Агресията в яслата

  • 1 944
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 214
Детето ми не е от агресивните.Понякога се е случвало да ухапе ,но само при самозащита.Иначе отстоява играчките със силен вик/бойният рев както го наричам аз/.Но има и други деца съвсем не така добрички People Angel 
Вчера взимам дъщеря ми от градината,започвам да я обличам и виждам на ръчичката и малък белег-веднага познах,че е ухапано и то много тънко,сигурно страшно я е заболяло Sad   
Попитах я и тя ми каза:"Хапа Патин"-Мартин я ухапал.Госпожата се сети,че трябва да ми обясни едва когато я попитах.Ето какво беше нейното обяснение накратко: 
Имало едно дете Мартин,което е много агресивно и постоянно го отделяли настрани за да не хапе децата/явно това става всеки ден-вчера е бил просто нашият ред/,но така той плачел и те го пускали пак при другите Confounded .Сега какво да правя незнам-имам ли права някакви?То излиза ,че се толерират агресивните деца.Подписка ли да направим да го изключат-не знам имам ли право?А се опитвам да си се и представя на мястото на майката,сигурно детето и в къщи е така-притеснява ли се и тя или не и пука/има и такива!/Каккво е мнението ви и имали решение този проблем? 

Последна редакция: чт, 23 юни 2005, 20:27 от PrincesaDundesa

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 3 566
Малко сложна ситуация Confused
Трябва да ти кажа, че винаги се опитвам да се поставям на мястото на родителите на такива по-буйни деца и никога не търся саморазправа когато става дума за такова нещо. Това все пак са деца, при това малки, не казвам че толерирам такъв тип поведение, но това детенце може да не осъзнава какво всъщност прави и родителите в случея може да нямат никаква вина.
Дъщеря ми си играеше с едно момиченце, което много хапеше и при всяка разпра за играчка моята беше яко нахапана. Аз не се намесвам в такива ситуации и я оставям сама да се оправя, но в един красив момент явно много и е писнало и при поредният скандал взе че и тя я захапа. Тогава незнам дали бях права но я наказах да си стои в стаята и дадох всички играчки на другото детенце. Тя плака много, на мен ми беше супер жално, защото осъзнавах, че не съм съвсем права, но от този момент на татъка дъщеря ми си държи зъбите в устата и не е хапала никой, защото знае, че това е нещо много лошо, което причинява болка. Другото момиченце също спря да хапе като тръгна на градина, но пък сега отговаря на родителите си, налага се за всичко и те са почти безсилни. Мога да кажа че са вдигнали ръце от нея.
Това си е до темперамента и характера на детето, но не смятам, че на родителите на това дете би им било приятно да видят, че има подписка за това детето да бъде спряно от градина. Поговори с тях и вий какво мойе да се направи по въпроса, ако удариш на камък тогава предприемай такива крутни мерки.
Успех и дано нямате повече "градинки" по ръцете Wink

# 2
  • Варна
  • Мнения: 6 865
В такива случаи първото което правя е да не правя характеристики на дете което не познавам. Хапането е често срещан начин на реакция при толкова малки деца, сама казваш че и твоята дъщеря хапе. При самозащита. От къде знаеш, че този Мартин също не хапе при самозащита? Може да е бил провокиран. Учителките ви не действат правилно, изолацията не е начин за справяне с 2 годишно дете. И си е направо агресия срещу същото това дете. Всичко което са ти наговорили показва, че просто не могат и най-вероятно ги мързи да реагират по адекватно. Всеки може да гледа овце...
Тяхна работа е да внимават и не допускат такива случки. А не да дрънкат и настройват родителите едни срещу други. И да обърнат внимание на родителите на Мартин за тези неприятни инциденти.
Знам, че тона ми не е много любезен, но не понасям да се поставят етикети на малки деца - това е ангелче пък онова агресор.

# 3
  • Мнения: 1 214
Цитат на: Flash*
В такива случаи първото което правя е да не правя характеристики на дете което не познавам. Хапането е често срещан начин на реакция при толкова малки деца, сама казваш че и твоята дъщеря хапе. При самозащита. От къде знаеш, че този Мартин също не хапе при самозащита? Може да е бил провокиран.


