За неплатените здравни осигуровки в България

  • 19 143
  • 46
  •   1
Отговори
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Първо мислех да пусна темата в здравния, но там май не четат много чужбински мами,  така, че я пускам тук. Peace

Вече стана известно, че от 1 януари, ако се осигуряваш в някоя от страните от ЕС, отпада осигуряването в България. Но сумата от неплатените здравни осигуровки, натрупана до момента, си остава. Внесена е подписка  - първата, откакто сме в ЕС - против абсурда, че дадено лице се е осигурявало в чужбина, но се води длъжник и в България.  Naughty

Повече информация ТУК.

Има ли някоя мама, която да е по-запозната с тази подписка (събират ли се още подписи, кога ще е демонстрацията и т.н.), тъй като и аз съм от многото хора с неплатени вноски? newsm78

# 1
  • Мнения: 1 436
Но сумата от неплатените здравни осигуровки, натрупана до момента, си остава.

Само да добавя две неща:
Първо, неплатените вноски имат давност 5 години - тоест всички дължим вноски най-много от 1.01.2002 насам (не че е успокоение, но е факт).

Второ, на 1.01.2005 влезе закон, според който хората прекарали повече от 6 месеца извън България в дадена календарна година (от 2005 нататък) не дължат вноски за тази година. За целта обаче, трябва да се иде в НОИ по местоживеене и да се докаже, че съответния човек е прекарал повече от 6 месеца в чужбина през съответната година (с копие от паспорта или документ от гранични власти). Освен това искат да се подаде декларация в стил "смятам да напускам страната на тази дата и да прекарам повече от 6 месеца извън България" за да не се отчитат неплатени здравни вноски оттам нататък.

Моето свеки е адвокат работила в софийското НОИ и аз лично съм минавала по този път. През 2005 се разправях с тях докато докажа, че 2000-2004 съм била студентка, и от тогава ми бяха останали едни неплатени вноски от лятото на 2000 и едни от 2005. Преди малко проверих в сайта на НОИ и в момента дължа вноски за няколкото месеца от след като завърших до края на 2004. Тези от 2000 явно са изтекли по давност, а тези от 2005 и нататък са ги махнали заради прословутата декларация  Peace

Целта ми с целия този ферман е да успокоя ако има някой да се е притеснил, че няма начин да се отърве от вноските без да плати и едва ли не ще му/й отнемат паспорта като длъжник на държавата Simple Smile.

Последна редакция: ср, 03 яну 2007, 07:51 от Juturna

# 2
  • UK
  • Мнения: 500
Juturna, не знам дали неплатените вноски имат давност 5 години, но тази сутрин си правих справка за моите и си ми стоят всичките от 2001-ва година. Защо ако са с давност 5 години не са ги махнали? Засега поне както стои закона не виждам път, по който да се оттървем от плащането на здравни осигуровки, ако сме имали личен лекар. Ти си била студентка и затова са ти ги опростили от 2000 до 2004, а 2005 вече си подала декларация. Не мисля обаче, че си права да твърдиш, че всички ще се оттървем от плащането на осигуровките, ей така по презумция. Закона си е закон, колкото и да е тъп и нескопосан, и служителите се придържат към него. Аз не съм си ходила от известно време и съответно не мога да подам декларация, че не съм в България, и осигуровките си ми текат. Отделно, на майка ми са й отказали да ме отпише от личен лекар, въпреки че съм й дала пълномощно затова.Отговорът е бил, че трябва аз лично да отида, да си платя дължимото и тогава може да ме отпишат. Става въпрос за Пловдив.

Така че си мисля, че трябва да сме по-заинтересовани как стои въпроса и какво може да се направи, а не да се преструваме, че закона не съществува или не ни засяга или да разчитаме, че от самосебе си ще се разрешат нещата.

За себе си лично още не съм решила какво да правя. Казвах си досега, че няма да платя тъпите осигуровки, защото не са правилни. Но не искам да се чувствам длъжник, нито да имам проблеми със закона.

# 3
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Аз не съм си ходила от известно време и съответно не мога да подам декларация, че не съм в България, и осигуровките си ми текат. Отделно, на майка ми са й отказали да ме отпише от личен лекар, въпреки че съм й дала пълномощно затова.Отговорът е бил, че трябва аз лично да отида, да си платя дължимото и тогава може да ме отпишат. Става въпрос за Пловдив.
Моите впечатления са, че сред служителите също няма определен ред и общо вzето всеки може да си тълкува нещата и да вzема решения, както той си реши. Това го каzвам на баzата на впечатления от действията им при няколко мои поzнати. На един от тях също му бяха каzали, че не може с пълномощно, а само лично, при другите пък нямаше проблеми. Аz също иzпратих пълномощно, подпечатано и zаверено от посолството, zа да ме представят пред раzличните власти в България, свърzани с теzи проблеми. Очаква се решението им по моя случай да иzлеzе към средата на януари. Moята лична лекарка например, която аz въобще не съм иzбирала, zащото не съм била там преz таzи година, и към която по някакъв никому неиzвестен ред съм била причислена, е каzала, че към нея се водя като с неплатена zдр. zастраховка и не е било проблем да ме отпише. Така че странности всякакви. Thinking (zа София става дума)

# 4
  • Мнения: 2 093
Моля да ми кажете как човек може да си провери в сайта на НОИ какво дьлжи. Аз погледнах сайта, но нищо не намирам. Моя баща сьщо занесе копие от паспорта ми и ми е интересно какво е станало. До преди да замина, редовно се осигорявах.


Забравете вьпроса ми, точно се намерих и пише че не сьм се осигорявала за всичките месеци, а от 2007 договора ми е прекьснат. На мен все пак не ми е ясно какво означава че не сьм се осигорявала- пише го като факт или че сьм длажник. Нама друга инфо да му стане по ясно на човек.

Последна редакция: ср, 03 яну 2007, 18:19 от Chrisimommy

# 5
  • Мнения: 7 091
Само да добавя две неща:
Първо, неплатените вноски имат давност 5 години - тоест всички дължим вноски най-много от 1.01.2002 насам (не че е успокоение, но е факт).

Би ли дала линк или име на документа където да прочетем потвърждение на това?
Здравните осигуровки не са данъчни задължения и нямат давност ( по мое знание). На никой просто така не опрощават дължимите суми. Опрощават се на хора, които са били 183 дни извън страната и са нямали личен лекар! Тъй като тогава по закон ако нямаш личен лекар ти назначаваха служебно, нали се сещаш колко малко хора са без такъв и съответно тези, които са просто са дупка в системата, а не правило.
Всичко това може да се прочете на сайта на НАП, има си закона онлайн. Peace

# 6
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Забравете вьпроса ми, точно се намерих и пише че не сьм се осигорявала за всичките месеци, а от 2007 договора ми е прекьснат. На мен все пак не ми е ясно какво означава че не сьм се осигорявала- пише го като факт или че сьм длажник. Нама друга инфо да му стане по ясно на човек.
Предполагам тук http://healthinsurance.nssi.bg/Report_healthHtm_15_out.asp си проверила, нали? А  не си ли получила в края на 2005 г. прословутото писмо, че си длъжник?

# 7
  • Мнения: 1 436
Би ли дала линк или име на документа където да прочетем потвърждение на това?
Здравните осигуровки не са данъчни задължения и нямат давност ( по мое знание).

Линк нямам честно казано. Свеки така каза, аз на нея се доверявам.

За личния лекар - и аз имах. Назначен ми беше служебно, разбира се. И пак ги махнаха дължимите вноски от 2005 - просто зависи на какъв служител попаднеш и той/тя как чете закона. Ако е за въпрос, първият служител, с когото се разправях ми обясни, че е трябвало да подам декларация на място на 01.01.2005. И като му казах, че аз тогава съм била извън страната, той каза "Аз ви разбирам, но законът е такъв".

