждащата сама трябва да намери най-удобната зза нея поза. Значи и на теория го има вече у нас, остава да се приложи в практиката.

Много ти благодаря за това твърдение:

Цитат
Убедена съм, че ако на много от бременните, на които се разяснява, че имат тесен таз и трябва да се оперират им бъде разрешено да променят позицията на тялото си (така,както чувстват, че ще им е по-добре) ще родят нормално в позиция различна от легнала по гръб прекрасно!

barabana
, естествено, че ще те плашат. Ако мислиш, че мен не са ме плашили, хем първо секцио, хем тесен таз. Както каза Мирена в една друга тема, избираш на кого да повярваш на 100% - на лекарите или на себе си.

# 50
  • Мнения: 87
като ми правиха картона ми измериха таза ( с уред подобен на пергел, както е обяснила bubu_to) - 19. За нормален таз доколкото знам се смята 19,5, ако е по-малко се води тесен.

# 51
  • Мнения: 1 467
Тук задължително сам си избираш позата. На курса за бременни акушерката ни заведе в една родилна зала и ни показа всички възможни пози. Странно е, че някой може да те задължи за такова нещо. Е, разбира се, ако си с епидурална упойка, сигурно заради системите, нещата се усложняват, но ако раждането е напълно естествено, не виждам никаква причина някой да ти казва как да застанеш.

# 52
  • Мнения: 585
Аз също съм с тесен таз , но лекарят който ме изражда прецени че таза ми е достатъчно широк за нормално раждане ,да ама не . Раждането беше проблем вярно много бързо получих разкритие имах много силни напъно но бебето се оказа и с усукана пъпна връв и на третия напън спря и заседна в таза ми спираше го къса пъпна връв и тесният ми таз също беше проблем . Двадесет и шест минути се опитваха с натискане да я извадят  а бебето беше с лоши тонове , в един момент се отказаха , а те са изпратили сестрата за форцепс . Добре че помолих единият лекар да опитаме пак при което този път се сетих да си отпусна корема за да ме натисне много силно с големи усилия и невероятен късмет с две такива много продължителни натискания дъщеря излезе на бял свят . отървахме форцепса , но детето беше в много тежко състояние с тежка асфикция и със силно конфигурирана глава от тесният ми таз при това беше  дребна 2900гр . Детето се възстанови  и сега е добре слава богу / и да чукам на дърво /, но лекарите ми говореха за доста страшни наща в началото - Два дни е била на командно дишане .
Следраждането мнението на лекарите беше категорично че не трябва да раждам нормално , и следващият път задължително секцио , таза ми е с гранични размери .
Съвета ми е ако са ти казали тесен таз не рискувай , риска за бебто е много по -голям  отколкото за майката  , детето може да има трайни увреждания от едно тежко раждане . А все пак не раждаме 10 деца като едно време а най - много едни , две или три . Най- важното е да родиш здраво дете . Имайки предвид в какво състояние излезе дъщеря ми , никога не бих причинила това на детето си пак . Секциото е по- безрисковият и щадящ  начин за раждане за бебето , не пренебрегвай медицинските показания ако имаш такива . Ако искаш да си сигурна консултирай се и с друг лекар , и както са ти писали има ренгенови снимки и замерване на бебето , но не поемай излишен риск , може да ти струва скъпо

# 53
  • Мнения: 639

nani , а за теб също ли е проблем да родиш в поза, в която желаеш? Все пак си в бизнеса, нямаш ли повече свобода? На моето раждане присъства като консултант проф. Кацулов (явно бях "интересен случай") и ми показа свой учебник по АГ от 1998 г., в който са дадени различни пози за раждане и се твърди, че раждащата сама трябва да намери най-удобната зза нея поза. Значи и на теория го има вече у нас, остава да се приложи в практиката.
Емем  като направим третото бебе и стигна до раждане ще се опитам да постигна онази си моя мечта (ти знаеш коя) и това ще е права или полуседнала ... само дето пак не е станало бебето. Ще чакам следващия месец... Учила съм по учебника на Кацулов и не съм видяла на практика тук да се прилагат позите - в преработеното му издание и по-новите учебници не пише ..

# 54
скъпи мами отдавна разглеждам форума и се включвам чак сега само за да ви кажа ако имате избор нека ви направят секцио защото на мен никой не ми го предложи дори и сега моето бебче е в Плевен в неонатологията вече трета седмица вследствие на тежкото раждане. от Севлиево съм и между другото СЕВЛИЕВКИ НЕ РАЖДАИТЕ В НАШИЯ ГРАД

# 55
  • София
  • Мнения: 17 591
Ако се страхуваш от секциото, да ти кажа, не е страшно. Все си мисля, че опит за вагинално и секцио по спешност ще да е по-страшно. А ако си търсиш повод за планирано секцио по ЗК - зависи от лекаря, колкото и да е необходимо, може да реши да си спести парите за друг, платил "на ръка" пациент.

# 56
  • Мнения: 3 161
скъпи мами отдавна разглеждам форума и се включвам чак сега само за да ви кажа ако имате избор нека ви направят секцио защото на мен никой не ми го предложи дори и сега моето бебче е в Плевен в неонатологията вече трета седмица вследствие на тежкото раждане. от Севлиево съм и между другото СЕВЛИЕВКИ НЕ РАЖДАИТЕ В НАШИЯ ГРАД

Много е хубаво, че искаш да споделиш своя опит с другите, но мислиш ли, че единствено на базата на собственото си преживяване можеш да правиш такива обобщения? Говоря за секциото, а и за Севлиево, макар че не знам какви са условията за раждане там. Но ако аз се базирах само на първото си раждан (секцио), което определено не беше приятно преживяване, какво да кажа, не раждайте в София ли?

# 57
  • Мнения: 385
След като прочетох темата видях, че повечето от вас препоръчват секцио,аз само ще споделя как беше при мен.Преди да забременея бях 48кг. при височина 171 см., на картона ми беше написано ТТ,тоест тесен таз,термина ми беше на 29 септември, определиха ми дата за секцио на 27-ми, аз родих на 23-ти нормално,бебето тежеше 3,800кг.Самото раждане мина за нула време,след третия напън Ники беше навън. Не искам никого да убеждавам в нещо,само споделям как беше при мен.

# 58
  • Мнения: 2 159
ly_detina браво на теб, аз толкова се мъчех да накарам бебка да тръгне преди датата на секциото ми даже по Витоша се катерих, но уви... клъц-клъц

# 59
  • Мнения: 1 671
И моят таз е тесен, пък родих за 2 часа. Само с няколко напъна и 2 шева. Бях готова моментално да си отида в къщи, ама пусто ме държаха 3 дни в болницата. Дано и с второто да е така.

# 60
  • София
  • Мнения: 315
И аз съм с тесен таз,а и двата пъти родих нормално с тегло на бебетата 1-то 3,400 ;2-то 3,300.Явно зависи не само от теглото на бебето,но и от размера на главата на бебо Wink

# 61
само,че това ми беше второ раждане аз съм 1.55 т.е.дребна съм си,а бебето тежеше 3,550кг и 53см и предвид ръста ми и големината на бебето,ако лекарите си бяха вършили работата трябваше да предвидят трудното раждане и сега да не ми се налага да решавам къде да си изпратя детето защото е увреден мозъка му от трудното раждане

# 62
  • Мнения: 2 159
fjfj, много съжалявам за това което ти се случило Sad а за лекарите, които са те гледали просто   #2gunfire

# 63
  • Мнения: 236
Искам да попитам нещо тези, които препоръчват на жени да пренебрегнат лекарското мнение, само и само раждането да протече нормално. Въпросът ми е: не ви ли се струва малко безотговорно това, което пишете? Не ви ли е страх, че можете да подведете някоя родилка и това да коства здравето и живота на детето й?
Чудесно е, че имате мнение, правете със себе си каквото пожелаете, поемете собствената си отговорност, но не пропагандирайте подобни неща.
Извинявам се за назидателния тон. Peace

# 64
  • Мнения: 385
Кои са тези,аз си мисля,че ние само споделяме собствените си преживявания, едва ли някой се ангажира да препоръчва нещо, а какво остава да се пренебрегва лекарското мнение.

# 65
  • Мнения: 236
Теб никой не визира. Не исках да цитирам, но щом се налага:
barabana[/b], естествено, че ще те плашат. Ако мислиш, че мен не са ме плашили, хем първо секцио, хем тесен таз. Както каза Мирена в една друга тема, избираш на кого да повярваш на 100% - на лекарите или на себе си.

# 66
Благодаря за разбирането и подкрепата.Точно от това имах нужда,защото имам седмица за да взема решение къде да го изпратя във дом или в детска клиника,а това е........,но за да не затормозявам първото си дете което е на 11г и вече започва да влиза в пубертета ще трябва да реша.     Благодаря ви

# 67
  • Мнения: 236
Благодаря за разбирането и подкрепата.Точно от това имах нужда,защото имам седмица за да взема решение къде да го изпратя във дом или в детска клиника,а това е........,но за да не затормозявам първото си дете което е на 11г и вече започва да влиза в пубертета ще трябва да реша.     Благодаря ви
fjfj, съжалявам за случилото се. Бъди силна!  bouquet

# 68
  • Плевен
  • Мнения: 238
Аз също съм 1.55,таза ми е 18.5 и бебока се очаква да е около 3 килограма,лекаря който ми води консултацията каза че щом бебето не е голямо препоръчва естествено раждане,но в болницата щели да преценят на място и ако се наложи щели да направят секцио.Та сега се побъркавм от притеснение Rolling Eyes

# 69
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Имам един учебник по акушерство пред мен и там откривам не сам тесен таз, ами  1.общо равномерно стеснен таз,, 2. плосък таз, 3. плосък рахитичен таз,, 4 общо стеснен таз  newsm78 Има и цяла глава с патологии да не ги споменавам, че настръхвам  Shocked.Подробно е описано за размерите на всички видове тазове, които никак не са малко ...За да се стигне до тези цифри , 17, 18, 19, се взимат като гледам поне 4 други вида размери и после се изчислява  вида и шрината на малкия таз Confused Доста сложно ми се видя, но в обобщение затова са докторите, и акушерките за да мерят и преценяват,  Confused не е наша работа да даваме съвети, и препоръки кой как да ражда, можем само да споделим и обменим мнения, ама категорични мнения, от рода на "ти си с тесен таз , значи си за секцио" са несериозни.
Дано не се случват гадости , като на fjfj  съжелявам мила ,   bouquet
 А това е относно позите за раждане, някъде по-горе из постовете си ги споменахте  Wink
http://www.roditeli.info/family/statia/pozi/

# 70
  • Мнения: 400
Раждах с планово секцио заради тесен таз. Гениколкожката ми обясни, че може да се пробва нормално, но е много възможно да се намъа и накрая секцио по спешност.
Аз също много исках нормално раждане, но това което калони везните беше, че е опасно за бебо...реших планово секцио и никак не съжалявам!

Всичко мина чудесно, станах след няма и 24 часа, не ме боля изобщо /избрах си правилната клиника с обезболяващите:)
След 4 дни си бяхме вкъщи и бях изцяло в състояние да си обгрижвам бебчо. На 8мия ден от раждането ни беше първата разходка навън, скандализирахме родата, ама най-важното е че си бяхме супер и тримката-цялото семейство.

Леко раждане мила:) И най-сладкото бебче:)

# 71
  • Мнения: 39
Здравей и аз съм с тесен таз и показание за секцио. Родих и двете си деца по 3600 без шевове Simple Smile

# 72
  • София
  • Мнения: 408
На последната ми ФМ която беше на 12.11 доктора ми каза, че бебето ми е с голяма глава- 9см, а аз още съм в 7-ми месец  Shocked Притесних се от това защото по принцип бебетата се раждат с около 10 см диаметър на главата. Попитах го- КАК ЩЕ ГО РОДЯ ТОГАВА?!
Той ми каза, че не се гледа само размера на главата или само размера на таза , А ОТНОШЕНИЕТО ГЛАВА - ТАЗ
Така, че изчакай и ще видиш как ще е при теб.
ЖЕЛАЯ ТИ УСПЕХ  Hug

# 73
  • Мнения: 36
При мен никой не си бе направил труда да погледне с тесен таз ли съм,колко е голямо бебето и т.н(може пък и да не са имали такава техника...беше преди 8 години) и по време на самото раждане се оказа(незнайно как),че съм с тесен таз,а бебето се роди 4.500...с форцепс,разбира се.След като ме връщаха от родилна в предродилна зала няколко пъти и се чудеха защо бебето не помръдва,извикаха екип за секцио,който си стоя, гледа и накрая си тръгна.Така,че лекарите ще преценят предварително или по време на раждането.

# 74
  • Мнения: 13
Винаги съм била слаба-48кг. Родих на 2.09.05г. Наблюдаващия гинеколог на всеки преглед отбелязваше на амбулаторния лист "тесен таз". Със същите документи постъпих във "Шейново". Бях под наблюдение една седмица(защото околоплодните води бяха намалели и можеше всеки момент да започне раждане). Накрая го предизвикаха(индуцирано раждане), защото преносвах 7 дни. РЕЗУЛТАТА:1.почти изгубих съзнание;2.детето получи тежка асфиксия;3.в момента е с тежка форма на церебрална парализа;4.от направената ми епизиотомия не можех да седна нормално 1 месец и досега продължава да ме боли;5.не ми беше направено(предложено) секцио. Не агитирам никого, оставям сами да прецените след това което прочетохте. Успех на всички.

Последна редакция: пт, 07 мар 2008, 04:10 от miyya07

# 75
  • Мнения: 9 973
кажат ли секцио-не се напъвай Naughty

# 76
  • Мнения: X
И от мен съвет - ако ти кажат секцио, таза ти е тесен, главичката голяма, хич не пробвай нормално. Рисковано е, няма смисъл да минеш и през двете раждания, едно секцио, което е планирано е в пъти по-добро от такова по спешност.
Има значение и таза и ръста на жената и главата на бебето. През моя таз не можа да мине бебе три килограма. Изобщо не слезе в малкия таз, а да знаеш какви редовни контракции имах. Тези експерименти, които някои жени си правят да видят дали пък няма да стане нормално за мен са твърде рисковани.
Освен това в секциото няма нищо страшно.

# 77
  • София
  • Мнения: 44 041
И от мен съвет - ако ти кажат секцио, таза ти е тесен, главичката голяма, хич не пробвай нормално. Рисковано е, няма смисъл да минеш и през двете раждания, едно секцио, което е планирано е в пъти по-добро от такова по спешност.
Има значение и таза и ръста на жената и главата на бебето. През моя таз не можа да мине бебе три килограма. Изобщо не слезе в малкия таз, а да знаеш какви редовни контракции имах. Тези експерименти, които някои жени си правят да видят дали пък няма да стане нормално за мен са твърде рисковани.
Освен това в секциото няма нищо страшно.

Така е, ако изрично го кажат и потвърдят - и аз не бих правила експерименти, ама има такива като мен, дето 1 и то не д-р а сестра го каза и после 3 д-ри отказаха да се прави секцио защото бебето било дребно, щяло си да мине  и на 3Д ходих, и беше си слязло седмици по рано, в идеална стартова позиция и т.н..... и чесно казано много се радвам, че не ме рязаха Wink А раждането стана с 2 напъна, и малко шев ест, но без никакви проблеми....

Просто в такива случаи е хубаво да се потърси и второ и трето мнение Wink

# 78
  • Мнения: 673
  И двете си деца съм родила със секцио ,поради тесен таз и счупена в детството опашна кост, която е зараснала подобно на закачалка към родовия път. И двата пъти беше планирано. Размерът на таза от опашната кост до срамната кост е 17. Големия се роди 3 250, а малкия - 3 480 кг. Приеха ме десет дена по рано в болница, направиха ми рентгенови снимки и КОМИСИЯ  реши, че трябва да родя с операция, колкото и да ми се искаше да се справя по нормалния начин.
  Моят съвет е да се довериш на лекарите щом са ти препоръчали секцио. Стеснения таз не е някаква глезотия, а доста сериозно препятствие,чието преодоляване може да причини сериозни увреждания на бебето и страдания за теб, които на никой няма да са необходими. Може би знам как се чувстваш и искам да ти кажа, че раждането със секцио няма да те направи  лоша майка. Искрено ти желая всичко да мине добре.

# 79
  • София
  • Мнения: 4 588
Темата е от повече от една година. Жената сигурно отдавна вече е родила и е забравила даже. Whistling

# 80
  • София
  • Мнения: 44 041
е, и?
такава тема се пуска през месец-два....темата може да е полезнта за някой друг...защо да н се обсъжда...не като темите за име дето детето отдавна кръстено....Wink

# 81
  • София
  • Мнения: 44 041
  И двете си деца съм родила със секцио ,поради тесен таз и счупена в детството опашна кост, която е зараснала подобно на закачалка към родовия път. И двата пъти беше планирано. Размерът на таза от опашната кост до срамната кост е 17. Големия се роди 3 250, а малкия - 3 480 кг. Приеха ме десет дена по рано в болница, направиха ми рентгенови снимки и КОМИСИЯ  реши, че трябва да родя с операция, колкото и да ми се искаше да се справя по нормалния начин.
  Моят съвет е да се довериш на лекарите щом са ти препоръчали секцио. Стеснения таз не е някаква глезотия, а доста сериозно препятствие,чието преодоляване може да причини сериозни увреждания на бебето и страдания за теб, които на никой няма да са необходими. Може би знам как се чувстваш и искам да ти кажа, че раждането със секцио няма да те направи  лоша майка. Искрено ти желая всичко да мине добре.

при теб е друго....и мн специфично и може би единствения случай, който до сега съм чувала, решението да е въз основа на ренгенова снимка. т.е. на реално измерен вътрешен таз...защото както се сещаш дианозите тесен таз са от мерения с външен тазомер...което почти нищо не значи....

# 82
  • Мнения: X
Темата е от повече от една година. Жената сигурно отдавна вече е родила и е забравила даже. Whistling

Няма значение, темата е много подходяща за всички, които дават съвети и пропагандират неслушане на лекарите, които видиш ли не се знае кой ги е пуснал да станат такива.
Особено подканяне на бременна, на която компетентни лица са и казали секцио, да се пробва нормално и, че те нищо не разбират, което е много модерно напоследък.

# 83
  • Мнения: 673
Да! Сигурно е по специфичен моя случай. Онзи размер 17 ми е  измерен с външен тазомер. Исках обаче да подчертая чувствата ,които вълнуват една родилка изправена пред дилемата секцио и нормално , но може би не съм разбрана правилно.
   ПП. Какъв е проблема да се пише по темата , та било то и стара. Всеки ден се раждат деца.Едни със секцио ,други - нормално. Мисля , че е актуална.

# 84
  • София
  • Мнения: 44 041
Да и аз бях измерена с външен тазомер 18....и детето ми се роди 3100....факт е, че обаче комисия и ренген никой дори не ми е предлагал, ако 3-мата лекари при които в последствие ходиха бяха потвърдили, че трябва да раждам секцио щях да го направя, но  те бяха категорични за обратното...бях в дилема, но аз ужасно се страхувам от операции...и добре, че е така и не се доверих на сестрата водеща рутинните консултации...

А тази тема наистина е актуална, защото има доста жени в това положение...и при някои е наложително секцио, при др не....
И никой не се прави на велик и чесно не разбрах къде ти е проблема pandora....

# 85
  • Мнения: 2 374
разбира се че има много голямо значение колко е голямо бебето.А ако си с много тесен таз ще ти назначат секцио най-вероятно,поне в моят случай беше така защото аз съм с много тесен таз а бебето се роди 3 700 и просто нямаше как да излезе нормално.Успех!

# 86
  • Мнения: 391
Две деца съм раждала и един път не са ми мерили таза. Първо, това е много сложна процедура, за да се стигне до някакъв смислен резултат (с пергела ще разберат едно голямо нищо). И второ това не е единственият фактор който решава сполучливото раждане.

По целият свят докторите са бавни да си сменят методологиите дори като има очебийни показатели, че има по добри варианти. Но Българските съвсем са се изложили от всичко което чета из този форум. Направо трябва да ги е срам че работят с поне 20 години остаряли и отдавна отказани от водещите медицински държави методологии относно грижите за майката.

Така че ако не искате, не си мълчете като парче безмълвно месо и давайте да ви правят каквото си искат, защото са "специалисти". Проучвайте, интересувайте се и изисквайте най-добрата грижа. Иначе нищо няма да се промени.

Магаретата ги няма даже и при гинеколозите тука. Отдавна са стопени за метал да се правят по практични обекти.

# 87
  • Мнения: 673
  При мен тесния таз беше установен още от акушерката ,която ми водеше ЖК. От ЖК ми издадоха направление за постъпване в болница. В Медицинска академия още с постъпването ме пратиха на рентген и слава Богу, защото ако ме бяха пуснали за нормално раждане....направо не ми се мисли. След като направих всички необходими изследвания ми беше назначена комисия със акушер-гинеколозите от цялото отделение по Патология на бременността, която реши ,че ще раждам със секцио.По принцип такава е практиката в "Майчин дом".  Между другото благодарение на тази рентгенова снимка аз разбрах ,че опашката ми е била чупена. В пети клас се пързалях през зимата на найлон и паднах на дупето си. Болката беше неописуема, но никой не ми е правил задълбочени изследвания. Знаех за натъртване, но не и за счупване.
   

# 88
  • Мнения: 1 671
Успях и второто дете да родя с тесен таз по нормален път за 1 час, почти като циганиките, но и второто бебе беше малко - 2.700. Ако беше над 3 кг нямаше да ми дадат да го раждам нормално. Иначе от моята акушерка знам, че е важно не само дали тазът е тесен, но и размерът на бебето, дали е разположено правилно и куп други неща. Общо взето тя решаваше как да раждам и двата пъти.
Наистина трябва да се слушат лекарите и акушерките относно това как трябва да ражда една жена. С едно малко но - при първата бременност услужлив доктор искаше да ми направи секцио срещу определена сума. Затова имам съмнения, че лекарите понякога използват това за оправдание да насрочат секцио. Но когато мнението на мед. екип е единодушно, мисля, че би било глупаво да се спори.

# 89
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
Аз съм с тесен таз.Имам три раждания и ще пиша от личен опит.
Третото ми бебе беше най-тежко 4,300 кг.Роди се най-трудно.Главичката му не искаше да слезе до последно в таза и доста се измъчихме и двамата.За малко щях да легна под ножа,но накрая успях.Лекарката,която ме израждаше разчиташе на това,че имам две предишни нормални раждания.

# 90
  • Мнения: 6 274
познавам две жени при които нормалното раждане беше почти невъзможно.Много крехки,слаби и с изключително тесен таз,но в крайна сметка и двете родиха нормално големи бебчета-около 3 500 по естествен път PeaceТака,че преди всичко е преценка на лекаря,но не е невъзможно Hug

Абсолютно вярно Peace . И аз съм с много , ама много тесен таз , а три нормални раждания имам . Като първото бебе беше почти 4кг. Така , че успех !!! Каквото докторите преценят !
П.С. Сега видях , че питате за размера . Ами аз и преди съм споменавала - при мен е 16см. Да , точно толкова . И не си мислете , че е мерен само с "пергел" . При моето раждане са ми "извадили" тазобедрените стави , след което съм стояла доста месеци в "каишки" и в резултат - частично сплескване на таза (не използвам мед. термини) и размера му , към днешна дата , след 3 деца е 16см. Това е положението .

Последна редакция: вт, 11 мар 2008, 19:05 от Djulichka

# 91
  • Мнения: 4 292
И аз съм с тесен таз и при мен до последно се смяташе, че ще родя със секцио. В крайна сметка стана така, че родих по нормален начин. Не беше лесно, определено. Не съжалявам обаче.
Все пак смятам, че това е рисково и трябва много внимателно да се наблюдава и преценя от лекарите.

# 92
  • Мнения: 42
Тази тема наистина е и винаги ще е актуална, защото в момента след около 20 - тина дни ми предстои раждане и ми препоръчват секцио заради тесен таз. Всички мами, които са споделили тук преживяванията се много ми помогнаха. След всичко прочетено мисля да не рискувам, защото някои ми дават съвети,че няма по - хубаво от нормалното раждане, но аз съм на мнение, че няма по- хубаво от това да родиш здраво бебе и това е най- важното!

# 93
  • София
  • Мнения: 44 041
radi81 - просто отиди на още 2-3 специалиста. ако всички са за секциото нека - но ако само един е за секцио, а другите за нормално - защо не....
тебе правиха ли ти ренген за да кажат че е тесен таза? колко е голямо бебето? как е застанало? освен таза има още доста фактори за това как ще протече едно раждане....а таза все пак в процеса на раждане се пораширява така да се каже Wink

Просто поискай още няколко мнения - освен ако не се радваш на решението да раждаш секцио и не държиш на всяка цена да е така....

# 94
  • Мнения: 1 371
Не знаех, че съм с тесен таз до започването на раждането на сина ми. Наложи се секцио по спешност. Ако знаех предварително, че така ще се стекат обстоятелствата, направо щях да си легна доброволно под ножа, а не да се дърпам и да си искам естественото раждане.

# 95
  • Мнения: 194
Не знаех, че съм с тесен таз до започването на раждането на сина ми. Наложи се секцио по спешност. Ако знаех предварително, че така ще се стекат обстоятелствата, направо щях да си легна доброволно под ножа, а не да се дърпам и да си искам естественото раждане.

Все едно аз съм го писала това Peace

# 96
  • Мнения: 2 376
Прави се рентгенова снимка на таза,мери се обиколката на главата на бебето и се преценя.

Как ренгенова снимка  Shocked

Всеки случай е индивидуален.

# 97
  • София
  • Мнения: 44 041
Прави се рентгенова снимка на таза,мери се обиколката на главата на бебето и се преценя.

Как ренгенова снимка  Shocked

Всеки случай е индивидуален.

Понеже от значение за раждането е единствено големината на малкия таз, който няма как да бъде измерен външно, единствения способ да бъде направено е именно ренгенова снимка. не е индивидуален случай - просто таз така се мери...това дето го мерят по консултациите с пергела нищо не показва реално...
а главата на бебето се мери с ехограф ест.....

# 98
  • Мнения: 2 376
Аз небременна не смеех да направя такова нещо, пък камо ли ако нося дете... И въобще има ли лекари които искат ренгенова снимка в такъв случай?
За индивидуален случай имах предвид - таза е голям или малък за конкретното бебе. Няма общо правило.

# 99
  • София
  • Мнения: 44 041
Много рядко....само ако има и нещо допълнително...иначе риска е неоправдан.
принципно може и с ехограф, но тогава резултатите пак не са особено точни....

Последна редакция: ср, 05 ное 2008, 18:13 от Angel_Dust

# 100
  • Мнения: 673
 До колкото съм запозната рентгеновите лъчи действат негативно на половите органи на бебето. Лекарите имат предвид това. При самото заснемане бебето почти не попада под това лъчение - снима се само част от главата му, която е постъпила вече в таза. На базата на тази рентгенова снимка се правят замервания на главичката и таза на майката. Просто няма по-точен начин да се установи дали тазът на майката е достатъчно широк ,за да премине главата на бебето. Освен това самото рентгеново лъчение е намалено да минимум.
  Тези въпроси можете да ги зададете и във форума за гинекологични консултации, където отговаря на въпроси и лекаря , който ме е снимал на рентген и в последствие -оперирал - Ивет Райчева.   bouquet
 Peace

# 101
  • Мнения: 42
Благодаря ви за отзивчивостта  bouquetДа ви кажа ще се посъветвам и с още един специалист, но по принцип не ми се рискува, даже и да съм  на границата. Страх ме е да не преживея и двата вида раждане - и нормално и секцио. Досега през цялата си бременност съм си мислела, че ще родя нормално, но не ме е страх и от операция. Както повечето мами казват- ЛЕСНО НЯМА!
Благодаря Ви

# 102
  • Мнения: 17
само жената знае колко много боли и с колко мъка идва на бял свят едно бебче.иска ми се мъжа да можеше да разжда..
и при мен се получи нещо такова..акушерката като ме преглежда за разкритие само каза:"малее,колко е тясно тук!"хваня тя един пергел,все едно бях в час по математика,измери ме и след това измериха главичката на бебето на ехограф.незнам какво и как са мерили,оставиха ме да родя нормално.по време на раждането молих ли се,ама молих ли се да ме срежат-ама Не!и сега,след 50 дена от раждането умирам от болки.бях обездвижена,болките поизчезнаха,но от два дена пак съм с тях.ходих на лекар и  казаха,4е е диастаза или лукация на симфизата,но никакво ле4ение не ми наложиха.сега тарся сама лек...ако можете помогнете!

# 103
  • Мнения: 7 947
Имах тесен таз и това беше единствената причина за секцио. Не съм правила рентген и не мисля, че трябва, дори напротив. вярвах на избраните лекари и по тяхна преценка родих секцио и не съжалявам, както и не се радвам. Така просто стана, само дето възстановяването е малко по-трудно от нормалното раждане.

# 104
  • София
  • Мнения: 44 041
И все пак - темата е от НОЕМВРИ 2008 newsm78 newsm78 newsm78 за чии точно сте я избутали на пред, като гледам мамата си е родила детето отдавна, отдавна Whistling

Общи условия

Активация на акаунт