Редно ли е детето да се отдели от родителите след завършване?

  • 2 769
  • 45
  •   1
Отговори
# 30
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
luluto ме подсеща, че най-много платилите за самостоятелността, най-много  пазят децата си по един или друг начин.
От погледа на моите и от приятелски родители съм за белязала, че родителите започнали семеен /пък и самостоятелен/ живот сами, рано или трудно, помагат на децата си много повече от тези дето са живели като млади при "старите" или са им гледали децата. И с пари и с дума и с гледане на дете за час.

# 31
  • Мнения: 116
Готовността да се отделиш е по-важна от това дали ще го направиш, помня случей на жена която ходеше всеки ден да чисти и готви в квартирата му , през два блока, ексик му и отделянето му и чудото. ooooh! ooooh!
От друга страна аз бях готова за домакинстване и взимане на решения за всичко отнасящо се за дома, здравето и бюджета, преди да навърша 18, но това е защото се налагаше да се грижа за брат си и сестра си, които са по-малки и съм изпадала с тях във всякакви ситуации.

Зависи и какво учиш, защото при моето образование например,който учеше и работеше общо взето не завърши, също и момичетата, които родиха по време на следването, абе гадна работа, ама пак си зависи...

Последна редакция: чт, 14 дек 2006, 01:10 от Kaliche

# 32
  • София
  • Мнения: 3 159
Аз се преместих точно в началото на последната година от средното. И нито за секунда не съм съжалявала въпреки че родителите ми 2 месеца не ми говориха. На мен лично най-много ми пречеше липсата на самостоятелност - винаги всичко те могат да направят по-добре, няма смисъл аз да се захващам, да ми помогнели....и в 1 момент става все едно аз сама не мога примерно да отида до магазина...
Вече, честно казано, ми е много по-спокойно. Вярно, ако можех да работя щяхме да живеем по-добре, но и сега се справяме. И не мога да разбера защо родителите трябва да купуват апартамент на децата си /прочетох го в предходни постинги/? И мислите ли, че някой, който е получил всичко наготово /апартамент, кола.../, може да оцени това същото всичко както този, който е работил за да го постигне? Образно казано, хора различни.
Малко изместих темата, но само малко

# 33
  • Мнения: 3
На мен си ми е добре при мама и тати , а дали е редно ...сега ми се е паднало

# 34
  • София
  • Мнения: 2 162
Редно/нередно не са най-точните думи.  За себе си отчитам като голям минус, че учих висше в родния си град. Отделих се отнашите на 25, късничко... Мъжът ми е напуснал техните на 16, та му е трудно да проумее привързаността ми ли... как да го кажа, към родителите ми и обратното.

А, то това няма много общо с привързаността и аз като много други от 14-та си година бях на 4 часа път от родителите си и така и не успях да се завърна в бащината къща, ама и моят мъж не може да проумее мойта потребност да съм близо до нашите пък било то и виртуално.

А иначе по темата мисля, че по- скоро трябва да е избор на детето- самостоятелният живот носи със себе си както благинки, така и отговорности, с които не е лесно да се справяш, но по мое лично мнение пък си заслужава.

# 35
  • Мнения: 2 254
Желателно е.

# 36
  • Мнения: 6 992
Аз се изнесох на 19, защото отидох да уча в София. Избрах по-нежеланата специалност само и само да съм по-самостоятелна. Ми не се получи съвсем както го мислех, от първи курс се мъча да се издържам сама, ама не става. Получава се нещо като репликата на Асса.И все пак, наблюдавайки себе си и приятелките ми в Пловдив, които останаха при родителите си - има голяма разлика в поведението и начина на мислене. И то аз съм се променила Rolling Eyes
Не знам аз самата къде ще живея точно, но ако детето ми избере университет в града, в който живеем, ще излезе на квартира, ще работи и ще учи. Нищо че като гледам това са проекти са след 20 години Laughing Laughing

# 37
  • София
  • Мнения: 3 421
 Много зависи!(отново Laughing)
 
  Ние сме трима и сме точен пример за "зависи-то"

Аз съм излязла на 18 год. от къщи - отидох студентка в друг град. В къщи винаги много са ни карали да работим, ангажирали са ни с най-различни неща и са се стремели да бъдем самостоятелни, но като отидох сама на друго място се оказа, че нещата са по-различни.
За пример - настаняваме се в общежите в петък, 3 броя момичета установяваме, че лампата в коридора не свети и се вайкаме - колко е неудобно. Събота и неделя стоим в тъмното и чак в понеделник ни идва на ум да пробваме да не би да е изгоряла крушката(естествено това беше) ooooh!
Родителите са ми давали пари, но това не ми попречи да стана самостоятелна(в действията си, във вземането на решения и т.н.) и като завърших вече окончателно се изнесох да живея самостоятелно.
Сестра ми на другата крайност - категорично отказа помощ от моите родители(а те искаха да помогнат) - изнесе се на квартира на 18, учеше, работеше, но мизерстваше - много често не са и стигали парите и за ядене.Обаче пуста гордост...
 В момента и двете сме еднакво самостоятелни, отговорни, работещи и гледащи семейства. Само, че при мен всичко стана много по-плавно, а при нея с много трудности(но тя е инат и никога няма да си признае).
 Брат ми отиде студент в друг град на 18, сега живее самостоятелно с жена си, работи - финансово е самостоятелен, но не е самостоятелен във вземането на решения(все чака ние със сестра ми да му помогнем, да му кажем, да го посъветваме, при най-малкият проблем - звъни).
 Смятам, че не е задължително отделянето на 18 - зависи и от индивида, и от семейството, и от финансовите възможности като цяло.
 
 
 

# 38
  • Мнения: 9 990
"....Ако получаваш наготово точно толкова, колкото ти е необходимо, няма да имаш стимул да направиш по-голямо усилие и да видиш, че би могъл и повече...."

Не е съвсем така.Това е хипотетично, а ипотетично Laughing погледнато-познавам чудесно реализирали се хора, дърпащи все напред и вдигащи все по-високо летвата, а до момента, когато започнаха-получаваха всичко на готово, осугурено им беше едно охолно доволство за годините им/17-18-19-20/, то пък им  даваше сигурност и стабилноист , а не се лашкаха във версии как, какво и от къде да скалъпят.Имам и познати, които пък по ред причини се отделиха също като мен-рано.Едни се пребориха, други до ден днешен роптаят и оплакват съдбата си.Но това, че са били самостоятелни не ги е направило по-борбени, по-можещи, по -целящи се в нещо, даже напротив-карат го ден за ден.
Така че-пак е според зависи... Peace

# 39
  • Мнения: 4 076
Ако дъщеря ми желае да се отдели след завършването(след 2год.)и да работи,няма да я спирам.Никога не съм я спирала-пожела да работи още преди 16-никакъв проблем.Каква обаче ще е тази работа,дето ще й даде възможност да си плаща квартира и т.н.?Ние не сме нито САЩ,нито Запада,където каквото и да работиш,все ще си осигуриш насъщния.Засега решава да следва и беше започнала да си избира специалност по това кой град най й харесва,въпреки,че същото се изучава и в нашия град.Обясних й,че заради нейните капризи няма да лишавам семейството да й плащам квартири и издръжка,и ако държи да се мести в друг град,ще се финансира сама.Нека да се отдели когато е добре за нея,няма нужда от геройства.Научаваш цената на парите за сметка на мизерията и стреса.

# 40
  • Мнения: 7 640
не знам дали е редно, но е много препоръчително, особено за момчетата.
Като махнат сега и казармата, няма друг начин да станат мъже Mr. Green

# 41
  • Мнения: 6 900
Зависи от ситуацията! Но някак си не ми допада този американски манталитет - като стане на 18 и изхвърча. Confused
Едва ли е съвсем американски, защото там пълнолетен ставаш на 21 години. А до тогава вече е твърде вероятно да учиш в колеж и да живееш в общежитие. За след това вече не знам.

А това с ученето в университет и работенето, за да се издържаш изобщо не го разбирам. Какъв е смисълът? Какво ще научиш?

# 42
  • Мнения: 18
А това с ученето в университет и работенето, за да се издържаш изобщо не го разбирам. Какъв е смисълът? Какво ще научиш?
Зависи какво работиш. Аз съм студентка от понеделник до петък на обяд. Петък вечерта, събота и неделя работя. Не ми пречи на ученето.

# 43
  • Мнения: 6 900
А това с ученето в университет и работенето, за да се издържаш изобщо не го разбирам. Какъв е смисълът? Какво ще научиш?
Зависи какво работиш. Аз съм студентка от понеделник до петък на обяд. Петък вечерта, събота и неделя работя. Не ми пречи на ученето.
Така е, зависи. Просто лично аз не бих се хванала да работя вечерта ако става въпрос за персонал на заведение или нещо подобно.

# 44
  • Мнения: 2 229

А това с ученето в университет и работенето, за да се издържаш изобщо не го разбирам. Какъв е смисълът? Какво ще научиш?

Ами ако няма как да си платиш обучението иначе...? По-добре да работиш, отколкото да не учиш изобщо нали. Confused

Общи условия

Активация на акаунт