Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 19 дек. 2006, 17:54 ч.

Отново за злоядите деца

• 571
  • 11
  •   1
Отговори
  • София
Мили мами , прочетох темата от библиотеката и щях да пиша в нея , но тъй като е доста стара бях посъветвана да пусна друга такава.
Аз съм майка на бебе , което се оказа не просто бебе а малко момиченце с характер- отказва да се храни.Започнахме много добре захранването и само след две седмици започна да намалява храните и после ги спря.
Реших - е няма да я насилвам , малка е ще я кърмя известно време и после пак ще опитам и за една седмица яде каша .Сега отново нищо.
Пие антибиотик - Аугментин ЕС 600 , защото има бактерии в урината и е наддала само 50 грама за един месец.Чувствам се безпомощна , съсипана и ужасно скапана.
Май се очертава да съм майка на злоядо и капризно дете.
Има ли мами , който биха ми помогнали със съвет или такива , който са го преживели ...изобщо всяка подкрепа или добра дума ще са ми добре дошли че си изплаках очите. Cry

# 1
Ох мила, ясно ми е какво изживяваш. Аз не мога да ти помогна кой знае колко защото , самата аз не можах да се справя с проблема.Само едно ще ти кажа- В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ Я НАСИЛВАЙ. Аз от притеснение го правех и нещата само станаха по-зле.Сега сме на такъв етап ,че от мен не иска да пробва никаква нова храна, яде 4-5 неща.В градината казват ,че яде доста неща, но вкъщи ми отказва всичко.Не помогна нито глад, нито караници нищо. Започна така откакто се наложи да преминем от кърмене на адаптирано мляко.Отказа го , после отказа пюретата(всички!), сега другите храни.Яде само мляко и млечни продукти. икакъв плод или зеленчук, нито нещо , което прилича на тях. Ако детенцето ти пие мляко давай му мляко.До една годинка , ако трябва.Предлагай му и другите неща, но не го насилвай.Чувала съм ,че до една годинка храните , които се дават са само за опитване на нови вкусове, иначе млякото е напълно достатъчно.
Между другото - моята е на2г.2м и тежи 10 кг.Наддаваше много по малко , но е здраво и жизнено , умно дете.
Желач ти успех и много, много търпение  bouquet

# 2
  • София
Мила, аз съм майка на адски злоядо дете. Cry От раждането си моето дете просто не искаше да яде. В болницата я бяха захранили с шише с голяма дупка и не й харесваше никакво мляко - кърма, адаптирано..нищо..само и единствено чиста вода! И живееше на вода и любов. Само аз си знам колко съм ревала и патила. После се захрани някак си, но моите нерви дадоха фира докато я храня. Всичко пробвах - ненасилие, насилие, лягане гладна, натъпкване и като резултат повръщане...никакъв ефект.
Сега вече е голяма и просто я питам какво иска като има два избора, яде колкото реши и така. Давам й разни глезотийки и вкуснотийки по малко понеже аз бях злояда и ме надундиха разни баби с дебели филии с масло и мед. Така че и досега не знам тайната формула за здрави нерви и нахранено злоядо дете. Sad

# 3
  • София
Вили има изход от това чудо стига да имаш нерви и търпение.По същия начин рано ми спря кърмата като минахме на АМ просто тотално отказа да яде. 4 месеца мъки ядене на сила с лъжицата млякото представи си какво уливане и при това на 2месечно бебе и накрая повръщане. Педиатърката ми обясняваше как нищо му няма ами било злоядо да го карам да яде защото пък и иначе зле. През два дни ревях в кабинета и и накрая с ирония ми казва е пък донеси го пък аз да го нахраня как пък с дни няма да яде-т.е. подчерта че не мога да си нахраня детето. Определено насила не ти препоръчвам натоварва му се психиката и после дори и да е гладно отказва. Стигали сме до там, че сме се хранили със сонда от носа директно в стомаха докато не ми писна всеки да ми казва че нищо му няма пипнах си детето та на частно при д-р Куманова която ни я препоръча друг педиатър който и до ден днешен си ни е личен п-р. Той каза че много деца е оправила и се изрази така ако тя не го оправи считай че в бг няма друг кой да помогне.Наистина помогна много изписа перитол на таблети(казвам само за сведение не го давай защото е според килограмите) противоалергично хапче със страничен ефект повишаване на апетита. След 4 дни прием той изпи 200 гр мляко като примерно за сравнение е пил по 50 за деня. Но каза и така да го храни в началото някой който изобщо не го е хранил и така мъжа ми се зае и една сутрин просто прояде с времето дори увеличи значително количеството от това което трябва да изяжда е капризен е на манджи но яде. Ако искаш повече подробности пиши на лична Simple Smile

# 4
До навършване на годинката няма защо да се притесняваш, че хапва малко - кърмата задоволява по-голямата част от хранителните и енергийните нужди на детето.
Освен това отчитай, че сте в период на никнене на зъбки и е възможно това да кара детето да губи апетит.
Няколко кратки съветчета:

- Не насилвай, не прави циркове и не прилагай сложни трикове;
- Предлагай по мъничко храна, но може по-начесто - ако иска и когато иска;
- Предлагай храна, когато е в добро настроение и когато е здраво;
- Предлагай храна в интересна форма и приятен външен вид;
- най-важното - съобразявай се с желанията на детето...

