Как се изплащат болничните по време на бременност?

  • 27 274
  • 40
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 817
Работя на държавна работа и от началото на бременността съм в болнични.Знам ,че болничните се изплащат на 100%.Така ми ги изплащаха 3 месеца,но сега вече взимам с по 60-70 лв. по малко.Такъв ли е закона и защо ми слагат одръжки като съм бременна?

# 1
  • Мнения: 1 217
И аз работа на държавна работа.Първите месеци на бременноста ми бяха тежки,но взимах само 3-4 пъти болничен.който се изплаща 90 % а не 100.На мен ми обясниха-защото от всеки 22 работни дни ми се полагат пари за храна,а когато си в болничен тези пари за храна не ти се полагат.
На мен ми остават още 5 работни дни и излизам в майчинство. Mr. Green Laughing Mr. Green Laughing

# 2
  • София
  • Мнения: 2 845
Няма болничен, който да се изплаща 100%. Върху заплатата не се начислява ДДФЛ и осигуровките за сметка на работника са минимални, просто са стотинки. Така че, просто не виждам защото очакваш 100%. Ако гледаме процентово болничните се смятат някъде 80-90%.

# 3
  • Мнения: 3 405
Болничните за бременност и раждане са 90% от заплатата.

ето подробна тема:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=144267.msg2827655#msg2827655

Последна редакция: нд, 17 дек 2006, 15:26 от Анджелина

# 4
  • Мнения: 817
Добре,но защо парвите месеци взимах по 290 лв.,а предния месец взех 230.Разликата ми се вижда големичка.А месец декември ще взема 225?!Предполагам ,че няма грешка.........

# 5
  • Мнения: 3 405
Питай в счетоводството какво и как са ти изчислили. Взима се дохода 6 месеца назад, за да се формира обезщетението.
Можеш да си пресметнеш, ако знаеш осигурителния си доход - болничния по бременност и раждане ще се изчисли като 90% от него за 6 месеца назад и ще ти се изплаща в продължение на 315 дни, след това си в отпуск по майчинство 180 лв от догодина.

Или питай в тази тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=144267.msg2827655#msg2827655

# 6
  • София
  • Мнения: 969
Ако си била в болничен преди да излезеш в болничен за бременност и раждане, той също участва в базата за изчисление. т.е. взимат се 90% от това, което си получавала като обезщетение и може би оттам идва намалението, но за най-сигурно питай вашите счетоводители, те ще ти обяснят защо е така.

# 7
  • Мнения: 2 616
А на мен до момента не са ми превели и лев за болничните и вече почвам да се чудя каква да правя-хем не искам да си вдигаме скандали с работодателя ми и да докладвам пред НОИ, хем ми няма 70 дни болнични на сметката? Sad
Вярно ли е че от 01.01.2007г. болничните ще се изплащат директно на работника без да минават през работодателя?

# 8
  • Мнения: 4 621
90% от заплатата Peace

# 9
  • Мнения: 145
Болничните са 90% от заплатата. Изчислява се  дневна ставка като се взима дохода за шест месеца назад и се дели на работните дни. Получава се една сума  , която се изплаща за месеца според работните дни , от там ти идва разликата в различните месеци.

# 10
  • Мнения: 1 409
Здравейте,
малко извън темата,но искам да ви питам всеки гинеколог ли може да издаде болничен за бременност?

# 11
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
А на мен до момента не са ми превели и лев за болничните и вече почвам да се чудя каква да правя-хем не искам да си вдигаме скандали с работодателя ми и да докладвам пред НОИ, хем ми няма 70 дни болнични на сметката? Sad
Вярно ли е че от 01.01.2007г. болничните ще се изплащат директно на работника без да минават през работодателя?

Ако работодателя е почнал да ти плаща обезщетения за болничен той ще продължи и през 2007 г.
Очаква се Наредба за точната процедура по изплащане на болнични и майчинство през 2007 г., която все още не се знае кога ще бъде приета и публикувана

# 12
  • Мнения: 529
И аз дочух нещо от рода , че болнчните ще се изплащат чрез банкоматна карта , но немога да си обясня как ще задължат всеки работодател да извади такива карти на всеки свой служител? Ами ако имат по 100 и повече служители? Струва ми се нелепо ,но не и изключено! newsm78

# 13
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
И аз дочух нещо от рода , че болнчните ще се изплащат чрез банкоматна карта , но немога да си обясня как ще задължат всеки работодател да извади такива карти на всеки свой служител? Ами ако имат по 100 и повече служители? Струва ми се нелепо ,но не и изключено! newsm78

Идеята е такава, но ще се изплащат от НОИ на работници, които ще ползват болнични или майчинство след 01.01.2007 г.
На тези на които е започнало такова плащане към 31.12.2006 г. от работодателите ще продължат да си получават обезщетенията от тях.