Споделям само информация и личен опит. Разбира се, че всеки трябва да си провери според собствените обстоятелства  Peace

# 8
  • Мнения: 7 091
За личния лекар - и аз имах. Назначен ми беше служебно, разбира се. И пак ги махнаха дължимите вноски от 2005 - просто зависи на какъв служител попаднеш и той/тя как чете закона. Ако е за въпрос, първият служител, с когото се разправях ми обясни, че е трябвало да подам декларация на място на 01.01.2005. И като му казах, че аз тогава съм била извън страната, той каза "Аз ви разбирам, но законът е такъв".

Махнали са ти задълженията от 2005 защото тогава вече беше влязла в сила поправката, според която ако подадеш декларация и не се начисляват нови задължения. Според това, което си написала по-горе обаче излиза, че понеже са минали 5 години са ти опростили задълженията и е подвеждащо за хората, които го четат, за това и попитах.  Peace

# 9
  • Мнения: 1 436
Според това, което си написала по-горе обаче излиза, че понеже са минали 5 години са ти опростили задълженията и е подвеждащо за хората, които го четат, за това и попитах.  Peace

newsm78 Аз точно това разбрах за осигуровките от лятото на 2000, когато не бях ученичка и не бях студентка - че са изтекли по давност. Така ми го обясниха, но може да не съм права.

Закона си е закон, колкото и да е тъп и нескопосан, и служителите се придържат към него.

Не апелирам никого да заобикаля закона Peace. За щастие или нещастие, законът е един, но интерпретациите за прилагането му са много.

Последна редакция: ср, 03 яну 2007, 21:06 от Juturna

# 10
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
seга си направих справка от линка, който е дала Freya....имам 2 месеца с неплатени вноски от 2000 година  newsm78....

как ли да го разбирам това Rolling Eyes?

# 11
  • Мнения: 7 914
А аз не за 2 месеца, а за повече от 12 месеца имам неплатени осигуровки , дори и за месец , който е между свършване на висшето  и започването ми на работа... Rolling Eyes

Сумата е доста голяма и все не мога да се наканя да я платя( и едва ли някога ще мога) Crossing Arms
.. Не знам но по пътя на логика( едва ли някой го интересува  #Cussing out ) от къде на къде ще съм осигурена двойно и в БГ и тук -  за тези изминали години ? #Cussing out
И като ми искат сметка на мен... защо този личен лекар ( който съм избрала -  честно спомен нямам дори кой е той) не ми е прекратил права след 3 месеца неплатени осигурки -  нали имаше нещо такова Rolling Eyes? newsm78

А акк ще си ги вземат от бедните хорица в БГ, които и да искат да са осигурени няма да могат да си го позволят? ooooh!

# 12
  • Мнения: 1 584
Привет и от мен,

аз подадох молба за освобождаване от здравни застраховки (април миналата година). Обясниха ми, че не мога да се откажа от личния си лекар - ставало автоматично с подаването на молбата за освобождаване от здравни застраховки. 2 месеца след подаването се е получило решението - освобождават ме за 2004 и нататък (по новия закон, ако не си пребивавал 183 дни в БГ...), а за периода 1.6.2001 (датата ми на заминаване) - 1.12.2003 дължа към 400 лева (които не съм платила все още и не мисля да плащам  Wink)

Петицията, която _Vess_  споменава, вече е внесена по данни от Дневник http://dnevnik.bg/show/?storyid=302627

# 13
  • The wild, wild west
  • Мнения: 144
Момичета, а сумата, която дължите на този линк ли я видяхте? Мен и мъжът ми ни намира имената по ЕГН-то, но пише, че не фигурираме в системата. Това пък какво ли означава? Не сме подавали декларации, но сме в чужбина от доста време - той от 91-ва, аз от 97-ма... newsm78 newsm78 newsm78

# 14
  • Мнения: 98
Ами на мен в този сайт ми излиза " месеци без здражно осигуряване от 2002 до сега " това какво трябва да значи дължа ли някави пари или не  newsm78 .Ако има някой компетентен моля да ми разясни че съм в голяма чуденка.
А и още нещо, какво значи "Лицето не фигурира в пациентската листа" ?
 

Последна редакция: чт, 04 яну 2007, 09:51 от ANAID

Общи условия

Активация на акаунт