Минала съм почти по същия път, не е лесно, но и не е толкова притеснително. На 2 години щерката също тежи около 10-11 кг максимум, но е много здраво, палаво, будно и умно дете, което е по-важното. За по-малки бебета майката винаги се тревожи за наддаването и яденето, но насила нещата рядко стават. Просто се зареди с търпение.

# 5
  • София
Вили1, според няма място за притеснение...
Free Soul е обяснила това, което и аз щях да ти пиша (Free Soul, благодаря ти за спестеното време )   bouquet

Искам само да добавя, че моята дъщеря реагираше подобно, при опит от моя страна да я захраня - никога обаче не съм мислила, че е злоядо дете, просто едно малко по-капризно дете с характер  Wink

По мои наблюдения така реагират повечето изключително кърмени бебета, и особено момиченцата  Wink - не искат вода, не искат сокчета, трудно привикват към вкуса на пюретата, пък били те и само на Hipp...
Ако пък харесат "новата" храна - не изяждат необходимото количество така, че да се замести едно  кърмене (не че е необходимо, де - > до годинка новите храни са само за привикване към различните вкусове, основното в менюто на бебчето си остава кърмата/адаптираното мляко)

Ива беше захранена със сок от ябълки на 6м 2дни - не го хареса и спрях да й го изливам в устата  Wink
След известно време пробвах плодови и зеленчукови пюрета -  не хареса зеленчуковите, а по-късно и месните пюрета, похапваше само плодови. Така постепенно въведох и кашата (каша + плодово пюре).
На около 10 месеца беше, когато й дадох да пробва от домашно приготвената храна (супа и основно) на Данито, след дълги увещания от нейна страна  Laughing - получи се така, че отведнъж я "захраних" със стотина грама супа...
От онзи ден нататък не е вкусила пюрета (изключения правят плодовите), пробвала съм я още няколко пъти - не и не  Wink

При нас обаче главната роля изигра батко Дани - Ивето от мъничка се опитва да копира всичко, което той прави - тогава искаше от неговата храна, искаше я от чинийка/купичка със същите весели разцветки, искаше да се храни с голяма лъжица като неговата и т.н. и т.н.  Laughing

Преди няколко дни пък беше ред  Wink на Мони (пак само на кърма) да бъде захранен - детето отказа дори плодово пюренце  Wink
А хич даже не е злояд - роден 3 100 кг, в болницата спаднал до 2800, на 6 месеца беше 8 кг и + 20 см от раждането  Grinning
Оставих го намира  Wink, ще го пробвам пак след около месец, но мисля тогава да предложа оризова каша...

Та така...
Изписах всичко това с цел да те успокоя...

Бебчето ти не е злоядо, наддава си добре, нали?!

Може би детенце не харесва само бебешките манджи  Wink
А и какво е по-вкусно от маминото мляко  Wink Heart Eyes

Прегръдки за малкото човече със собствено мнение  Wink  Hug Hug Hug
Успех и търпение за мама  Wink

# 6
  • Seattle
Според мен до годинка ако не иска да яде спокоино можеш да си кърмиш и да не се тревожиш. Още повече, че детето е болничко в момента до колкото разбрах. Кърмата е много по-хранителна от каквото и да е пюре или каша. Сигурна съм, че ако я оставиш само на кърма и само предлагаш други неща като десерт, ще качи повече този месец.
Ако пък си твърдо решила да я накараш да яде, пробвай да дадеш банан, тиква или сладък картоф, те са по-сладки и може да се харесат повече. Веднъж намериш ли храна чийто вкус бебето ти предпочита можеш да бъркаш всичко останало с нея Wink 
В никакъв случай не я насилвай да яде, ще стане по лошо.
Може да пробваш също шарени купички и интересни лъжички newsm78 Също така опитай да я слагате с вас на масата, като и приготвиш нещо подходящо за нея.

