Торта Гараш

  • 21 031
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 241
Кажете рецепта за тази торта,аз имам една и съм я правила,но нещо не е същия вкус като купената  Embarassed

Торта Гараш:
200 гр. захар се разбива с 4 белтъка и 4 с.л. хладка вода,след това се прибавят жълтъците,3 с.л. какао,200 гр. брашно и 200 гр ядки.
За крема: 2 пакетчета маслосе разбиват с 200 гр. пудра захар,3 яйца и 3 с.л. какао.

# 1
  • Мнения: 4 390
6 белтъка, 3 чаени чаши смлени орехи, 3 равни с.л. брашно и 1 ч.ч. пудра захар.
за крема - 1/2 кг. заквасена сметана, 200гр.(1 ч.ч. с връх) кристална захар, 350гр. черен шоколад и 2 прахчета ванилия.

Разбиват се белтъците на сняг, добавят се постепенно биейки ги пудрата захар, така снегът става твърд, после се добавя ръсейки брашното и смлените орехи.
Сместта се премества внимателно в облицована с намаслена хартия тортена форма и се суши в продължение на час в слаба фурна. Когато блатът е готов се оставя да изстине, после се освобождава от формата и се реже с конец на 4 платки.
крем:
Настъргва се шоколада, смесва се сметаната с кристалната захар и ванилиите и се слага на котлона, докато сметаната започне да къкри, като се бърка, за да се стопи захарта. Когато сметаната вече е гореща -  се изсипват вътре стружките шоколад и се сваля от огъня. Бърка се, докато шоколадът се стопи и се оставя да изстине. Разбърква се няколко пъти докато изстива. Като стане стайна температура се слага в хладилника, за да се стегне. После кремът се избива с миксер, мажат се платките, сглобява се тортата.
Глазира се с шоколадова глазура, която се прави така:
Половин шоколад на малки парченца се стопяват в 2 лъжици вода на слаб огън. Когато се стопи се добавя кафена лъжичка олио, за да лъсне глазурата - не повече обаче, за да не замирише на олио.
Излива се върху тортата, размазва се бързичко и се слага отново в хладилника .
Украсява се със зелени бадемови иглички.

# 2
Това е моята рецепта. Тя е подобна на рецептата на diviana, но с малки разлики.

Торта “Гараш”

ПРОДУКТИ:
Крем гараш:
400 мл сметана
150 гр. захар
500 гр. шоколадов кувертюр
1 с.л. ром

Блатове:
350 гр. орехови ядки, ситно смлени
170 гр. пудра захар
8 бр. белтъка
20 гр. брашно

Глазура:
150 гр. шоколадов кувертюр
40 гр слънчогледово масло

20 гр. шоколад за гарниране
20 гр. обелени бадемови ядки
малко зелена боя за хранителни цели
 
ПРИГОТВЯНЕ:
Сметаната и захарта се бъркат докато се разтвори захарта. Прибавя се предварително разтопения на водна баня шоколадов кувертюр. Сместа се охлажда и се разбива до получаването на гъста, леко пухкава смес с шоколадов цвят.
Към смлените орехи се прибавя предварително пресятата пудра захар и брашното и белтъците. Разбиват се с миксер до побеляване на сместа. Така приготвената орехова смес се разстила на слой 2-3 мм върху форма, застлана с хартия за печене. Хартията трябва да е по-голяма от формата, за да може лесно да се извади. Пече се при 170 градуса. Изпичат се 4 броя платки. Намазват се с приготвения крем гараш. Тортата се намазва отстрани и отгоре със същия крем.
Към напълно размекнатия шоколадов кувертюр се прибавя слънчогледовото масло. Разбърква се до пълното му поемане. Охладената торта се залива с темперирания шоколад, докато още не се е втвърдил. Поръсва по средата в кръг с обелени, нарязани на едро и оцветени в светлозелено бадеми. Маркира се на 16 порции и всяко се гарнира с къдрица шоколад.

# 3
  • Мнения: 4 390
Цитат на: Lady in red
Това е моята рецепта. Тя е подобна на рецептата на diviana, но с малки разлики.

Торта “Гараш”

ПРОДУКТИ:
Крем гараш:
400 мл сметана
150 гр. захар
500 гр. шоколадов кувертюр
1 с.л. ром

Блатове:
350 гр. орехови ядки, ситно смлени
170 гр. пудра захар
8 бр. белтъка
20 гр. брашно

Глазура:
150 гр. шоколадов кувертюр
40 гр слънчогледово масло

20 гр. шоколад за гарниране
20 гр. обелени бадемови ядки
малко зелена боя за хранителни цели
 
ПРИГОТВЯНЕ:
Сметаната и захарта се бъркат докато се разтвори захарта. Прибавя се предварително разтопения на водна баня шоколадов кувертюр. Сместа се охлажда и се разбива до получаването на гъста, леко пухкава смес с шоколадов цвят.
Към смлените орехи се прибавя предварително пресятата пудра захар и брашното и белтъците. Разбиват се с миксер до побеляване на сместа. Така приготвената орехова смес се разстила на слой 2-3 мм върху форма, застлана с хартия за печене. Хартията трябва да е по-голяма от формата, за да може лесно да се извади. Пече се при 170 градуса. Изпичат се 4 броя платки. Намазват се с приготвения крем гараш. Тортата се намазва отстрани и отгоре със същия крем.
Към напълно размекнатия шоколадов кувертюр се прибавя слънчогледовото масло. Разбърква се до пълното му поемане. Охладената торта се залива с темперирания шоколад, докато още не се е втвърдил. Поръсва по средата в кръг с обелени, нарязани на едро и оцветени в светлозелено бадеми. Маркира се на 16 порции и всяко се гарнира с къдрица шоколад.