# 14
  • Мнения: 9 050
Олеее! Какви неща се пишат тук!

Никой никого няма да задължава да вади карти. Болничните ще се изплащат от НОИ, но това не значи, че работодателите са длъжни да вадят карти на служителите си. Ако служителите желаят да си получават парите по карти, сами следва да си извадят такива. В противен случай ще си получават парите, както в момента се изплащат детските - от касите на пощенските клонове по местоживеене.

Ивелина, защо просто не попитате работодателя си за плащанията? Така или иначе, ревизия надали ще успеете да предизвикате. Особено пък в края на годината. Ревизиите, които не са планови, се заплащат.  Абе изобщо, надали с нещо ще ускорите плащанията си, ако "докладвате" в НОИ. Питайте по-добре. Възможно е работодателя ви да има добро обяснение. Освен това, щом болничния ви е започнал през тази година, той ще бъде изплащан от работодателя ви до край. Директно от НОИ ще се изплащат само болнични, започнали след 31.12.2006 г.

Г-жо Дичева, вие сте в голямо заблуждение. Болничните за общо заболяване, в какъвто разбирам че сте вие, се изплащат в размер 80% от осигурителния доход.
Тъй като обаче тази сума е освободена от данъци и върху нея не се начисляват и удържат осигуровки, на практика чисто можете да получавате същото заплащане, като това, което получавате, докато работите.
А колкото до различните суми всеки месец, това си има логично обяснение. Обезщетението за временна неработоспособност се изчислява така: взема се осигурителния доход за шестте месеца преди настъпването на временната неработоспособност. Този доход се разделя на броя на работните дни през тези 6 месеца. Така се получава едно среднодневно обезщетение. То се умножава по 0,8 ако сте в болничен за общо заболяване или по 0,9 ако сте в болничен за бременност и раждане. И така се получава реалното ви подневно обезщетение. Това подневно обезщетение се изплаща за всеки работен ден от месеца. Т.е. ако например обезщетението ви е 20 лева на ден, вие може този месец да получите 440 лева, а следващия 380 лева, защото броя на работните дни в месеците е различен. В първия месец е имало 22 работни дни, а през втория - 19.

# 15
  • Мнения: 2 616
Олеее! Какви неща се пишат тук!


Ивелина, защо просто не попитате работодателя си за плащанията? Така или иначе, ревизия надали ще успеете да предизвикате. Особено пък в края на годината. Ревизиите, които не са планови, се заплащат.  Абе изобщо, надали с нещо ще ускорите плащанията си, ако "докладвате" в НОИ. Питайте по-добре. Възможно е работодателя ви да има добро обяснение. Освен това, щом болничния ви е започнал през тази година, той ще бъде изплащан от работодателя ви до край. Директно от НОИ ще се изплащат само болнични, започнали след 31.12.2006 г.



Попитах аз-станала била някаква грешка, водела съм се в компютъра им, че съм на минималната заплата-добре че всички договори и приложения към тях са прилежно прибрани и подредени, та им обясних, че не е точно така и че сумата далеч надвиша тази на минималната заплата. Чакам всичко да се оправи и да поправят "грешката", дано ме зарадват за празниците.

Аз съм с различни ЛКК-продължения за по 30 дни, всеки месец, но така или иначе още 40 дни и излизам в законните 45 дни преди раждане! За тях как ще стои въпроса, знаете ли?

# 16
  • Мнения: 817
Благодаря на zina st.Тези изчисления са много сложни........Излиза.че дали ще съм в платена отпуска(имам доста-не съм я взимала)или в болнични заплащането е едно и сащо.А маичинските по същич начин ли ще се изчисляват догодина?