# 7
  • Банско
Нямам опит в захранването, но имам пред мен пример до какво води насилването на детето да яде:
Мъжа ми е бил злояд, майка му е била много упорита-уговорки, игри, награди, наказания, няма да ставаш от масата докато не си изядеш яденето, насила му е бутала, абе целия репертоар. Резултата- докато е влязъл в пубертета и проял е бил като изваден от концлагер!!! Направо е страшен на снимките, които съм виждала!!!! И това дете, което като е било само на кърма е било пухкаво и ящно!!!!
Така че за себе си знам едно- ще се старая до последно да не насилвам детето, да не бъда настойчива. Според мен то усеща когато майката много държи да си изяде храната и инстинктивно се дърпа.
Желая ти успех и по-малко да се тревожиш! Hug

# 8
  • София
Бих искала да благодаря на всички мами , който са се включили по темата.
Аз основно се притесних не от друго , ами от това че не наддаде.И съм писалал тук по този повод.Съжалявам че се повтарям Embarassed
Притесних се истински когато отидох да и гледат бъбреците заради инфекцията и докторката каза че само кърма не може и че не искала да ме плаши но на такива случай се е нагледала -приключвали в болница на системи или ги хранели със сонда.Защо ли я слушам като педиатърката ми не ми каза такова нещо и аз не знам Cry
Иначе бебка се роди 3500 сега е 7200.Жизнена е , влюбена е цицата , играе си смее се , но не искам да объркам нещо и да се озовем в болница, наистина.
А нямам какво да направя -освен да продължавам да предлагам по малко храна всеки ден , пък след седмица на контролното мерене ще пиша за да ви кажа как е.
Може пък наистина да е капризна а не злояда , защото суче дста често и с наслада при това.
Дано да е само каприз. Confused
Още веднъж едно голямо благодаря! Hug

# 9
  • Варна
 И  аз да се включа по темата.Може наистина да е капризна , и бебетата си имат вкус едно харесват , друго - не.С течение на предлагането ще разбереш.И аз в началото много се ядосвах като близваше 1-2 лъжички , но постепенно разбрах какво й допада и го давах в комбинация с други нови неща.Предишните два месеца беше наддала общо 250 гр . ,което ме притесни.През този месец педито ме посъветва да и давам по 2 пъти на ден - колкото изяде толкова и да се храним заедно.Така тя прояде повечко ( е около 40-50 гр на ядене, но и това си е нещо). Този месец е наддала 350 гр , което ме поуспокои.Такаче предлагам всеки ден и ядем заедно двечките  Grinning
  И друго - двете със сестра ми сме били злояди деца , та на кого да се метне милото. Сестра ми ми каза ,че още си спомня как  с часове е придъвкала една хапка , а и до ден днешен имала сънища как някой и тъпчи устата с храна , и тя дъвчли , ли дъвче....кошмар!!!Каза ми да внимавам и да  не причинявам това на дъщеря ми .И аз нямам намерение Peace

# 10
  • София
От няколко дни се чудя дали да пускам тема, но чак сега видях тази...
Вики е на 10 месеца. Започнах да я захранвам една седмица преди да навърши 6 месеца със зеленчуци. В началото и при нея вървеше съвсем нормално захранването, никога не е изяждала повече от 50 мл. пюре, но не съм се притеснявала от това. Въведох и каша и плодове и тя започна малко по малко да отказва зеленчуците. И в един момент стана така, че един ден хапва няколко лъжички плодово или зеленчуково пюре, следващите три - четири дни отказва всякаква твърда храна.  Не съм настоявала да яде, нито съм правила театри, за да я залъжа. От около месец изобщо не яде или хапва някакви трошички сирене, хляб или нещо друго, но реакцията на плодове и зеленчуци е да си затвори устата и да си обърне главата настрани. Реших, че е от зъбките. Откакто е родена досега я кърмя на поискване.
Това, което ме притеснява е, че не се изхожда. Явно и минимундското количество твърда храна, която поглъща я запича, но и не може да събере материал за изхождане и последният път не беше акала 9 дни. Наложи се да и давам дуфалак и понеже естествено не и хареса - трябваше да го давам насила - страхотна драма настана. Незнам какво да я правя...  Cry
И имам нужда от съвет - как да постъпя... просто незнам...  newsm78

# 11
  • Paris
Децата ви са още малки, не се притеснявайте, че ще са злояди отсега.
Дъщеря ми така и не прояде както трябва бебешка храна - нито зеленчукови, нито плодови пюрета. Докъм годинката едвам успявах да й набутам по няколко лъжички в устата и то само домашни, готови не прояде на нито една марка. Връстниците й омитаха вече по 200гр., а аз се радвах на 40гр. С кеф ядеше само закуската. Сега  е на фази -такива, в които яде много добре и други, в които отказва почти всичко (без закуската Simple Smile Но си има вкусове и не яде всичко и в момента е в във фаза, в която е страшно консервативна и подозрителна към нови неща...не иска и да ги опита. След дълги опити открихме какво обича да яде - зеленчуците й ги даваме главно под форма на кремсупа с масълце и настърган ементал, плодове яде само в сурово състояние и т.н.
Докато са малки (под годинка) млякото е  най-важно. А след това постепенно ще откриете какво харесват, май са рядкост всеядните деца, повечето си имат вкусове като нас Simple Smile

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт