тесен таз и раждане

  • 23 056
  • 104
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 159
мен ме клъцна моята докторка ужким по тази причина въпреки, че другите 3-ма доктора при които съм ходила не споделяха мнението и Confused
Я да изкопам аз тази темичка отново.
Никой ли няма да каже кой таз се смята тесен - някоя от разписалите се мами? Колко беше вашият?
Аз съм с таз 18 и с едно секцио, но този път смятам да родя нормално.
Хайде споделете вашите размери, моля!  Grinning
не е ли опасно нормално раждане след секцио newsm78 и аз искам много нормално да родя второто бебче

# 31
  • Мнения: 115
Щом лекаря ти е обяснил вариантите, значи имаш представа какво може би те очаква. Аз бих те посъветвала да не рискуваш. Ако докторът не е убеден, че ще може да родиш нормално, без усложнения, по- добре е секцио.

# 32
  • София
  • Мнения: 2 227
мен ме клъцна моята докторка ужким по тази причина въпреки, че другите 3-ма доктора при които съм ходила не споделяха мнението и Confused
Това ли беше единствената причина за секцио или е имало и нещо друго?

# 33
  • София
  • Мнения: 44 028
Сигурна ли си , че ти е тесен тазът, това се остановява САМО чрез ренгенова снимка  и пак не е ясно колко ще се разшири в хода на самото раждане. Особено ако ти е по-дребно бебето направо ще ти откажат секцио.
На мен на консултацията ми казаха, че съм с тесен таз, ходих при още 2-3 лекари за мнение, защото не исках да раждам секцио и те бяха на мнение, да си тръгна да раждам нормално, а ако нещо стане секцио по спешност. Уж синът ми по техни мерки трябваше да се роди около 2700-800, но се роди 3100 сравнително бързо и леко, даже епизиотомия не се наложи...

Та потърси още няколко мнения и прецени.

# 34
  • София
  • Мнения: 44 028
Какво ще рече тесен таз? До каква обиколка тазът се смята за тесен?

моя беше 18 в 9м Simple Smile

# 35
  • Мнения: 2 274
Първо нормално раждане - таз 19, бебе 3800/49см! Множество разкъсвания-външни и вътрешни, трудно възстановяване!
Второ нормално раждане -  таз 20 / така го измери този доктор /! Предизвикаха раждане по-рано за да няма проблеми! Бебо се роди 3450/52см, много лесно, без проблем, само с малка епизиотомия!
  И двамата ми сина се родиха с издължени глави като Нефертити както пише Нани! Дори на бебко още му е леко издължена, въпреки че е почти на 4 месеца! 

# 36
  • София
  • Мнения: 6 011
И аз знам,че при тесен таз се препоръчва секцио.Преживях секциото леко,няма нищо страшно в него.

# 37
  • Мнения: 3 161
Я да изкопам аз тази темичка отново.
Никой ли няма да каже кой таз се смята тесен - някоя от разписалите се мами? Колко беше вашият?
Аз съм с таз 18 и с едно секцио, но този път смятам да родя нормално.
Хайде споделете вашите размери, моля!  Grinning

Аз бях с много тесен таз - 16.5 май беше в началото на бременността; преди да родя беше  17.5 (но зависи кой ти го мери - единият доктор така стисна пергела, че го изкара 17). Родих бебе 3.100, не бих казала, че беше трудно, с малко разкъсвания (отказах епизиотомия). Нямаше никаква деформация на главата на бебето.

Цитат
не е ли опасно нормално раждане след секцио?  и аз искам много нормално да родя второто бебче

barabana, риск винаги има - и при второ секцио също има. Темата "Вагинално раждане след секцио" я пусках наскоро, защото именно така родих; ако наистина те вълнува - изрови я, има разкази и на други майки, както и някои медицински сататистики.

Цитат
Костния таз не се разширява нито по време на бременността, нито по време на раждането. Промяна в размерите при външно измерване в началото и в края на бременността има, но тя се дължи на увеличаването на тапицировката, а не на костите. При разрехавяването на съединителната тъкан в областта на симфизата ( срамната кост) е възможно разширяване но не по-голямо от 0,5 - 0,7 см., а това е крайно недостатъчно за раждане при наистина тесен таз.
Позицията на главата на бебето и способностите за конфигурация на костите са определящи за това дали ще е възможно нормално раждане при тесен таз. Истинско "разтваряне" на костите ( по-скоро разтягане на симфизата) е проблем, недобре преценено раждане и е съпроводено със сериозна болка в симфизата, дори до проблем с ходенето. Непосредствено след раждането бебетата на майки с тесен таз имат силно издължени главички (като Нефертити), два-три дни след раждането възстановяват формата на главичката си.

nani , не ми се ще да споря с теб по медицински въпроси, но така съм прочела в книгата на д-р Сиърс The Birth Book. Той твърди също, че при изправена/клекнала позиция по време на контракциите и раждането тазът се разширява 10-20% (по памет цитирам) спрямо легнало положение (както раждат повечето майки у нас). Не знам дали има предвид реално разтягане на сухожилията (аз поне в последните месеци имах реалното усещане, че ми се отварят кокалите, приятна болка беше) или просто от самата позиция се получава оптимално разтваряне, по-добро от това, което измерват в легнало положение, но така си пише и аз самата се убедих, че нещата при мен се развиха съвсем нормално въпреки тесния таз и опасенията на повечето лекари, че няма да стане (в допълнение имам и първо секцио - уж поради тесен таз).

Точно затова и не бих се вслушала в лекарски съвети само, а бих се консултирала с няколко души, бих чела, бих опитала всичко възможно да тръгне нормално раждане (дори и ако се наложи да завърши със секцио) и в крайна сметка не бих дала този съвет  Naughty:

Цитат
Щом лекаря ти е обяснил вариантите, значи имаш представа какво може би те очаква. Аз бих те посъветвала да не рискуваш. Ако докторът не е убеден, че ще може да родиш нормално, без усложнения, по- добре е секцио.

# 38
  • София; Дружбето
  • Мнения: 2 208
Аз съм с тесен таз (размери не помня newsm78) и не се промениха размерите по време на бременността. До последно мислеха да съм секцио, но заради размерите на бебка решиха, че мога да родя нормално. Е, оказа се че бебето не е 2900, а 3200 и ми казаха че раждането било тежко. Аз обаче бях с епидурална и изобщо не разбрах Mr. Green  Имах епизио, много разкъсвания, но на втоя ден вече нищо не ме болеше

# 39
  • Мнения: 950
Моя позната роди нормално въпреки, че беше с тесен, но бебето излезе седалищно.

# 40
  • Мнения: 1 896
Много благодаря на Емем за включването, тъкмо щях да я цитирам, за да отговоря на въпроса на barabana.
Все се намира някой да ме пита "Ти сигурна ли си, че може да се ражда нормално след секцио?", но аз съм сигурна, защото доста такива жени познавам.
Всъщност в Норвегия например предишно раждане със секцио изобщо не е показание за секцио. Майката има право на равен глас с лекаря при определяне начина на раждане, макар и да няма право самостоятелно да си го определи. Така са решени законово нещата, най-вече заради жени които искат да раждат секцио по желание и натоварват здравната система.  Simple Smile
Познавам и българки в Норвегия, които са родили първото в България със секцио, но за второто в Норвегия са ги пратили директно да раждат нормално. В крайна сметка не съм чула да съжаляват, колкото и да са се шашкали в началото.
nani, и аз не искам да споря, но случайно сред приятелите ми има няколко родени нормално близо до 5 кг. и без особени последствия нито за майките, нито за децата.
Благодаря на всички, които ме увериха, че се ражда ок с таз 18.  Grinning

# 41
  • Мнения: 639

nani , не ми се ще да споря с теб по медицински въпроси, но така съм прочела в книгата на д-р Сиърс The Birth Book. Той твърди също, че при изправена/клекнала позиция по време на контракциите и раждането тазът се разширява 10-20% (по памет цитирам) спрямо легнало положение (както раждат повечето майки у нас). Не знам дали има предвид реално разтягане на сухожилията (аз поне в последните месеци имах реалното усещане, че ми се отварят кокалите, приятна болка беше) или просто от самата позиция се получава оптимално разтваряне, по-добро от това, което измерват в легнало положение, но така си пише и аз самата се убедих, че нещата при мен се развиха съвсем нормално въпреки тесния таз и опасенията на повечето лекари, че няма да стане (в допълнение имам и първо секцио - уж поради тесен таз).
Емем не става дума за реално разтваряне или раздалечаване (разширяване) на костите, а за промяна на плоскостта, през която прорязва главичката и съответно промяна на размерите. Механизма на раждането по отношение на размери, диаметри, плоскости на врязване и прорязване е сложен и нямам възможност в момента да го описвам. Вярно е , че промяна на положението на тялото на раждащата от легнало в полуизправено или на колене променя механизъма на врязване и прорязване и на практика размерите през които бебето ще премине са по-големи. Най-лесно това се случва при позиция полуправа или на колене, но за съжаление в БГ е трудно осъществимо раждане в тази позиция. Е, не е невъзможно, но раждащата рискува да бъде охулена и принудена да легне по гръб - възможно най-неудобната позиция за раждане. Ако имам щастието да родя отново нормално ще се опитам да се преборя и да родя полуправа (подпряна на опашната си кост на стол например). Опитвам се да обясня, че истинско разтваряне на костите ( в  смисъл раздалечаване на тазовите кости или тотална промяна в размерите) не се случва нито преди нито по време на раждането. С промяна на позицията на тялото се променя траекторията на проводната линия, която бебето следва. Убедена съм, че ако на много от бременните, на които се разяснява, че имат тесен таз и трябва да се оперират им бъде разрешено да променят позицията на тялото си ( така,както чувстват , че ще им е по-добре) ще родят нормално в позиция различна от легнала по гръб прекрасно!
 
nani, и аз не искам да споря, но случайно сред приятелите ми има няколко родени нормално близо до 5 кг. и без особени последствия нито за майките, нито за децата.
Благодаря на всички, които ме увериха, че се ражда ок с таз 18.  Grinning
Напълно съм съгласна с теб. Нали не пропускаш факта, че скандинавките са с доста по-широки тазове и не е проблем за тях раждането на толкова голямо бебе? Също както за корейки, японки, китайки и др. това е доста рядко - те раждат по-дребни бебета.
За протокола - родена съм с тегло 4200, буквално за час, едновременно с изтичането на водите и без един шев. Майка ми и до днес разказва как акушерката не могла да си сложи дори ръкавици, цитирам "Ти изми очите на акушерката".
И ДА, ражда се прекрасно с размер на правия диаметър на изхода на таза 18 см.   bouquet

# 42
  • Мнения: 4 621
Аз съм с тесен таз и раждах секцио.

# 43
  • Мнения: 1 896
Доколкото съм виждала, магарето където ще раждам е повдигнато и положението не е съвсем легнало, а краката са свити хубаво към тялото - не е като онези старите дето има само прави ъгли между корема и бедрата и на свивката в колената.
Но пак ме съмнява дали е достатъчно повдигнато - струва ми се по-скоро полулегнало, отколкото изправено.

# 44
  • София
  • Мнения: 8 932
Някой знае ли задължително ли е секцио при тесен таз в края на деветия месец? Има ли значение колко е голямо бебето?
Не е задължително. И аз съм с тесен таз, но понеже и двете си деца ги родих малки, по 3050 гр, та нямаше проблем. Зависи от големината на бебето!

Общи условия

Активация на акаунт