Имам и тази рецепта.
Майка ми определено я предпочита.
Аз и останалите членове на фамилията налитаме повече на другата (чиято рецепта съм дала).
Не че ако сега видя която и да е в хладилника ще й простя.... #Crazy Twisted Evil

# 4
  • Мнения: 5 241
Благодаря ви момичета дано успея да я направя  Simple Smile
Имам едно питане,какво е шоколадовия ковертюр  Embarassed
А трябва ли да изчакам да изтине блата преди да го нарежа с конеца  Thinking
И още нещо вие какво правите с жълтъците които остават?

# 5
  • The new Earth
  • Мнения: 1 941
Ето още няколко рецепти за торта "Гараш"

Торта Гараш 1

200 грама захар се разбиват с 4 белтъка и четири супени лъжици хладка вода. След което се прибавят жълтъците, 3 супени лъжици какао, 200 грама брашно, 200 грама смлени орехи .
Сместа се разделя на две части и се пече около 15-20 минути всяка.
За крема- 2 пакетчета масло ( едно голямо от сегашните) се разбиват с 200 грама пудра захар, 3 яйца (може и две) и 3 супени лъжици какао.
Намазват се обилно блатовете и отгоре се украсява по фантазия.  
***********
Торта Гараш 2
Продукти:
 8 белтъка
20 г брашно
200 г пудра захар
 200 г смлени орехи
10 г масло
10 г брашно за намазване и поръсване на тавите.

Продукти за шоколадовия (гараш) крем:
 150 г захар
200 г каймак
450 г шоколадов кувертюр
100 г шоколад за глазиране
40 г какаово масло или олио
10 г бадеми нарязани

. Начин на приготвяне:
Орехите, захарта, брашното и белтъците се разбъркват в съд, без да се разбиват. От така приготвената смес се размазват 5 кръгли платки върху намазани с масло и поръсени с брашно тави и се пекат в средна фурна (от 140 до 160°). След като се изпекат, се оставят да изстинат малко.
  Приготвя се гараш крем, с който се слепват изпечените платки. Тортата се намазва отгоре и отстрани с гараш крем и се поставя в хладилник, за да се стегне. В отделен съд се разтопява шоколад, който се разрежда с какаово масло или в краен случай с олио. Шоколадът не трябва да се затопля повече от 30° и разтопен се излива отгоре на тортата. Добре темперираният шоколад бързо застива, втвърдява се и запазва цвета и гланца си.
Преди да е застинал шоколадът, в кръг по края на тортата се поставят ситно скълцани бадеми, оцветени със зелена боя.

***********
Може да се направи гараш-крем,който не е сметанов със:
7 жълтъка
пудра захар
125г чисто масло
какао
Разбиват се маслото и жълтъците със захарта и се слага какаото.

********

А ето и рецепта  за оригиналната торта с  крем-гараш(копирала съм я от дир.бг)


Блатове 6 броя:
200 г смлени орехи;
200 г захар;
20 г брашно

Крем:
400 г каймак;
400 г шоколад;
200 г захар

Глазура:
150 г шоколад
50 г масло

Начин на приготвяне:
Сместа за блатовете се разбива добре. Намазват се три броя тавички за торта с олио и брашно. Сместта се нананя в много тънък слой. Пече се в силна фурна до зачервяване и веднага много внимателно се отлепва с нож.. Оставят се да изстинат и тогава се мажат с крема,приготвен по следния начин:
Каймакът се слага в широк съд, за да заври със захарта. След завиране се отстранява от огъня и се прибавя шоколада. Бърка се непрекъснато до стопяването на шоколада. Оставя се да изстине и се слага в хладилник 2-3 часа. След това се изважда и се разбива с миксер преди да се нанесе върху блатове.
Накрая тортата се глазира :
Шоколадът се разтопява на водна баня и след това се прибавя маслото и хубаво се смесва. Нанася се върху блатовете не много топъл равномерно.

