Глазури, марципан, покрития за торти, фондан, фигурки за торти 3

  • 96 623
  • 284
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 4 392
А аз да питам кака се справяте с желирането на кивито. Защото аз де що има киви все неуспешно желиране имам. Това киви хич не се поддава на желиране май или става доста трудно. Дайте някаквъ съвет, че сладкишите стават по колоритни с него и на цвят и на вид, а аз да му се не види неможах да се справя с тая задачка  Hug
irinopolis мноооого добре си се справила smile3521.
Гледам тук една оригинална опаковка от желатин на Д-р Йоткер и там пише, че не се получават добре желирани ястия с пресен ананас, киви, смокини и папая. Тези плодове съдържат някакъв ензим,който разгражда желатина. Затова плодовете трябва предварително да се бланшират или да се използват консервирани такива. Ензимът се разрушава при висока температура. Peace

Последна редакция: сб, 03 фев 2007, 18:13 от Amarena

# 226
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Здравейте момичета!

За желирането - зависи какъв ефект искате да постигнете. Ако искате на тортата отгоре да има пласт желе с прозиращи плодове, има два начина - единият е, като в тортена форм аили тавичка налеете малко желатин, изчаквате да се стегне леко, нареждате плодовете и заливате с още желатин. Така става едно ниво само с желатин. След като се постегне(но не напълно) желатина, се нареждат върху него блатовете и крема между тях като при обикновенна торта, но отгоре не се слага крем, тъй като целата е тортата да се обърне и желатина да остане отгоре. За да нямате проблеми с обръщането е добре да сложите на дъното на тавичката прозрачно домакинско фолио. Другия начин е подходящ за форми с разкопчаваща се страна. Редите си тортата както обикновенно. Добре е намажете последния блат с малко крем но по-скоро маслен или млечно маслен, за да не попие блата от желатина. Ако искате обаче може да го оставите без да е намазан, но тогава го поръсете с фиксатор за сметана и трябва да изчакате желиращата смес леко да започне да се сгъстява(трябва непрекъснато да бъркате), за да не попие. Нареждате плодовете и заливате с желатина.

Ако обаче искате да сложите само плодове(без много желатин). Просто ги подредете и с четка ги намажете с приготвен в по-малко количество от указаното вода желатин. Така ще останат свежи и лъскави!

# 227
  • на брега на Дунав
  • Мнения: 1 571
Ей, че сте бързи  Laughing. Амарена, Наталина сърдечно благодаря.  Hug. Мен по-скоро ме интерасуваше последния вариант, който Наталина е описала - глазираните плодове. Значи просто да сложа желатина в по-малко вода, ами ако взема да сложа два в малко вода, няма ли е още по добре  newsm78. Трябва да пробвам и ще докладвам. Благодаря ви!   bouquet

# 228
  • Мнения: 7 106
Значи просто да сложа желатина в по-малко вода, ами ако взема да сложа два в малко вода, няма ли е още по добре  newsm78. Трябва да пробвам и ще докладвам. Благодаря ви!   bouquet

Разтвори си желатина според указанията и изчакай да се охлади сместта и да започне леееко да се желира. Нареди си през това време плодовете и с четка топи в желиращата смес и намажи всички плодове. След това - в хладилника, за да се стегнат.

# 229
  • Мнения: 1 116
Момичета здравейте-страхотни сте и ви се възхищавам на красотите които творите.Имам един въпрос и ще съм ви много благодарна ако някой може да ми помогне,та на въпроса:Как се прави глазурата за плодова торта или по-точно с какво се заливат или топят плодовете отгоре върху тортата,за да са толкова лъскави?
В другата тема за тортите има една торта с ягоди. Ето как процедирам, а и по принцип когато заливам плодове с желатин. Разтварям желатина във вода. Този беше с вкус на ягоди и червен цвят, нормално по рецепта се разтваряше в 2 чаши вода, аз го разтворих в около 2/3 ч.ч вода, изчаках да поизстине и да почне да се сгъстява и със силиконова четка намазах ягодите.



Е сега видях че Зори е отговорила същото.