# 17
  • София
  • Мнения: 50
Здравейте, и аз имам въпрос , относно изплашането на болничните за бременност. От 21.09.2006 г излезнах в болничен , поради бременност. Родих на 29.10.2006г. До момента не съм получила никакви пари от работодателя. Проблемът, е че НОИ не му ги е изплатил още. И това е така , защото нещо в счетоводството на фирмата куца / това е по моя преценка/ . Въпросът ми е дали изплащането на моите обезщетения от НОИ се бави, понеже фирмата не е внесла осигуровките на работниците си със задна дата. Зная , че работодателя е длъжен да ми ги изплаща независимо дали ги е получил от НОИ, но това не се осъществява на практика за съжаление.

# 18
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте, и аз имам въпрос , относно изплашането на болничните за бременност. От 21.09.2006 г излезнах в болничен , поради бременност. Родих на 29.10.2006г. До момента не съм получила никакви пари от работодателя. Проблемът, е че НОИ не му ги е изплатил още. И това е така , защото нещо в счетоводството на фирмата куца / това е по моя преценка/ . Въпросът ми е дали изплащането на моите обезщетения от НОИ се бави, понеже фирмата не е внесла осигуровките на работниците си със задна дата. Зная , че работодателя е длъжен да ми ги изплаща независимо дали ги е получил от НОИ, но това не се осъществява на практика за съжаление.

НОИ не превежда пари за обезщетения ако преди това работотдателя не е внесъл дължимите осигуровки за периода и не е подал декларации обр. 1. Това се отнася за обезщетения и осигуровки до 31.12.2006 г.

# 19
  • Мнения: 2 821
А някой запознат с процедурата да каже кога  на НОИ ще им тръгне програмата и ща почнат да изплащат болничните от тази година? Вече мина януари, а аз пари не съм видяла..прогнозата е, че и февруари няма да са готови..просто нямам думи Twisted Evil

# 20
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
А някой запознат с процедурата да каже кога  на НОИ ще им тръгне програмата и ща почнат да изплащат болничните от тази година? Вече мина януари, а аз пари не съм видяла..прогнозата е, че и февруари няма да са готови..просто нямам думи Twisted Evil

Забавянето не е свързано само с програмата. Срока по наредба е превода към банката в която ви е сметката да стане до 30 дни от датата на подаване на документите в НОИ. Парите се превеждат по една обща сметка във всяка банка и тя ги разпределя по съответните сметки на клиентите си. В най-голяма степен превода зависи от това кога работодателя ви ще представи документите в НОИ

# 21
  • Мнения: 2 821
ДейзиГ ,всъщност правилният въпрос е -  готови ли са НОИ да приемат документите от работодателя със стартиране на новата година? И отговорът съответно - не, не са...
Факт ли е, че се бавят...факт е...

# 22
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
ДейзиГ ,всъщност правилният въпрос е -  готови ли са НОИ да приемат документите от работодателя със стартиране на новата година? И отговорът съответно - не, не са...
Факт ли е, че се бавят...факт е...

Вече се приемат документи на хартия и чрез програма. Програмата излезна още миналата седмица

# 23
  • София
  • Мнения: 50
Благодариа на Дейзи Г за отговора .

# 24
  • Мнения: 2 821
Вече се приемат документи на хартия и чрез програма. Програмата излезна още миналата седмица
ами да..миналата седмица е края на месеца...подават се документите и след 30 дена се превеждат парите...т.е.идва края на февруари...това е закъснение 2 месеца...както и да е..ясно е, ще се чака...здраве да е...

# 25
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Вече се приемат документи на хартия и чрез програма. Програмата излезна още миналата седмица
ами да..миналата седмица е края на месеца...подават се документите и след 30 дена се превеждат парите...т.е.идва края на февруари...това е закъснение 2 месеца...както и да е..ясно е, ще се чака...здраве да е...

Но по Наредба работодателя трябва да подаде представените му документи на следващия ден след начисляване или внасяне на дължимите осигуровки. Това няма как да стане преди края на месеца.
Дори да ви изплащат обезщетениета от фирмата пак трябва да свърши месеца, да внесат осигуровките и да искат обезщетенията от НОИ.

# 26
  • Мнения: 473
Поздравявам ZinaSt, тя наистина е доста компетентен счетоводител. Благодаря ти за информацията, ти ми обясни и в една друга тема подробно нещата, за което съм ти доста благодарна. Аз бях останала с грешна информация, не съм счетоводител, и не знаех някои неща или по-скоро инфо-то ми беше старо.Наистина досега не съм чела нещо по-точно от твоите разяснения, за което мисля, че всички трябва да ти благодарим.

# 27
  • Мнения: 9 050
Вече се приемат документи на хартия и чрез програма. Програмата излезна още миналата седмица
ами да..миналата седмица е края на месеца...подават се документите и след 30 дена се превеждат парите...т.е.идва края на февруари...това е закъснение 2 месеца...както и да е..ясно е, ще се чака...здраве да е...

Ами той преди да е свършил месеца, няма как да ви се изплати болничиня за този месец!!!
Ако обаче имате предвид, че не са ви изплатили болничен за декември, този болничен си го търсете от работодателя. НОИ изплаща облничните от 01.01.2007 нататък. Съгласно процедурата, регламентирана в наредбата, болничните листове се представят в НОИ след изплащането на заплатите за Януари. Което просто е нереално да става в началото на Януари. Заплатите за даден месец се изплащат или в края на този месец или в началото на следващия.
Грешите много. За първи път от НОИ бяха готови на време.

# 28
  • Мнения: 9 050
Поздравявам ZinaSt, тя наистина е доста компетентен счетоводител. Благодаря ти за информацията, ти ми обясни и в една друга тема подробно нещата, за което съм ти доста благодарна. Аз бях останала с грешна информация, не съм счетоводител, и не знаех някои неща или по-скоро инфо-то ми беше старо.Наистина досега не съм чела нещо по-точно от твоите разяснения, за което мисля, че всички трябва да ти благодарим.


Embarassed За мен е удоволствие. Hug

# 29
  • Мнения: 311
Здравейте,

Първо искам да кажа, че за мен това "нововъведение" е поредната ГОЛЯМА ПРОСТОТИЯ на НОИ. Разбира се, има някаква цел - и "служителите" там трябва да поработят, дано си оправдаят заплатите, КОИТО НИЕ ИМ ПЛАЩМЕ. Съжелявам, ако обиждам някой, сигурно и там има нормални хора.
Ако сме в болнични преди раждането и преди 45-те дена преди термина, НОИ директно ще изплаща 80% върху сумата върху която се е осигурявало лицето през последните 6 месеца.
Когато влезем в тези 45 дни и по-нататък НОИ ще ни плаща 90%
от размера на получаваното през предходните 6 месеца. Или ако си бил в болнични преди 45-те дни то след това ще получаваш 90% от тези 80% които си получавал преди това.  #Cussing out  #Cussing out  #Cussing out #2gunfire

Най-гадното предстои - НОИ и лелките там бавят мнооооого изплащането на сумите. И ако примерно разчиташ на тези пари за да погасяваш кредит на определено число - то излизаш в просрочие и плащаш наказателни лихви. В моя случай вноската е 1000 лева и това определено не ми харесва.
Но важното е тетките да са доволни и да им плащаме заплати, които колкото и да са малки са много за тях.

# 30
  • Мнения: 2 821
Грешите много. За първи път от НОИ бяха готови на време.
Грешката идва от там, че досега работодателя ми е изплащал заплата/болничен месец за месец, а не както ще е сега с един назад...

# 31
  • София
  • Мнения: 153
Здравейте,

Според статията от линка:
"Занапред обезщетението на болните няма да зависи от доходите им за 6 месеца назад, защото парите ще се изчисляват според заплатата. Досега обезщетението се плащаше на базата на заработените доходи през последните 6 месеца и можеше да бъде по-ниско при често боледуване"


http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2549&sectio … =2&id=0000501

Бихте ли коментирали това вярно ли е, от коя заплата (например болничен за януари от янурската заплата ли 80%)

ZinaSt много разбираемо и подробно по-горе си обяснила как се изчислява болничен, но защо медиите пишат за нов начин от началото на тази година?

# 32
ДейзиГ ,всъщност правилният въпрос е -  готови ли са НОИ да приемат документите от работодателя със стартиране на новата година? И отговорът съответно - не, не са...
Факт ли е, че се бавят...факт е...