Относно каймака...получава се при първечната топлинна преработка на прясното мляко. Прясното мляко в началото още сурово го "бият", за да му извадят маслото, след това се преработва топлинно в автоклави и тогава се отделя каймакът. В него също има масло, но в по-млък процент. Той също се отделя. и се съхранява като замръднал продукт, защото е по-малко траен от маслото. За съжаление се продава само за сладкарската промишленост в големи количества.. В голяма част от кремовете не се слега масло, а каймак, защото са стегнати като маслените, а не са толкова тежки за консумация. А освен това, ако не се съхранява правилно маслото гранясва и мерише, а каймакът, тъй като съдържа по-малко процентно съдържание масло, не гранясва.....Според мен каймака може да се замени със сметана с по-голяма масленост около 30%,но не знам дали има такава Stuck Out Tongue

# 6
  • Според сезона
  • Мнения: 297
една приятелка слага шипков мармалад в Гараш тортата

Последна редакция: пт, 28 окт 2005, 14:14 от nestinarka

# 7
  • Мнения: 2 609
Торта "Гараш"
  за блата:
10 белтъка се разбиват с 1 ч.ч.захар и 4 ч.ч.смлени орехи.
Разделя се на 3 равни части и се пече в намазнена тава,в/у намазнена пергаментова хартия.
  крем:
10 жълтъка+1 ч.ч.пудра захар+2 п.кр.масло+2 с. л. какао,ванилия.

В къщи свършва за нула време Grinning

# 8
  • Мнения: 4 390
Цитат на: iskrica_nadejda
Ето още няколко рецепти за торта "Гараш"

Според мен каймака може да се замени със сметана с по-голяма масленост около 30%,но не знам дали има такава Stuck Out Tongue


Аз заменям каймак със заквасена сметана.
В оригиналната рецепта ми пишеше каймак, ама няма откъде да го взема.

# 9
  • Мнения: 5 241
Днес правих тортата,но крема дойде доста повече от необходимото,стана обаче много добре и до довечера може и да не остане Wink

# 10
  • Мнения: 3 926
Цитат на: buubinka
Торта "Гараш"
  за блата:
10 белтъка се разбиват с 1 ч.ч.захар и 4 ч.ч.смлени орехи.
Разделя се на 3 равни части и се пече в намазнена тава,в/у намазнена пергаментова хартия.
  крем:
10 жълтъка+1 ч.ч.пудра захар+2 п.кр.масло+2 с. л. какао,ванилия.

В къщи свършва за нула време Grinning

Това е тортата на мама #Milti Тъкмо щях да попитам защо има брашно в другите рецепти, защото аз от мама знам, че това е торта без брашно. Ей, страшни сте. Ама този форум го четат и бременнииииии Wink Пък ме примързява сега за подобна вкусотия Grinning

# 11
  • Мнения: 2 609
Цитат на: Assinka
Цитат на: buubinka
Торта "Гараш"
  за блата:
10 белтъка се разбиват с 1 ч.ч.захар и 4 ч.ч.смлени орехи.
Разделя се на 3 равни части и се пече в намазнена тава,в/у намазнена пергаментова хартия.
  крем:
10 жълтъка+1 ч.ч.пудра захар+2 п.кр.масло+2 с. л. какао,ванилия.

В къщи свършва за нула време Grinning

Това е тортата на мама #Milti Тъкмо щях да попитам защо има брашно в другите рецепти, защото аз от мама знам, че това е торта без брашно. Ей, страшни сте. Ама този форум го четат и бременнииииии Wink Пък ме примързява сега за подобна вкусотия Grinning

Аз пък като бях бременна си я правих два пъти и си я изядах самичка Embarassed (почти),хич не ме домързя Grinning

# 12
  • Мнения: 3 861
Момичета, обожавам торта Гараш, но досега не съм правила защото нямах рецепта. Добре, че ви има и сте дали толкова много рецептички. Имам въпрос. Може ли сметаната да е от тази на Хопла, сладкарска или готварска съответно, то разликата е в сладкото само???

# 13
  • Мнения: 1 655
Аз я правя по тази рецепта:
Торта 'Гараш'
за блатовете:
4 белтъка
175 гр. фино смляни орехови ядки
1/2 ч.ч. пудра захар (пресява се в белтъците)
Разбива се с тел (не на сняг). Добавя се 1 с.л. с връх брашно когато започнат да се появяват мехурчета. Бие се докато белтъците побелеят. Разделя се на 3 или 4 части с дебелина 3-4 мм върху хартия за печене и се пече до златисто (10-15 мин.). Хартията за печене се отстранява още докато блата е топъл.

За крем 'Гараш':
1/2 ч.ч. захар
200мл. течна сметана
Захарта се добавя към сметаната и се загрява. Добавя се 200 гр. шоколад и се бърка докато шоколада се разтопи. Смъква се от огъня и се оставя да изстине в хладилник. След това с миксер се разбива до пухкав крем.
С крема се назазват блатовете, отгоре върху тортата и отстрани.

Глазура:

100 гр. шоколад
50 мл. прясно мляко
1 с.л. олио
Бърка се на котлона до получаването на хомогенна смес. След като изстине се залива тортата с глазурата.

# 14
  • Мнения: 1 517
Интересно... толкова рецепти за торта Гараш. Не е зле да си ги копирам.  Flutter
Искрица надежда, в последната рецепта от дир-а блатът така ли е? Не е ли пропусната някоя мокра съставка?

Общи условия

Активация на акаунт