Как се справихте с мастита / запушени канали?

  • 8 702
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 667
Мили мами, споделете вашия опит с преборването на мастита.

Родих второто си дете със секцио преди 1 месец. Имам огромното желание да кърмя, първото не можах. До сега кърмих, с добавяне на АМ.
Едната ми гърда  е с хлътнало зърно и бебето трудно я засукваше. При цедене излизаше много малко мляко. Не се цедях редовно, а пък бебчо блаженно заспиваше на нея -  като се замисля, може би не е изсуквал почти нищо от нея.
Преди два дена направих нещо като мастит или запушени канали. Имам болка в тази гърда, вдигнах темперетура - 38.6  и напипвам втърдяване, което не изчезва с цедене. Предписаха ми Дуамокс и цедене. Гинекологът, който ми направи секциото препоръчва лед на гърдата, а гинеколожката, която ми следеше бременността - топли компреси.
Та се чудя топло или студено.
А масажи преди цедене?

За сега цеденето не помага. Поне антибиотикът ми действа и свалих температурата.

В краен случай се говори и за спиране на кърмата и хирургична намеса. Не искам да стигам до това.

# 1
  • Мнения: 4 181
Първо се успокой. За компресите и двамата са прави, само че не са ти обяснили Laughing
Прави се топъл компрес преди кърмене, за отпушване на каналчетата да тръгне кърмата. След кърмене се прави студен компрес, но не лед, просто студена кърпа, за да не се образува веднага нова кърма.
Най-доброто, което можеш да направиш е да пиеш Лецитин.По принцип се пие по 1 на ден профилактично, но в твоя случай, докато не отмине проблема може по 4,5 да пиеш.
Много помага компрес от зелево листо, ако намериш още някъде прясно.Просто си слагаш листото, измито в сутиена на мястото, където е бучката.

Ако бебето заспи на гърдата и още я чувстваш напрегната цедиш, докато се облекчи.
Масажи можеш да правиш, но много внимателно.
В момента , в който засуче бебето, съвсем леко все едно приглаждаш с пръсти от началото на гърдата към зърното, все едно да слиза кърмата. уф , дано ме разбра, някой ако може да обясни по-добре Peace

Ами, това е.
Успех ти желая и мнооого дълго кърмене Hug

# 2
  • Мнения: 667
С компресите правя точно както го описваш - загрявам преди и охлаждам след цедене. Спрях кърменето на тази гърда, т.к. бебчо не я суче, а ме боли /зърното също/.
А Лецитин - какво е?

А зелето не е ли за свръхлактация. Аз от тази гърда съм изцеждала най-много 30-40 мл. Даже пих лактогонен чай заради нея.

# 3
  • Мнения: 505
Записвам се за темата ти защото и аз имам същия проблем и съм....хм доста притеснена. За колко време трябва да мине.  Tired

# 4
  • Димитровград
  • Мнения: 1 735
Много цедене и масажи на каналите.Оправя се с топли кърпи се отпушват каналите и ще мине.
Зърното,има лекарства за разранени зърна-витамин А е едно от най-евтините и ефикасни.

# 5
  • Мнения: 390
Момичета,аз съм прясна,прясна....Оправих се,да чукам на дърво,от яко запушени канали и на двете гърди преди 2 дена.Та да кажа и аз:То не бях в паника,не бях уплашена,не беше цедене по цял ден и цяла нощ,не бяха горещи душове и горещи компреси....Упорство и пак упорство с тях...и много цедене веднага след тях,с масажиране от горната част на гърдата към зърното.В продължение на седмица ми се запуши първо едната,после другата а после и двете гърди.Едната гърда я цедих цял ден,и я  отпуших чак през нощта след това,без почти да спирам,но след това беше натъртена и болеше от това безспирно натискане.Майката му е основно ръчното цедене-защото аз съм с помпа на Авент,ама нищо че е за 80 лева-нищо не върши при запушване.Иначе си е добра..))Не можех ръчно,ама се научих-те и лекарите ми казаха-само на ръка...ако не мога,да се науча...Та научих се.Лецитина се купува от аптеката-аз си взех за 9лв на Уолмарк.Пиех по 4 капсули на ден,сега по 1-2.Мисля,че помага.Такааааа,сега за зелето-аз пробвах...ама не видях файда,та лекарите ми казаха и аз почнах с компреси с магданоз-ефикасно е.Във вряла вода слагаш за 5 мин.магданоз да поври,махаш го и го слагаш върху техзух и отдолу найлон,който да държи топлото,и го налагаш на гърдата-колкото може по-дълго стоиш с него...Определено помага за спадане на отока.Но се прави постоянно през 3ч за по-добър ефект.
Това е от мен-дано да помогна,че идеално знам колко е ужасно това. Hug

# 6
  • Мнения: 505
ajva, ти освен лецитин пи ли нещо друго? Защото хич не искам да почвам антибиотици.  Sad  Правя топли компреси и имам мляко в гърдата с бучката. Днес усетих, че като я изцедя, омеква и бучката като че ли намалява. Това добре ли е, или е нормално.  ooooh!

# 7
Същия проблем при мене се появи още в болницата след раждането. Опитах с цедене, но понеже и каналите ми бяха запушени почти нищо не направих. На другия ден ми биха 1 инжекция Окситоцин и ми дадоха да си капя капки Окситоцин в носа (3 пъти през 3 часа по 2 капки във всяка ноздра) - но това беше в болницата. Резултата е, че се отпушват каналите и кърмата сама потича. После трябва да се цеди до край.
В нас продължих с цеденето няколко дни, докато не се махнаха бучките съвсем, но това стана след 2-3 дни. Преди да почна да се цедя си взимам топъл, даже горещ душ и така поне при мен по-лесно става цеденето.

# 8
  • Мнения: 1 288
аз съм вече бивша кърмачка, но по време на стажа ми от 10 месеца, гърдите ми се запушваха през ден. плюс един мастит и едно предмаститно състояние. знам какъв е ад.
може и да се повторя с някои от мамите преди мен, но ето как се оправях аз, плюс няколко рецепти, записани в тефтера за спешни случаи.
* лецетин- чешки на валмарт, по 4 капсулки на ден. задължително едната вечер преди лягане.
* топъл компрес преди кърмене. взимах един памперс и го пълнех с гореща вода. задържа доста по-дълго топлината, отколкото намокрена кърпа.
* лек масаж преди кърмене и между компресите. в посока от края на гърдата към зърното. но много лек!
* в зависимост от това къде е запушването, сменях позата на кърмене. напоследък чета, че това нямало голямо значение, но мен ме оправяше безотказно. ако запушването е във външната част на гърдата, слагам бебка с брадичката, сочеща навън, в същата посока. ако запушването е в горната част на гърдата, кърмя на четири крака.
*зелево листо между кърменията. аз имах много кърма и го носех постоянно. но за да не намалява лактацията, слагай веднага след кърмене за малко- около половин час, колкото да облекчи възпалението.
*има едно ветеринарно лекарство. разбрах го от мамите тук. рефригеранс. маже се ънък слой върху възпаления участък. лекува мастит при кравите. и както видях, и при жените успешно  Mr. Green но трябва да се измива мнго внимателно преди кърмене.
*без паника. щом се притеснях или паникьосах- сега какво ще я правя тази гърда Cry, млякото като че ли нарочно не тръгваше да тече. така че трябва да сте отпуснати и мислено да помагате.
*първо се дава проблемната гърда на бебето, докато е още гладно и дърпа силно. помпата много не помага, но все пак е изход.
*бучките не изчезват веднага. може да намалеят, но им е нужно време да се разсеят напълно. така че не се притеснявайте.
след малко ще допълня с още рецепти, които съм събрала от форума, но не съм ги ползвала.

# 9
  • Мнения: 390
ajva, ти освен лецитин пи ли нещо друго? Защото хич не искам да почвам антибиотици.  Sad  Правя топли компреси и имам мляко в гърдата с бучката. Днес усетих, че като я изцедя, омеква и бучката като че ли намалява. Това добре ли е, или е нормално.  ooooh!
Подкрепям Юка и добавям,че не съм вземала антибиотик,той е вече ако имаш висока температура.Изписаха ми окситоцин на инжекции(което не е антибиотик),купих го,но не съм си слагала,защото тогава си отпуших каналите и реших,че няма смисъл  излишно да си бия инжекции Rolling Eyes
Добре е,когато бучката започне да намалява и да се разкарва,действай в същият дух,бавно но славно ще се махне съвсем-само да няма отчаяние-че при мен беше пълно,а нямаше смисъл Naughty

# 10
  • Мнения: 667
Много благодаря за отговорите.
Ще пробвам и с лецитина, и рефригеранса.

При мен бучката е малка, но все още не се е разнесла.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 236
Аз също бях вдигнала температура и имах бучка. Пих Цефалексин. Правих горещи компреси, масажи и цедене. Дори медена питка (брашно+мед) вечер на гърдата. Но най ми помогна едно хомеопатично Bryonia- 9 CH (ima i 5 CH)- пих го на всеки 2 часа по 3 и още на другия ден така хубаво ми потече от гърдата- на много струйки, както си е редно.
Дано да не съм повторила някой от горните отговори, понеже не ги изчетох всички.
Дано да се оправиш скоро и да си кърмиш още дълго време !!!

# 12
  • Мнения: 48
Подкрепям казаното до тук. И аз направих 4 мастита през първия месец на кърмене, с висока Т - до 40.2C, треска и т.н. И сега често получавам запушване и бучки, без да се стига до треска. Най-важното е да си спокойна, после да не спираш да кърмиш. Детето суче по-добре, отколкото помпата може да изцеди, тя издърпва новото мляко, а бучката си остава. При първите мастити се излекувах с хомеопатични лекарства, при сегашните не съм стигала и до там, най важното е когато усетиш, че става бучка да слагаш бебето на гърдата. При първото си дете също съм правила два тежки мастита, ама тогава незнаех за хомеопатията и пих АБ. Бях много притеснена и по-трудно се оправих. Успех и бързо възстановяване ти желая!

# 13
  • Мнения: 667
galinche, благодаря за отговора.

Soleada, и ти ли ползва  хомеопатичното Bryonia- 9 CH? Видях, че си от Бургас, при кой доктор ходиш за хомеопатичното?

# 14
Здравей, искам да споделя моето разрешение на проблема "запушени каналчета".Знам, че е много болезнено, при мен стана още на втория ден след раждането/родих преди 5 месеца и половина/ и беше голям рев и зор в продължение на 4-5 дена.Като се прибрах вкъщи си направих компрес на гърдите по следния начин:2 средни тиквички/или една по-голяма/ се настъргва и се изпържва в зехтин. Лягаш по гръб и на гърдите си слагаш тензух, отгоре разпределяш равномерно сместа и загъваш с другата страна на тензуха.Температурата на тиквичките трябва да е толкова, колкото можеш да търпиш/но не да се ощавиш/.Отпусни се и постой така 10-15 мин., след това се измиваш и почваш да се цедиш.Аз лично почувствах голямо облекчение след тези компреси /направих ги 2-3пъти/.Но всичко не свършва до тук-преди всяко изцеждане си пълня един по-дълбок съд с гореща вода и с една хавлиена кърпа си затоплям гърдите.Ако зърната са ти напукани ги мажи с Гармастан/мехлемче/, струва около 16лв., но има ефект.Омекотява зърното и не те боли.И така за около 2 седмици се оправих и нямаше нужда от компреси.Моята бебка е вече почти на 6 м. и още я кърмя.Успех  пожелавам и на теб, за да кърмиш бебчо по-дълго време.

Общи условия

Активация на акаунт