Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Реклама
  • 24 ян. 2005, 14:50 ч.
  • Преглеждания  509  Мнения  12  Онлайн  1
Отговори
  • в Лувъра
  • Мнения: 413
Имам ли право на намален работен ден, ако съм в майчинство и започна работа?

Реклама
# 1
  • Plovdiv
  • Мнения: 612
Ако кърмиш бебока имаш право на 2 часа за кърмене, ти решаваш по кое време на деня да ги ползваш. И все пак трябва да се разбереш с шефовете

# 2
  • Варна
  • Мнения: 9 498
Имаш право да ползваш намаление на работния ден, но само ако кърмиш и бебето е до 8 месеца. Иначе - ако се споразумееш с работодателя, можеш да работиш според договореното време. Така е по Кодекса на труда.

# 3
  • Мнения: 6 142
Намаленото работно време е в размер на 2 часа дневно, които по желание на майката могат да се ползват заедно. Не се иска разрешение от работодателя - правото е по силата на нормата в Кодекса на труда. Това право имат ВСИЧКИ майки на деца до 8 месечна възраст, без значение какъв е метода на хранене. Води се "отпуск за хранене на малко дете" и право на такъв имат и осиновителките.

След навършване на 8 месечна възраст на детето, майката има право на 1 час за хранене дневно, ако за това има предписание от здравните органи. Т. е. иска се медицински документ, удостоверяващ здравната необходимост от кърменето на детето. На мен Джипито ми отказа такова нещо, защото сметна, че на 8 месеца дъщеря ми има нужда от кърмене най-много сутрин и вечер. Дори ме посъветва да помисля за отбиване.

По-особени са случаите на отпуск за кърмене на близнаци или на недоносено дете, което не те касае. Ако майката не работи на пълен работен ден - отпускът е в размер на 1 час дневно.

Справка - чл. 166 от Кодекса на труда.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 9 498
Не съм съгласна, че става въпрос за всякакво хранене. В кодекса на труда изрично е записано "кърмене". Цитирам дословно чл. 166: "Работничката или служителката, която сама кърми детето си има право на платен отпуск за кърмене до навършване на 8-месечна възраст на детето по 1 час два пъти дневно или с нейно съгласие по 2 часа наведнъж. За работничка или служителка, която работи при намален работен ден от 7 или по-малко часа, този отпуск е 1 час дневно. След навършване на 8-месечна възраст на детето този отпуск е по 1 час дневно и се разрешава на работничката или служителка по преценка на здравните органи, докато е необходимо да кърми детето."

# 5
  • София, център
  • Мнения: 3 448
Цитат на: chockolina
Не съм съгласна, че става въпрос за всякакво хранене. В кодекса на труда изрично е записано "кърмене". Цитирам дословно чл. 166: "Работничката или служителката, която сама кърми детето си има право на платен отпуск за кърмене до навършване на 8-месечна възраст на детето по 1 час два пъти дневно или с нейно съгласие по 2 часа наведнъж. За работничка или служителка, която работи при намален работен ден от 7 или по-малко часа, този отпуск е 1 час дневно. След навършване на 8-месечна възраст на детето този отпуск е по 1 час дневно и се разрешава на работничката или служителка по преценка на здравните органи, докато е необходимо да кърми детето."

Е да не би шефа ти да идва у вас да проверява кърмиш ли или храниш с биберон! Ти ще му кажеш, че кърмиш, естествено! Аз специално с моя съм се разбрала да идвам на 4-5 часа, като си се водя на пълен, разбира се! Опитай се да поговориш с шефа си, това е най-доброто разрешение, но ако е катил...лошо!

# 6
  • Варна
  • Мнения: 9 498
Естествено, че можеш и да шмекеруваш, но ти трябва бележка от лекаря (това го пише в правилника) - не може да кажеш, че кърмиш и да получиш право на отпуск за кърмене само на честна дума. Разбира се, всички знаем, че в Бг се дават всякакви медицински и болнични...

# 7
  • Bath, UK / Варна
  • Мнения: 1 581
Цитат
Отпуск за кърмене и хранене на малко дете
Чл. 166. (1) (Доп., ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работничката или служителката, която сама кърми детето си, има право на платен отпуск за кърмене до навършване на 8-месечна възраст на детето по 1 час два пъти дневно или с нейно съгласие по 2 часа наведнъж. За работничка или служителка, която работи при намален работен ден от 7 или по-малко часа, този отпуск е 1 час дневно. След навършване на 8-месечна възраст на детето този отпуск е по 1 час дневно и се разрешава на работничката или служителката по преценка на здравните органи, докато е необходимо да кърми детето.
(2) (Доп., ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Когато работничката или служителката има близнаци или недоносено дете, ...
(3) Отпуск при условията и в размерите, посочени в този член, се дава и на осиновителката, и на майката на заварено дете.
(4) (Изм., ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Отпускът по предходните алинеи се заплаща от работодателя.


До 8 месеца няма нужда от преценка на здравните органи, а само от твоето желание. Според мене тук "кърмене" означава хранене.

# 8
  • Мнения: 6 142
НЕ мога да пиша много с бебето в ръце, но вижте как е наречен отпуска - за кърмене и хранене.

освен това има и много съдебна практика пр ?. Включва се и храненето с биберон.

направете и систематично тълкуване на нормата бе хора

# 9
  • Варна
  • Мнения: 9 498
Преценката на здравните органи е дали има нужда да продължи да кърми майката след навършване на 8-мес. възраст на детето. Ако те преценят, че няма нужда, тя дори и да продължи да кърми няма да получи право на такъв отпуск.

# 10
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 048
Всичко казано горе е вярно ако си в държавна фирам или голяма фирма в която се спазва кодекса - иначе духаш супата  Cry
Но при всяко положение се договори с шефа иначе ще ти се стъжни живота....

Успех!

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 3 200
Цитат на: catnadeen
Всичко казано горе е вярно ако си в държавна фирам или голяма фирма в която се спазва кодекса - иначе духаш супата  Cry


Абсолютно вярно, и не могат да те изпращат в командировки до 3 годишна възраст на детето, без писменото ти съгласие, ама пак важи ако си в държавна фирма или голяма фирма, в която се спазва кодекса иначе пак духаш супата  Close

# 12
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 21 918
Цитат на: chockolina
Преценката на здравните органи е дали има нужда да продължи да кърми майката след навършване на 8-мес. възраст на детето. Ако те преценят, че няма нужда, тя дори и да продължи да кърми няма да получи право на такъв отпуск.

Ммм, каквато съм бойна, ако на мен някой здравен орган реши да ми обяснява докога да кърмя и да преценява, ше му нашокам репата  Mr. Green
А иначе сериозно: може майката да храни с изцедена кърма от шише - нали трябва да я изцеди преди това. Така че в тези два часа се включва всякакво хранене.
Иначе е хубаво, че след 8м е "докогато кърми", т.е. с едно добро разбирателство с джипито може и до 3г да има такъв ежедневен отпуск.

Реклама


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт