Диария, кърмене, лактоза, AL 110......

  • 7 480
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 124
Здравейте, срещнах подобна тема тези дни, беше много изчерпателна, но сега искам да ви разкажа за нашия проблем и дано някой да успее да разбере по-добре от мен какво ни е.
Сега бебето ми е на 57 дни, но диарята му е започнала още на 15-я ден,  а аз не съм разбрала. Акото беше жълто-зелено, по-рядко. Имало е слуз, но аз не съм знаела че това е знак за диария. Имаше и малки, ситни, червени пъпчици. Педиатърката каза ,че детето е с диария и проблемите започнаха. Кърмих го до 38-я ден, пиеше три дни Ентерол, Бифида, оризова вода,смекта...и пак рядко и зелено ако.Изследваха акото-нищо му няма.През това време пъпките вече минаха.Спрях да кърмя за два дни, храних го с Аптамил1 и имаше само две изхождания, по-гъсти, но пак зелени. Посъветваха ме да кърмя и да додавам Аптамил....и последва пак диария. Педположиха - алергия към белтъка на кравето мляко и почнах да давам Милумил ХА1, последва пак зелено и гадно ако. Докато давах АМ детето имаше много колики, направо беше кошмар.
Смених лекарката, тя каза че не е трябвало изобщо да спирам кърменето и да започна пак. И ето ме на старта...почти нямах кърма, додавах от запасите във фризера. Тъкмо детето я стимулира и виждам че акото почва да става все по рядко. На 5-6 ден от както давам само кърма виждам как изака зелена вода, имаше пяна и слуз.
Вече бях сигурна че кърмата ми не му понася. Не ме питайта как се чувствах. На всичко отгоре за една седмица преди ми наддаде 400 гр., а сега само 10 гр.
Новата лекарка предложи да продължа да го кърмя, но да додавам мляко на Нестле -АЛ110. За два дни акото ни стана жълто, кашкаво, мирише както през първите 15 дни и има "дърдонки". Значи това е нашия вариянт за хранене - кърма + специално мляко.
Въпросите ми са:
Това мляко е без лактоза и е лечебно, някой знае ли дали може да се пие продължително време /напр.до 4  -ти месец/?
Ако детето качва добре и акото си остане хубаво, означава ли че проблема има нещо общо с лактозата, какъв - много му е , или нещо друго. Просто не разбрах!?!
Ако имаме проблем с лактозата, то в бъдеще какво следва, израства ли се, кога? Кога се захранва, какво не се дава????

Ами това е.
Извинявам се че стана толкова дълго, ама по-кратко не мога да опиша лутането ни през всички тези блозо 40 дни, по метода на изключването да разберем какво да даваме на дедето да яде.
Благодаря за търпението!

# 1
  • Мнения: 1 938
Честита рожба!  bouquet
Пусни темата в "Кърмене и захранване". Там биха ти дали съвет или насока. Hug

# 2
  • София
  • Мнения: 4 381
А може ли да опишеш и режима ви на хранене - през колко часа, една или две гърди на хранене, допълнително даване на вода (дали е подсладена), чай или нещо друго и колко за денонощие? Отговорите на тези въпроси може да даде по-ясна представа за положението.

# 3
  • Мнения: 124
А може ли да опишеш и режима ви на хранене - през колко часа, една или две гърди на хранене, допълнително даване на вода (дали е подсладена), чай или нещо друго и колко за денонощие? Отговорите на тези въпроси може да даде по-ясна представа за положението.
Докато се кърмехме /40-ти ден/ детето беше наддало 800 гр.за един месец. Ядеше по 7-8 пъти на ден, на всеки 3 часа, първо от едната гърда и след 3 часа от другата. Тази от която е сукал я доизцеждах /не повече от 10-15 гр.имаше/. И до ден днешен не пие вода, не харесва и чая на Хип. За коликите му варях чай от копър и анасон, слагах му 5-10 гр.захар на 100 гр.чай. и незнайно защо го харесва, но за едно денонощие изпива едва 30-40 гр. Просто детето не обича да пие вода и чай, за сега.
Сега при нас новото е че след като го храних 50 на 50 Ал 110 и кърма ефекта беше временен. После пак акото стана зеленикаво и рядко. Спрях да давам кърма, акаше само по веднъж, жълто ако. След 3-4 дни така започнах да "захранвам" с кърма и сега давам за един ден 490 гр.Ал110 и 190 гр.кърма/напр./за едно денонощие и ето днес пак акото е зелено.И рядко.
И сега казват категорично че детето има непоносимост към млечната лактоза. Но да не спирам кърмата, съветват ме поне по 20-30 гр.кърма да му давам на ден, поне за имунитет.
Да не говорим,че от това ако /по-кисело било/ дупето му се подсече много здраво.
Ами това е, не знам защо няма майки които да се отзоват на моя проблем, моля ви пишете, дайте мнение, разкажете за вашите проблеми ако приличат на моя.

# 4
  • Мнения: 8 242
Нашата одисея по темата започна към 3тия месец.. И освен туй зелено рядко ако със слуз, което описваш, започна и кръв да се появява.. И се почна ходене по лекари и по мъките, какви ли диагнози не измисляха - АБКМ, непоносимост към лактозата, инфекция, анемия.. И какво ли не.. И диета пазех (и все още).. Ентерол давах почти месец, помагаше до време, после пак отначало...
Еми правиха струваха, 3 месеца не можаха да разберат какво става..
Откак захраних - всичко просто се оправи от самосебе си.. Така и не разбрах какъв е проблема  Rolling Eyes
Не знам как да помогна.. Аз си взех и  АЛ110 и Фризопеп (без белтък) .. Но не дадох нито едно от двете, защото не бяха сигурни дали е АБКМ или лактозна непоносимост, а двете са противокозани едно за друго.. Абе луда работа  Rolling Eyes Не съм спирала да го кърмя и все още си суче като ламя..
Но твойто бебе е много мъничко и не знам какво да те посъветвам..
Знам само, че лактозната непоносимост е по-често временна.. Надявам се да се оправяте бързо  Praynig

# 5
  • Мнения: 124

Откак захраних - всичко просто се оправи от самосебе си.. Така и не разбрах какъв е проблема  Rolling Eyes

Моля за съвет в такъв случай кога е най-добре да го захраня. Защото чувам мнение това да стане след 4-я месец, а не след 6-я, както си мислих ако кърмя детето.
Благоаря ти duhi_puhi .

# 6
  • Мнения: 532
Оооох, малко не мога да се ориентирам, но все пак - не набеждавай кърмата си - тя е перфектната храна за твоето бебе.

Знам, че при лактозна непоносимост акото в действителност е вода и бебето има много колики.

Какво съдържа Ал 110 - би ли ми написала?

Както ти е казала Духи-пухи  и лекарите се чудят и триумят понякога от анамнезата и могат да диагностицират точно след определени изследвания - дори понякога и след тях се чудят.

Как да ти помогнем ...  newsm78 задължително недей да консумираш прясно мляко заради лактозата.

Давам ти и диетата за майка кърмачка с бебе АБКМ, щадяща откъм алергени, опитай се да я спазваш да видим ще има ли ефект:

 1. Мляко и млечни продукти - прясно /най-мощно/, кисело, сирене, кашкавал, сладки неща, съдържащи сухо мляко - мляко от всякакво животно, не само крава;
2. Яйчен белтък;
3. Риба и черупчести;
4. Цитруси - портокали, киви, лимон ...;
5. Ядки - особено фъстъци;
6. Хистамин съдържащи - банани, сурови домати, ягоди, зелени неща /коприва напр./;
7. Мед /заради полените/;
8. Бобови - боб, леща, соя, грах, зелен боб - семейство бобови са много богати на протеини, но тези протеини също са с дълга верига трудна за храносмилане като млечния белтък;
9. Шоколад, какао, кафе
10. Говеждо и телешко месо - пак кравешки протеин.
11. Мъхести – семки с/или власинки - ягоди, малини, горски плодове, коприва, праскови, бамя и т.н.

Ако имаш съмнения и за други храни, които консумираш - питай.

Виж и тази тема:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=146804.0

Млечно-киселите продукти, обаче, подпомагат храносмилането на лактозата, в тази връзка пробвала ли си да пиеш Бифидус - продават в аптеките, обикновено са капсули в шишенца. Не лактобацилус булгарикус, не и ацедуфилус, а бифидус.

Бебето е много малко и това дохранване малко ме притеснява ... да не свикне с биберон и да ти намалее кърмата от неефективно сукане на гърда. Защо не пробваш да приготвяш млякото в шише и после да го додаваш с лъжичка - има едни с дълги дръжки и като черпачета. Гушваш бебо, накърмваш и после додаваш с лъжичка.

Предното мляко в гърдата по принцип е по-водно и лактозно. Защо не пробваш да го изпомпиш, имам предвид, гърдата, която е наред за сукане да изпомпиш от нея 5-10-20 мл и после да дадеш да суче, тогава по се предполага, че ще суче по-задно и не толкова лактозно мляко. Понеже другата гърда се отваря и май имаше нещо, че се посмесвали нещата, можеш да предложиш другата за докърмване. Прочети в библиотеката за предно и задно мляко.

Ох, я да обобщим:

1. Изцеждай малко от предното лактозно мляко, бебе да поема задно мляко, докърмвай от другата гърда, давай от специалното мляко с лъжичка и в малки количества 20-30 мл, спазвай диетата, ако това повлияе добре, ще е по-добре да сте само на кърма, без мляко.

2. Виж дали бифидус няма да повлияе добре, ако ти пиеш по малко.

Боже, дано се оправите така. Стискам палци. Всичко се оправя, няма да се притесняваш, дръж кърмата, много майки сме били в твоето положение, аз лично също, а ти имаш и много информация.

Дръж ни в течение дали се подобрявате, може и на лични.

 Heart Eyes

пс; аууу, сега видях за чая. чай едва ли ще помогне за коликите, по-скоро твоя диета, ти пий чая. Не натоварвай стомахчето на бебоче и с чай - 20 мл изпит чай = 20 мл по-малко изсукана кърма. Бебето сега има нужда от кърма, за да расте. Прави си чая на теб и спазвай диетата - да видим дали няма да се поуспокои бебочето.

Сега пак видях: бебето е пиело 1. Ентерол - съдържа дрожди за храносмилане и лактоза /май неподходящо/, 2. Бифидус - млечно-кисели бактерии - те са ПРО-биотици, произвеждат млечна киселина в червата, неподходящо ако е АБКМ, в бебешките продукти има ПРЕ-биотици, които са хранителни влакнини, способстващи за развитието на собствена чревна флора, как ще се дава на толкова малко бебе ПРО-биотик, ами в бебешките продукти щяха да слагат от тях, а не ПРЕ-биотици; 3. Смекта - тя е по-невинна, ама спомага ако е нещо с ентеровирус, а не  при вашия проблем. Как изписват така неща на толкова малки бебета  newsm78

Дано вашето решение е: Правилна диета за теб, задно мляко за бебо + добавка специално мляко с лъжичка само ако е необходимо с тенденция към изключването му, ти да пробваш с Бифидус и чай против колики.

# 7
  • Мнения: 203
Не знам дали ще мога да ти помогна, тъй като не сме имали такъв проблем, а и не съм чак толкова компетентна, но все пак...
От форумите знам, че предното мляко е богато на лактоза, възможно е то да дразни стомаха, да предизвиква колики и зелено ако. Имайки предвид, че храниш само от едната гърда, възможно е бебето ти да не достига до задното мазно мляко, а да изсуква именно това предното. За начало се препоръчва хранене от двете гърди в рамките на едно кърмене, т.е. даваш около 15 мин. от лявата гърда (на пример) и след това още толкова или колкото желае бебето от дясната. При следващото хранене започваш с дясната, после даваш лявата и така ги редуваш. Така е сигурно, че бебето получава и задното мляко. Сменяш гърдите на около 3 часа. Ако видиш, че в рамките на тези 3 часа огладнява или има колики, можеш да му даваш да суче само от едната гърда, последната ( в примера дясната). Не знам дали ме разбра  Confused. Това съм го чела като съвет от други майки пишещи по форумите, аз лично съм го прилагала. Едва ли има такова нещо като кърмата ти да не е добра за бебето, а от адаптето проблемите му да минават  newsm78! И аз бихте посъветвала да ограничиш всякакви добавки. А може и да реагира на някаква храна, която ти си изяла, най-често в началото това е прясното мляко. Ами успех!

# 8
  • Мнения: 1 586
Виж тази статия за лактазната недостатъчност и начините за справяне с нея чрез реорганизация на кърменето:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=30104.0
Успех!

# 9
  • Мнения: 532
Ох, Andrea$, браво на теб, че си пуснала линка. Сетих се аз за статията чак като шатнах компа. Статията е страхотна и според мен ще помогне много.

iv-pif, нахвърляла съм си на един лист още малко информация, но ще я напиша след като успееш да прочетеш тази, която сме ти дали и да ни напишеш как вървят нещата.

Дано сме ти помогнали  Heart Eyes

# 10
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Съжалявам много, че имате такъв проблем - представям си колко е тревожно и неприятно да се лутате без ясна идея какво му е на бебето и как да се храни, особено предвид противоречивите съвети, с които сте се сблъскали.
Но ми се струва, че дотук е пропуснато нещо изключително важно - консултация със специалист-гастроентеролог. Педиатрите се оправят с обичайните неща - но в случая не е ясно точно каква е причината бебето да толерира малки количества лактоза, а по-големите да причиняват проблем (причините може да са комплексни и да става въпрос както за някакво метаболитно нарушение при усвояването на лактозата, така и за тежка алергия), затова такава консултация е абсолютно наложителна. Предвид факта, че си давала замразена кърма (т.е. е минимализирана възможността за дисбаланс на предното и задното мляко) и пак възниква проблем, вероятно нещата не опират просто до организация на кърменето - макар че съветите на момичетата могат да са от полза и в този случай.
Докато успеете да се свържете с гастроентеролог, може да продължавате по схемата, която явно се отразява най-добре - някакво количество кърма плюс безлактозното мляко. Безлактозни млека могат да се употребяват продължително време, на практика те са единствения начин за хранене на бебе с галактосемия (вродена липса на ензима, който разгражда лактозата), както и при някои синдроми на малабсорбция. Това, че бебето все пак толерира някакво количество кърма, е окуражително - вероятно положението не е толкова сериозно и има шанс да се израсте, пък и така ще си по-спокойна, че получава както антитела, така и част от другите вещества, кито липсват в адаптираните и лечебните млека.

# 11
  • Мнения: 124
Благодаря ви момичета, ето как стоят нещата при нас, сега.
За Хедра - бяхме при гастро /д-р Куманова в Детско Здраве/ още в началото когато  се съмняваха за АБКМ. Тя назначи изследване на акото и тя назначи лечението с Бифида,  Ентерол и Смекта. Три дни детето пи лекарства и яде само кърма и не се запече ама грам.
Тогава започнахме да опитваме. Аз пазих диета- буквално ядях само пил.пържоли и хляб. А млечните одавна бях спряла/прясно по принцип не пия, а сега спрях и сирене и кашкавал-и всичко млечно/. Ефекта беше нулев. Като дадох първия път Аптамил /без кърма/ акитата бяха ден-два хубави и после пак-зелено и рядко. После давах Хипоалергенното-пак два дни ефект и рядко ако.
После по съветите свързани с лактозата реших че нищо ми няма на кърмата и почнах да го кърмя изключително по правилата. Изцеждах 10-тина грама, авах му да суче и после додавах от шише замразена кърма. След третия ден щях да припадна като го видях какво ака - зелена вода, пенеста. Ужасно беше. Упорито продължавах, но накрая фактите ме отказаха. За семицата в която Дани яде само кърма наддаде само 10 гр. За справка ще кажа че го тегля всеки петък на една и съща везна и предната седмица/Аптамил+кърма/ беше наддал 400 гр.
И така минахме на АЛ 110, така детето се чувства добре. Първо му давах 50/50 АМ и кърма, но после пак почна да ака рядко и започнах да давам по-малко кърма.
Докторката каза, че е научно доказано че даже 20 мл. кърма е добре за имунната защита на детето.
Така че, аз май съм пример, че може кърмата да вреди на детето.
Ще се изцеждам до когато мога и ще му давам така /слагам кърма в шишето след като разбия АМ/.
А като станем по-големи мога да почна да пробвам да увеличавам кърмата/ако още я имам/ и да видя какво ще стане.
Инфото на Andrea$  го бях чела още преди, ама ние май сме изключение.
Хедра, аз не мисля че имаме галактосемия/Бог да пази/, а просто ензимен проблем който ще израстем.Но искам да те питам как мислиш -кога да започна да му давам нещо друго и какво /сокчета или пюрета/.
Основния ни проблем сега май е че не сме си в София, а в Сливен и тук не са чували за никакви проблеми с храненето. Детето беше с диарията, а педито ме посъветва да давам на 46-я ден сок от ябълка. Дано не сте припаднали. Аз още ги търпя ама да вида до кога. Опитвам се да чета - ама пусто съм учила за счетоводител, а не за лекар.
Целувки и бъдете здрави!

# 12
  • Мнения: 267
Сега като чета  и ние май имаме същия проблем! Изпражненията на бебка са редки, бих казала воднисти, но те май винаги са били такива/ тя е на 1 месец/.В началото акаше след всяко ядене а сега малко разреди/ може би два пъти за 24 часа а през другото време само леко зацапва памперса/ и има много газове. От друга страна за 1 месец наддаде 900гр.
Мислите ли че това е диария? Направо тръпки ме побиват като чета за какво ходене по мъките става въпрос

# 13
  • Мнения: 3 926
Уди, прочети много добре описанията на Ив. Според това, което си написала нямате проблем, но за по-сигурно ако се притесняваш занеси един акан памперс на педито и чуй какво ще ти каже.
Ив, поне две консултации с гастроентеролог в различни клиники. Проучи кои са добри. Можеш да пуснеш въпрос в "Деца с увреждания". Майките, които пишат там са като справочници - уникални жени, с уникална информация.
Успех ти пожелавам Hug

# 14
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ив, и аз не мисля, че имате галактосемия - при нея бебето още в първите дни получава тежка дехидратация и силно изявени симптоми на непоносимост, така че бързо се диагностицира. Има разни други състояния - глюкозно-галактозен синдром на малабсорбция и ред други метаболитни нарушения, които могат да причинят подобни проблеми, затова е много важно да продължи следенето при способен гастроентеролог, докато се уточни какво точно е състоянието и как се развиват нещата. Съветът на Асинка да се допиташ до мамите във форума за деца с увреждания и хронични заболявания е много добър - там може да намериш купища информация и отзиви за лекари.
Относно захранването - предвид че има проблем и не е ясно точно от какво се причинява, със захранването трябва да се подхожда изключително предпазливо и под лекарски контрол. Поне до 6-тия месец няма какво да го мислиш - млякото, което му понася, е съвсем достатъчно. Нататък вече специалистът, който следи детето, ще ви насочи - очевидно е обаче, че не трябва да приема мляко под никаква форма (нито в пюрета, нито в каши, нито сирене, извара, кашкавал, кисело мляко, бисквити и готови продукти с мляко в състава и т.н.), докато не се израсте непоносимостта. Лактозната непоносимост обхваща и някои други групи храни, така че наистина е необходим контрол от лекар, за да изградите подходящ план на захранване и включване на храни, които да покриват нуждите на детето.
Дръж ни в течение как се развиват нещата (такива състояния са рядко срещани и затова трудно се намира информация, а може да е полезна и за други мами нататък) и ако можем с нещо да помагаме - можеш да разчиташ на нас.

Общи условия

Активация на акаунт