Извинявай Флаш ако не съм била достатъчно ясна.Ето още инфо по въпроса:На детето честичко му се случва да напада,иначе едва ли щяха да го отделят.Може би работата е за психолог?Може би има някакъв семеен проблем?Но съгласи се ,че моето дете не е виновно за това.Нито пък би могло да бъде сравнявано с другото:Моето не напада и е ухапало веднъж когато се бяха опитали да му вземат играчка и му бяха стиснали ръката в същото време.И още нещо :
Да, няма лоши деца,но има лоши родители,или и с това не си съгласна? Rolling Eyes  Sign Exclamation  Confused:

# 4
  • Варна
  • Мнения: 6 865
Ох, съгласна съм...съгласна съм, че има проблем, но не съм съгласна че трябва да се прави подписка и детето да се изключва. Моето никога не е хапало, като му дърпаха играчките гледаше невярващо и ревеше като магаре. И не е хапана между другото, но е удряна, бутана и т.н..
И още нещо за ясли и градини - изолират ги/отделят, наказват да стоят сами отстрани/ за елементарни неща. Като например, че ръцете не са и били на коленете под масата докато са сервирали храната...да не продължавам.
Когато човек не може да се справи с даден проблем и трябва да даде обяснение за провала си, най-често прави проблема по-голям отколкото е в действителност.
Като знае персонала, че има проблемно дете, ще внимава повече, нали са учили педагогика, някаква психология...да си приложат знанията и да тушират агресията преди да е пострадало твоето или нечие дете.

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 3 566
Цитат на: PrincesaDundesa

Да, няма лоши деца,но има лоши родители,или и с това не си съгласна? Rolling Eyes  Sign Exclamation  Confused:

Искам само да кажа че не винаги лошите деца са такива в следствие на не добро възпитание от страна на родителите. Съгласна съм, че в някой случеи е така, но не трябва да обвиняваме родителите за всичко при положение, че не сме изслушали и другата страна.
Дори и да има нужда от психолог това дете, родителите са тези, които биха предприели такава крачка, а да бъдат съветвани от доброжелатели не е най-добрият начин.

# 6
  • Мнения: 1 214
Да се надяваме ,че детето скоро ще се интегрира в групата и всичко ще се оправи.
Не бих тръгнала с подписка,наистина-просто се чудех какво да напиша,пък и нали съм тук за съвет?
Добрата новина е ,че се връща предишната мед.сестра-от майчинство,малко по-рано,защото, тази която си отива всички майки са вдигнали ръце от нея  33uu   

Последна редакция: чт, 23 юни 2005, 20:28 от PrincesaDundesa

# 7
  • Мнения: 1 680
Моето момче от 3 месеца е на ясла.
Редовно си го взимах с градинки по ръцете и издран нос.
Много се дразнех на обяснението на сестрите "Ами не мога да гледам 16 деца едновременно какво правят".
Свекърва ми е дет.учителка в същата градина, оплаках й се - тя им е казала , че ще пусна жалба до директорката от сестрите и сега си го взимам без синини и драскотини.
Значиии може и има начин да ги опазиш???!!!

# 8
  • София
  • Мнения: 39 745
хапането е вид реакция
миналата година в яслата няколко малки сладки госпожички, ужким приятелки се бяха изпонахапали във верижна реакция, едната другата и т.н.
с възрастта явно преминава
децата са грижа на родителите в къщи и грижа на възпитателките по градините

# 9
  • Мнения: 1 077
АМА СЪВСЕМ ЧЕСТНО СИ ПРИЗНАЙТЕ!

ВИЕ НИКОГА ЛИ НЕ СТЕ ХАПАЛИ?

Аз не си спомням, но няма начин да не съм...

Който се чувства безгрешен, да ме захапе първи...  Grinning

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 3 566
Цитат на: belyata
АМА СЪВСЕМ ЧЕСТНО СИ ПРИЗНАЙТЕ!

ВИЕ НИКОГА ЛИ НЕ СТЕ ХАПАЛИ?


Аз съм хапала и съм се била даже Embarassed
И се радвам, че малката няма моя нрав, но все пак тя е едно дете, а аз имах сестра с една година по-голяма от мен и с която трябваше да деля всичко. Въпреки, че в градината ситуацията е по-трагична, защото там 20 деца се борят за една играчка Wink

# 11
  • София
  • Мнения: 2 952
Има по-буйни деца, има и много спокойни. Винаги ми е правило впечатление, че родителите на по-спокойни деца най-често отхвърлят/осъждат поведението на по-буйните. Това, че едно дете на 2 годинки е палаво, не винаги значи, че като поотрасне ще бъде с недобър нрав.
Естествено не съм наясно със ситуацията и не познавам децата, които участват в описаната случка. Аз лично, ако не съм доволна от това, което правят госпожите бих се опитала да изясня в разговор с  директорката, дали тя е наясно какво става в групите.
Този метод го използвам и сега, когато големият ми син е ученик, а госпожата им понякога прекалява със строевата подготовка и примерно ги лиша от часа по физическо. Питам я на родителската среща с широка усмивка и пред много хора, дали правилно съм разбрала, това, което детето ми е разказало. Примерно, че две деца говорели в час и тя наказала целия клас да няма физическо - ами сконфузва се, че трябва да се изясни и повече не върши подобни неща.
Дано този инцидент е бил единичен и повече да не прибираш в къщи нахапано детенце  Simple Smile

# 12
  • Мнения: 1 214
Цитат на: bib.bib
Има по-буйни деца, има и много спокойни. Винаги ми е правило впечатление, че родителите на по-спокойни деца най-често отхвърлят/осъждат поведението на по-буйните. Това, че едно дете на 2 годинки е палаво, не винаги значи, че като поотрасне ще бъде с недобър нрав.
Да това е така,но може би говорим за различни неща.Моето дете е палаво,но не напада другите,докато в случая става въпрос за момченце,което често напада другарчетата си и палаво за него е малко неуместно определение-по-скоро е агресивно.

Последна редакция: чт, 23 юни 2005, 20:29 от PrincesaDundesa

# 13
  • Мнения: 2 792
Чакайте малко, тука става въпрос за съвсем малки деца.Те за първи път попадат сами в една непозната им социално среда, където  срещат същите малки и неорентирани същества като себе си, което разбира се провокира и техните реакции.Мойте деца и двете са минали през ясла и винаги е имало по някой хапещ субект, с който не могат да се справят лелките, не е толкова страшно децата са различни и всички реагират различно поставени в една и съща ситуация.
 Не мисля, че проблема е чак толкова сериозен, че да има нужда от психолог, също и не мисля, че тази реакция(хапането) е проява на агресия, точно обратното, това е защитна реакция.Защитната реакция на едно толкова малко дете не е задължително да бъде проявена срещу агресивно поведение, тя може да се дължи и на по трудно приспособяване към една социална група, каквато се явява яслата.
  Самата ситуация не е особено приятна, но истината е че децата го надрастват този период и мойте са ходили нахапани от време на време, после пък са били най-добри приятели с тези, който са ги хапа ли, при децата всичко е на периоди Wink
 В групата на Момчил имаше един Мартин(пак същото име), който беше голям разбойник, хапеше на ред бая дълго време.Познавах се с майка му и не мисля, че в семейство имаше някакви проблеми, даже горката жена умираше от срам, като го взимаше, но сега от давна този проблем го няма.Даже Мартин е едно от най-изпълнителните деца от групата.
 Просто децата имат нужда да се приспособят и реагират по различен начин, което е напълно нормално , не е приятно , но е нормално.

# 14
  • Мнения: 1 214
Благодаря ти Биг Мама,мисля че обяснението ти звучи доста логично и съвсем вероятно да е така.Направо съм сигурна вече ,че е така.

Последна редакция: чт, 23 юни 2005, 20:29 от PrincesaDundesa

Общи условия

Активация на акаунт