Как ще се получава майчинство след 01.01.2007

  • 1 631
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 132
Знае ли някой дали вече е решено майчинството да се изплаща от НАП, а не от работодателя. И съответно болничните.

# 1
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
Ще се изплаща от НОИ, не от НАП - агенцията по приходите знае само събиране, а не изваждане  Grinning
Обезщетение, чийто срок е започнал да тече преди 01.01.2007 г. ще продължата да се изплащат от работодателя, само нововъзникналите ще се изплащат чрез НОИ  Peace

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Обезщетение, чийто срок е започнал да тече преди 01.01.2007 г. ще продължата да се изплащат от работодателя, само нововъзникналите ще се изплащат чрез НОИ  Peace
Никъде в закона няма такова деление преди и след. Казано е, че от 01.01.2007 ще се изплащат директно на осигурените лица от НОИ( по-точно, че до 31.12.2006 се изплащат чрез работодателите), но за сега няма ясня процедура как точно ще стане това. От НОИ ми отговориха, че чакали наредба на МС и въз основа на нея ще издадат Указание за това как точно ще става плащането и какви документи ще са нужни. За сега само имат указание за работата с болнични листове и информацията, която трябва да получават от лекарите, но за плащания на обезщетения и майчинство - нищо.

Последна редакция: ср, 13 дек 2006, 16:18 от gmsvetla

# 3
  • Мнения: 288
Никъде в закона няма такова деление преди и след. Казано е, че ........
.. много категоричен отговор  Tired .. за съжаление   Outta Joint неверен .. не зная кой от НОИ ти е казал че чака някаква наредба от МС .. такава си има .. и нова май няма да се приема .. иначе .. сигурно ще им пуснат някакво указание .. или "окръжно"  Thinking

# 4
  • Мнения: 3 405
Конкретния ми въпрос:
от 10.12.06 имам болничен поради бременност, до 24.01.07, когато ми е термина.
След като родя ще ми издадат нов болничен ( вече през януари.2007 ) - обезщетението по него чрез работодателя ли ще си получавам или от НОИ директно?

# 5
  • Мнения: 288
Конкретния ми въпрос:
от 10.12.06 имам болничен поради бременност, до 24.01.07, когато ми е термина.
След като родя ще ми издадат нов болничен ( вече през януари.2007 ) - обезщетението по него чрез работодателя ли ще си получавам или от НОИ директно?
.. хммм .. ти как мислиш ??? ... новия болничен .. нов ли ще е ???  Tired

# 6
  • Мнения: 3 405
.. хммм .. ти как мислиш ??? ... новия болничен .. нов ли ще е ???  Tired

Знам ли, ти ми кажи Tired няма смисъл от контравъпроси.

# 7
  • Мнения: 8 917
.. хммм .. ти как мислиш ??? ... новия болничен .. нов ли ще е ???  Tired

Знам ли, ти ми кажи Tired няма смисъл от контравъпроси.


Обезщетение, чийто срок е започнал да тече преди 01.01.2007 г. ще продължават да се изплащат чрез работодателя, само нововъзникналите ще се изплащат директно от НОИ,т.е. при теб трябва да е чрез работодателя Peace

# 8
  • Мнения: 3 405
Тенкю, Слънчице    bouquet

# 9
  • Мнения: 445
Тогава обезщетението за отглеждане на дете до 2 години, при условие, че моето дете в момента е на 1,9 месеца, от кого ще се изплаща?

# 10
  • Мнения: 8 917
Тогава обезщетението за отглеждане на дете до 2 години, при условие, че моето дете в момента е на 1,9 месеца, от кого ще се изплаща?
Според заключителните разпоредби засега - пак чрез работодателя.

# 11
  • Мнения: 132
А ако искам след 01.01. да си прехвърля майчинството на майка или ако се върна на работа и трябва да получавам 1/2 от майчинството кой ще го изплаща. Би било логично ако е 1/2 на мен да пхродължи да ми го изплаща моя работодател, но ако го прехвърля от НОИ ли ще се изплаща?










# 12
  • Мнения: 8 917
А ако искам след 01.01. да си прехвърля майчинството на майка или ако се върна на работа и трябва да получавам 1/2 от майчинството кой ще го изплаща. Би било логично ако е 1/2 на мен да пхродължи да ми го изплаща моя работодател, но ако го прехвърля от НОИ ли ще се изплаща?

Честно казано ,не ми е много ясно в този случай, но логично е да продължи да ти ги изплаща работодателя, защото се предполага, че водещото е детенцето с ЕГН, а не вие като различни получатели Thinking

# 13
Здравейте, имам бебче на 3 месеца работя във фирма, но от февруари заминавам на работа в чужбина временно - за 11 месеца е договора ми.

Какво да правя в този случай, като напусна работата си тук колко и окъде ще взимам пари, ако не напусна, какво става?

Мерси предварително

# 14
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
А ако искам след 01.01. да си прехвърля майчинството на майка или ако се върна на работа и трябва да получавам 1/2 от майчинството кой ще го изплаща. Би било логично ако е 1/2 на мен да пхродължи да ми го изплаща моя работодател, но ако го прехвърля от НОИ ли ще се изплаща?

Според мен ако прехвърлиш правото на майчинство на майка ти и тя се води при друг работодател, обезщетението трябва да ти се изплаща от НОИ.

Общи условия

Активация на акаунт