# 230
  • Мнения: 2 099
Момичета, намерих днес как се правят няколко фигурки, ето и снимките.






Последна редакция: нд, 04 фев 2007, 09:52 от mimival

# 231
  • Мнения: 1 341
А моята щерка видя торта Барби и каза, че иска такава за рождения ден. И аз си бях решила такава да й правя, но да си призная често не се справих с топката. Правих тортата  с кроасаните и сметаната (ммммм много вкусно), но нещо не ми стана желирането.
Ще ми помогнете ли? То рождения ден е далече, но трябва да се изрепетирам преди това с едни .... за тате

Жени, кое точно не ти се получи - не се стегна тортата ли? Колко желатина използва? И какъв най-важното?

Питам, защото и аз ще правя тази година торта за РД на Евка и моделът, който съм избрала също ще е под формата на кръгла торта. Правих пробен опит наскоро и се получи добре. Аз обаче, сметаната я подсилих с бял шоколад (разтопен) и сложих по 1 желатин на 500 мл. сметана. Желатина е на др. Йоткер. Стегна идеално.
ох, не помня как точно бяха пропорциите, но определено не се справих с желирането. Грам не беше стегнала. Ще ми обясниш ли  как точно да желирам с д-р Йоткер? Както е описано на пакетчето ли? Желатина във водали го разтваряш или в сметаната
Мерсаж предварително

# 232
  • Мнения: 818
Mimival,благодаря   bouquet

# 233
  • Мнения: 7 106
Жени, желатина го разтварям в малко вода за 10-тина минути докато набъбне хубаво и след това го разтопявам на водна баня или в микровелето. Разбивам сметаната и когато стане на пухкав крем, добавям желатина и разбърквам хубаво. Едно пакетче желатин (на др. Йоткер е 10 гр.) като то е напълно достатъчно за 500 мл. сметана. Ако към сметаната ще добавяш плодове, шоколад или разни други неща, можеш да се подсигуриш и с още 1 ч.л. желатин.

# 234
  • Мнения: 1 341
ОооЗори, аз го разтворих в доста вода
Значи не е бил д-р Йоткер,а Prima
Съдържанието на пакетчето изсипете в 100мл студена вода и оставете да престои 30 минути - така съм го правила
А май рецептата беше с два желатина

# 235
  • Мнения: 7 106
100 мл. вода не е много, така че не може да е от това. По-скоро желатина не е бил читав нещо. Аз затова ти препоръчвам на др. Йоткер, защото до сега не съм имала издънка с него.

# 236
# 237
  • Мнения: 2 099
Здравейте момичета, отново се включвам с моите необичайни и може би глупави въпроси. Embarassed
Тази вечер съм решила да направя торта и утре сутрин много искам да я украся цялата със сметана в различни цветове, а и тъкмо да изпробвам различните си шприцове. До сега почти не съм правила окраси със сметана и от нищожният ми опит стигнах до извода, че явно пак не правя нещо като хората. Предишният път когато направих цветчета от сметана- Хопла-флакон, след няколко минути се бяха спихнали и не изглеждаха като в началото, та сложих по една черешка върху тях, за да замажа положението. Сега съм си купила Хопла за разбиване и смятам утре след като я окрася да не я държа в хладилника, за да не ми се разтече боята като предишния път, не искам пак да стане някой гаф и затова ви моля за малко помощ и инфо. Ох, дано сте ме разбрали.
Моля посъветвайте ме как вие процедирате с окрасяването на торти със сметана, така че да се запази окрасата същата.  И какви други смеси освен сметана и шоколад използвате за окрасите на тортите.

# 238
  • Мнения: 7 106
mimival , за съжаление нямам време да се впускам в дълги обяснения, защото в нас кипи ремонт и всичко е на вили и могили  ooooh!, но с две думи : за да "закрепне" сметаната и да не засъхва и разваля формата си я "закрепи с бял шоколад. Някъде малко по-назад съм писала как правя сметаново-шоколадовия крем, ако решиш да я използваш смени кафявия шоколад с бял.

# 239
  • Габрово ,сега Испания
  • Мнения: 74
mimival, много често украсявам тортите със сметана и винаги след разбиване на сметаната слагам малко лимонов сок  и до сега не съм имала проблеми

Общи условия

Активация на акаунт