На какъв език говорите на децата си?

  • 4 844
  • 76
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 599
Здравейте мами!
Предстои ни заминаване в чужбинско - Катар. За съжаление не намерих форумска душа от там Sad но както и да е.
Понеже смятам да запиша сина ми там на детска градина, а в тях се говори на английски. Ние с баща му сме българи и естествено вкъщи говорим на български. Та въпросът ми е - това не обърква ли детето и по-добре ли е да се говори на един и същи език навсякъде или не? Вие как действате?

# 1
  • Мнения: 6 167
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=74774.msg1294384#msg1294384

вж. Двуезичие - има много информация.

# 2
  • Мнения: 1 393
Maris, за двуезичието Лени вече те е насочила, аз искам само да добавя, че една от US мамите, Бубка, е живяла преди в Катар- може би тя може да ти помогне по въпроса за "сродните души", да те насочи или нещо подобно...

# 3
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
има и жени в района. темата за мами в арабски страни.  bouquet

# 4
  • Spain
  • Мнения: 3 750
от ли4ен опит ще ти кажа 4е да детето ще се обърка Simple Smile . поне моята изглежда сега така в момента . то4но запо4ва да проговаря и ходи на детска градина . не прави разлика между испанския и българския и реди испано-български изре4ения . аз оба4е никак не съм притеснена и продължавам да й говоря на български . виждам 4е разбира и 2-та езика . понякога казва испанската дума и синонима на бг. мисля 4е малко по малко ще по4не да разделя 2-та езика . да не говорим 4е (в нашия слу4ай испанския ,а при вас англииския   ) ще го нау4ат 100 процента , така 4е за вас остава българския ,  които детето може да усвои единствено и само от вас . ако нещо те е срам да общува6 с детето си на бг .. забрави за това ... трябва да му говори6 български , моята гре6ка е например 4е се "увли4ам" след нея да й говоря на испански . добре 4е взаимно се поправяме с мъжа ми и продължаваме на бг .  ако ли някои ти направи лека "забележка " просто го контрираи  4е това е родния ти език и детето може да го нау4и единствено и само от теб .
ако те притеснява как ще се адаптира детето в 4уждоезикова среда не го мисли и това - ужасно добре ще се 4уства и ще по4не да разбира много бързо !

# 5
  • Мнения: 146
Мариска,говоря му само на англииски,ама виж ние в къщи и на всякаде говорим само англииски(по простата при4ина,4е само аз говоря бг hahaha)ама смятам Итан като стане на 3-4 г да го у4а и на бг нека поне англииски да проговори първо:lol:,НО пък вие искате на градина да ходите newsm78,и там ще му е трудно ако не разбира англииски newsm78.Успех в Катар от нас  bouquet   bouquet  bouquet

# 6
  • Мнения: 1 860
Говорим му на български. В редки случаи, когато е с някой местен му говоря на английски, но лично аз не го чувствам много естествено. Не мисля, че ще има проблем с научаването на двата езика едновременно.  Hug

# 7
  • Мнения: 907
И аз да кажа пак, че децата нямат проблем с научаването едновременно на 2 и даже 3 езика (с повече нямам опит). Нормално е в началото да правят смесени изречения, но след време езиците ги разделят. Важното е да му говориш само на 1 език. Това с по-късното научаване не е добре, пак могат да го научат, но трябва да се положат много по-големи усилия, а и може да му остане акцент на детето или просто да отказва да го учи и говори.

# 8
  • Мнения: 505
Ние живеем в Бг, но мъжа ми не е българин. Вкъщи се говорят 3 езика Laughing Аз говоря на децата на български, с мъжа ми си говорим на английски, а той - когато му остане време - им говори на испански. Синът ни, без да сме го учили, освен българския, говори и разбира английски. Голямата ни дъщеря чак сега започна да разбира английски и то не така добре, както го правеше сина ни на нейната възраст. С испанския са най-зле. Мога да кажа, че почти не разбират.

# 9
  • Мнения: 5 183
САМО на български му говоря и въпреки това английският му е по-добър от българския. На градина тръгна преди 6 месеца без да говори английски. Сега българския му изостава. По цял ден е изложен на английска ре4.

# 10
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
и аз мисля, 4е  бг трябва да се поддържа, те са като попивателни, нали гледам малката, три езика, разбира, говори и разделя все пове4е! но сега аз съм изцяло на бг , много рядко френски в къщи!има акцент и не слага  добре  окон4анията, но имаме поправителен като се върнем в бг  лятото!мисля, 4е бързо ще се оправи детето ти!

# 11
  • Bristol
  • Мнения: 9 359
САМО на БЪЛГАРСКИ в къщи! Навън, зависи от ситуацията.
Не прави грешката да му говориш на английски. В градината за 1 година така ще напредне с английския, че ще започне и с вас да иска да го говори  Rolling Eyes личен опит! Като се върнахме след първата година престой тук, на синът ми му беше много трудно да контактува само на български. Разбираше всичко, но се затрудняваше да говори  Confused С годините се пооправиха нещата (вече 6 години сме тук) и въпреки това говоренето все още е проблем. Няма така богат речник, както децата на неговата възраст в Родината въпреки, че в къщи това е езикът, който ползваме.

# 12
  • Мнения: 7 837
След толкова много теми за двуезичието и на мен ми дойде вече на главата...
Вкъщи говорим само на български, навън - също... Но е факт,че може би, заради градината, той ме разбира по-добре на английски  Rolling Eyes Казва хай, бай-бай, тенкууу, бол (на топката), реди-сет-гоуууу и т.н.
Чета сега усилено всякакви теми и материали по въпроса. Ще видим...

# 13
  • Мнения: 476
Говоря на синът си само и единствено на български без оглед на това къде и с кого сме. Вкъщи си говорим на английски, той е заобиколен от английско говорящи и аз съм единствения му източник на българска реч. Забелязвам обаче, че независимо, че аз съм тази, която е по цял ден с него той знае повече английски думички, отколкото български. Може би, защото са по-лесни... не знам.

# 14
  • Германия
  • Мнения: 8 094
Аз говоря само на български, а синчока понякога ми отговаря на мен на немски, а на таткото-германец на български.  Crazy

Общи условия

Активация на акаунт