за глутена?

  • 1 112
  • 21
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 3 457
НИЕ СМЕ ПОчТИ НА 8 МЕСЕЦА мога ли вече да му давам попарка и изобщо глутенови истории?Като килограми сме само около 10  Mr. Green ,ако това има значение.Все още се кърмим и ядем от дъжд на вятър пюрета-виж кашите са друго нещо Mr. Green

# 1
# 2
  • Мнения: 4 915
Аз изчаках навършен 10-ти месец.
Дотогава предлагах безглутенови домашни каши - от просо, гречка, кафяв ориз; царевична.

# 3
  • Мнения: 3 457
за кашите ок ,ами попарка със сухари мога ли да давам вече или да изчакам още newsm78

# 4
  • Мнения: 4 915
Ами сухарите също са глутенови, доколкото знам.  Thinking

# 5
  • Мнения: 3 457
да де,ама лекарката ме кара да съм го зпочвала вече с пустите сухари newsm78

# 6
  • Мнения: 4 915
Е, и че какво има в пустите сухари, та толкова бърза?  Tired Брашно основно, захар, сол, разни добавки за трайност...

По-добре предлагай домашни каши от просо, от кафяв ориз, от гречка (елда) - имат висока хранителна и енергийна стойност, полезни са, съдържат желязо, фосфор, магнезий и др. минерални елементи, белтъчини и витамини. Нещо, което в състава на сухарите и доста "окастрено".

# 7
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
Аз въведох овесената каша на 7 месеца.  Коричка хляб на 8. Според мен не е основателно дългото чакане като предпазна мярка срешу алергии и целиакия. В някои случаи дори може и обратен ефект да има.

# 8
Стана ми любопитно какъв обратен ефект може да има късното въвеждане на глутена? А все още се колебая дали да го въведа при навършени 8 месеца или да изчакам Rolling Eyes

# 9
  • Мнения: 508
Бре...ние гълтаме овесена вода от първия месец и нищо ни няма.  newsm78Как се проявяват тия алергии?

# 10
  • Мнения: 3 457
а по-принцип защо не трябва да се дава глутена?Казали са ми не даваи глутен и аз не давам Embarassed

# 11
а по-принцип защо не трябва да се дава глутена?Казали са ми не даваи глутен и аз не давам Embarassed

ето тук за глутена - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1123

# 12
  • Мнения: 566
Можеш да даваш разбира се.
Аз лично въведах глутена вчера

# 13
  • София
  • Мнения: 3 825
Вече можеш спокойно да го въведеш.

# 14
  • Мнения: 19
И според мен можеш, няма какво да чакаш.

# 15
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
Стана ми любопитно какъв обратен ефект може да има късното въвеждане на глутена?


Това е емпирично изследване, според което както ранното (преди 4 месеца), така и късното въвеждане (след 7 месец) носят риск за появата на глутенонепоносимост (целиакия). Изледвани са деца, които са предразположени към това заболяване.
 
Тук пък става въпрос за  зависимостта между времето на въвеждане на житни храни (пшеница, ечемик, ръж, овес - все глутеносъдържащи) и появата на алергия към тях.  Резултатът: Децата, при които тези храни са въведени в менюто след 6-ти месец, са с по-голям риск от проява на алергия към житните култури, от колкото тези, при които захранването е започнало преди 6-ти месец. Изводът (според авторите):  Резултатът от изследването не подкрепя отлагането на въвеждането на житни храни като предпазна мярка срещу поява на алергия към тях.

# 16
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 819
Кралице, но все пак:
http://www.wholesomebabyfood.com/tip09May.htm
http://www.babycentre.co.uk/baby/startingsolids/gluten&babiesexpert/


Разликата между целиакия и глутенова непоносимост: http://www.celiac.com/st_prod.html?p_prodid=30&p_catid=2& … Zn-47106012270.37

А в емпиричното изследване пише доста ясно, че бебетата, които потенциално биха били нетолерантни към глутен, ако е въведен след 7 месеца, проявяват такава реакция заради по-големите порции храна (съответно - по-големи порции глутен). Това е съвсем лесно избежимо, ако глутенът се въвежда на малки порции, смесен с безглутенова храна, като количеството му плавно се увеличава, т.е. не е пряка връзката тип 'минал си 7 месеца - ще ти подейства зле глутена'.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Ако се притесняваш - давай царевични сухари, сега вече има такова разнообразие...

# 18
  • Мнения: 3 457
сега чужам за царевични сухари-ще отида да потърся

# 19
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 819
сега чужам за царевични сухари-ще отида да потърся
И оризови има Grinning Гледай в диетичните магазини за здравословно хранене (и рафтовете за диетични храни на големите магазини). На мен ми бяха супербезвкусни, но малката ги ядеше.

# 20
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929

Бу, и все пак...  В бейбисентъра става дума за даване на глутена след 6-ти месец. Simple Smile В другата статия пък става дума за пшеницата (не за глутеносъдържащите по принцип). Препоръка за въвеждане -  8-9 месеца.

А в емпиричното изследване пише  ... не е пряка връзката тип 'минал си 7 месеца - ще ти подейства зле глутена'.


Да, в статията за целиакията не е пряка връзката.

Предвид обаче на изследванията, които постнах, на статии от интернет (включително и тези, за които ти даде линк), предвид на теми и от чужбинските майки, предвид и на практиката тук в Исландия, за мен няма основателна причина да се чака прекалено дълго за въвеждане на глутена. Примерно след 10 месеца. Още повече, че според изследванията риск за евентуални негативи има. Пряк или непряк.

Тук примерно овесът се въвежда след 6-7 месеца (никога като първа храна, естествено). После ечемик,  ръж и накрая пшеница. 







# 21
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
Аз захраних с глутен преди една седмица с пюре на нестле от ябълки с бисквити.Сложих в следобедното плодово пюре две лъжички от това глутеново пюренце.На следващия ден додох останалото в буканчето пюре.

Общи условия

Активация на акаунт