Наденици, луканки и други прасешки деликатеси.

  • 3 422
  • 5
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 530
Моля ви за лесни рецепти за направа на гореизброените, защото ще ми е за първи път. Разчитам на вас. Благодаря!  bouquet

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
За луканките не мога да помогна, защото ги правят свекърът и свекървата. Аз си правя филето /рибиците/ по следните два начина:
1. Държа в сол /ситна/ от 5 до 7 дни, после вадя и потапям за 20-30сек. във вряща вода, колкото да се попари само и овалвам в смес от червен пипер и чубрица, окачвам да се суши и до 10-тина дни е готово /може и по-малко, зависи от времето навън/
2. Сварявам в сок от киселото зеле и после пак овалвам в подправки; става страхотно, но не издържа дълго.
Дядо ми вари главата в зелев сок, обезкостява и става супер мезе, но трябва да се вари на части, защото с времето вкусът от зелевия сок се губи и не е толкова вкусно.
В Странджата правят етърник - черен дроб, праз и сланина се подправят със сол и малко черен пипер и се пълнят в черво /от по-тънките/; после се пече на фурна, като отгоре се правят разрези като при наденицата. Трябва да се препече добре. За пръв път опитах такова чудо в свекърва ми и оттогава не минава зима без да сме направили /по-точно тя да ни направи/. Добре е да се сложи повече сланина, защото иначе остава доста сухо.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 530
Много ти благодаря!

# 3
  • ново
  • Мнения: 5 961
Ще ти препиша някои от рецептите от сп."Вкусотии в чинии"

Домашна наденица

Накълцайте на ситно 2 кг крехко свинско месо и 1 кг сланина. На 1 кг месо - 1 равна лъжица сол, кимион и черен пипер, 1/2 лъжица захар, 1 лъжица стрита чубрица. Разбъркайте добре месото и оставете да престои една нощ, за да се осоли равномерно. На другия ден напълнете тънките свински черва. Окачете надениците де се сушат на проветриво място, след което ги отънявате няколко дни с дебела точилка или буркан и ги оставете на проветриво място.

Пикантни суджучета с вино

3 кг полутлъсто свинско месо. На кг месо - 22 г сол, 8 г черен пипер, 8 г кимион, 2 ч.ч червено вино, 2 с.л червен пипер.
месото се нарядва на тънки парченца и се омесва с подправките, престоява една нощ. На другия ден се пълни в тънките черва, като на 15 см се усукват. закачват се на проветриво място за сушене и пресоване.

Луканка с газирана вода

4 кг свинско месо, 4 кг телешко месо, 150 г сол, 20 г черен пипер, 8 г кимион, 1/2 газирана вода
Месото се смила 2 пъти с месомелачка. Омесва се добре с подправките, като постепенно се добавя газ. вода. Оставя се на хладно за 24 часа. Омесва се отново и се пълнят червата, като тук-там се надупчват, за да излизе въздухът. Луканките се държат на хладно 3 дни, 5 дни се преточват с точилка и 15 дни се притискат с тежест. Окачват се да съхнат 30 дни и са готови за консумация.

# 4
  • София
  • Мнения: 2 530
Весе, много ти благодаря.

# 5
  • Мнения: 9 107
Пастърма - и свинска, и телешка


Правя и *старец* - но за там трябва около 10 кг месо да се напълни - ако решиш - ще ти го напиша - страшен деликатес е   chef

Общи условия

Активация на акаунт