Peace Точно така mama_Blue!
Най - големият абсурд е, че промените са приети още август 2006г. и не случайно влизат в сила от 01.01.2007г., за да може администрацията да бъде подготвена в тоя "гратисен период ".  Thinking
Какво се получи обаче? Естествено, като всяко друго "нововъведение", и това бе "побългарено", а чиновниците "бляха гаргите" 4-5 месеца и нищо не подготвиха.
 Затова и прословутата им Наредба за обезщетенията беше приета чак края на декември 06, обнародвана началото на януари 07 и, разбира се, влязла с обратна сила на 01.01.07г.
Затова и повечето работодатели, които търсеха контакти със служители на НОИ, получаваха единствено отговори, че в момента са на обучение, семинар и т.н. по тия наболели въпроси и яснота ще има чак в края на януари.  ooooh!
А същевременно се бием в гърдите какви "европейци" сме вече!!! Crossing Arms
И какво ни грее, че програмата им била готова миналата седмица, като това е краят на януари??? #Cussing out
Съжалявам за черногледия постинг, но ми е втръснало от недомислици, засягащи до известна степен правата на хората, включително моите собствени! Кога са приели нещо принципно хубаво, което да не "оакат" после на практика? newsm78

# 33
  • Мнения: 9 050
Ако сме в болнични преди раждането и преди 45-те дена преди термина, НОИ директно ще изплаща 80% върху сумата върху която се е осигурявало лицето през последните 6 месеца.
Когато влезем в тези 45 дни и по-нататък НОИ ще ни плаща 90%
от размера на получаваното през предходните 6 месеца. Или ако си бил в болнични преди 45-те дни то след това ще получаваш 90% от тези 80% които си получавал преди това.  #Cussing out  #Cussing out  #Cussing out #2gunfire


Това не е вярно и съм го обяснявала не веднъж. Считано от 01.01.2007, когато в 6 месечния период, служещ а база има болнични, не се взима размера на обзещетението, а се взима предвид осигурителния доход, от който е изчислено това обезщетение. Т.е. няма да получавате 90% от 80%-те процента. А ще получавате 90% от осигурителния доход, от който са изчислени тези 80% или казано с други думи ще си получавате 90% от 100% осигурителен доход!!!

Точно това имат предвид и медиите, като съобщават, че вече болничния се изплаща от заплатата, на която ви осигуряват. Някои статии са написани не много коректно и от тях излиза едва ли не, че ще получавате болничен, изчислен  от заплатата, на която ви осигуряват през месеца, в който сте в болничен. Това също не е съвсем вярно. 6-месечната база се запазва. Т.е. отново се гледа дохода 6 месеца назад и ако има месеци, през които не сте работили, за тези месеци зе взима МРЗ. Но, ако през всичките месеци сте получавали една и съща заплата, болничния вече не оказва влияние върху размера на обезщетението. Така се избягва непрекъснатото намаляване на обезщетението, в резултат на болнични през базовия период.

# 34
  • Мнения: 9 050
ДейзиГ ,всъщност правилният въпрос е -  готови ли са НОИ да приемат документите от работодателя със стартиране на новата година? И отговорът съответно - не, не са...
Факт ли е, че се бавят...факт е...

Peace Точно така mama_Blue!
Най - големият абсурд е, че промените са приети още август 2006г. и не случайно влизат в сила от 01.01.2007г., за да може администрацията да бъде подготвена в тоя "гратисен период ".  Thinking
Какво се получи обаче? Естествено, като всяко друго "нововъведение", и това бе "побългарено", а чиновниците "бляха гаргите" 4-5 месеца и нищо не подготвиха.
 Затова и прословутата им Наредба за обезщетенията беше приета чак края на декември 06, обнародвана началото на януари 07 и, разбира се, влязла с обратна сила на 01.01.07г.
Затова и повечето работодатели, които търсеха контакти със служители на НОИ, получаваха единствено отговори, че в момента са на обучение, семинар и т.н. по тия наболели въпроси и яснота ще има чак в края на януари.  ooooh!
А същевременно се бием в гърдите какви "европейци" сме вече!!! Crossing Arms
И какво ни грее, че програмата им била готова миналата седмица, като това е краят на януари??? #Cussing out
Съжалявам за черногледия постинг, но ми е втръснало от недомислици, засягащи до известна степен правата на хората, включително моите собствени! Кога са приели нещо принципно хубаво, което да не "оакат" после на практика? newsm78


Аз имам един въпрос към вас. С какво щяха да се променят нещата, ако програмата беше готова в началото на януари? И даже ще ви отговоря - с нищо. Защото първите болнични постъпват от работодателите в НОИ едва сега. Няма как да постъпват по-рано!
В интерес на истината, тази промяна беше направена в резултат на множеството оплаквания от служители, че работодателите не им изплащат обезщетения. Всичко се прави, за да се защитят интересите на служителите. Вярно е, че за такива като вас, които работят при изрядни работодатели, това е неприятно като процедура. Има обаче доста майки, които в другите теми споделят, че предпочитат болничните им да се изплащат от НОИ.

# 35
  • Мнения: 24 467
Съгласно чл. 49 на КСО: "Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното възнаграждение или осигурителния доход, определени по чл. 41 и не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната.
(2) При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете обезщетението е в размера, определен по ал. 1 за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето.
(3)  Когато лицето е осигурено на повече от едно основание, общият размер на дневното парично обезщетение не може да бъде по-малък от минималната дневна работна заплата, установена за страната.".
Съгласно цитираната разпоредба на чл. 41. от същия нормативен акт: "Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто, а за временна неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест - в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за съответния риск за периода от шест календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.
(2) За дните, включени в периода по ал. 1, се взема предвид среднодневната минимална работна заплата за страната за съответния период, ако лицето:
1. не е било осигурено за всички осигурени социални рискове;
2. не е било осигурено за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица;
3. е ползвало неплатен отпуск, който се зачита за трудов или служебен стаж;
4. е ползвало отпуск за отглеждане на малко дете;
5. (нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) е било осигурено по законодателството на друга държава по условията на международен договор, по който Република България е страна.
(3)  За дните, включени в периода по ал. 1, през които лицето е получавало парично обезщетение от общественото осигуряване за временна неработоспособност или за бременност и раждане, се взема предвид доходът, от който е определено паричното обезщетение.
(4) Сумата, от която се изчисляват паричните обезщетения, не може да бъде по-голяма от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за периода, от който се определят паричните обезщетения.
(5) Начинът на изчисляване на обезщетението се урежда с акт на Министерския съвет.".
Така че това е нормативната уредба на кратко, без "казах ми", директно от КСО.
Освен това, въпреки че аз самата нямам нищо общо с НОИ, никога не съм била служител там и сега не съм, не считам, че някой на някого "изкарва заплатата". Всеки работи и печели това, което е договорено за работата, за която се е договорил. Макар че аз имам коректне работодател и никога не съм страдала от забава в изплащането на трудовото си възнаграждение или обезщетения от какъвто и да било характер считам, че действително отношенията между осигурените лица и получаването на обезщетенията от тях за болнични, напр., са си отношения с НОИ, а не с работодателя и е редно, както е в по- голямата част от страните по света средствата да се получават от реалния им платец /НОИ/, а не чрез посредник в лицето на работодателя.



 

# 36
  • У дома... някъде
  • Мнения: 2 367
Болничните са 90% от заплатата. Изчислява се  дневна ставка като се взима дохода за шест месеца назад и се дели на работните дни. Получава се една сума  , която се изплаща за месеца според работните дни , от там ти идва разликата в различните месеци

# 37
Аз имам един въпрос към вас. С какво щяха да се променят нещата, ако програмата беше готова в началото на януари? И даже ще ви отговоря - с нищо. Защото първите болнични постъпват от работодателите в НОИ едва сега. Няма как да постъпват по-рано!
В интерес на истината, тази промяна беше направена в резултат на множеството оплаквания от служители, че работодателите не им изплащат обезщетения. Всичко се прави, за да се защитят интересите на служителите. Вярно е, че за такива като вас, които работят при изрядни работодатели, това е неприятно като процедура. Има обаче доста майки, които в другите теми споделят, че предпочитат болничните им да се изплащат от НОИ.
[/quote]

Уважаема ZinaSt,
Ще си позволя да отговоря на въпроса Ви с въпрос:
Защо приемате толкова лично изразената от мен и споделена с мама блу гражданска позиция? newsm78
Напротив, ако прочетете по-задълбочено постинга ми, ще установите, че недоволството ми не е насочено конкретно към НОИ или към самата промяна, която, апропо, считам за доста положителна.  Peace Ще видите, че и цитираната програма е само една брънчица, един довод към това, което се опитвам да кажа.
Какво щеше да се промени ли? Ами най-малко системата, чиновническия манталитет, инертността,  което всъщност изобщо не е малко. Naughty
На фона на изключително компетентните съвети, които давате, мисля, че не Ви правят чест изказвания като "такива като вас...", особено след като не знаете в какво положение всъщност сме, затова спирам дотук.
Желая Ви усмихнат и вълнуващ ден   bouquet
И не забравяйте, че същественото е невидимо за очите Wink

# 38
  • Мнения: 9 050
Аз имам един въпрос към вас. С какво щяха да се променят нещата, ако програмата беше готова в началото на януари? И даже ще ви отговоря - с нищо. Защото първите болнични постъпват от работодателите в НОИ едва сега. Няма как да постъпват по-рано!
В интерес на истината, тази промяна беше направена в резултат на множеството оплаквания от служители, че работодателите не им изплащат обезщетения. Всичко се прави, за да се защитят интересите на служителите. Вярно е, че за такива като вас, които работят при изрядни работодатели, това е неприятно като процедура. Има обаче доста майки, които в другите теми споделят, че предпочитат болничните им да се изплащат от НОИ.

Уважаема ZinaSt,
Ще си позволя да отговоря на въпроса Ви с въпрос:
Защо приемате толкова лично изразената от мен и споделена с мама блу гражданска позиция? newsm78
Напротив, ако прочетете по-задълбочено постинга ми, ще установите, че недоволството ми не е насочено конкретно към НОИ или към самата промяна, която, апропо, считам за доста положителна.  Peace Ще видите, че и цитираната програма е само една брънчица, един довод към това, което се опитвам да кажа.
Какво щеше да се промени ли? Ами най-малко системата, чиновническия манталитет, инертността,  което всъщност изобщо не е малко. Naughty
На фона на изключително компетентните съвети, които давате, мисля, че не Ви правят чест изказвания като "такива като вас...", особено след като не знаете в какво положение всъщност сме, затова спирам дотук.
Желая Ви усмихнат и вълнуващ ден   bouquet
И не забравяйте, че същественото е невидимо за очите Wink

[/quote]

Добре, такива като нас тогава, ако по-ви харесва. Защото аз също работя при изряден работодател и нашите служители също негодуват срещу тази програма.

Не го приемам лично. Аз от НОИ освен проблеми друго не съм видяла в практиката си. Просто мисля, че дори и да беше готова програмата в началото на Януари, това нищо нямаше да промени.

Но пък всеки има право да си негодува срещу каквото си иска  Grinning Peace

Лек ден ви желая.

# 39
  • Мнения: 311
Благодаря много за разясненията на ZinaST

Всеки има право на собствена позиция. Не смятам нововъведението за нещо положително. За мен нещата се усложниха доста. До сега винаги съм си получавала всички плащания на време, дори в един определен час. Промените не ми харесват и не ги одобрявам. Считам че никой няма право да забавя плащанията, независимо по какви причини, още повече, когато това е юридическо лице (НОИ) на държавна издръжка т.е. хранят се от данъците на всички нас.

# 40
  • Мнения: 9 050
Благодаря много за разясненията на ZinaST

Всеки има право на собствена позиция. Не смятам нововъведението за нещо положително. За мен нещата се усложниха доста. До сега винаги съм си получавала всички плащания на време, дори в един определен час. Промените не ми харесват и не ги одобрявам. Считам че никой няма право да забавя плащанията, независимо по какви причини, още повече, когато това е юридическо лице (НОИ) на държавна издръжка т.е. хранят се от данъците на всички нас.

Ооо, абсолютно подкрепям! Аз също не съм доволна от тази промяна, защото от една страна като служител ще си получавам парите по-късно, а като счетоводител работата ми по болничните на персонала се утрои. Даже вече се замисляме дали да не наемем човек, който само с това да се занимава. За работодателите работата е пъти повече след тази промяна. ( А уж се правело за уселнение ...)
Също така съм съгласна, че тези пари стават дължими в момента, в който се издаде болничния лист и ако се забавят след изплащането на заплатите за месеца би трябвало да се дължат лихви. По същия начин, по който работодателите плащат лихви, ако забавят внасянето на осигуровки дори и с един ден. Но..НОИ лихви не дължи! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт