Вадене на БГ паспорт за дете родено в САЩ - стъпка по стъпка

  • 14 234
  • 43
  •   1
Отговори
Опитвам се да сложа всичко на 1 място, може да е полезно и за друг

1)Веднага след раждането попълваш апкликация за акт за раждане (зелена), а от болницата те известяват че ще изпратят информацията за ССН. Ако не кажи им че искаш. На изписване ти дават тескере че детето е апликирало за ССН. Плащане $0, чакане 2-7 дни

2)2-10 седмици по-късно идва ССН карта. Пари пак $0

3)Отиваш в кметството по местораждане и (с ИД - паспорт, книжка) искаш "копие от акта за раждане". Става на място, цена $5-25 според щата

4)Пращаш акта до щатската столица за апостил. Линка с адресите и цените е тук

http://travel.state.gov/about/info/customer/customer_312.html

Време около седмица, цена $2-20

5)Снимаш бебето и апликираш за паспорт в пощата. Трябват ти
       -2 снимки
       -$82
       -двамата родители
       -попълнена ДС-11
       -ИД за родителите, най-добре паспортите им
       -ССН карта (без ССН паспорт не се издава)
       -акта за раждане (с кетапа може и без)

6)4 седмици по-късно паспорта идва. Дотук наследникът е американец и може да пътува навън.

7)Кацаш в БГ (с двамата родители, иначе пълномощно) и детето влиза с щатския паспорт - дават му 1 месец, не искат виза (разбира се)

8) Превеждаш акта за раждане в поне 2 екземпляра - 10-15лв, става веднага

9)С преведения акт, оргинала и 2-та паспорта на родителите (може и лични карти) се апликира в Служба по Гражданското Състояние към Общината на майката. Не съм го правил още, но струвало май 2лв и на място се получава ЕГН. Могат да ви задържат не само превода но и щатския документ, поне във Варна било така.

10)С картичката за ЕГН и 2-рия превод се отива в полицията и се попълва молба за паспорт по стандартния ред. Тук има пак 2 снимки по БГ образец, но това вече го има на сайта на МВР. Цените са 50-150лв, паспорта е готов за 3-30 дни.

11)Операцията е завършена: детето ви има 2 пасопрта и може да пребивава неограничено и в 2-те страни. Пътуването без/с 1 родител си остава проблем.

Това е, ако нещо се промени или при вас е различно пишете тук.

# 1
  • Мнения: 3 491
Не съм стигала до крайните етапи, ще се възползвам, ако се наложи.   bouquet За легализирането във Вашингтон си спомням обаче, че пращах актове, поръчани оттук:

http://www.vitalchek.com/?clicked=1

В нашия щат (Ню Джърси) имаше нещо особено с актовете, издадени от кметството - ставаха за американски паспорт, но не и за легализация с цел български паспорт. Стига да не ме лъже паметта, преди няколко години е било все пак, може вече да са облекчени нещата.

# 2
  • Мнения: 486
Мерси за положения труд  bouquet, но ми се струва, че има 1-2 неточности.
Мисля, че блажка е права. Свидетелството за раждане трябва да е  certified copy, т.е. с подпис на съответния State Registrar, печат на щата и дата на която свидетелството е заведено в регистрите.  Всъщност сertified copy май вече се предпочита/изисква и за издаване на американски паспорт. Освен това няма нужда от СС карта, а също може да се избегне и явяването на двамата родители, ако се представи нотариално заверен Statement of Consent . Мисля, че в една от закованите теми имаше описано доста подробно как се издава българско ЕГН и/или паспорт. Не би трябвало да има проблем при влизане/излизане само с един родител на дете чужд гражданин, което живее постоянно в чужбина.

# 3
Изрично питах в кметството. Увериха ме че няма проблем да му сложат апостил от столицата, били ги правели и преди. Както и да е, в понеделник ще се захващам с това и ще поправям ако трябва.

Преди да има ССН не може да се извади паспорт, т.е. картата трябва да е дошла.

# 4
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 381
Най-лесно е ако може дтетето да се роди в БГ. Поне аз така направих. Американски паспорт ни направиха точно за 2 часа попълване на документи в посолството в София и 4 дена по-късно ни пратиха паспорта по DHL и не платихме нищо.

# 5
Ако се беше родил в БГ такива проблеми нямаше да има, нито щеше да е американец. И двамата с майка му сме само българи. Но малко ни е късно за това... Wink

# 6
Тъй като се оказа че не мога да редактирам мнението си (такива били условията на форума(?)), ето поправената версия на точки 3 и 4

3)В кметството по месторождение с ИД (шофьорска книжка или паспорт) отиваш и искаш поне 2 "дълги/long" извлечения от акта за раждане(към $20). Разписва ги лично city clerk-a, друг не може. Това което ще ходи за апостил трябва да се "notarized"/нотаризира - става само на място(така ми казаха), като секретарката или заместника има функциите на нотариус - тя слага печат на гърба че подписа на citi clerk-a е положен пред нея. Нотариалните печати струват още $2-10.

4)Акта за раждане се праща до столицата за апостил, като се прилага self-addressed envelope, чек за сумата (обадете се да проверите колко точно е и как се изписва бенефициента, за мен беше $10 и "State of XX") и бележка на ръка за коя страна ще се ползва акта (казаха ми да сложа...). Адресите на офисите ги има в първия пост, но звъннете да проверите.

Сега чакам да си получа акта обратно с апостил, казаха ми 1 седмица...

Междувременно съм готов (почти) да напиша цялата процедура за кандидатстването за Медикейд...

# 7
Има малък проблем с апостила - тъй като е отделен лист с тежък печат може теглото на писмото да е над 1 унция и пощата да го върне - тогава или чакате до безкрай, или от щата се прежалват и слагат марка за вас (нашия случай).

Така че на обратния плик най-добре сложете 2 марки по 39ц.

# 8
  • Мнения: 192
Мерси за инфо-то.  Записвам се, че и аз още не съм го направила това упражнение, а не бива да отлагам вечно...

А могат ли родителите ми да извадят на детето БГ документи, макар че всички сме в САЩ сега?  Примерно ако им изготвя пълномощно с такива правомощия, дали ще има проблем да свършат работата сами?

Последна редакция: ср, 21 фев 2007, 23:36 от LL Cool J

# 9
  • Мнения: 994
а пък на  нас направо ни издадоха последния път заверено копие - платихме обаче 25$. не съм пробвала да вадя още паспорт. Преди 4 години платихме 2 пъти по 11, защото заверката беше отделно.

още една поправка - престоят на американски гражданин без виза в България е вече 90 дена (3 месеца)
точка 8 - трябва и ЛЕГАЛИЗАЦИЯ на превода във Външно министерство

точка 9 - трябват само ЛИЧНИТЕ КАРТИ (защото ЕГН се издава по постоянното местоживеене на майката)
за по-сигурно се действа така - намираш телефона на съответната служба ЕГН и звъниш, защото може да има вариации според служителя Simple Smile
 Поне преди 4 години за ЕГН-то се чакаше 1 седмица, също така беше и безплатно. задържа се американския документ плюс ксерокопие на целия пакет. ако имате и други деца, трябва да се представят и техните актове за раждане

# 10
  • Мнения: 994
и още нещо се сетих - в БГ е необходимо в срок от 48 часа май беше  да се регистрира американчето в полицията по местоживеене.
 
за американския паспорт бланката може да се попълни и онлайн - спестява време.
ето тук може да се види
http://www.usps.com/passport/

Последна редакция: чт, 22 фев 2007, 00:34 от КТВ

# 11
точка 8 - трябва и ЛЕГАЛИЗАЦИЯ на превода във Външно министерство

Хмм, майка ми специално пита за това и са и казали че само превод (от заклет преводач) на акт за раждане с апостил е достатъчно за София. Легализацията винаги сым мислил че е на БГ документи за чужбина - US "легализацията" е апостила.... newsm78

# 12
  • Мнения: 994
аз в София съм подавла за ЕГН - иска се легализация.
не само за акт за раждане, на всичките ми американски докуметни с апостил трябваше да си направя и легализация - инфо от това лято.

# 13
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Браво, че сте я събрали тази информация на едно място! На мен ми предстои втората част от процедурата (наследникът вече е с американски паспорт).

Въпрос - знае ли някой дали има възможност да се извади ЕГН от посолството в Щатите (български паспорт, знам, че може) - просто не ми се ще ограничената ми ваканция да хабя в ходене по служби?

Втори въпрос - казаха ми, че ако не сме женени в България, а само в Щатите (както ние с мъжът ми), трябва да се легализира бракът в България първо, и после да се подават документи за детето, в противен случай детето се пишело само на майката (по българския закон), после бащата трябвало да го припознава и прочие простотии. Някой да има повече информация по въпроса?

# 14
  • Мнения: 994
за ЕГН нищо не пише на сайта на посолството. обади им се и питай. но най-вероятно не може. има разни препратки за бг гражданство, ако имаш време порови се - може и да пише нещо. но определено телефонът би ти спестил доста време.

http://www.bulgaria-embassy.org/WebPage/Consular%20Information/procedur.htm

за втория проблем май е така. поне наши познати имаха проблеми и в крайна сметка по бг законите още не са женени. не че трудно се легализира брачно свидетелство, само че тях ги мързеше.

Общи условия

Активация на акаунт